PETO VANREDNO ZASEDANjE, 26.09.2008.

2. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PETO VANREDNO ZASEDANjE

2. dan rada

26.09.2008

Sednicu je otvorila: Slavica Đukić-Dejanović

Sednica je trajala od 10:10 do 20:15

OBRAĆANJA

Milan Avramović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, gospođo Đukić-Dejanović, javljam se po članu 226, citiram samo prvi stav: "Narodni poslanik ima pravo da traži obaveštenja i objašnjenja od predsednika Narodne skupštine".
Tražim od vas da mi objasnite samo jednu stvar. Koleginica Jelena Budimirović, bivša koleginica poslaničkog kluba SRS, sada poslanica Srpske rikverc stranke, ima možda nameru da se uda za prijatelja engleskog ambasadora i tom udajom da otputuje u Englesku. Ko će onda njeno mesto imati i koristiti njen mandat i šta će se sa tim mandatom desiti? To je prvo pitanje.
Drugo pitanje, po kojoj tački Poslovnika o radu Skupštine Srbije mora da se narodni poslanik javi za član 225. i 226, a da je pri tom u obavezi da je vezan za dnevni red.
Treće pitanje jeste član 100, u kome se kaže da je narodni poslanik dužan da navede koja je odredba Poslovnika po njegovom mišljenju povređena, da je citira i obrazloži u čemu se sastoji povreda, s tim što može govoriti najduže od tri minuta, pri čemu se ne računa vreme potrebno za citat.
Vi ste već u više navrata prekidali govornike sa ove govornice, tražeći prvo da se izjasne o kom članu Poslovnika se radi, a onda ste ih pustili da govore i niste im vraćali vreme. Zbog svega toga vas upozoravam da danas, kada smo postavili više puta ovo pitanje, niste odgovorili na član 100, u kome se kaže da je predsednik Narodne skupštine dužan da nakon toga da objašnjenje.
Molim vas, niste dali objašnjenje šta će biti sa mandatima ovog poslaničkog kluba ako se neko nekim čudnim spletom okolnosti ne zadesi u mogućnosti da obavlja poslaničku dužnost i dokle će ovaj poslovnik da se ne poštuje sa vaše strane i time da izreknete opomenu sami sebi.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
U više navrata ste od predsedavajućih dobijali objašnjenja vezana za pitanja za koja ste logično zainteresovani – mandata. U više navrata smo konstatovale koji je to način i put da se to pitanje u realitetu razreši. Skupština, a posebno današnji dnevni red, ne može vam dati odgovor na to pitanje i dalje postavljanje tog istog pitanja je zloupotreba Poslovnika, odnosno člana 225. i 226.
Reč ima gospodin Kragović.

Ljubomir Kragović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, poštovano predsedništvo, pozivam se na član Poslovnika 205. i 206, u kome tražim objašnjenje i obaveštenje o jednom tekstu koje je izdalo Ministarstvo pravde Republike Srbije. "Ministarstvo pravde će, uz dogovor sa predstavnicima pravosudnih organa severnog dela KiM, dati pun doprinos nastojanja šefa UNMIK Lamberta Zanijerija i njegovih saradnika da na severu Kosova počnu da funkcionišu jedan ili više sudova UNMIK, u cilju uspostavljanja vladavine prava, primene zakona i poštovanja ljudskih prava".
Svi znamo šta je UNMIK, da je to jedna policijska organizacija, koja nema apsolutno nikakve veze sa sudom, osim da sprovede, hapsi kriminalce i one koji se ogreše o zakon i da ih dovede u pravosudne organe.
Ovde želim da kažem kroz ovaj prvi pasus da je Ministarstvo pravde tj. ministar pravde Snežana Malović povredila Ustav Republike Srbije, tačnije član 123. koji određuje nadležnosti Vlade Republike Srbije, u kome jasno i glasno stoji da Vlada Republike Srbije mora da sprovodi politiku koja se donosi na sednicama Narodne skupštine Republike Srbije.
Dalje, u tom tekstu koji je na sajtu Vlade stoji - ''radi ostvarenja pomenutog cilja, predstavnici Ministarstva pravde i pravosudnih organa severnog dela KiM nastavili su sa UNMIK-om tehničke razgovore koji se tiču početka rada UNMIK pravosuđa. Dogovoreno je da do 3. oktobra 2008. godina u severnom delu Mitrovice počnu sa radom jedan ili više sudova, u kojima će u prvih 60 dana raditi međunarodne sudije, tužioci i administrativno osoblje. Oni će rešavati hitne krivične predmete, kao i predmete iz nadležnosti organa za prekršaje.''
Ovo je uvođenje misije EULEKS na mala vrata, jer vidite iz samog teksta da tu nema ni jednog člana, niti u tužilaštvu, niti u pravosuđu, a da je sa teritorije severnog dela KiM, nego su samo predstavnici tzv. međunarodne sudije i međunarodni tužioci.
Dalje, ''u ovom periodu nastaviće se tehnički razgovori oko uključivanja lokalnih sudija, ali nakon 60 dana od 3. oktobra. Predstavnici Ministarstva pravde, pravosudnih organa severnog dela KiM i UNMIK-a nastaviće dalje tehničke pregovore radi postizanja dogovora potvrđivanja mesne nadležnosti, primene zakona i drugih bitnih pitanja.''
Postavljam pitanje: po kojim zakonima će te međunarodne sudije u Kosovskoj Mitrovici, Zvečanu, Leposaviću, Zubinom Potoku, Gračanici i Štrpcu da sude? Da li po zakonima Republike Srbije ili će suditi po nekim drugim zakonima?
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zvanični stav države Srbije je da misija EULEKS-a, kao i sve misije, naravno ne može biti prihvaćena obzirom da ne postoji odluka Saveta bezbednosti. Prema tome, javnost je vrlo informisana o zvaničnom stavu države po tom pitanju, mada ste vi pokrenuli mnoga druga pitanja koja iziskuju odgovor resornog ministra, ministra za Kosovo i stojim pri obećanju koje sam dala da ću se angažovati da dobijete te odgovore.
Reč ima gospodin Martinović.
...
Srpska radikalna stranka

Aleksandar Martinović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, gospođo Slavice Đukić-Dejanović, u vašem odsustvu gospođa Gordana Čomić je grubo povredila Poslovnik tako što mi je, protivno odredbi člana 106. Poslovnika, izrekla opomenu iako nisam učinio nijedan prekršaj koji je sadržan u tom članu.  
S tim u vezi tražim od vas jedno obaveštenje. Da li smo se vratili u Otomansku imperiju, u 1875. godinu? Zašto to pitam? Te godine je turski sultan hteo da napravi nešto što bi se zvalo parlament, da se prikaže zapadnoj javnosti kao poklonik demokratije, ljudskih prava i parlamentarizma.
Zaista je taj parlament i stvoren.
Kada god neki poslanik izađe za govornicu i nešto kaže što ne odgovara sultanu, predsednik parlamenta mu kaže - suz. Tako se to ponavljalo jedno 10-20 puta. Jedan engleski putopisac, koji je sedeo gore na galeriji, tamo je inače mesto i ovim odbeglima iz SRS, pitao je jednog turskog kolegu šta znači to suz. Onda mu je Turčin rekao da znači ćut. Znači, čim poslanik nešto kaže što ne odgovara vladajućoj većini odmah ćut. I taj parlamentarizam u Turskoj u istoriji je upamćen kao tzv. ćut parlamentarizam.
Sada vas pitam, gospođo Đukić-Dejanović, da li vi i vaša koleginica Gordana Čomić oživljavate doba Otomanske imperije i ponovo u Srbiji, u 2008. godini, uvodite ćut parlamentarizam?
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Bez obzira na interesantnost priče o kojoj govorite i ovim sadržajem ste se udaljili od tačke dnevnog reda i ovog poslovnika. Gospođa Čomić je, po mom saznanju, imala najpre u odnosu na vas upozorenje da ste prekoračili vreme i da ne govorite o sadržaju, tako da vam je posle toga izrekla, praktično nakon molbe ili sugestije, izrekla meru koju je izrekla.
Sada gospođa Vjerica Radeta.
...
Srpska radikalna stranka

Vjerica Radeta

Srpska radikalna stranka
Davno beše povreda Poslovnika u periodu između 15,50 i 16,00 časova od strane gospođe Gordane Čomić. Najpre je gospođa Čomić povredila član 85. stav 4, kada je produžila rad parlamenta, istina pet minuta pre 16,00 časova, ali ću u daljem nastavku reći da to nije mogla da uradi. Ali, bez onoga što je striktno napisano u ovom stavu, da može da se produži rad sednice ukoliko za to postoje opravdani razlozi koje predsednik saopštava narodnim poslanicima.
Gospođa Čomić u ulozi predsednika nije narodnim poslanicima saopštila koji su to posebni razlozi da se radi. Em je petak neradni dan za parlament, em je produžila posle 18,00 časova, em čujemo po hodnicima neke priče da ćemo da radimo i sutra.
Ako mislite da ćete umoriti srpske radikale, znate da to nikada nikome nije uspevalo, pa neće ni vama. Radićemo mi, nije sporno, ali bolje bi vam bilo da prekinete lepo u 18,00 časova, da sačekate sutra da se vrati gospodin Boris Tadić, pa da vam lepo kaže šta je on smislio sa ovim što je zamesio i da onda završimo ovu priču u parlamentu. Nadam se da ima među vama dovoljno razumnih da će upravo na taj način da se ponašaju.
Dalje, gospođa Čomić je povredila član 96, koji kaže - predsednik Narodne skupštine, kada predsedava sednicom Narodne skupštine, ako želi da učestvuje u pretresu, prepušta predsedavanje jednom od potpredsednika Narodne skupštine. Gospođa Čomić je u to vreme odgovarala gospodinu Momiru Markoviću na pitanje koje je postavio u skladu sa članom 225. Poslovnika Narodne skupštine i u svom logoreičnom stilu žena se zanela, pričala bar tri minuta.
Znači, trebalo je da se javi po Poslovniku i da lepo kaže ono što ima da kaže.
Gospođa Čomić je mogla da postupi jedino u skladu sa članom 103, ali je povredila član 100, zato što je u momentu kada je u pet minuta do četiri produžila, odnosno najavila produženje rada parlamenta, imala podignutih bar pet poslovnika i toliko narodnih poslanika u tom momentu je tražilo da govori po Poslovniku.
Jasno kaže - narodnom poslaniku koji želi da govori o povredi ovog poslovnika, predsednik Narodne skupštine daje reč odmah po završenom izlaganju prethodnog govornika. Dakle, kad je završio prethodni govornik, to je bio Momir Marković, može se videti u stenogramu, gospođa Čomić je morala da da reč sledećem koji se javio da govori o povredi Poslovnika.
To što vi mislite da izigravate, kao i jutros, da počnete kao da otvorite sednicu, pa da sad produžite, ako mislite da izigravate Poslovnik, a da nama stavljate na dušu da mi zloupotrebljavamo Poslovnik, e pa neće moći.
Još nešto, citirala sam, ne znam da li sam prekoračila vreme, ako jesam, izvinjavam se...
(Predsednik: Prekoračili ste vreme, molim vas, privedite kraju.)
Hvala lepo.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
U vezi sa vašom primedbom vezanom za vašu konstataciju da je povređen član 85, gospođa Čomić je, prema informacijama koje imam, a u skladu sa stavom 5. ovog člana postupila, jer je produžila rad Narodne skupštine i posle 18,00 časova, do završetka rasprave u načelu, na šta je imala pravo, a o važnosti tačke govori činjenica da smo ovaj dnevni red usvojili po hitnom postupku kao izuzetno značajan.
Što se tiče vaših ostalih primedbi, odnosno konstatacija o povredama člana 96, da predsednik Narodne skupštine kada predsedava sednicom Narodne skupštine, ako želi da učestvuje u pretresu, prepušta predsedavanje jednom od potpredsednika Narodne skupštine, gospođa Čomić je upravo odgovarala na postavljena pitanja i dužina trajanja odgovora je zavisila i od složenosti pitanja, tako da joj je bilo potrebno tri minuta. Slažem se s vama da je to otprilike vreme replike, ali prosto odgovor je iziskivao to.
Što se tiče člana 100, gospođa Čomić je, u skladu sa dogovorom koji smo imali na sastanku šefova poslaničkih grupa, trebalo pre 16,00 časova da obavesti Skupštinu o dogovoru većine šefova poslaničkih grupa da radimo do završetka ove tačke.
(Vjerica Radeta, sa mesta: Bez šefa naše poslaničke grupe.)
Mi bismo jako voleli da svi skupa učestvujemo u tim dogovorima. Što se tiče toga da mi tražimo određene prostore u ovom poslovniku da bismo radili, to je tačno, vaša konstatacija je tu tačna.
Tačno je da ste vi brojna poslanička grupa, da vas toliko ima, najveća opoziciona poslanička grupa, tačno je da vas toliko ima da možete u svakom momentu, koristeći povredu Poslovnika, koristeći replike i još neke druge načine, da nametnete temu koju vi hoćete.
Ali, dozvolite da i mi nađemo načina da ipak radimo po dnevnom redu. Jeste razlog produžetka upravo naša želja da danas radimo po dnevnom redu i ovaj odgovor vam dajem zbog toga što mislim da i javnost treba da bude informisana o tome.
Gospodin Filip Stojanović ima reč.
Replika, izvolite.

Gordana Pop-Lazić

Srpska radikalna stranka
Gospođo predsedavajuća, možda ste zaboravili da sam zamenik šefa poslaničke grupe SRS.
Samo zarad javnosti, pošto vi koristite svoje mesto predsedavajućeg da dezinformišete javnost, navodno se vi dogovarate o svemu sa šefovima poslaničkih grupa, vi se ni o čemu danas niste dogovorili sa šefom poslaničke grupe SRS, niti ste zvali njega, niti ste zvali mene, a čitav dan sam ovde, da se o bilo čemu dogovaramo.
Znači, uradili ste to na svoju ruku, na svoj način. Možemo da sedimo i do 12,00, i do ujutru ovde, nije problem, smenjivaćemo se za govornicom, ali da znate da ne možete u tom svom naumu da uspete. Jednostavno, stvari moraju odavde da počnu da se čiste. Mora metla da počne da radi od Skupštine, od Vlade, pa tek onda dalje.
Ima jedan antikorupcijski zakon na koji mi čekamo, u ovoj drugoj sednici. Nemojte da mislite da nismo zainteresovani da počne rasprava o tim predlozima zakona. Jesmo.
Vlada predlaže neku agenciju o zaštiti od korupcije. Koliko sam videla, u predlogu tog zakona stoji da razne javne ličnosti, političari, funkcioneri moraju da prijave svoju imovinu, da agencija dalje prati šta se dešava sa tom njihovom imovinom, kojom brzinom se ona uvećava.
Verujem da ima mogućnosti da dođu do podataka na kojim računima se pare drže i u zemlji i u inostranstvu, i da ćemo mnogo toga saznati, i da će mnogi onda poverovati srpskim radikalima koji za ovom govornicom pričaju da je mnogo para odobrenih direktno od Solane došlo među ovih 18 ljudi koji su pokrali građane Srbije i glasove građana Srbije.
Ono što vam mi govorimo, to je ono što je istina. Može da bude mila, može da ne bude mila, možda ljudi mogu da sumnjaju, ali vreme je najbolji saveznik i vreme pokaže da li to jeste ili nije.
Šljam dođe na površinu, vetar dune, ode polako, pa reka ponovo čista, možemo da plivamo, ali sami moramo nekako da pomognemo da se počisti.
Ako to neće Boris Tadić, ako vi ne možete bez njega, hajde da prekinemo sednicu. Sutra će da dođe Boris Tadić, pa lepo odete kod engleskog i američkog ambasadora zajedno s njim, pa pozovete Tomislava Nikolića i dogovorite se kako ćete taj šljam da počistite, da mi počnemo ovde normalno da radimo, u interesu svih nas i za ono za šta su nas građani ovde poslali.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Gospodin Filip Stojanović, izvolite.