DAN ZA ODGOVARANjE NA POSLANIČKA, PITANjA U VEZI S AKTUELNIM TEMAMA, 27.04.2011.

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DAN ZA ODGOVARANjE NA POSLANIČKA, PITANjA U VEZI S AKTUELNIM TEMAMA

27.04.2011

Sednicu je otvorila: Slavica Đukić-Dejanović

Sednica je trajala od 11:15 do 15:25

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Izvolite, gospodine predsedniče, imate reč.

Mirko Cvetković

Želeo bih da kažem da bojazan da će ove pare biti netransparentno utrošene apsolutno nije opravdana. Već sam rekao da će se tačno definisati poseban račun gde pare dolaze i onda će se napraviti jedan plan utrošaka.
O tome šta je bilo u ranijem periodu itd., to nije stvar koju sam spremao sada da raspravljam.
Međutim, mogu da kažem da su od para od Telekoma uložena značajna sredstva u te sitnije projekte, ali, što je još važnije, te pare su došle u momentu krize, kada su nam strane direktne investicije počele naglo da padaju, tako da je to bio vrlo značajan input.
Što se tiče ovog drugog pitanja, vezanog za Skladište gasa, nisam se spremao, ali mislim da tu vi niste potpuno u pravu. Telekom u Skladištu gasa nema nikakvog učešća, niti daje bilo kakve članove u upravni odbor, tako da možete biti potpuno spokojni da veza između Telekoma i Skladišta gasa i Srbijagasa ne postoji.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Narodni poslanik Slobodan Samardžić ima reč. Izvolite.

Slobodan Samardžić

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Poštovani narodni poslanici, poštovani članovi Vlade, usvojivši predlog rezolucije za Generalnu skupštinu Ujedinjenih nacija koju je dala EU i odričući se svog predloga rezolucije, Vlada Srbije je definitivno odredila svoje partnere u međunarodnoj zajednici za delovanje oko pitanja KiM. Odredila je i partnere za svoje delovanje u ovim pregovorima ili dijalogu ili razgovorima, kako god hoćete. To su SAD i EU. Samim tim, Vlada Srbije se odrekla nekih partnera koje je mogla imati, koje je i ranije imala kada se raspravljalo o KiM, bilo da su bili zvanični pregovori ili neke druge prilike, a to su Rusija i UN.
Mene je u nekoliko nastupa gospodina Stefanovića jedna stvar zaintrigirala. Naime, on je rekao u jednom momentu da su sve ove teme o kojima se razgovara u Briselu prožete temom statusa. S tim se mogu složiti, ali ako je Vlada izabrala za svoje partnere dva svetska aktera koji priznaju nezavisnost Kosova i koji su se zalagali i doprineli toj nezavisnosti Kosova najviše, šta vi mislite – kako će se završiti u ovom statusnom pogledu rešavanje svakog od ovih pitanja o kojima razgovarate?
Razume se, mislim da ste vi to znali unapred i da će svako pitanje biti u duhu statusa nezavisnog Kosova, koji zastupa Priština i separatistički Albanci s jedne strane, a s druge strane EU u liku svojih institucija, njene 22 države i SAD. Znači, Vlada se s jedne strane okružila partnerima koji su za nezavisnost Kosova, a onda pregovara o tehničkim pitanjima koja su prožeta temom statusa.
A vidimo iz ovog razgovora da i u ovim unutrašnjim odnosima ima podršku LDP-a (to je danas gospodin Andrić rekao) za ove razgovore, koji takođe podržava nezavisno Kosovo. Zbog toga su ovi razgovori ovako tajnoviti i zbog toga nije raspravljano prethodno u Skupštini da se bar usvoji politički okvir, a ne platforma (razume se, platformu usvaja Vlada). Zbog toga to sve nije urađeno i zbog toga sve to tako teče.
Zbog kratkoće vremena ću postaviti tri kratka pitanja, međusobno povezana, i molio bih tri konkretna odgovora, pošto su pitanja konkretna. Prvo pitanje je – da li je tačno da u ovim razgovorima ne učestvuje predstavnik UN ili Unmika? Drugo pitanje je – ako ne učestvuje, zašto je Vlada Srbije na to pristala? Treće pitanje je – ko će davati izveštaj za UN, ako nema predstavnika Unmika u ovim razgovorima, za koje mi inače očekujemo…
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Vreme. Zahvaljujem.
Gospodin Stefanović ima reč. Izvolite.
...
Stranka slobode i pravde

Borko Stefanović

Hvala, gospodine Samardžiću. Ima par stvari na koje moram da ukažem. Pre svega, nismo mi izabrali nikakve partnere u dijalogu. Mi učestvujemo u dijalogu koji je formulisan rezolucijom koju je usvojila Generalna skupština UN, i to znači da su aktivni učesnici dijaloga – predstavnici privremenih institucija iz Prištine, mi (predstavnici Vlade Republike Srbije) i EU, koja je facilitator, tj. posrednik, ali ima aktivnu ulogu u dijalogu.
SAD apsolutno nema u ovom procesu jednak ni tretman, ni značaj, niti takvu ulogu da je, kao što ste vi rekli, maltene ta stvar gotova i da oni tamo sede i ispada da vode glavnu reč i govore šta treba da se uradi, a to što treba da se uradi biće nezavisnost Kosova zato što su oni priznali nezavisnost. Tu se ne slažem i to zaista nije tako, pre svega jer smo ušli u jedan proces koji je dugo priželjkivan.
Podsetiću vas da smo mi godinama, boreći se protiv priznanja tzv. nezavisnog Kosova širom sveta, sve vreme želeli i imali strateški cilj i interes da se vratimo za pregovarački sto. Tu priliku smo dobili. Ta prilika nije jednostavno dobijena, i sami znate da je tu bilo puno neravnina na tom putu. Međutim, sada smo najzad u jednom procesu gde Beograd prvi put nije tretiran na način da je izolovan, da je Beograd neko ko samo daje negativne stvari i neko koga treba kazniti i nametnuti mu rešenje. Ovo je prvi put da niko nama ne nameće rešenje.
To što je SAD priznao nezavisnost Kosova, apsolutno nema uticaja na ovaj proces. Sjedinjene Države su u ovom procesu uključene samo na način da su prisutni u prostoriji, zbog svog nesumnjivog uticaja na albansku delegaciju. A što se tiče toga ko sedi za stolom, sedimo mi, predstavnici Prištine i EU, niko drugi.
Mi smo četiri ili pet puta zvanično tražili da se UN aktivno uključi u proces, insistiraćemo i dalje na tom zahtevu i budite sigurni da ćemo dobiti ispunjenje tog zahteva. Baš iz razloga koji ste i vi delimično spomenuli, pošto smatramo da je neophodno da, radi izveštaja Savetu bezbednosti, postoji jasan izvor informacija za predstavnika UN tokom samog procesa pregovora.
U ovom trenutku se formiranje izveštaja radi na način koji je vama takođe poznat, a to je da predstavnik EU daje svoj izveštaj o toku pregovora, predstavnik UN ga informiše o toku, a to činimo i mi. Prema tome, da bismo izbegli tu dihotomiju i različita viđenja istog procesa, mi upravo insistiramo da UN bude uključen u proces. I mi ni na koji način ulaženjem u ovaj pregovarački proces nismo okrenuli leđa ni UN ni Ruskoj Federaciji, što potvrđuju reči svih zvaničnika Ruske Federacije, koji u potpunosti podržavaju ovaj proces.
Uostalom, ne možete zvati nekoga u kuću ako niste domaćin te kuće. Pošto je EU facilitator, glavni organizator i domaćin ovih pregovora, oni su ti koji mogu pozvati nekoga. Mi možemo samo da tražimo da se neko pozove, što i činimo, ali ne možemo mi doneti odluke umesto nekog drugog.
Predstavnici EU i SAD imaju izrazito statusno neutralan pristup i u tom smislu vi grešite, gospodine Samardžiću, kad kažete – učestvuju strane koje su priznale Kosovo. Evropska unija nije priznala nezavisnost Kosova i Metohije (između ostalog, zahvaljujući i radu Vlade u kojoj ste i vi učestvovali), zbog toga što tamo postoji pet država koje nisu priznale nezavisnost Kosova, i ne očekujemo da se ta stvar promeni. S obzirom na to, EU ne može imati stav po pitanju nezavisnosti Kosova, ali značajne članice EU mogu.
Prema tome, učešće EU i njegov, rekao bih značajan uticaj, vrlo pozitivan, na ovaj proces, ne može uticati na našu promenu viđenja statusa KiM, ako je to ono što je eventualno insinuirano kroz ono što je rečeno. Ne može niko da nas natera, ne može niko da nas uceni da prekršimo svoj Ustav i rezolucije ove skupštine. Ono što može da se uradi je da se utiče na dve pregovaračke strane da koriguju svoje stavove da bi se uklopile što više u interese jednih i drugih. To i jeste definicija pregovaračkog procesa. Verujem da je to moguće bez ugrožavanja našeg suvereniteta.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem.
Gospodin Samardžić ima dva minuta.

Slobodan Samardžić

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Razume se, gospodine Stefanoviću, da ne mora niko da vas natera na nešto u šta ste dobrovoljno ušli. A ušli ste zato što očekujete nagradu, to je kandidatura za EU, i ovi pregovori su, dobro znate, povezani sa time. I vi morate da ih završite do juna ili bar do septembra, da bi država dobila plus, prihvatajući razgovor sa Kosovom kao nezavisnom državom.
Niste precizno odgovorili na ova pitanja, ali moram da vam kažem, ako ste ušli u razgovore koje vodi Evropska unija i ako ste videli da ona ne zove Ujedinjene nacije, a imali ste tri runde razgovora i ništa niste preduzeli, bar ja ne znam ili predsednik UN do sada nije bio tu, onda je pitanje zašto je to tako.
Drugo, što se tiče SAD, ne samo da su oni, kako vi kažete – facilitatori pozvali SAD kao gosta, već je gospodin Tomas Kantrimen kopredsedavao prvom sednicom, a na drugoj je bio prisutan, kao što znate, i dao je izjavu, koju je prenela beogradska "Politika", da se vodi razgovor dve države, pre početka razgovora. Vi to dobro znate i možete da se pravite neveštim koliko hoćete, ovde svi to znaju i dalja priča o tome je potpuno izlišna.
Što se tiče prethodnih razgovora, moram vas podsetiti da niko nije izolovao Srbiju i da su oni takođe počeli oko tzv. životnih pitanja – decentralizacije, duga, baštine na KiM i mnogih drugih pitanja. Pitanje statusa otvorilo se tek 26. jula 2006. godine, a razgovori su počeli u februaru i trajali su mnogo intenzivnije nego ovi vaši.
Bojim se da su ovi vaši razgovori, budući da nemamo informacije, zato što se oni vode u vrlo tajnovitim prilikama, unapred završeni i da ćete vi prihvatiti sve što oni koji su priznali Kosovo traže kao način na koji da se reše te pojedinačne stvari.
Jedna formalna stvar, EU nije priznala Kosovo, ali njene institucije rade kao da je Kosovo nezavisna država.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem.
Gospodine Stefanoviću, izvolite.
...
Stranka slobode i pravde

Borko Stefanović

Naravno da smo svesni izjava gospodina Kantrimena i stava SAD, koji nisu nepoznanica bilo kome. Gospodine Samardžiću, nismo mi ušli u ovaj proces da nekog ubedimo da ne treba da prizna Kosovo, tj. da ga otprizna, da budem precizan. Nije cilj ni države Srbije ni Pregovaračkog tima da ubedimo gospodina Kantrimena da promeni svoju percepciju, percepciju svoje države. To je potpuno iluzorno.         Zar iko misli da mi tamo idemo da nekoga ubeđujemo u to da je njegovo viđenje da je nezavisno pogrešno? Pa, na šta bi to ličilo? To smo pokušali, gospodine Samardžiću, i vi to vrlo dobro znate.
Pa, ne živimo u svetu Berlinskog kongresa u kojem ćete da izađete i govorite bravure i akademske tirade o tome šta je to nezavisnost i šta je suverenitet. Ovo je surovi svet u kojem Srbi nemaju struju, u kojem uzimaju lične karte a boje se zato što su ih prethodne vlade ubedile – ako uzmeš ličnu kartu, ti si izdao ovu zemlju. To je svet u kojem živimo i to je svet sa kojim ne možemo da se igramo. Mi moramo da nađemo rešenje za ljude, i od svih loših rešenja, a verujte da svako ima loš aspekt i svako je štetno po naš interes, moramo izabrati najbolje. I to nije jednostavno.
To što SAD priznaje nezavisnost Kosova nikom nije novost. Da vas podsetim, gospođa Tahiri je rekla da su ovo razgovori dve nezavisne države. Takođe je rekla da je SAD facilitator, posrednik, što nije istina i nije istina da je kopredsedavao, kako kažete. Sada je situacija mnogo jasnija i mnogo čistija u toj sali, verujte.
Problem je u tome, gospodine Samardžiću, što mi predlažemo stvari, predlažemo za svaku temu po dva-tri rešenja koja su apsolutno u skladu s evropskom praksom a ne dovode naš suverenitet u pitanje, ali se to odbija. U tome je problem. Ali to ne šteti našoj generalnoj poziciji, jer smo mi spremni na dogovor. Na drugoj strani je da pokaže tu spremnost. Složićete se da je to nova situacija. I vi ste svedok da nije bilo tako.
Nije jednostavno kad vam stalno neko govori "ne". Zar mislite da mi uživamo u tome da neko 57 puta tokom prvog dana kaže – mi smo dve nezavisne države? Zar vi mislite da mi ne dođemo u iskušenje da kažemo kao oni – to je provokacija? Znate li koliko je provokacija bilo tokom prvog dana? Ali to je nebitno, bitno je da rešavamo konkretne probleme.
I jako grešite, gospodine Samardžiću, kada kažete da je ovaj proces napravljen zato što nas čeka nagrada za neko priznanje KiM. Niti hoćemo da priznamo i damo nezavisnost Kosovu, niti nas čeka neka nagrada za tako nešto, niti može da postoji nagrada za takav potez. Ako je nagrada to, mi smo otvoreno svima rekli, evo i ja sad kažem – ne treba nam takva nagrada, jer to nikad nećemo učiniti.
I, ako je to nesporno i ako vas sad gledam i ovo govorim, šta je onda sporno? Onda vam smeta naša taktika, smeta vam način na koji ovo pokušavamo da rešimo? Smeta vam to što mislite da smo naivni što mislimo da možemo da rešimo? Mislim da niko nema pravo da to oduzme ljudima koji su ušli u jedan proces, pa makar i bilo negativnih stvari. I makar to trajalo, a trajaće, i makar bilo teško, a biće teško.
Pa, je l' ima jedna stvar koju smo dobili svi zajedno kao narod u nasleđe a da je lepa? Je l' ima jedna? Ne treba da kitimo naše probleme novim pogrešnim percepcijama i pogrešnim zaključcima o tome šta mi u stvari ovde radimo. Hvala.