Poštovani predsedniče Narodne skupštine, poštovana gospodo predsednici Republike i predsedniče Vlade, poštovani ministri, kolege poslanici, poštovani građani Srbije koji sigurno pratite ovaj TV prenos, mislim da je danas jasno i očigledno da se Srbija suočava sa problemima koji su vezani za njeno državno jedinstvo, za njen suverenitet, za njen teritorijalni integritet. To je osnovni razlog zašto SPS podržava Predlog ovog ustava.
Smatramo da je donošenje novog ustava logičan potez, odnosno izjašnjavanje naroda o tome da li je Kosovo sastavni deo teritorije Republike Srbije. Smatramo da je takav odgovor naroda na eventualne pritiske iz međunarodne zajednice dobar mogući aktivni potez koji bi mogao da pomogne odbrani Kosova i Metohije. U tom smislu i pre svega zbog toga, SPS kao državotvorna stranka podržava donošenje novog ustava.
Naravno, hteo bih ovom prilikom da kažem da priče o novom ustavu ne treba koristiti za priče protiv postojećeg, odnosno starog Ustava Republike Srbije. Postojeći Ustav Republike Srbije kao što znate je u Srbiju uveo višepartijski sistem, uveo tržišnu privredu, ljudska prava i slobode i, kao što znaju oni koji su pisali ovaj ustav, mnogi elementi tog ustava su ugrađeni i u novi tekst ustava Republike Srbije.
Uostalom, ustav, referendum, ustav, pa izbori, specijalne veze Srbije sa Republikom Srpskom, zvuči li vam to poznato? Zvuči li vam to kao nešto što smo i mi radili kada smo bili na vlasti? Ne zato što smo tako hteli, nego zato što smo to morali u interesu Srbije, u interesu srpskog naroda.
Naravno, smatramo da je dobro da Srbija dobije novi ustav i zbog toga što se Srbija nalazi u novoj državno-pravnoj situaciji. Ona je danas samostalna država, nije više u okviru zajedničke države, sa drugim jugoslovenskim narodima i republikama. U tom smislu je dobro da Srbija ima jedan aktivan potez na međunarodnom planu. Međutim, i u postojećem Ustavu Republike Srbije Kosovo i Metohija se nalaze upisani kao sastavni deo teritorije Republike Srbije. Zamolio bih vas sve, kada govorite o novom ustavu i kada govorite o starom Ustavu, da prevaziđete i prevaziđemo međupartijske razlike.
Nemojmo govoriti o prošlom ustavu kao lošem, samo zato što je donet u vreme vlasti SPS, isto što nikada nećemo dozvoliti da se o ovom novom ustavu govori loše samo zato što je donet u vreme vlasti jedne ili druge političke stranke. Zato je dobro što ovo nije ustav nikoga od nas pojedinačno, nijedne političke stranke, ovo je ustav iza koga stoje sve političke stranke koje se nalaze u parlamentu Republike Srbije.
Mi nismo saglasni sa svim rešenjima koja se nalaze u ustavu Republike Srbije. Na primer, smatramo da je suvišno da u ustavu Republike Srbije stoji i priča o državnim simbolima, već da je dovoljno da se kaže da se to reguliše zakonom, pa da pitamo narod o tome. Vi znate da je SPS bila jedina koja je glasala protiv himne "Bože pravde", zato što smatramo da je neumesno da vi kao republikanci stojite mirno i pevate uz himnu kralju. Nema kralja, ali oni ne znaju tekst, pa zato pevaju stari tekst, koji je u međuvremenu promenjen.
Kao što znate, himna "Bože pravde" je napisana za Obrenoviće, ali to nije bitno. SPS je protiv. Ali, gospodo predsednici, i jedan, i drugi, i treći, gospodo ministri i poslanici, nikada sebi nećemo dozvoliti da zviždimo sopstvenoj himni i cepamo sopstvene zastave zato što nismo saglasni sa predlogom tih državnih obeležja, kao što su neke vaše pristalice radile ovih 10-15 godina. Bez obzira što smo protiv, to je himna našeg naroda i naše države i naravno da ćemo je uvek poštovati.
Pošto ste pominjali republiku i monarhiju, pošto su se ovde mnogi vraćali u istoriju i govorili o istorijskim pitanjima, dozvolite mi da svim građanima Republike Srbije čestitam i nešto što danas po prvi put imaju u Srbiji kao samostalnoj državi. Danas se donosi ustav, po prvi put ustav samostalne države Srbije, u kojoj je Srbija definisana kao republika. Zato svim građanima Srbije, republikancima koji su se vekovima borili protiv monarhije, to čestitam.
Dame i gospodo, ovo je ustav Republike Srbije. Mi nismo za to da Srbijom vlada neko po nasleđu, nego na osnovu izbornog prava. Predsednik republike je izborni monarh. Za to smo se borili vekovima i hvala bogu da je Srbija danas zvanično postala Republika, bez obzira što i u ovoj skupštini postoje stranke koje se zalažu za monarhiju, a čini mi se da će glasati za predloženi ustav.
Na koja se rešenja novi ustav oslanja iz prethodnog: autonomija pokrajina; autonomija pokrajina da, ali državnost ne; jedinstvo Srbije; državna teritorija Srbije i državno jedinstvo Srbije je nedeljivo; ljudska prava i slobode. Zato, gospodine predsedniče Republike, kada govorite o nekim novim ljudskim pravima i slobodama, mislim da preterujete kada spominjete neke stvari, jer ispada kao da je do donošenja ovog ustava Srbija bila u ropstvu.
Ovo nije Kinšasa, ovo je Srbija, a vi ste predsednik Republike Srbije. U njoj ropstvo gotovo da nikada nije ni postojalo. Nemojte zato što ne volite prethodni ustav ili neke koji drugačije misle, da govorite o epohalnim otkrićima, zato što u ustavu stoji da je zabranjeno ropstvo. Ili, prava deteta. Šta hoćete da kažete da do sada u Srbiji nisu postojala prava deteta?
Gospodine predsedniče, vi ste predsednik svih građana ove zemlje, bez obzira što za vas nisu glasali. Treba da zastupate mišljenje, stavove i interese svih građana ove zemlje. Ako želite da se Srbija jedinstveno brani, a može da se odbrani samo ako je jedinstvena i snažna, nemojte deliti Srbiju.
Vi hoćete da delite Srbiju na one koji se navodno zalažu za demokratiju ili za diktaturu, na one koji se navodno zalažu za prošlost ili za budućnost, na one koji se navodno zalažu za slobodu i za ropstvo. Grešite. Toga u Srbiji nema, gospodine predsedniče.
Sve političke stranke u Srbiji se zalažu za evropske vrednosti, za demokratiju, za ljudska prava, ali se zalažu i za nacionalne i državne interese. To ste potvrdili i u ovom ustavu.
Naravno, više godina ste kritikovali brzinu donošenja ustava 1992. godine, tzv. Žabljačkog ustava. Tada je, gospodo predsednici, ministri, poslanici, Srbija krala državu od Karingtona. Tada je Srbija spasila zajedništvo Srbije i Crne Gore, zato što je trebalo da bude razbijena po šavovima bivših jugoslovenskih republika.
Ustav je napisan krišom od međunarodne zajednice, kao što ste ga i vi sada napisali da biste predupredili i preduhitrili Amerikance i druge koji se zalažu za nezavisnost Kosova i Metohije. Nije slabost jednog ustava brzina kojom se donosi, nego šta piše u tom ustavu.
Nemam nikakve primedbe na sadašnji ustav, niti na brzinu, samo govorim o tome da kada nešto kritikujete morate biti principijelni. Znam da je Teodor Ruzvelt jednom prilikom rekao da opozicija, kada dođe na vlast, radi gotovo isto ono što je nekada zamerala vladajućim strankama. Ali, to je politika.
Danas vam ne zameram što ste brzo doneli ustav i što brzo donosimo ustav, zato što Srbija može brzo da izgubi Kosovo i Metohiju. Važnije od javne rasprave je to hoće li javno ceo narod, cela država reći da je Kosovo nedeljiv i sastavni deo teritorije Republike Srbije, od bilo kakve javne rasprave.
O čemu da vodimo javnu raspravu, da je Kosovo sastavni deo Srbije? Da li je ovaj ustav dobar ili loš? Promenite ga posle toga. Nijedan ustav nije Sveto pismo. Uostalom, promenili ste i način promene ustava. Sada se ustav malo lakše menja nego prošlog puta.
Znači, referendum se raspisuje samo u određenim slučajevima, kada se menja nešto što je vezano za temelj ustavnog uređenja, onda je potrebno ići i na referendum, a inače je potrebna dvotrećinska većina u Narodnoj skupštini.
Ono što je za nas bitno, to je da postoji saglasnost svih političkih stranaka. Nema ustava nadglasavanjem i preglasavanjem. O ustavu ste govorili šest godina. Mogli smo da ga donesemo i ranije da je bilo saglasnosti i konsenzusa. Danas je bitno da u Srbiji postoji politička saglasnost. To nije saglasnost oko novog ustava, to je saglasnost oko pristupa problemu Kosova i Metohije.
Jednom prilikom smo razgovarali sa predsednikom Vlade Vojislavom Koštunicom i on nam je tada rekao, delimo njegovo mišljenje, glasanje za ustav i referendum za ustav je glasanje i referendum za Kosovo i Metohiju. Zato one političke stranke i oni pojedinci koji danas iskaču iz političkog jedinstva i saglasnosti svih, rade, praktično, u korist naših političkih protivnika.
U tom smislu, potpuno mi je jasno i što neki poslanici nisu potpisnici ovog predloga za održavanje ove sednice. Goran Svilanović, Nataša Mićić, a video sam i da je Žarko Korać povukao svoj potpis, što je, po mom mišljenju, dokaz da je dobro da postoji politička saglasnost, čim oni nisu potpisnici. Ne može neko potpisati ovaj ustav ko se zalaže za nezavisnost Kosova i Metohije. Da su ga oni potpisali, zabrinuo bih se, mislim da bih možda povukao potpis.
Ovo je država koja je zasnovana na socijalnoj pravdi. To smo napisali.
To je osnovno programsko opredeljenje SPS i svih drugih levih stranaka u Srbiji. Ustavom se garantuje socijalna zaštita, besplatno osnovno i srednje obrazovanje, i besplatno visokoškolsko obrazovanje za one koji su slabijeg imovnog stanja. Ustavom se garantuje da deca, samohrani roditelji, stari, imaju pravo na zdravstvenu zaštitu iz javnih rashoda. U svakom slučaju, to su principi za koje smo se i mi zalagali i zbog toga smo mi zadovoljni što se oni nalaze u ustavu.
Takođe, upotreba vojske van teritorije Srbije je moguća samo na osnovu odluke Narodne skupštine. Prema tome, ako ste hteli negde da pošaljete vojsku, gospodine predsedniče, kao vrhovni komandant, morate prvo da tražite odobrenje od Narodne skupštine. A ne da šaljete naše lekare ili ne znam koga još po belom svetu, Avganistanu, ne znam u koje sve države, a ne znaju ni po čijem nalogu idu i šta tamo rade. Ova skupština je nadležna da o tome odlučuje.
Takođe, mislim da je razočaran Vladan Batić, ostala je u Ustavu zabrana smrtne kazne. Da je on na vlasti možda biste promenili, možda bi Srbija bila jedina država u Evropi koja bi vratila smrtnu kaznu, ali po tome se Srbija razlikuje, i u naše vreme je ukinuta smrtna kazna.
Ono što niko ovde nije rekao, u članu 102. Predloga ustava, narodni poslanik je slobodan da, pod uslovima određenim zakonom, neopozivo stavi svoj mandat na raspolaganje političkoj stranci na čiji predlog je izabran za narodnog poslanika. Ovo je veoma bitna odredba. Ovo je kraj krađi i trgovini mandata, potkupljivanju poslanika, otimanju mandata, što je bio slučaj u proteklim godinama.
Prema tome, da ne širim dalje temu, Kosovo i Metohija je osnovni razlog zašto Socijalistička partija Srbije podržava Predlog ustava.
Učinićemo sve da referendum uspe, ali gospodo predsednici, ministri, morate da shvatite da to što ste napisali da je Kosovo neotuđivi deo teritorije Srbije i to što ste napisali da su svi državni organi dužni da štite interese Srbije na Kosovu i Metohiji nije inaćenje celom svetu, kako ste govorili u naše vreme, to je želja da se brani ova zemlja i da se brani ovaj narod.
Ako hoćete da je branimo, da branimo našu zemlju i narod, Socijalistička partija Srbije će biti sa vama. Zato podržavamo Predlog ustava i pozivamo sve građane da glasaju za ovaj ustav Republike Srbije, da glasaju za to da je Kosovo neotuđivi deo ne samo u istoriji i sadašnjosti, nego i u budućnosti Srbije.