Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, na osnovu predloga poslaničke grupe ''Za evropsku Srbiju'', a u skladu sa članom 204. Poslovnika Narodne skupštine, odredila sam četvrtak, 25. mart 2010. godine, sa početkom u 11.00 časova, kao Dan za odgovaranje na poslanička pitanja u vezi s aktuelnom temom – FINANSIJSKI EFEKTI, IZVRŠENjE I KONTROLA BUDžETA REPUBLIKE SRBIJE ZA 2008. GODINU.
Podsećam vas da su podnosioci predloga tražili da na poslanička pitanja u vezi s aktuelnom temom odgovaraju: Mirko Cvetković, predsednik Vlade, Diana Dragutinović, ministar finansija, i Radoslav Sretenović, predsednik Saveta Državne revizorske institucije, a dopunom predloga od 24. marta 2010. godine još i Žarko Obradović, ministar prosvete i Nebojša Bradić, ministar kulture.
Takođe vas obaveštavam da sam na molbu gospodina Radoslava Sretenovića, predsednika Saveta DRI, pozvala da prisustvuju i vrhovni državni revizor Života Antić, vrhovni državni revizor Ljubica Janković-Andrijević, ovlašćeni državni revizor Radulka Urošević i ovlašćeni državni revizor Cvetana Pršić.
Pre nego što pređemo na postavljanje poslaničkih pitanja, dozvolite mi da vas podsetim na odredbe Poslovnika koje se odnose na način postavljanja poslaničkih pitanja u vezi s aktuelnom temom.
Pravo da postavljaju pitanja imaju svi narodni poslanici, i to prema redosledu prijavljivanja, a do isteka ukupnog vremena za postavljanje pitanja.
Narodni poslanici podnose predsedniku Narodne skupštine prijave za postavljanje pitanja u pisanom obliku do početka odgovaranja, a usmeno u toku trajanja odgovaranja. Narodni poslanik može da postavi najviše tri pitanja, u skladu sa članom 208. Poslovnika.
Odgovaranje na poslanička pitanja može trajati najduže 180 minuta, a obavlja se bez obzira na broj prisutnih narodnih poslanika u sali, što je u skladu sa članom 207. Poslovnika.
Vreme u okviru koga narodni poslanik usmeno postavlja pitanje iznosi najduže tri minuta, a odgovor na to pitanje najduže pet minuta.
Posle odgovora, narodni poslanik koji je postavio pitanje može da postavi još najviše dva potpitanja, u ukupnom trajanju do tri minuta, a odgovor na ova potpitanja može da traje ukupno do pet minuta. Nakon toga, pravo na postavljanje pitanja imaju i drugi narodni poslanici prema redosledu prijava, u skladu sa članom 209. Poslovnika.
U toku trajanja postavljanja pitanja i davanja odgovora shodno se primenjuju odredbe Poslovnika Narodne skupštine, s tim što nisu dozvoljene replike i ukazivanja na povredu Poslovnika, što je predviđenom članom 211. Poslovnika. U skladu s tim, molim narodne poslanike da podnesu prijave za postavljanje pitanje.
Istovremeno vas podsećam da će redosled postavljanja poslaničkih pitanja biti utvrđen prema dosadašnjoj praksi rada, tako što će, naizmenično, najpre reč imati narodni poslanik predstavnik poslaničke grupe koja je predlagač aktuelne teme, zatim će reč dobijati narodni poslanici koji ne pripadaju nijednoj poslaničkoj grupi, a zatim narodni poslanici od najmanje prema najvećoj poslaničkoj grupi.
Reč ima...
(Miloš Aligrudić: Zaboravili ste da pročitate pod 2, 3. i 5.)
Molim vas, u skladu sa članom 211. nemate pravo na povredu Poslovnika, niti na replike.
(Miloš Aligrudić: Predsednice, ono što ste pročitali jesu izuzeci.)
Dajem reč narodnom poslaniku Nadi Kolundžiji, kao predsedniku poslaničke grupe ''Za evropsku Srbiju'', koja je predlagač aktuelne teme.
(Dragan Todorović: Ovde se radi opet o teroru.)
Gospodine Todoroviću, molim vas, dala sam obrazloženje zbog čega ne možete dobiti reč. Nemojte me dovoditi... Gospodine Aligrudiću, gospodine Todoroviću, molim vas da se ponašate pristojno.
(Dragan Todorović: Ovo je teror, a radi se o Poslovniku.)
Reč ima narodni poslanik Nada Kolundžija.
Izvolite, gospođo Kolundžija.
(Žagor u sali. Poslanici DS-a, uz protest, napuštaju salu.)