PRVA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 04.03.2010.

3. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PRVA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA

3. dan rada

04.03.2010

Sednicu je otvorila: Slavica Đukić Dejanović

Sednica je trajala od 10:10 do 17:25

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Gospodo poslanici, pošto je bilo jedno od pitanja Izveštaj o razmatranju Predloga zakona o potvrđivanju međunarodne konvencije o zaštiti novih biljnih sorti, htela bih samo da vas obavestima da je ekspedicijom, 25. februara 2010. godine, vama dostavljen ovaj izveštaj i da ga imate, samo pogledajte u vašim poslaničkim grupama, verovatno se tamo nalazi, tako da ne stoji primedba, stručna služba je korektno uradila svoj posao. Svi odgovori na pitanja koja ste postavili će stići.
Prelazimo na 8. i 31. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O DIVLjAČI I LOVSTVU I PREDLOG ZAKONA O POTVRĐIVANjU MEĐUNARODNE KONVENCIJE O ZAŠTITI NOVIH BILjNIH SORTI (zajednički načelni i jedinstveni pretres)
Saglasno odluci Narodne skupštine da se obavi zajednički načelni jedinstveni pretres o Predlogu zakona o divljači i lovstvu i Predlogu zakona o potvrđivanju Međunarodne konvencije o zaštiti novih biljnih sorti, a pre otvaranja zajedničkog načelnog i jedinstvenog pretresa, podsećam vas da, shodno članu 94. Poslovnika Narodne skupštine, ukupno vreme rasprave u načelu za poslaničke grupe iznosi pet časova, kao i da se ovo vreme raspoređuje na poslaničke grupe srazmerno broju narodnih poslanika članova poslaničke grupe.
Pošto ukupno vreme za poslaničke grupe iznosi pet časova, konstatujem da je vreme rasprave po poslaničkim grupama sledeće: Poslanička grupa Za evropsku Srbiju – jedan sat, 33 minuta i 36 sekundi; Poslanička grupa SRS – jedan sat, sedam minuta i 24 sekundi; Poslanička grupa G17 plus – 28 minuta i 48 sekundi; Poslanička grupa DSS-Vojislav Koštunica – 25 minuta 12 sekundi; Poslanička grupa Napred Srbijo – 25 minuta i 12 sekundi; Poslanička grupa SPS-JS – 18 minuta; Poslanička grupa LDP – 14 minuta i 24 sekundi; Poslanička grupa Nova Srbija – 10 minuta i 48 sekundi; Poslanička grupa manjina – osam minuta i 24 sekunde i Poslanička grupa PUPS – šest minuta.
Saglasno članu 93. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, narodni poslanici koji nisu članovi nijedne poslaničke grupe imaju pravo da govore jedanput do pet minuta.
Molim poslaničke grupe, ukoliko to već nisu učinile, da odmah podnesu prijave za reč, sa redosledom narodnih poslanika.
Obaveštavam vas da su poslaničke grupe ovlastile da ih po ovim tačkama dnevnog reda predstavljaju: narodni poslanik Siniša Stamenković, Poslaničku grupu PUPS; narodni poslanik Arpad Fremond, Poslaničku grupu manjina; narodni poslanik Dejan Radenković, Poslaničku grupu SPS-JS; narodni poslanik Milan Dimitrijević, Poslaničku grupu DSS-Vojislav Koštunica; narodni poslanik Vitomir Plužarević, Poslaničku grupu SRS i narodni poslanik Zoran Mašić, Poslaničku grupu Napred Srbijo.
Saglasno članu 142. stav 2. i članu 152. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram zajednički načelni i jedinstveni pretres o Predlogu zakona o divljači i lovstvu i Predlogu zakona o potvrđivanju Međunarodne konvencije o zaštiti novih biljnih sorti.
Gospodin Miroslav Markićević reklamira Poslovnik i dobija reč.
...
Nova Srbija

Miroslav Markićević

Nova Srbija
Poštovana predsednice, reklamiram član 100. Moram da kažem da sam se javio pre nego što ste prešli na tačku dnevnog reda, ali pretpostavljam da niste videli. Shodno članu 100. želim da ukažem da ste povredili Poslovnik u tome da ovde diskriminišete poslanike. Neki su govorili, po mojoj slobodnoj proceni, možda i nije bilo baš u skladu, ali ste sve pustili, ali kada je govorio predsednik Nove Srbije Velimir Ilić, vi ste ga odjedanput prekinuli.
Uvažavajući simpatije koje imate prema Novoj Srbiji a, čini mi se, posebno prema predsedniku Nove Srbije, ne mislim da ste vi to uradili zbog predsednika Nove Srbije, nego zbog toga što je on pomenuo vozila Vlade Republike Srbije, a posebno vozilo premijera Cvetkovića, koji je išao u kampanju u Negotin, pri tom prošao kroz Zaječar i nije hteo da stane, a tamo je poplava. Mislim da zbog toga niste dali gospodinu Velimiru Iliću da on kaže i to treba građani da znaju.
Pošto neke kolege poslanici prozivaju neke potpredsednike Skupštine da su, eventualno, neregularno koristili vozila, onda građani Srbije treba da čuju i da je otprilike pet-šest vozila Vlade Republike Srbije, ''pod rotacijom'', prošlo kroz Zaječar, a da pri tom, nisu stali u Zaječaru, već je premijer našao za shodno da posle deset dana ode tamo kod tih jadnih građana i odnese im 200 dušeka iz "Simpa".
Gospođo predsednice, to sam hteo da kažem.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
 I naravno da nema povrede Poslovnika. Ne može sadržaj povrede Poslovnika biti nešto što radi Vlada Republike Srbije. Mogu ja učiniti povredu Poslovnika, a naravno da nije bilo nimalo tendenciozno, nego baš poštujući Poslovnik, prekinula sam gospodina Ilića, jer nije govorio o povredi Poslovnika, kao ni vi sada.
Molim vas da me ne dovodite u situaciju da primenjujem sankcije, odnosno odredbe kojima ću sankcionisati vaše učešće u raspravi.
Da li predstavnik predlagača dr Saša Dragin, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, želi reč?
Izvolite, gospodine Dragin.

Saša Dragin

Poštovana predsednice Skupštine, uvaženi narodni poslanici, drago mi je što se ponovo vidimo i što nastavljamo da radimo na donošenju novih zakona iz oblasti poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva. Tokom protekle godine imali smo izuzetno značajnu i veliku zakonsku inicijativu, a ove godine, takođe, nastavljamo u istom tempu. Posebno moram da zahvalim i skupštinskom Odboru za poljoprivredu, koga vodi gospodin profesor narodni poslanik Mašić, koji sa nama čini maksimum da zakoni koji se nađu pred narodnim poslanicima imaju, zaista, onaj oblik koji svaki zakon koji prolazi kroz ovaj uvaženi dom treba da ima.
Na ovoj sednici želeo bih da vam u ime Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede predstavim zakon o divljači i lovstvu, kao i zakon o potvrđivanju Međunarodne konvencije o zaštiti novih biljnih sorti. Novi zakon o divljači i lovstvu je zakon koji je već duži niz godina u pripremi. Koliko ja pratim, negde, oko, pet godina se priprema ovaj zakon i rešenja koja su se našla u zakonu su izuzetno dobra jer imaju saglasnost i lovačkih saveza koji rade u Srbiji, ali i cele stručne javnosti koja se bavi ovom značajnom oblašću.
Na teritoriji Srbiji aktivno je preko 75 hiljada lovaca. To su ljudi koji se ne bave ovim samo iz hobija već na značajan način utiču i na održavanje ekosistema u Srbiji, zaštiti zdravlja životinja, ne samo divljih već i domaćih, jer često bolesti mogu da se prenesu sa divljih na domaće životinje, i, naravno, učestvuju u zaštiti samih lovišta, samim tim i šuma, močvarnih područja i svega onoga što vrlo često volimo da nazovemo rezervatima zaštićene prirode ili prirodnim dobrima, koji imaju poseban značaj i za nas i za, u globalnom smislu, očuvanje prirode.
Nova rešenja u ovom zakonu su, pre svega, to što je zakon usklađen sa međunarodnim obavezama koje proizilaze iz ratifikovanih međunarodnih ugovora u oblasti zaštite biodiverziteta, a posebno Konvencije o očuvanju evropske divljači, flore i faune, prirodnih staništa i Konvencije o očuvanju migratornih vrsta životinja.
Drugo, ovaj zakon obezbeđuje pouzdane instrumente zaštite, kontrolisanog korišćenja, unapređenja, racionalnog upravljanja divljači kao obnovljivog dobra.
Treće, ovaj zakon uređuje prava, obaveze i odgovornost države kao zakonodavca i vlasnika građana državnih institucija, organa, privrednih i drugih pravnih subjekata i skoro svih delatnosti u aktivnosti Republike Srbije.
Četvrto, primena načela korišćenja načela korisnik plaća, stvara materijalno finansijske pretpostavke za zaštitu i unapređenje divljači i njenih staništa kroz osnivanje fonda za razvoj lovstva iz koga će se obezbediti finansiranje poslova utvrđenih ovih zakonom.
Peto, na površinama nacionalnih parkova i na površinama sa većinskim učešćem državnih šuma i šumarskog zemljišta predviđeno je ustanovljavanje lovišta posebne namene, radi sprovođenja posebnih mera gazdovanja, očuvanja i usmeravanja razvoja populacija divljači i njenih staništa.
Bitno je da pomenemo da se u cilju racionalnog obavljanja poslova održivog gazdovanja populacijom divljači, ravnomerno održivog razvoja lovstva i sprovođenja jedinstvene politike u gazdovanju svim lovištima ovim zakonom predviđa ustanovljavanje lovnih područja, koja predstavljaju prostorno optimalno zaokružene prirodne celine sa namerom dugoročnog, racionalnog gazdovanja populacijama određenih vrsta divljači. Takođe, hteo bih da pomenem da se primena jedinstvenih mera upravljanja populacijama divljači i posrednih mera zaštite obezbeđuje izradom i donošenjem programa razvoja lovnog područja, kojim se obezbeđuje finansijska podrška iz Fonda za razvoj lovstva.
Pored toga, zakon o divljači i lovstvu predviđa osnivanja Lovačke komore, kao profesionalne organizacije, radi ostvarenja i zaštite prava i interesa lovnih radnika i unapređenja lovstva, u skladu sa održivim gazdovanjem populacije divljači. Novina je i formiranje Centralne baze podataka i Katastra lovišta, pomoću kojih će se vršiti neprekidni monitoring, ustanovljavati jedna funkcionalna živa baza podataka od važnosti za divljač i lovstvo u celini.
Dame i gospodo narodni poslanici, populacije divljači moraju se trajno unapređivati i koristiti. Ukoliko lovite više nego što divljači ima divljači će biti sve manje i našoj deci ćemo ostaviti naše prirodne ekosisteme u lošijem stanju nego što smo ih dobili od naših roditelja. Ukoliko svojim aktivnostima ne budemo štitili ugrožene vrste desiće se da one nestanu. Iz tog razloga lovstvo može da bude oružje u rukama mudrih i u rukama onih koji nisu toliko mudri da štite naše prirodne lepote, naše posebnosti.
Ovaj zakon pokazuje da smo sposobni da racionalno gazdujemo prirodnim resursima, da ih štitimo, uređujemo i na takav način zaštitimo. Iz tog razloga pozivam vas da glasate u korist donošenja ovog zakona. Mislite pre svega o svim stanovnicima Srbije koji žele da odu u prirodu i da vide prirodne lepote dok postoje, mislite o svim članovima lovačkih udruženja, o 75 hiljada ljudi kojima je ovo prva najvažnija sporedna stvar u životu, vodite se i time da su lovački savezi koji rade na teritoriji Republike Srbije dali pozitivno mišljenje na ovaj zakon.
I, naravno, ukoliko imate bilo kakve primedbe na zakon, Ministarstvo poljoprivrede će, kao i uvek, svaku primedbu razmotriti i biti vrlo, vrlo spremno da ovaj zakon u skladu sa vašim amandmanima učini još boljim i življim u praksi.
U svakom slučaju, u raspravi u pojedinostima ćemo se bliže dotaći pojedinih odredbi zakona. Iz tog razloga ne bih želeo dalje da dužim. Hvala lepo.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem, gospodine ministre.
Gospodin Ilić, gospodin Zoran Nikolić i gospodin Lilić su se javili. Šta je osnov javljanja? Dobro, u redu.
Da li izvestioci nadležnih odbora žele reč: Odbora za poljoprivredu, narodni poslanik Željko Brestovački, član odbora, Odbor za evropske integracije, narodni poslanik Laslo Varga, ili predsednik Zakonodavnog odbora, narodni poslanik Vlatko Ratković? (Ne.)
Da li žele reč narodni poslanici Momir Marković, Radica Jocić i Slađan Mijaljević, koji su na sednici Odbora za evropske integracije izdvojili mišljenje o Predlogu zakona o divljači i lovstvu i narodni poslanici Zoran Nikolić, Zoran Mašić i Milorad Krstin, koji su na sednici Odbora za poljoprivredu izdvojili mišljenje?
Gospodin Zoran Nikolić, izvolite.

Zoran Nikolić

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Zahvaljujem. U kakvoj paradoksalnoj atmosferi kreće ova rasprava govori i prethodno izgovorena vaša rečenica koja je davala pravo predsedniku Odbora za evropske integracije da se izjasni o ovom zakonu, a nadležnom odboru po Poslovniku naše Skupštine, a to je Odbor za zaštitu životne sredine, niti je održao sednicu niti ste mu dali pravo da se izjasni povodom ovog zakona.
Dakle, nije dobro kada rasprava o ovom zakonu kreće sa ovoliko kršenja Poslovnika. Moram da konstatujem na početku da je najveća odgovornost, ako ne i jedina odgovornost, upravo vaša, gospođo predsednice srpskog parlamenta, jer ste, zaista, kreativnim tumačenjem Poslovnika dozvolili da ova rasprava ne počne u skladu sa Poslovnikom i onako kako bi ovaj zakon trebalo da ima tretman i koji zaslužuje.
Kada govorimo o lovstvu, predmet Lovstva sam polagao, mislim, 1988. godine kod, nažalost, pokojnog profesora Lavadinovića. Ljudi iz struke i pretpostavljam ovi koji su pisali ovaj zakon znaju ko je bio profesor Lavadinović, i zaista sam ponosan što sam kod njega imao pravo da polažem taj ispit.
Prvo pitanje, od 50 koliko nas je bilo na predmetu Lovstvo, ticalo se socijalističkog i samoupravnog pogleda na lovstvo. To je bilo vrlo važno pitanje u kome je konstatovana sledeća stvar – da je pre uvođenja socijalističkog sistema lovstvo bila privilegija isključivo povlašćenih i bogatih kategorija tadašnjeg društva, a da je uvođenjem socijalizma, a naročito samoupravnog socijalizma, to postala ne privilegija, već pravo najšireg sloja stanovništva. Ako to niste bili spremni da potvrdite na ispitu, padali biste na tom ispitu.
Upravo ovaj zakon ide u pravcu da lovstvo postane ponovo privilegija onih bogatih, a da ono na čemu se zasniva, da kažem, i tradicija srpskog lovstva, da se veliki broj ljudi u to uključi, naročito seoskog stanovništva, dakle, nešto što se prenosi sa kolena na koleno, ovim zakonom da oni ostanu bez mogućnosti i prava da učestvuju u lovstvu na način na koji su to radili.
Ne sporim pravo, nego podržavam pravo i obavezu države da ovu oblast utvrdi, da se pronađe taj delikatni odnos između države sa jedne starne, koja ima i pravo i obavezu da uredi ovu oblast, ali i lovačkih udruženja, odnosno Lovačkog saveza Srbije, kao krovne organizacije, da rukovodi lovačkim udruženjima i da se sa stanovišta, pre svega, struke, na najbolji mogući način organizuje ova oblast. Kažem da je to delikatno pitanje, jer uvek je delikatno pitanje kada država ulazi u resore koji su isključivo stručni i koji se zasnivaju i na nauci, ali i na nasleđenoj praksi.
Mislim da ovaj zakon nije pronašao najbolji balans i na Odboru za poljoprivredu sam glasao protiv. Videćemo kako ćemo na kraju rasprave glasati kao poslanička grupa, u zavisnosti i od volje da se usvoje određeni amandmani, koje je predložila i Poslanička grupa DSS, ali i druge političke partije koje sede u ovom parlamentu, pa ćemo na osnovu toga i doneti konačnu odluku kako ćemo se izjasniti o ovom zakonu.
Zašto sam na Odboru za poljoprivredu glasao protiv? Želim da ovde da kažem i da obavestim javnost, zato što se na Odboru za poljoprivredu, na kojem ovaj zakon nije dobio podršku, dogodio jedan nesvakidašnji skandal i, gospođo predsednice, vi ste odgovorni za taj skandal. Sada ću vam reći i zbog čega. Na tom odboru je prisustvovao i predsednik Lovačkog saveza Srbije, gospodin prof. dr Zoran Popović, koji je Odbor informisao da je zajedno u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede radio, dakle, na ovom zakonu i da je zadovoljan, da kažem, postignutim rezultatom, ali da postoji potreba da se u nekim članovima još izvrše određene korekcije i da je dao amandmanske predloge da se taj zakon popravi.
Na pitanje kome je on predao te svoje primedbe, odnosno amandmane, dobili smo sledeći odgovor. To pitanje sam postavio zato što znam da nije…
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Prošlo je pet minuta, ali završite. Neću prekidati vašu misao.

Zoran Nikolić

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Radi se o vašoj odgovornosti, pa dozvolite.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zbog toga vas i neću prekidati. Izvolite.

Zoran Nikolić

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Taj skandal se sastoji u tome što je gospodin Zoran Popović, predsednik Lovačkog saveza Srbije, amandmane podneo samo poslaničkim grupama vladajuće koalicije i vama lično, ali vi to niste prosledili opozicionim grupama i tu leži vaša odgovornost, što na najbolji mogući način govorio o odnosu nadležnog ministarstva i Lovačkog saveza Srbije.
Zarad dobre plate, a ovde javnost informišem da predsednik Lovačkog saveza ima platu preko 200.000 dinara, zarad svoje funkcije i dobre plate Lovački savez Srbije nije branio interese lovaca i lovačkih udruženja u Srbiji, već je bio jako voljan da popusti pred svim zahtevima koje je predložilo Ministarstvo poljoprivrede. Zahvaljujem.