Hvala.
Dame i gospodo poslanici, danas na dnevnom redu imamo tri predloga zakona - Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o Zaštitniku građana, Predlog zakona o izmenama Zakona o državnoj revizorskoj instituciji i Predlog zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja.
Ova tri predloga zakona trebalo je da se nađu na dnevnom redu Parlamenta, na prvoj sednici, na prvom zasedanju koje smo imali nakon konstituisanja Parlamenta.
Skupštinska većina to tada nije želela da shvati, pa smo imali neki drugi dnevni red, pa smo o povredama Poslovnika raspravljali ceo dan. Nismo uspeli da ubedimo ni predsednika Parlamenta, ni skupštinsku većinu, ni predstavnika Vlade da nismo mogli da radimo po dnevnom redu koji je bio 30. maja ovde predviđen, pa je onda predsednik Parlamenta pozvao u pomoć širu javnost, tako je bar rekao, i valjda ga je neko iz javnosti ubedio da je zaista kršio Poslovnik, da je kršio Zakon o sprovođenju Ustava, i danas imamo na dnevnom redu ono što je trebalo da bude pre nedelju dana.
Ovim je samo jednim delom ispunjena obaveza iz člana 5. Zakona o sprovođenju Ustava.
Radi javnosti, želim da podsetim da nas je, kada smo tog 30. maja ceo dan proveli ubeđujući poslaničku većinu da nisu u pravu, tada predsednik Poslaničkog kluba DS-a ovde ubeđivala da nije u pitanju povreda Poslovnika, da nije u pitanju povreda Ustava i Ustavnog zakona, da je sve apsolutno u skladu sa Zakonom i sa Ustavom. Danas je imamo kao predstavnika predlagača zakona za koje smo tvrdili da moraju biti prvi na raspravi i usvajanju nakon konstituisanja Parlamenta.
Danas smo dobar deo dana proveli ubeđujući poslaničku većinu da nisu u pravu i da nisu dali potpuni dnevni red, u skladu sa Ustavnim zakonom, članom 5. Ustavnog zakona. Vrlo mali broj poslanika skupštinske većine je pokazao interes da učestvuje u radu Parlamenta, ali oni koji su učestvovali, pokušali su opet da nas ubede kako mi nismo u pravu, kako mi opstruišemo rad Parlamenta.
Moram da podsetim, opet kažem, pre svega, radi javnosti, da to što poslanici SRS žele da skupštinsku većinu ubede da treba da se ponašaju u skladu sa Ustavom, zakonima i Poslovnikom, nije nikakva opstrukcija, već zaista naša dobra namera da ovaj parlament bude ono što jeste, da ne srozavamo dostojanstvo i nivo Parlamenta, jer niko na to nema pravo.
Nemate pravo, pogotovo vi koji medijima pričate kako moramo da radimo danonoćno, i leti i zimi, kako reče predsednik Parlamenta, zato što nešto preterano žurimo sa donošenjem nekih zakona.
Naravno da mi iz Srpske radikalne stranke, to građani znaju, nemamo nikakav problem ni sa radnim vremenom, ni sa radnim danima, mi smo uvek tu, radimo i nikada ne pravimo problem oko toga; i kada se radi celu noć, naši poslanici sede i učestvuju u radu.
Ali, zaista je neprimereno da neko ko je tri meseca zamajavao građane Srbije i nije mogao da se dogovori oko nekakve skupštinske većine i oko formiranja Vlade, može da priča da je neko drugi sada kriv zato što smo mi sada u zaostatku sa donošenjem zakona.
Ne znam samo ko je zadao tu normu i koja je to norma koju ovaj parlament mora ili treba da ispuni.
Takođe, nema pravo da proziva za opstrukciju Parlamenta neko ko je bez ikakvog razloga nedelju dana Parlament držao na nekom odsustvu, nemamo pojma zbog čega.
Jednostavno, vi procenjujete ili utvrđujete kad vama odgovara vreme za rad i onda tako i radite. Nagovestite da ćete sednicu da zakažete za ponedeljak, pa je onda zakažete za petak, i to je zakažete u četvrtak u 17 časova, a tek u petak ujutru poslanici dobiju materijal, sve to sa ciljem da se poslanicima uskrati njihovo pravo na rad, a obaveza poslanika i pravo poslanika je da radi, a to znači da komentariše Vladine predloge, da podnosi amandmane, da učestvuje aktivno u donošenju zakona.
Naravno, poslanici SRS su našli načina i vremena i uspeli smo da uradimo sve amandmane koje smo imali nameru da uradimo, ali, jednostavno, moram da skrenem pažnju javnosti na koji način vi, gospodine Duliću, i skupštinska većina pokušava da radi.
Dulić je mlad, možda će nešto i da nauči, ali ipak nije smeo da prihvati i da glasa da se za ova tri predloga zakona vodi jedinstvena rasprava, jer to znači, gospodo iz skupštinske većine, da je poslanicima koji žele da učestvuju u radu onemogućeno da koriste vreme predviđeno po Poslovniku.
Zapravo ste nam tri puta smanjili vreme rasprave o ovim zakonima, a ova tri zakona nemaju apsolutno nikakve veze jedan sa drugim, niti mogu da budu u objedinjenoj raspravi.
Želim još jednom da naglasim da niste poštovali član 5. Ustavnog zakona, zato što niste na dnevni red stavili izbor Zaštitnika građana, organ nadležan za praćenje ostvarivanje prava građana na obaveštenost, guvernera Narodne banke i organe Državne revizorske institucije.
Objašnjenje, koje smo čuli, zbog čega to niste uradili nema veze sa logikom, ali, što je najgore, nema veze ni sa ovim članom 5. Ustavnog zakona.
Jedan od zakona o kojem mi danas razgovaramo jeste Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o Zaštitniku građana. Ovde nam je rečeno da otkad je ovaj zakon donet u Parlamentu više niko ne može da kaže da građanin ili neka institucija, ili bilo ko ko je zainteresovan, ne može, odnosno neće dobiti informaciju i da se nikada više neće desiti da se kaže e, o tome ne možemo da vas obavestimo.
Želim da vas obavestim, drage kolege, da ćete vi, i s ovim zakonom i bez ovog zakona, ono što budete želeli da krijete, kriti, kao što ste to radili i kao što to radite i ovih dana.
Želim da naglasim i da Srpska radikalna stranka i naša poslanička grupa nemaju ništa protiv da u Srbiji postoji ovaj zakon i da postoji Zaštitnik građana, ali ne na način kako ste vi to predvideli.
Dakle, vi ste rekli da se ovaj zakon, kao i ovi ostali, menja radi usklađivanja sa Ustavom Republike Srbije, a ja ću da vam kažem da to, jednostavno, nije tačno. Tačno je da u nekom delu usklađujete zakone sa Ustavom, ali ste u sva ova tri zakona provukli i nešto što vama, naravno, odgovara, a što nema apsolutno nikakve veze sa obavezom iz Ustava Republike Srbije.
Ne znam zašto ste, recimo, u članu 3. predvideli da Zaštitnik građana i zamenik Zaštitnika građana ne mogu biti članovi političkih, pisalo je - organizacija, a sada ste precrtali «organizacija», pa napisali - stranaka. Licemerno je da ovakve stvari pišete u zakonu, kada je opštepoznato da nikada za ovih sedam godina ni na jednu funkciju koja je predviđena kao nestranačka niste izabrali nestranačku ličnost. Nikada niste i nikada nećete, pa nema potrebe da se bilo kojim zakonom ljudi koji su članovi neke stranke na bilo koji način izopštavaju i da im se ne omogućava da rade bilo koji posao i vrše bilo koju funkciju u Republici Srbiji.
Šta to znači, da li ovo znači da ljude, građane Srbije, treba da ubeđujemo i teramo ih da se ne učlanjuju u stranke i da se ne bave politikom?
Gospodo, bitno je da ovaj zaštitnik građana svoj posao radi u skladu sa zakonom i da ga radi profesionalno, da ne zastupa političke stranke i, naravno, stranke koje predstavljaju koaliciju na vlasti. Da li je on član neke vaše stranke, to zaista nije bitno. Naravno da će biti, vi ste toliko puta to pokazali.
Evo, tvrdili ste da predsednik ove komisije koja je utvrdila ovih Đelićevih 11 miliona evra, to je bio Odbor za sukob interesa, da ste na čelo tog odbora postavili nestranačku ličnost, a vidimo koliko je nestranačka kada kaže – da, tačno je da Božidar Đelić jeste zakasnio nekoliko dana da prijavi 11 miliona evra, ali nije prekršio zakon.
Nisu se upustili u to odakle Đeliću 11 miliona evra, kažu da za to nemaju mogućnosti po zakonu, ali bar je trebalo da se zapitaju da li bi Đelić prijavio tih 11 miliona evra da ga Aleksandar Vučić sa govornice nije prozvao vojvodom od «Meridijan banke», pa je onda objasnio da on ima tih 11 miliona evra u tim akcijama. Tek tada se Božidar Đelić udostojio da prijavi svoju imovinu. I vi to zovete nestranačkim funkcionerima!
Zato nemojte da budete licemerni, gospodo, i nemojte da ograničavate ljude koji su članovi bilo koje stranke, da mogu da obavljaju funkcije koje su predviđene zakonima koji se donose u ovom parlamentu.
Rekli ste, takođe, da zastupnik građana i zamenik Zaštitnika građana ne mogu davati izjave političke prirode, pa ste onda to brisali iz ovog predloga.
Mi u Srpskoj radikalnoj stranci mislimo da nema potrebe da se ovo briše, nego samo treba da kažemo da Zaštitnik građana i njegov zamenik ne smeju zastupati interese nijedne političke partije.
U članu 19. osnovnog zakona, a to je član 9. zakona o kojem danas raspravljamo, predvideli ste da je Zaštitnik građana ovlašćen da pokrene postupak pred Ustavnim sudom za ocenu ustavnosti i zakonitosti drugih propisa i opštih akata kojima se uređuju pitanja koja se odnose na prava i slobode građana. Vi ste u ovom predlogu brisali reči: «kojima se uređuju pitanja koja se odnose na slobode i prava građana».
Mi smo, amandmanom, predložili da ovo vratite, jer ne možete nikome da date potpuno odrešene ruke, svako mora biti zakonom ograničen, da bi mogao da obavlja funkciju na koju ga postavljate.
Kada je u pitanju Zakon o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, e, tu ste se hvalili kako ste učinili veliko i kapitalno delo zato što ste doneli ovaj zakon i zato što imamo Poverenika za informacije od javnog značaja. Za ovo je neko od poslanika skupštinske većine rekao da se više nikada neće desiti da građani neće dobiti informaciju koju traže. To, jednostavno, nije tačno.
Tražim da pitate vašeg poverenika zašto nikada redakciji «Velike Srbije» nije dostavio podatke vezane za "Mobtel", koje je redakcija tražila od njega? Zašto niste objasnili, i zašto nije objasnio kako je to Velimir Ilić mogao ugovor o koncesiji da proglasi državnom tajnom?
Velja može sve, da li je tako? U pravu si, Meho. Ne znam dokle će moći tako.
Dakle, kako, pored ovog zakona i pored Poverenika, može da se desi da Velimir Ilić kaže da je ugovor o koncesiji tajna i da ni Parlament, ni građani, niti iko živi u Srbiji može da zna šta u tom ugovoru piše?
Kako možete da se hvalite ovim zakonom, kada krijete činjenicu, odnosno pokušavate da sakrijete, ali vam ne uspeva, činjenicu da je general Tolimir uhapšen na Bežanijskoj kosi? Zašto vam tu ne dođe do izražaja i ovaj zakon i Poverenik? Zašto Poverenik ne traži od nadležnih službi da kažu istinu građanima Srbije, a istina je ono što kaže general Tolimir, ono što kažu komšije sa Bežanijske kose i ono što kaže Srpska radikalna stranka. Istina je da je general Tolimir uhapšen na Bežanijskoj kosi i istina je da se ta činjenica krije, zato što Vojislav Koštunica ne želi da razočara birače, kojima je obećavao da on nikada nikoga neće isporučiti Haškom tribunalu.
Ovaj zakon ima šest članova i reklo bi se - mali zakon, ali se ovde i te kako kriju neke začkoljice koje nemaju veze, ponavljam, sa Ustavom.
Predvideli ste da birate Poverenika na rok od sedam godina. Zaista se pitam gde nađoste sedam godina? Prethodno ste nam ponudili onaj zakon, biće verovatno iduće nedelje na dnevnom redu, o Vladi i državnim službenicima, gde planirate da državne sekretare i još neke funkcionere postavite na pet godina.
Vi ćete, gospodo, da ispostavljate sve vaše stranačke funkcionere na državne funkcije, u skladu sa zakonima koje ovde donosite, i onda vas baš briga da li će biti izbora, neće li biti izbora, vi imate svoje funkcionere. Ali, biće izbora, biće nova vlada, biće nova skupština. Ta nova skupština će promeniti vaše zakone. Nemojte da se zanosite da će iko od ovih koje vi postavljate na pet ili sedam godina opstati na tim funkcijama kada bude neka druga skupštinska većina, već posle narednih izbora.
Ovo ste isto predvideli i za zamenika Poverenika. Predvideli ste u članu 5 sledeće: «Ako isto lice ponovo bude birano za Poverenika ili zamenika Poverenika pre nego što mu istekne mandat, njemu mandat prestaje po isteku sedam godina od prvog izbora i može biti birano još jedanput».
Stvarno ne znam da li onaj ko je ovo pisao ovo razume; očigledno, ovde samo fali fotografija. Trebalo je da stavite fotografiju, da znamo, da onaj ko je, eventualno, u nedoumici zna tačno na koga se odnose izmene Zakona. O tome ćemo više da govorimo kada budemo govorili o pojedinostima.
U ovom i u sva tri zakona smo vam stavili amandman na ovaj poslednji član, kojim predviđate da ovi zakoni stupaju na snagu danom objavljivanja u «Službenom glasniku Republike Srbije», zato što ne postoji nijedan opravdan razlog da kršite Ustav bez valjanog obrazloženja, da primenjujete izuzetke koje predviđa Ustav, zato što tri meseca niste hteli da radite, zato što vi sad nedelju dana niste hteli da radite, zato što ste se danas uskomešali kada su poslanici opozicije rekli da više nećemo o Poslovniku da govorimo.
Gospodine predsedniče, evo, iskoristila sam 20 minuta i sedam sekundi, a nisam uspela da kažem nijednu reč o trećem predlogu zakona. Ovo je dokaz na koji način kradete vreme narodnim poslanicima. Ali, govorićemo u pojedinostima još o svakom zakonu.
Nećemo glasati mi, srpski radikali, ni za jedan vaš zakon, zato što u svakom predlogu imate, pored onoga što vam jeste ustavna obaveza, još nešto što treba da se čita među redovima, a što treba da služi za zadovoljavanje vaših stranačkih funkcionera.