PRVA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANJA, 22.10.2003.

2. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PRVA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANJA

2. dan rada

22.10.2003

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:30 do 18:05

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo Prvu sednicu Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2003. godini.
Prema službenoj evidenciji, današnjoj sednici prisustvuje 40 poslanika.
Radi utvrđivanja kvoruma za rad Narodne skupštine, molim narodne poslanike da ubace identifikacione kartice u poslaničke jedinice.
Molim narodne poslanike koji se nalaze u zgradi Narodne skupštine da uđu u salu za sednice i učestvuju u utvrđivanju kvoruma, uz podsećanje da je u toku rasprava o Predlogu poslaničke grupe SRS za razrešenje predsednice Narodne skupštine gospođe Nataše Mićić. Molim narodne poslanike koji su u sali za sednice da provere svoje kartice, da li su identifikovane u elektronskim jedinicama za glasanje.
Kvorum za rad obavezni su da utvrde svi poslanici koji su na stalnom radu u Narodnoj skupštini. Nema poslovničke, ali ima logične i političke obaveze da učestvuju u utvrđivanju kvoruma i poslanici opozicije, čijom glasačkom voljom je ova tačka na dnevnom redu.
Konstatujem da imamo kvorum za rad.
Obaveštavam vas da su sprečeni da prisustvuju sledeći narodni poslanici: Stevan Lilić, Juhas Atila, Petar Mišić, Kasa Jožef, Nenad Bogdanović, Jakov Stamenković i Slobodan Radulović. Narodni poslanik Miomir Tadić zakasniće na prepodnevni deo zasedanja.
Obaveštavam vas da su pozvani da sednici prisustvuju predsednik, potpredsednici, ministri i sekretar Vlade Republike Srbije.
Prelazimo na 1. tačku dnevnog reda: - PREDLOG ZA RAZREŠENjE PREDSEDNIKA NARODNE SKUPŠTINE REPUBLIKE SRBIJE NATAŠE MIĆIĆ (nastavak)
Podsećam vas da su u pretresu, pored predstavnika predlagača narodnog poslanika Gordane Pop-Lazić i predsednika Narodne skupštine Nataše Mićić, učestvovali: Dejan Mihajlov, predsednik poslaničke grupe DSS, Žarko Obradović, predsednik poslaničke grupe SPS i Čedomir Jovanović, potpredsednik Vlade Republike Srbije.
Takođe podsećam da je Narodna skupština odlučila da ukupno vreme rasprave za poslaničke grupe iznosi 10 časova.
Pošto je prethodnog dana rada u toku izlaganja predstavnika predlagača narodnog poslanika Gordane Pop-Lazić, zbog isteka radnog vremena, sednica prekinuta u 18,00 časova, pitam narodnu poslanicu Gordanu Pop-Lazić da li želi da nastavi svoje izlaganje, jer ima pravo na to, jer je prekinuta usled isteka radnog vremena, a niko od poslanika nije predložio produžetak? (Ne.)
Da li još neko od predsednika ili predstavnika poslaničkih grupa želi reč? Ovlašćeni predstavnik poslaničke grupe SRS, narodna poslanica Vjerica Radeta.
...
Srpska radikalna stranka

Vjerica Radeta

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo, skandal koji se desio u Skupštini 14. oktobra sam po sebi je bio dovoljan da predsednik Narodne skupštine podnese neopozivu ostavku. Svaki ozbiljan i odgovoran političar, a kada bih koristila rečnik gospođe predsednika Narodne skupštine rekla bih i normalan, to bi sigurno učinio. Toga dana gospođa Nataša Mićić je dozvolila da je u ovoj sali devet sati čeka 250 narodnih poslanika. Na taj način je predsednik Narodne skupštine omalovažila i ponizila instituciju narodnog poslanika. Što je još gore, omalovažila je i ponizila građane Srbije, birače koji su nas poslali da ih zastupamo i predstavljamo u ovom parlamentu.
Dok smo devet sati čekali da počne sednica koju je zakazala gospođa Nataša Mićić i za koju je dnevni red sama predložila, slušali smo po kuloarima priče novinara šta se dešava na prvom spratu, ko koga kupuje, ko koliko traži, ko koliko daje, ko plače, ko na koga viče, šta je Čeda rekao Orliću, šta je Orlić Čedi. Naravno, sve su to mogući i opravdani politički načini ubeđivanja, ali ne toga dana kada je zakazana Narodna skupština. Poslanici DOS-a su morali o tome da se dogovore prethodnih dana, a ne na dan kada smo ih mi ovde čekali.
Gospođa Nataša Mićić je i 16. oktobra, kada je konačno počela ova sednica, pokazala da smo mi sa našim predlogom za njeno razrešenje potpuno u pravu, jer je i toga dana pokazala različite aršine prema poslanicima različitih poslaničkih grupa. Prilikom utvrđivanja dnevnog reda, prvi predlog je bio gospođe Gordane Pop-Lazić i gospođa Gordana Pop-Lazić je tražila, insistirala da govori, da obrazloži svoj predlog, a gospođa Mićić je reagovala kao da Gordana Pop-Lazić nije u sali. Gordana Pop-Lazić je čak ustajala da joj stavi do znanja da želi da govori, ali, naravno, nije joj pružena prilika. Posle toga je bio predlog gospodina Bojana Pajtića, koji se našao za ovom govornicom, na moje iznenađenje, jer niti sam primetila da je tražio reč, niti da je dobio reč. Gospođa predsednik ga nije upozorila i dozvolila mu je da govori.
Treći predlog je bio gospodina Dejana Mihajlova, koji očigledno nije imao nameru da obrazlaže svoj predlog, nije se javio da govori, a gospođa predsednik je pitala - gospodine Mihajlov, želite li da obrazložite svoj predlog? Znači, svi u ovoj sali mogu da obrazlože svoj predlog, osim predstavnika SRS.
Kada se obratila poslanicima, gospođa predsednik Skupštine je rekla da je spremna da sasluša šta narodni poslanici imaju da kažu o njenom radu kao predsednika Skupštine. Posle tog govora je napustila sednicu sa potpredsednikom Vlade gospodinom Čedomirom Jovanovićem i toga dana se više nije vratila u salu. Tada je, takođe, rekla da joj je žao što se o njenom poverenju raspravlja baš na našu inicijativu, a ja kažem da je meni drago i da smo mi ponosni da smo upravo mi, svojim predlogom za razrešenje Nataše Mićić, skinuli maske sa DOS-a, da ste konačno građanima Srbije pokazali ono što mi odavno tvrdimo - da DOS ne postoji, da DOS nema većinu u ovoj skupštini i da gospođa predsednik neće imati većinu kada se bude glasalo o predlogu za njeno razrešenje.
Predlog grupe poslanika za razrešenje predsednika Narodne skupštine Nataše Mićić zasnovan je isključivo na argumentima i na notornim činjenicama koje se ogledaju u njenim svakodnevnim zloupotrebama funkcije koju obavlja, kršenju osnovnih ljudskih prava i prekoračenju ovlašćenja koja proističu iz Ustava, zakona i Poslovnika o radu Narodne skupštine.
Član 28. Poslovnika o radu Narodne skupštine propisuje da predsednik Narodne skupštine vrši poslove predviđene Ustavom, predsedava sednicama Narodne skupštine, stara se o primeni Poslovnika Narodne skupštine, o blagovremenom i usklađenom radu radnih tela Narodne skupštine, vrši i druge poslove predviđene zakonom i ovim poslovnikom. Od kada je na funkciji predsednika Narodne skupštine, gospođa Nataša Mićić je na najgrublji način svesno kršila ovaj poslovnik koji je inače sam po sebi dovoljno restriktivan i ne omogućava narodnim poslanicima da predstavljaju građane koji su ih izabrali u ovaj parlament. Inače, ovaj poslovnik je donet u vreme jedinstvenog DOS-a, kada je i Demokratska stranka Srbije bila u okviru DOS-a, a njegova primena u realizaciji Nataše Mićić predstavlja grubo kršenje osnovnih principa demokratije i parlamentarizma.
Primena duplih aršina i očigledno nametanje neravnopravnosti između narodnih poslanika je redovan manir predsednika Narodne skupštine. Svi smo svedoci, kada se za govornicom nađe poslanik opozicije, pre svega poslanik Srpske radikalne stranke i kada neko iz sale dobacuje, viče, ometa u radu narodnog poslanika i kada taj ko je za govornicom skrene pažnju gospođi predsedniku da je ometan od strane drugog poslanika, gospođa Nataša Mićić bi odgovarala - pa i vi kršite Poslovnik, i vi ometate druge. Da li je to način primene Poslovnika od strane predsednika Narodne skupštine?
Gospođa Nataša Mićić nikada nije uspela da se kao prva među jednakima za stolom predsedavajućeg ponaša nepristrasno, objektivno i pravično.
U jednoj televizijskoj emisiji pre desetak dana gospođa Nataša Mićić je rekla da će njeno predsednikovanje ostati zapamćeno po tome kako je izbacivala srpske radikale iz skupštinske sale. Zaista, progon poslanika Srpske radikalne stranke u ovoj skupštinskoj sali bio je evidentan sve vreme predsednikovanja gospođe Nataše Mićić. To je bio nezapamćen politički progon političkih neistomišljenika.
Udaljavanje sa sednica inače reguliše član 104. Poslovnika; ja ću pročitati stav 2. ovog člana koji kaže: "Mera udaljenja sa sednice može se izreći narodnom poslaniku i bez prethodno izrečenih mera, u slučaju fizičkog napada, odnosno drugog sličnog postupka kojim se ugrožava fizički ili moralni integritet učesnika sednice, u zgradi Narodne skupštine". Na osnovu ovog člana gospođa Nataša Mićić je isključila sa sednice Stevu Dragišića i Božidara Vučurovića, koji uopšte toga dana nisu bili ne u sali Narodne skupštine, nego nisu bili ni u zgradi Narodne skupštine.
Opomene narodnim poslanicima i kažnjavanje narodnih poslanika su bili svakodnevni sastavni deo rada gospođe predsednika Narodne skupštine. Gospodinu Zoranu Krasiću je izrekla opomenu zato što je govorio dve sekunde duže od dozvoljenog vremena, odnosno samo je izgovorio poslednju reč svoga izlaganja. Na taj način gospođa Nataša Mićić je od narodnih poslanika Srpske radikalne stranke uzela preko dva miliona dinara i, što je interesantno, nikada nismo saznali šta je sa tim novcem, gde je otišlo tih dva miliona dinara koji su uzeti poslanicima Srpske radikalne stranke.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li koristite i sledećih deset minuta?
...
Srpska radikalna stranka

Vjerica Radeta

Srpska radikalna stranka
Ne, u sledećem delu ću govoriti o kršenju Ustava gospođe Nataše Mićić, a nadam se da je i ovo bilo dovoljno da građani Srbije shvate da Srbija od Nataše Mićić nikada goreg predsednika Skupštine nije imala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Pre nego što dam reč narodnom poslaniku Dejanu Mihajlovu, jedno obaveštenje Narodnoj skupštini. Narodni poslanik Stevan Lilić je najavio odsustvo, ali je danas prisutan na sednici Skupštine, pa molim da u stenogram uđe ova ispravka da je narodni poslanik Stevan Lilić prisutan.
Narodni poslanik Velimir Simonović može da dobije reč samo u raspravi o načelu, pet minuta po Poslovniku Narodne skupštine.
Reč ima narodni poslanik Dejan Mihajlov, predsednik poslaničke grupe Demokratska stranka Srbije.

Dejan Mihajlov

Po Poslovniku o radu Narodne skupštine, po članu 81, gde se govori o tome kada i koliko Skupština radi, imam jedan predlog da donesemo odluku da dok se ne iscrpe prva, druga i treća tačka dnevnog reda Skupština radi i ponedeljkom i petkom. Ne samo utorkom, sredom, četvrtkom, već da se radi i ponedeljkom i petkom, da bismo mogli ove tačke dnevnog reda što pre da okončamo. Moj predlog je da Skupština radi i ponedeljkom i petkom, znači svih pet radnih dana u nedelji.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Stavljam na glasanje predlog narodnog poslanika Dejana Mihajlova da sednice Narodne skupštine budu održavane i ponedeljkom i petkom, osim uobičajeno utorkom, sredom i četvrtkom, kako je po Poslovniku Narodne skupštine.
Za 64, protiv 36, uzdržanih 14, nije glasalo 35, od ukupno 149 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila predlog narodnog poslanika Dejana Mihajlova.
Molim narodne poslanike da tišim razgovorom, ako već ne možemo u potpunoj tišini da se slušamo, poštujući odredbe Poslovnika Narodne skupštine, omogućimo rad ove sednice.
Da li se još neko od predsednika ili ovlašćenih predstavnika poslaničkih grupa javlja za reč? (Ne.)
Prelazimo na raspravu po redosledu narodnih poslanika, a po prijavama za reč u pretresu o predlogu za razrešenje predsednika Narodne skupštine.
Narodni poslanik Velimir Simonović po Poslovniku ima pravo na pet minuta, član 89. Poslovnika Narodne skupštine.

Velimir Simonović

Gospodo narodni poslanici, neću da učestvujem u raspravi o gospođi Mićić. Mene ta rasprava mnogo ne zanima, ja samo znam kako ću da glasam. Ja nešto drugo želim ovde da kažem. Ja protestujem. Evo šta se dogodilo. Kada smo glasali o dnevnom redu, verovatno nisam bio u sali u nekom trenutku i nisam glasao za zakon o porezu na dodatu vrednost ni za, ni protiv, ni uzdržan. Znači, bio sam van sale u tom trenutku. Ali, gospodin Đelić daje izjavu koja je zabeležena u današnjoj štampi, a koja glasi: "oni koji su prošle nedelje glasali da se skine neki zakon itd. su ljudi koji ne žele dobro ovoj zemlji".
Dakle, ja sam čovek koji ne želi bolje ovoj zemlji. "Pitam tu gospodu", kaže dalje Đelić, "a to su radikali, socijalisti, SSJ itd. ekspert Sredoje Mihajlov i poslanik prof. Simonović iz Demokratskog centra, koji je čas glasao, čas nije, zašto nisu glasali za moje predloge". A u "Blicu" kaže ovako za mene: "Koji je glasao 20 sekundi pre ovoga i 40 sekundi posle toga glasanja". Dakle, Đelić dobija spiskove i on kontroliše poslanike. Gospodo, to je nemoguće. Samo mi kontrolišemo ministra, ne ministri poslanike. Ja očekujem da predsedništvo Skupštine uloži protest kod Vlade i zaštiti narodne poslanike.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Prvi prijavljeni govornik u raspravi, a po prijavama za reč u pretresu o Predlogu za razrešenje predsednika Narodne skupštine je narodni poslanik Dragan Tomić.
Nije u sali.
Posle njega reč ima narodni poslanik Živko Selaković,a posle njega narodni poslanik Bogoljub Zečević.

Živko Selaković

Gospođo potpredsednice, dame i gospodo narodni poslanici, u dosadašnjoj raspravi čuli smo razna mišljenja; bilo je tu korektnih mišljenja, ali i nekorektnih, pa čak i neumesnih, kojih je bilo ponajviše.
Seljačka stranka Srbije nema nameru bilo kog da brani ako je loše radio, pa ni gospođu Natašu Mićić, predsednicu srpskog parlamenta, o čijem poverenju na ovoj sednici vodimo raspravu. Seljačka stranka Srbije i ja kao njen narodni poslanik osećali bismo se neiskrenim i nepoštenim da prećutimo ono što je predsednica uradila do sada u Skupštini Srbije i to u pozitivnom smislu.
Nije velika mudrost da se suočimo sa činjenicom u kom je vremenu i okolnostima gospođa Mićić preuzela funkciju predsednika Skupštine Srbije.
(Predsedavajuća: Molim narodne poslanike da probaju da kontrolišu svoju volju za međusobnim razgovorom ili bar da nivo buke koju stvaraju međusobnim razgovorom svedu na pristojan iznos decibela, kako bi narodni poslanik mogao da se obrati Narodnoj skupštini. Izvolite, poslaniče.)
Od samog početka njenog rada u Skupštini Srbije odmah je pravljen plan i scenarij kako da se predsednici odmogne u radu, a ne da joj pomognemo kao kolege. Razumljivo je što su to radili poslanici opozicije, u neku ruku opoziciji je to posao da ruši vlast, u ovom slučaju da smeni predsednika Skupštine Srbije. Nasuprot ovome, neshvatljivo je to što to rade neki poslanici iz grupacije DOS-a, a svima je poznato da su se baš oni zakleli građanima Srbije na vernost 5. oktobra 2000. godine, da će se zalagati da uvedu novi kurs u radu parlamenta, bezbedniji život građana Srbije i stabilnost zemlje i drugo. Ovo što rade ne liči na tu zakletvu.
Biću otvoren da kažem o kojim poslanicima je reč. To su poslanici Socijaldemokratske partije, a znamo kako su i uz čiju pomoć postali poslanici odnosno zadržali status narodnih poslanika. (Žagor.) Kome se ne sluša, može da napusti.
S pravom postavljam pitanje, da li su spremni da preuzmu odgovornost pred građanima Srbije za ne daj bože, da ne nabrajam sve ....
Zašto danas prećutkujemo da treba da se i mi poslanici zapitamo o nedoličnom ponašanju prema gospođi Nataši Mićić, kao predsednici parlamenta, a to je kada su pojedinci raznoraznim uvredama, ponižavanjem (i da sve ne nabrajam), pred očima javnosti narušavali njen ugled pre svega kao predsednika parlamenta pa i nje kao ličnosti. Može li čovek da ostane ravnodušan na sve to? Da li treba da prećutimo činjenicu kada je gospođa Mićić smogla snage da uvede mere vanrednog stanja u Srbiji, ostavljam na savest svakom poslaniku. Podsetimo se da je gospođa Mićić već duže vreme i vršilac dužnosti predsednika Srbije, znači, još jedno veliko zaduženje i opterećenje, imajući u vidu značaj obe funkcije koje ona još uvek obavlja.
Dame i gospodo narodni poslanici, za Seljačku stranku Srbije i mene kao narodnog poslanika te stranke veoma je bitno, korektno i pohvalno za gospođu Mićić što je od dana podnošenja predloga Skupštini Srbije za izglasavanje nepoverenja njoj kao predsedniku Skupštine Republike Srbije sama tražila da se ovaj predlog prihvati i raspravlja o njenom radu odnosno poverenju. To je demokratski potez predsednice da ne beži od odgovornosti i krajnjeg ishoda u parlamentu po završetku rasprave. Seljačka stranka Srbije, ceneći ovaj gest i političku toleranciju predsednice Skupštine Srbije, dala mi je saglasnost da glasam protiv razrešenja predsednice Skupštine Republike Srbije gospođe Nataše Mićić i mi joj dajemo podršku i dalje poverenje za mesto predsednika Skupštine Republike Srbije. Hvala na pažnji.