DRUGA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 05.05.2010.

17. dan rada

OBRAĆANJA

Uvodna Reč

ČETVRTA SEDNICA

PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA

5. maj 2010. godine

(Prvi dan rada)

(Sednica je počela u 15.30 časova. Predsedava Slavica Đukić-Dejanović, predsednik Narodne skupštine.)
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, otvaram Četvrtu sednicu Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2010. godini.
Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika konstatujem da sednici prisustvuje 109 narodnih poslanika.
Podsećam vas da je članom 86. stav 5. Poslovnika Narodne skupštine predviđeno da kvorum za rad Narodne skupštine prilikom usvajanja zapisnika i utvrđivanja dnevnog reda postoji ako je na sednici prisutno najmanje 126 narodnih poslanika.
Kako bismo utvrdili broj poslanika prisutnih u sali, molim vas da ubacite identifikacione kartice u poslaničke jedinice.
Konstatujem da je u sali prisutno 127 narodnih poslanika, pa postoje uslovi za rad.
Obaveštavam vas da je sprečen da prisustvuje sednici Miloš Radulović.
Saglasno članu 84. stav 2. Poslovnika Narodne skupštine, obaveštavam vas da sam ovu sednicu sazvala u roku kraćem od roka utvrđenog članom 84. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine zbog potrebe da Narodna skupština što pre razmotri predloge akata iz predloženog dnevnog reda.
Dostavljeni su vam zapisnici sednice Prvog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2010. godini (održane 23, 25. i 26. februara 2010. godine), Prve sednice Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2010. godini (održane 2, 3, 4, 5, 9, 10, 11, 16, 17, 18, 19. i 23. marta 2010. godine), zapisnik o radu Narodne skupštine Republike Srbije u danu za odgovaranje na poslanička pitanja u vezi sa aktuelnom temom od 25. marta 2010. godine i zapisnik Treće sednice Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2010. godini (održane 30. i 31. marta 2010. godine).
Pošto današnjoj sednici prisustvuje više od 126 narodnih poslanika, konstatujem da postoji kvorum za usvajanje zapisnika sa prethodnih sednica.
Obaveštavam vas da je proverom u službi za poslove Administrativnog odbora utvrđeno da niko od narodnih poslanika nije dostavio, u pisanom obliku, primedbe na zapisnike sa navedenih sednica.
Prelazimo na odlučivanje o zapisnicima. Stavljam na glasanje zapisnik sednice Prvog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2010. godini, održane 23, 25. i 26. februara 2010.
Od 129 poslanika, 127 je za.
Konstatujem da je Narodna skupština usvojila zapisnik sednice Prvog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2010. godini.
Stavljam na glasanje zapisnik Prve sednice Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2010. godini, održane 2, 3, 4, 5, 9, 10, 11, 12, 16, 17, 18, 19. i 23. marta 2010.
Od 127 poslanika, 125 je za.
Konstatujem da je Narodna skupština usvojila zapisnik Prve sednice Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2010. godini.
Stavljam na glasanje zapisnik o radu Narodne skupštine Republike Srbije u danu za odgovaranje na poslanička pitanja u vezi sa aktuelnom temom od 25. marta 2010. godine.
Od 127 poslanika, 125 je za.
Konstatujem da je Narodna skupština usvojila zapisnik o radu Narodne skupštine Republike Srbije u danu za odgovaranje na poslanička pitanja u vezi sa aktuelnom temom od 25. marta 2010. godine.
Stavljam na glasanje zapisnik Treće sednice Prvog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2010. godini, održane 30. i 31. marta 2010. godine.
Od 127 poslanika, 126 je za.
Konstatujem da je Narodna skupština usvojila zapisnik Treće sednice Prvog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2010. godini, održane 30. i 31. marta 2010. godine.
U sazivu ove sednice, koji vam je dostavljen, sadržan je predlog dnevnog reda sednice.
Pre utvrđivanja dnevnog reda sednice, saglasno članu 90. stav 5. i članu 92. Poslovnika Narodne skupštine, potrebno je da Narodna skupština odluči o predlozima za stavljanje na dnevni red akata po hitnom postupku, za spajanje rasprave i promenu redosleda tačaka dnevnog reda.
Vlada je predložila da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o potvrđivanju Finansijskog ugovora (Istraživanje i razvoj u javnom sektoru) između Republike Srbije i Evropske investicione banke, koji je podnela Narodnoj skupštini 29. marta 2010. godine.
Molim da se izjasnimo.
Od 127 poslanika, za su glasala 124.
Narodna skupština je prihvatila ovaj predlog.
Grupa od 54 narodna poslanika Poslaničke grupe SRS predložila je da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog odluke o obrazovanju anketnog odbora radi utvrđivanja činjenica i okolnosti pod kojima je izvršena privatizacija Luke „Beograd“, koji je podnela Narodnoj skupštini 30. marta 2010. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Od 136 narodnih poslanika, za je glasalo sedam.
Narodna skupština nije prihvatila ovaj predlog.
Vlada je predložila da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o izmeni Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, koji je podnela Narodnoj skupštini 9. aprila 2010. godine.
Od 130 poslanika, za je glasalo 127.
Narodna skupština je prihvatila ovaj predlog.
Narodni poslanici Milan Vučković, Branislav Jovanović, Zoran Kasalović, Branka Ljiljak, Balint Pastor, Žarko Pivac i Mihailo Purić predloži su da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o Državnoj revizorskoj instituciji, koji su podneli Narodnoj skupštini 15. aprila 2010. godine.
Molim da se izjasnimo.
Nas poslanika je ukupno 131, a za su se izjasnila 123.
Narodna skupština je prihvatila ovaj predlog.
Grupa od 55 narodnih poslanika Poslaničke grupe SRS predložila je da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog rezolucije Narodne skupštine Republike Srbije o utvrđivanju granice između Srbije i Hrvatske na Dunavu, koji je podnela Narodnoj skupštini 19. aprila 2010. godine.
Molim da se izjasnimo.
Za je 11, od 141 narodnog poslanika.
Narodna skupština nije prihvatila ovaj predlog.
Stavljam na glasanje predlog Vlade da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o potvrđivanju Ugovora o donaciji (olakšice za infrastrukturne projekte za lokalni okvir) u okviru IPA 2008. multikorisničkog programa između Evropske investicione banke i Republike Srbije i grada Beograda, koji je podnela Narodnoj skupštini 23. aprila 2010. godine.
Od 131 poslanika, za se izjasnilo 127.
Narodna skupština je prihvatila ovaj predlog.
Stavljam na glasanje predlog Vlade da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o odlikovanjima Republike Srbije, koji je podnela Narodnoj skupštini 30. aprila 2010. godine.
Od 128, za se izjasnilo 127 poslanika.
Konstatujem da je prihvaćen i ovaj predlog.
Predlog za spajanje rasprave – narodni poslanik Vlatko Ratković, na osnovu člana 90. stav 3, člana 142. stav 2. i člana 152. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, predložio je da se obavi zajednički načelni pretres o Predlogu zakona o sprečavanju zlostavljanja na radu i Predlogu zakona o volontiranju; zajednički načelni pretres o Predlogu zakona o izmeni Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja i Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o odlikovanjima Republike Srbije; zajednički jedinstveni pretres o Predlogu zakona o potvrđivanju Finansijskog ugovora između Republike Srbije i Evropske investicione banke, Predlogu zakona o potvrđivanju Ugovora o donaciji u okviru IPA 2008. multikorisničkog programa između Evropske investicione banke i Republike Srbije i grada Beograda, Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o slobodnoj trgovini između Republike Srbije i država EFTA, Predlogu zakona o potvrđivanju Konvencije o priznavanju evropskih patenata od 5. oktobra 1973. godine, sa izmenama člana 63. Konvencije o evropskom patentu od 17. decembra 1991. godine i izmenama od 29. novembra 2000. godine, Predlogu zakona o potvrđivanju Singapurskog ugovora o žigovnom pravu, Pravilnika za sprovođenje Singapurskog ugovora o žigovnom pravu i Rezolucije diplomatske konferencije kojom se dopunjuju Singapurski ugovor o žigovnom pravu i Pravilnik za sprovođenje Singapurskog ugovora o žigovnom pravu, Predlogu zakona o potvrđivanju Memoranduma o razumevanju o institucionalnom okviru Inicijative za prevenciju i spremnost u slučaju katastrofa za region jugoistočne Evrope i Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Hrvatske o plovidbi plovnim putevima na unutrašnjim vodama i njihovom tehničkom održavanju.
Da li narodni poslanik Vlatko Ratković želi reč? (Ne.)
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Od 130 narodnih poslanika, 126 je glasalo za.
Narodna skupština je prihvatila ovaj predlog.
Narodni poslanik Vlatko Ratković, na osnovu člana 90. stavovi 2. i 3. Poslovnika Narodne skupštine, predložio je promenu redosleda tačaka dnevnog reda. Predlog narodnog poslanika Vlatka Ratkovića dostavljen vam je 4. maja 2010. godine.
Da li narodni poslanik Vlatko Ratković želi reč? (Ne.)
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Od 129 narodnih poslanika, 124 su glasala za.
Narodna skupština je prihvatila ovaj predlog.
Pošto smo se izjasnili o predlozima za stavljanje na dnevni red sednice akata po hitnom postupku, za spajanje rasprave i za promenu redosleda tačaka dnevnog reda, na osnovu člana 92. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, stavljam na glasanje predlog dnevnog reda u celini.
Od 128 narodnih poslanika, 127 je za.
Konstatujem da je Narodna skupština utvrdila dnevni red Četvrte sednice Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2010. godini, u celini.
Imajući u vidu da je Narodna skupština prihvatila određene predloge za stavljanje na dnevni red akata po hitnom postupku, kao i predlog za promenu redosleda tačaka predloženog dnevnog reda, molim službu da pripremi prečišćeni tekst dnevnog reda.
D n e v n i r e d:
1. Predlog zakona o sprečavanju zlostavljanja na radu, koji je podnela Vlada (broj 011-467/09 od 17. februara 2009. godine),
2. Predlog zakona o volontiranju, koji je podnela Vlada (broj 11-2920/09 od 29. septembra 2009. godine),
3. Predlog zakona o izmeni Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, koji je podnela Vlada (broj 9-1031/10 od 9. aprila 2010. godine),
4. Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o odlikovanjima Republike Srbije, koji je podnela Vlada (broj 17-1258/10 od 30. aprila 2010. godine),
5. Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o Državnoj revizorskoj instituciji, koji su podneli narodni poslanici Milan Vučković, Branislav Jovanović, Zoran Kasalović, Branka Ljiljak, Pastor Balint, Žarko Pivac i Mihailo Purić (broj 4-1105/10 od 15. aprila 2010. godine),
6. Predlog zakona o potvrđivanju Finansijskog ugovora (Istraživanje i razvoj u javnom sektoru) između Republike Srbije i Evropske investicione banke, koji je podnela Vlada (broj 400-902/10 od 29. marta 2010. godine),
7. Predlog zakona o potvrđivanju Ugovora o donaciji (Olakšice za infrastrukturne projekte za lokalni okvir) u okviru IPA 2008. multikorisničkog programa između Evropske investicione banke i Republike Srbije i grada Beograda, koji je podnela Vlada (broj 48-1183/10 od 23. aprila 2010. godine),
8. Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o slobodnoj trgovini između Republike Srbije i država EFTA, koji je podnela Vlada (broj 335-1023/10 od 8. aprila 2010. godine),
9. Predlog zakona o potvrđivanju Konvencije o priznavanju evropskih patenata (Konvencija o evropskom patentu) od 5. oktobra 1973. godine, sa izmenama člana 63. Konvencije o evropskom patentu od 17. decembra 1991. godine i izmenama od 29. novembra 2000. godine, koji je podnela Vlada (broj 011-1021/10 od 8. aprila 2010. godine),
10. Predlog zakona o potvrđivanju Singapurskog ugovora o žigovnom pravu, Pravilnika za sprovođenje Singapurskog ugovora o žigovnom pravu i Rezolucije diplomatske konferencije kojom se dopunjuju Singapurski ugovor o žigovnom pravu i Pravilnik za sprovođenje Singapurskog ugovora o žigovnom pravu, koji je podnela Vlada (broj 011-730/10 od 12. marta 2010. godine),
11. Predlog zakona o potvrđivanju Memoranduma o razumevanju o institucionalnom okviru Inicijative za prevenciju i spremnost u slučaju katastrofa za region jugoistočne Evrope, koji je podnela Vlada (broj 011-797/10 od 19. marta 2010. godine),
12. Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Hrvatske o plovidbi plovnim putevima na unutrašnjim vodama i njihovom tehničkom održavanju, koji je podnela Vlada (broj 342-1022/10 od 8. aprila 2010. godine).
Prelazimo na zajednički načelni pretres 1. i 2. tačke dnevnog reda – PREDLOG ZAKONA O SPREČAVANjU ZLOSTAVLjANjA NA RADU I PREDLOG ZAKONA O VOLONTIRANjU
Saglasno odluci Narodne skupštine da se obavi zajednički načelni pretres o 1. i 2. tački dnevnog reda, a pre otvaranja zajedničkog načelnog pretresa, podsećam vas da, shodno članu 94. Poslovnika Narodne skupštine, ukupno vreme rasprave u načelu za poslaničke grupe iznosi pet časova, kao i da se ovo vreme raspoređuje na poslaničke grupe srazmerno broju narodnih poslanika članova poslaničke grupe.
Pošto ukupno vreme za poslaničke grupe iznosi pet časova, konstatujem da je vreme rasprave po poslaničkim grupama sledeće: Poslanička grupa Za evropsku Srbiju – jedan sat, 33 minuta i 36 sekundi; Poslanička grupa SRS – jedan sat, sedam minuta i 12 sekundi; Poslanička grupa G17 plus – 28 minuta i 48 sekundi; Poslanička grupa DSS - Vojislav Koštunica – 25 minuta i 12 sekundi; Poslanička grupa Napred Srbijo – 25 minuta i 12 sekundi; Poslanička grupa SPS - JS – 18 minuta; Poslanička grupa LDP – 14 minuta i 24 sekunde; Poslanička grupa Nova Srbija – 10 minuta i 48 sekundi; Poslanička grupa manjina – osam minuta i 24 sekunde i Poslanička grupa PUPS – šest minuta.
Saglasno članu 93. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, narodni poslanici koji nisu članovi nijedne poslaničke grupe imaju pravo da govore svako po jednom do pet minuta.
Molim poslaničke grupe, ukoliko to već nisu učinile, da podnesu prijave za reč sa redosledom narodnih poslanika.
Obaveštavam vas da su poslaničke grupe ovlastile da ih predstavljaju: narodni poslanik dr Nikola Krpić Poslaničku grupu PUPS; narodni poslanik Elvira Kovač Poslaničku grupu manjina; narodni poslanik Milisav Petronijević Poslaničku grupu SPS - JS; narodni poslanik Milica Vojić-Marković Poslaničku grupu DSS - Vojislav Koštunica; narodni poslanik Snežana Stojanović-Plavšić Poslaničku grupu G17 plus.
Saglasno članu 142. stav 2. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram zajednički načelni pretres o Predlogu zakona o sprečavanju zlostavljanja na radu i Predlogu zakona o volontiranju.
Rad nastavljamo u utorak, 11. 5. 2010. godine u 10.00 časova.
Molim šefove poslaničkih grupa da dođu u salu i da prisustvuju sastanku kolegijuma Narodne skupštine Republike Srbije.