ČETVRTA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 30.11.2007.

5. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

ČETVRTA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

5. dan rada

30.11.2007

Sednicu je otvorio: Milutin Mrkonjić

Sednica je trajala od 10:05 do 22:20

OBRAĆANJA

Amdžad Migati

Pošto u ovom članu stoji ''savetnici predsednika Republike'' a nije određen broj, koje oblasti su tu, onda bih ja postavio sledeće poslaničko pitanje, odnosno tražim objašnjenje od sadašnjeg predsednika Republike: koliko ima savetnika, kako se zovu, koje oblasti i koliko svaki od njih prima mesečno platu? Molim vas da predsednik i njegov kabinet odgovore na ta pitanja. Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Milutin Mrkonjić

| Predsedava
Da li još neko želi reč po ovom amandmanu? (Ne.) Hvala.
Na član 32. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Aleksandra Jerkov i Aleksandar Marton.
Vlada nije prihvatila amandman, Odbor za pravosuđe i upravu predlaže da se amandman odbije, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Da li neko želi reč? (Ne.) Hvala.
Na član 33. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Aleksandra Jerkov i Aleksandar Marton.
Vlada nije prihvatila amandman, Odbor za pravosuđe i upravu predlaže da se amandman odbije, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Da li neko želi reč? (Ne.) Hvala.
Predlog za dodavanje novog člana. Narodni poslanik Miletić Mihajlović podneo je amandman kojim je predložio da se posle člana 33. doda novi član 33a.
Vlada nije prihvatila amandman, Odbor za pravosuđe i upravu predlaže da se amandman odbije, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Da li neko želi reč? (Da.) Reč ima narodni poslanik Miletić Mihajlović. Izvolite, gospodine Mihajloviću.
...
Socijalistička partija Srbije

Miletić Mihajlović

Poštovani predsedavajući, gospodine ministre, dame i gospodo narodni poslanici, ovde je reč o amandmanu koji zapravo znači uvođenje novog člana u Predlog zakona i taj član 33a glasio bi: ''U slučaju smrti bivšeg predsednika Republike, njegov supružnik ima pravo na penziju u iznosu od 75% plate predsednika Republike''.
Dakle, rekli smo da je predsednik Republike jedna od najvažnijih institucija u državi i Ustavom je rečeno da on predstavlja Republiku Srbiju, on predstavlja zemlju, on predstavlja sve građane. Svi građani gledaju u njega i cela međunarodna javnost. Značaj ove institucije svakako je toliko veliki da nema potrebe trošiti reči na to.
Treba učiniti pokušaj i ovde, u Narodnoj skupštini, da ta institucija bude zaista takva da u svakom trenutku bude onako kako treba, po potrebi države Srbije, po potrebi njenih građana. Naravno, treba mu stvoriti sve uslove kako bi on na najbolji mogući način obavio svoju funkciju i ostvario svoju ulogu.
Svakako je važno i to da predsednik Republike ne može da bude bilo ko. Deklarativno, naravno, svako ko ispunjava formalne uslove, može da se kandiduje za predsednika Republike. Ali predsednik Republike treba da ima poseban integritet, zna se koji, i on će se, svakako, i tim svojim integritetom, višestrukim, izboriti kao kandidat u izbornoj trci da dođe do mesta predsednika Republike.
Zavređuje pažnju i ono što su uslovi za njegov redovan rad, ali svakako je važno i ono što će biti sutra, kada ne bude predsednik Republike, što je naravno regulisano i predloženo u ovom predlogu zakona i o čemu će tek biti reči. Ali, naravno, potrebno je nešto učiniti i u onome što su članovi njegovog domaćinstva, što je, u ovom slučaju, njegov supružnik.
U prethodnom zakonu o posebnim pravima predsednika Republike imamo odredbu koja govori o penziji supružnika u slučaju smrti predsednika Republike. Daleko od toga da to treba sada kroz primer dati, ali ovde je reč o nekom budućem predsedniku Republike Srbije, koga nažalost može da zadesi smrt. To je, naravno, moguće, prirodan je proces, odnosno fakat koji može da se dogodi. Onda u trenutku kada njegov supružnik, kao predsednika Republike, po zakonu ostvaruje pravo na penziju, ta penzija bi trebalo, po onome što je predlog SPS-a, da bude 75% plate predsednika Republike.
Mislim da je veoma važno da se o tome vodi računa, da se udostoji ta institucija i da se ima jedan tako pravilan i ljudski i naravno, sa izrazitim poštovanjem prema instituciji predsednika Republike, da i u ovom delu to treba ispoštovati i voditi računa. Iz tih razloga SPS predlaže prihvatanje, gospodine ministre, ovog amandmana. Zahvaljujem.
...
Socijalistička partija Srbije

Milutin Mrkonjić

| Predsedava
Da li još neko želi reč? (Da.)
Reč ima narodni poslanik SRS-a Vjerica Radeta. Izvol'te.
...
Srpska radikalna stranka

Vjerica Radeta

Hvala. Dame i gospodo narodni poslanici, ovaj amandman kolege Miletića Mihajlovića govori o tome koliko ste vi neozbiljno pristupili izradi ovog teksta zakona.
Govorili smo juče, po nekim drugim amandmanima, o tome koga ste sve svrstali u krug domaćinstva predsednika, koje sve privilegije ima taj krug domaćinstva predsednika. Niko ni danas ne zna, niti će znati kada se usvoji ovaj zakon, ko su po ovom zakonu članovi domaćinstva predsednika.
Svim tim nekim iks, ipsilon članovima daje se obezbeđenje i to isto onako kako se daje i predsedniku, privilegije supružniku predsednika i kroz deo plate i ne znam šta sve niste predvideli.
A kada je u pitanju nešto što je potpuno logično, potpuno životno, jer bilo ko da je na bilo kojoj funkciji, jednostavno, u zakonu mora da se predvidi, a to niste predvideli ni kod izbora, odnosno razrešenja, odnosno prestanka funkcije predsednika - i činjenica da u toku nekog mandata može da nastupi smrt.
Šta se posle dešava? Zašto niste predvideli, ili ako već niste, zašto ne možete prihvatiti ovaj amandman kolege Miletića Mihajlovića, koji je potpuno primeren? Pogotovo sa aspekta onog što ste juče govorili i pokušali da branite i onih svih amandmana koje smo mi podnosili, a koje vi niste prihvatili, naravno iz nama nepoznatih razloga ili, još bolje, iz poznatih, zato što ne želite da prihvatite nijedan amandman.
Mislimo da, opet ono što je primećeno i juče, vi ovaj zakon planirate, odnosno da ste mogli slobodno da ga nazovete zakon o Borisu Tadiću, zato što želite njemu da se dodvorite kroz ovaj zakon i onda ste udovoljavali i pisali sve ono što on i njegova svita oko njega i njegova nepoznata porodica, po vašem zakonu nepoznata, koje sve privilegije može da koristi, a ono što je primereno, ono što je valjda svuda u svetu prihvaćeno i prihvatljivo, to vam ne pada na pamet da prihvatite kroz ove amandmane.
Loš vam je pristup, gospodine ministre, imaćemo mnogo loš zakon. Još jedanput vas pozivam, nije kasno, glasajte i za ovaj amandman i za sve ili gotovo sve amandmane koje su juče narodni poslanici ovde pokušali da vam obrazlože. Zaista nisam čula nijedan amandman za koji bih rekla da je neprimeren, da ne može da se uklopi u ovaj zakon i nijedan amandman nije suštinski menjao zakon, naprotiv, svaki je uređivao zakon.
Očigledna je namera svih narodnih poslanika, zato što nam je svima valjda stalo da zakon o predsedniku Republike bude dobar zakon, sveobuhvatan, da donesemo više jednom, zaista, evo već u trećem mandatu sam narodni poslanik i čekam kad ćemo jedanput u ovom parlamentu da donesemo zakon koji neće u narednih tri, četiri ili najduže sedam meseci da trpi izmene i dopune.
To je gubljenje vremena, što nećete da saslušate narodne poslanike, što nećete da prihvatite amandmane, a svesni ste koji je amandman dobar. I onda ćemo za nekoliko meseci imati izmene i dopune ovog zakona, kao što smo imali kod mnogih zakona gde ste kroz izmene i dopune u stvari uvrstili amandmane koji vam se predlažu u toku rasprave o zakonu.
Dakle, radi se samo o vašoj sujeti, o vašem vrlo lošem principu da tako pokušate da objasnite građanima Srbije da vas baš briga za opoziciju, da vi imate svoj pravac, terate po svome.
A to što taj vaš pravac znači i povećanje nezaposlenosti, realan pad plata i penzija, probleme u zdravstvu, probleme u prosveti, probleme u upravi, dakle na svim nivoima, štrajkovi su vam sa svih strana, ali vi ćete početi da vodite izbornu kampanju pa ćete onda da menjate ovaj predlog budžeta koji ste nam već dali da biste povećali zarade svim tim ljudima. Mi nemamo ništa protiv da se zarade povećaju, naprotiv.
I dalje mislim, gospodine ministre, da bi trebalo da vam bude neprijatno da vas vozi vozač čija je plata 16.000 a vaša 160 ili 140 hiljada, evo, kažete da vam je 220.000 ministarska plata, pa lepo. Dakle, pitam vas da li vam je neprijatno da vas vozi vozač koji ima 16.000 platu i da li to znači da Vlada Republike Srbije misli da toliko malo vredi vaša glava kada pusti da vas vozi čovek koji mora da razmišlja kako će da prehrani svoju porodicu s platom od 16.000 dinara, bez mogućnosti da bilo šta dodatno radi zato što mu je radno vreme 24 časa.
Dakle, morate i trebalo bi, vi ne morate ništa, naravno, ali trebalo bi da razmišljate o građanima Republike Srbije, jer Vlada ne postoji zbog ministara nego zbog građana Srbije, kao što je Narodna skupština zbog građana Srbije, kao što nas građani Srbije šalju u ovaj parlament da bismo zastupali njihove interese.
Još ne čuh nijednog poslanika, da ne prozivam pojedinačno, iz bilo koje stranke iz skupštinske većine šta građani koji su vas birali misle o položaju predsednika Republike. Valjda ste im u izbornoj kampanji nešto pričali i valjda su vam u izbornoj kampanji građani rekli - od vas očekujemo to i to. Da li vi ispunjavate to što obećavate građanima u izbornoj kampanji? Naravno da ne. Lažete građane u izbornoj kampanji i opet se spremate sad za ovu predsedničku kampanju da ih lažete. Već znamo na koji način, evo nagovestila sam, pričaćemo o tome, naravno, detaljno.
To nije dobro, dame i gospodo. Ne da nije dobro za vas, iskreno, mene baš briga za Vladu Republike Srbije, ali nije dobro za građane Srbije. Iscrpljujete, ljudi, ovaj narod. Znate li vi koliko građana u Srbiji živi ispod egzistencijalnog minimuma? Da li neko ko vlada ovom zemljom vodi računa o tome? Naravno ne.
Vi ste dovoljni sami sebi, vama je bitno da vi lepo živite, da ste sredili sve ono što je vama potrebno. Sada ste nas obavestili da ste još povećali platu i na 220.000, tako da zaista ne znam... evo, dragi građani, kaže gospodin Milan Marković da na svakih 15 dana Vlada povećava plate. Ovo je zaista šok i za mene, a mogu misliti kako je tek za građane Srbije.
...
Socijalistička partija Srbije

Milutin Mrkonjić

| Predsedava
Zahvaljujem narodnom poslaniku Vjerici Radeti. Da li se još neko javlja za reč po ovom amandmanu? (Da.) Izvolite, narodni poslanik Vučeta Tošković.
...
Srpska radikalna stranka

Vučeta Tošković

Dame i gospodo, Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju govori o ovome što je gospodin Miletić najavio u promeni člana. Dakle, 75% supružnik dobija posle smrti svog supružnika. Ne znam zašto gospođa Vjerica nije rekla ono što misli, a ja ću to sada da kažem.
Vidite o čemu se radi. Zašto neće da prihvate ovaj amandman? Samo zato što su toliko zajedljivi i znaju da više nikad njihov neće doći za predsednika države i onda ovaj član neće da prihvate kao dopunu amandmana.
...
Socijalistička partija Srbije

Milutin Mrkonjić

| Predsedava
Zahvaljujem narodnom poslaniku Vučeti Toškoviću. Da li se još neko javlja za reč? (Ne.) Hvala.
Naziv poglavlja 9.
Narodni poslanik Željko Vasiljević podneo je amandman kojim je predložio promenu naziva poglavlja 9.
Vlada i Odbor za pravosuđe i upravu su prihvatili amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć, pa konstatujem da je ovaj amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
Da li neko želi reč? (Ne.) Hvala.
Predlog za dodavanje novog člana.
Narodni poslanik Rajko Baralić podneo je amandman kojim predlaže da se posle člana 34. doda novi član 34a.
Vlada nije prihvatila amandman, Odbor za pravosuđe i upravu predlaže da se amandman odbije, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Reč ima narodni poslanik Rajko Baralić. Izvol'te.

Rajko Baralić

Zahvaljujem, gospodine Mrkonjiću. Gospodine ministre, dame i gospodo narodni poslanici, u ime SPS predložio sam amandman da se posle člana 34. doda novi član 34a, koji glasi (zbog građana Srbije čitam): ''Pravo na počasni naziv "bivši predsednik Republike" imaju svi predsednici Republike Srbije birani počev od 9. decembra 1990. godine, odnosno od održavanja prvih višestranačkih izbora, kao i predsednici Savezne Republike Jugoslavije i predsednici Državne zajednice Srbija i Crna Gora koji su bili iz Republike Srbije''.
Zašto sam u ime SPS predložio ovakav amandman? Već smo o tome govorili u načelnoj raspravi. Želim još jednom ovde da ponovim. Nije lako postati predsednik jedne države ni u jednom sistemu. Dakle, nekome su predsednici po volji, nekome nisu, ali svugde u svetu bivši šef države je posebna persona.
O bivšem šefu države vode računa na naročiti način razne službe protokola u zemlji i inostranstvu. Oni se često bave veoma korisnim političkim i javnim radom uopšte. Jedna država je ozbiljna država ako može da definiše status bivšeg šefa države na dostojanstven način, onako kako je to rešeno u svakoj normalnoj državi u svetu. Znači, ovde nema nikakvog izuzetka. Mi amandmanom ne tražimo ništa više od onoga što ima bilo koji bivši šef države u svetu. Dakle, to je potpuno čisto.
Ako me pitate na koga se ovo tačno odnosi, ja ću tačno da vam kažem. Odnosi se na gospodina Dobricu Ćosića, na gospodina Zorana Lilića, na gospodina Milana Milutinovića. Dakle, to su bivši predsednici koji bi, na osnovu prihvatanja ovog amandmana, imali ovaj status za koji se zalaže SPS. Naravno, i gospodin Koštunica, on je bio predsednik SRJ.
Dobrica Ćosić je akademik, poznati pisac, ne misli o politici stranke kojoj ja pripadam ništa dobro, a ja se zalažem da on ima status bivšeg predsednika, sa svim počastima koje pripadaju svakom bivšem šefu države. To nije pitanje kakav je njegov odnos prema nama ili kakav je naš uzajamni, javni ili politički odnos. To je na nivou načela, na nivou principa, koji treba da se poštuje.
Molim vas da prihvatite ovaj amandman zato što na ovaj način mi otklanjamo izvesne druge probleme koji će nastupiti u vremenu koje dolazi. Dakle, nije za jednu državu skupo da ovo finansira. Skupo je da finansira desetak hiljada drugih, koji ovo nisu bili, a sami uzmu koliko im treba ili na drugi način obezbede mnogo više od ovoga što bih ja hteo da se ovim amandmanom njima garantuje.
Uvek je u Srbiji, i kad je bila kneževina, i kraljevina, o ovome vođeno računa. Podsećam vas da je Natalija Obrenović, u Srbiji poznatija kao ''maman'', imala kraljevsku apanažu od šest i po hiljada dukata godišnje i da je imala dvorac u Bijaricu, koji nažalost ova naša država ni danas nije uspela da vrati nazad. Obavešten sam da porodica Jakovljević i druge porodice koje su na sudu dokazale da su u krvnom srodstvu s Obrenovićima pokušavaju da ovu imovinu iz Francuske dovedu u Srbiju, odnosno da raspolažu ovom imovinom.
Dakle, neće ovo nikoga naljutiti, neće se ovim niko posebno ovajditi. Ovim amandmanom, ako ga prihvatimo svi zajedno, podići ćemo dostojanstvo ovih ljudi na onaj nivo koji pretpostavlja njihova bivša funkcija. To je potpuno čista pozicija i ovde nema nikakve politike, nema ništa sporno. Ovo je uljudan način kako može da se reši status bivšem šefu države koji, priznaćete, i samo zbog toga što je imao uvid u najsuptilnije državne i druge tajne jedne države u jednom vremenskom periodu, ima pravo, a mi imamo dužnost, da obezbedimo da ovi ljudi u normalnim uslovima funkcionišu i pomažu svojoj državi.
Ne znam nikog od ovih ko svojoj državi odmaže, naprotiv. Znam da mnogi od ovih u različitim međunarodnim posredovanjima, u različitim poslovima koji nisu baš često i potpuno u javnosti na način kao što bi to neko želeo, ali to su prosto takva posredovanja, rade nešto što ne nanosi nikakvu štetu državi Srbiji.
Dakle, to je suština. Nema ovde nikakve politike, ni stranačke ni bilo koje druge. Nismo ni u kakvim posebnim odnosima sa Dobricom Ćosićem ili sa Vojislavom Koštunicom, pa da se sada zbog toga zalažemo da se ovo reši. Mi smo u dobrim odnosima sa jednim načelom koje kaže da ovo treba da bude rešeno na ovakav način.
Ako bismo upoređivali kako je to rešeno u drugim državama, videli bismo da je to rešeno na višem nivou nego što predlažem amandmanom, da se posle člana 34. doda član 34a. koji je tačno pobrojao sve ovo u šta sam ja ovde probao da vas uverim. Nadam se da jesam.
Ukoliko ovaj amandman prihvatite, onda ovo pitanje imamo rešeno na korektan način. Ukoliko ne prihvatite, onda imamo šansu da o ovome govorimo na politički način, i to ćemo činiti, zato što vi onda smatrate da je šef države samo onaj koji je biran posle Vojislava Koštunice, a to je sadašnji šef države. Ako je to tačno, recite to javno. Ne verujem da imate takvo mišljenje, naprotiv.
Ovo je nešto što je potpuno prihvatljivo nadam se za sve političke stranke i molimo vas da ovaj amandman prihvatite odmah kako bismo skratili raspravu i kako bismo radili po drugim amandmanima. Hvala lepo.
...
Socijalistička partija Srbije

Milutin Mrkonjić

| Predsedava
Zahvaljujem narodnom poslaniku Rajku Baraliću.
Da li još neko želi reč po ovom amandmanu? (Ne.) Hvala.
Predlog za dodavanje novog podnaslova i novog člana.
Narodni poslanik Miletić Mihajlović podneo je amandman kojim predlaže da se posle člana 38. doda novi podnaslov i novi član 38a.
Vlada nije prihvatila amandman, Odbor za pravosuđe i upravu predlaže da se amandman odbije, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Da li reč želi narodni poslanik Miletić Mihajlović? (Da.)
Izvol'te, gospodine Mihajloviću.