Treća sednica Drugog redovnog zasedanja, 23.10.2015.

4. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Treća sednica Drugog redovnog zasedanja

01 Broj: 06-2/409-15

4. dan rada

23.10.2015

Beograd

Sednicu je otvorio: Igor Bečić

Sednica je trajala od 10:10 do 15:25

OBRAĆANJA

...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Ako dozvolite da primetim, juče ste ipak imali veću inspiraciju.
Reč ima narodna poslanica Marjana Maraš.
...
Socijalistička partija Srbije

Marjana Maraš

Socijalistička partija Srbije
Ja bih samo želela u ime poslaničke grupe SPS da se zahvalim poslaniku Pavićeviću što su prihvatili obrazloženje za odbijanje amandmana. Zahvaljujem.
...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Na član 28. amandman su zajedno podneli narodni poslanici dr Sulejman Ugljanin, Riza Halimi, Sabina Dazdarević, Enis Imamović i Šaip Kamberi.
Zahvaljujem.
Na član 30. amandman je podneo narodni poslanik Milan Petrić.
Zahvaljujem.
Na član 32. amandman su zajedno podneli narodni poslanici dr Sulejman Ugljanin, Riza Halimi, Sabina Dazdarević, Enis Imamović i Šaip Kamberi.
Zahvaljujem.
Na član 36. amandman je podneo narodni poslanik Zoran Babić.
Vlada i Odbor za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu prihvatili su amandman, a Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom Republike Srbije, pa konstatujem da je ovaj amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
Zahvaljujem.
Na član 28. amandman podneli su zajedno narodni poslanici Marko Đurišić, akademik Ninoslav Stojadinović, Aleksandar Senić, Biljana Hasanović Korać, Branka Karavidić, Slobodan Homen, dr Blagoje Bradić i Ivan Karić.
Reč ima narodni poslanik Ivan Karić.
...
Zeleni Srbije

Ivan Karić

Socijalistička partija Srbije
Zahvaljujem se, uvaženi predsedavajući.
Učinilo mi se da ste rekli član 28. Član 38, da li je tako?
...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Izvinjavam se, član 38.
...
Zeleni Srbije

Ivan Karić

Socijalistička partija Srbije
U ovaj amandman smo želeli da unesemo onaj savremeni duh zakonodavstva i legislative koji nam dolazi iz EU. Taj savremeni duh ima veze sa zaštitom životne sredine, sa zelenom ekonomijom, sa cirkularnom ekonomijom. U tom smislu jeste predložen ovaj naš amandman. Hteli smo da kažemo da šumama u državnoj svojini mogu da gazduju javna preduzeća, ustanove i privredna društva čiji su osnivači Republika, odnosno AP i lokalne samouprave, bez obzira da li su do donošenja ovog zakona gazdovali.
Dakle, naša želja je da se širi krug onih koji mogu da gazduju u državnim šumama koje već postoje. Kod gazdovanja novopodignutih šuma, ne samo u zaštitnim pojasevima, uvodi se mogućnost da i privatna privredna društva, investicioni fondovi, zadruge, zemljoradničke zadruge koje investiraju u pošumljavanje na osnovu javnog konkursa i osnove gazdovanja šumama, gazduju šumama podignutim na neobraslim i zapuštenim erodiranim šumskim zemljištima u državnoj svojini.
Razumemo vaše obrazloženje da se ovaj amandman ne prihvata iz razloga što se predlaže novi koncept gazdovanja državnim šumama, ali upravo mi nismo zadovoljni ni osnovnim tekstom zakona. Kao Zeleni Srbije mislimo da ovaj zakon sistemski mora da se izmeni, da to morate da uradite što pre i da nije dovoljno dobar ni onaj koji je prethodno urađen, da sistemski pristup upravljanju šumama, zaštiti životne sredine i konceptu ekonomije mora u Srbiji da se menja. Zahvaljujem se.
...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Na član 42. amandmane su zajedno podneli narodni poslanici Marko Đurišić, akademik Ninoslav Stojadinović, Aleksandar Senić, Biljana Hasanović Korać, Branka Karavidić, Slobodan Homen, dr Blagoje Bradić i Ivan Karić.
Da li neko želi reč? (Da)
Reč ima narodni poslanik Ivan Karić.
...
Zeleni Srbije

Ivan Karić

Socijalistička partija Srbije
Uvaženi predsedavajući, poštovana ministarko, uvažene koleginice i kolege, još jedan, kako ste ga vi okarakterisali, sistemski amandman. Mi zaista smatramo da ono što smo govorili u načelnoj raspravi, da ne postoji dovoljno dobar odnos prema zaštiti životne sredine i prema prirodnim resursima,  da mi to moramo da menjamo, da ste jedan deo tog stanja nasledili, posebno kada se radi u oblasti prirodnih resursa.
Mi se ovde zaista zalažemo za nacionalno obavezno osiguranje i reosiguranje šuma od rizika nastanka šteta kao posledica prirodnih nepogoda u svim oblicima svojine. Taj problem smo uvideli prilikom poplava 2014. godine. Moramo da pokažemo, dokažemo, uverimo naše građane da se drugačije odnose prema privatnoj svojini, prema svojini, ali i prema opštem dobru i prema prirodnim dobrima.
Zbog toga mislimo da mora da se menja sistem i odnos prema gazdovanju u prirodnim resursima i naša namera je da se za šume u svim oblicima svojine obezbedi obavezno nacionalno osiguranje i reosiguranje od šteta nastalih usled prirodnih ili ekoloških nepogoda, a korisnik naknade šteta od osiguranja bio bi budžet Republike Srbije, odnosno AP, u zavisnosti od toga da li se izdvajaju sredstva u budžetima Republike ili autonomne pokrajine. Ponavljam, mora da se sistemski pristupi izmenama Zakona u upravljanju prirodnim dobrima i u zaštiti životne sredine. Bilo bi dobro da se ovde uvelo obavezno nacionalno osiguranje i reosiguranje šuma od šteta koje nastaju kao posledica prirodnih i ekoloških nepogoda i katastrofa. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Reč ima ministar Snežana Bogosavljević Bošković. Izvolite.
...
Socijalistička partija Srbije

Snežana Bogosavljević-Bošković

Želim samo da kratko pojasnim. Ono što vi predlažete ovim amandmanima, istina, vi ste već to u jednom delu i rekli, vi predlažete i novi koncept upravljanja i novi koncept finansiranja. To su zaista velike promene, sistemske promene, promene koje, da bi bile predložene, moraju da budu predmet jedne široke analize, intersektorske analize, gde bi se morala uključiti i politika i ekonomija. Mi za sada za to nismo imali dovoljno vremena, zato smo i predložili zakon o izmenama i dopunama važećeg Zakona o šumama iz 2010. godine. O tome sam govorila i u raspravi u načelu.

Dakle, želeli smo da što je moguće brže stvorimo pravni okvir za rešavanje inače, moramo priznati da smo se svi zajedno ovde složili, gorućih problema u oblasti šumarstva. Uz svo uvažavanje svih vaših predloga, budite uvereni da će oni sigurno biti analizirani u narednom periodu i sigurno, kada se steknu okolnosti, odnosno kada se postigne saglasnost sa svim relevantnim činiocima u društvu, a kao što sam rekla, pre svega mislim na Ministarstvo finansija, odnosno ekonomiju, i na politiku, sigurno ćemo imati i novi predlog zakona koji će uvažiti ove vaše preporuke. Hvala lepo.