ALEKSANDAR RADOSAVLJEVIĆ

Demokratska stranka

Poslednji put ažurirano: 20.09.2016, 09:36

Osnovne informacije

Statistika

  • 0
  • 0
  • Nema pitanja koja su upućena poslaniku

Članstvo u radnim telima

Poslanik nije ni u jednom radnom telu.

JEDANAESTO VANREDNO ZASEDANjE, 08.09.2005.

Zahvaljujem, predsedavajući. Dame i gospodo narodni poslanici, evo došli smo, može se slobodno reći, do jednog od ključnih članova ovog zakona. Demokratska stranka je podnela amandman kojim smatra da je ovaj član apsolutno restriktivan, da je protivustavna kategorija, gospodine ministre, ograničavanje političkih sloboda.
Samo vas još jednom podsećam, to što ste, u obrazloženju zašto ne prihvatate naš amandman, pomenuli član 139. Zakona o radiodifuziji, ako se ne varam, u ovom slučaju ne stoji. Moj kolega Đurišić vam je pročitao član 2. gde ste pojedine izraze koje pominjete u Predlogu zakona objašnjavali, pa kažete – "oglašavanje jeste obaveštenje preko oglasnog sredstva, kojim se preporučuje oglašivač, aktivnost, proizvod, usluga, druga preporuka itd".
Gospodine ministre, samo da vas podsetim, svaka ozbiljna politička grupacija na vodi kampanju samo kada se raspišu izbori. Za svaku ozbiljnu političku stranku, a DS jeste, i ovde vidim još jednu ozbiljnu političku stranku, dijametralno dalju od DS-a, suprotnu, ali su zaista dve ozbiljne stranke. Mi vodimo kampanju, ne od trenutka kada se raspišu izbori, nego i u periodu koji je između izbora, pune četiri godine, a može da bude i pre, i uvereni smo da će biti pre.
Zašto ograničavate pravo bilo kojoj stranci da npr. o problemu koji postoji u državi skrene pažnju javnosti. Zašto ograničavate pravo DS-u da ako krene u kampanju, kada ste uveli pretplatu građanima, želi da se obrati i kaže – ova vlast je loša, katastrofalna, uvodi pretplatu, uvodi taksu na brojilo, vraća Miloševićeve modele vlasti. Zašto želite da nam to ograničavate?
Zašto želite da ograničavate pravo bilo kojoj partiji da problem koji postoji u državi i društvu, a koji je proizvela vlast, želi posebno da apostrofira.
Zaista mi je neshvatljivo obrazloženje koje dajete ovde, nemušto obrazloženje, pozivajući se na član 139. Zakona o radio-difuziji. To ne stoji i ne može da se prihvati.
Zaista, još jednom kažem, voleo bih da vas vidim kako ćete da primenite ovaj zakon, kako ćete da primenite odredbu člana 87. i nakon toga kaznene odredbe koje slede.
Ako ste želeli da uvedete sankcije zbog nekoga ko najviše pišti i vrišti, npr. vaš ministar finansija na vlasnika BK televizije, to možete primeniti kroz već postojeći Zakon o radio-difuziji. Ali, ne možete zato kažnjavati ozbiljne političke stranke u Srbiji koje žele aktivno da rade i da sa građanima komuniciraju na zakonom propisan i dozvoljen način.
Nemate pravo da ograničavate političke slobode ozbiljnim političkim strankama, koje sa građanima mogu da komuniciraju putem letka, putem oglašavanja kroz sredstva informisanja. To je pravo koje je zagarantovano Ustavom i sada želite to ovde da osporite.
Voleo bih da vidim kako ćete kazniti Velju Ilića. Evo, svakog dana prolazim starim putem Kragujevac-Beograd preko Topole i Velja piše: "Gradimo novu Srbiju". Baš bih voleo da vidim kako ćete da ga kaznite i voleo bih da vidim kako ćete da kaznite Mlađana Dinkića.
(Komentari iz sale se ne čuju.)
Da, njega ćemo da kaznimo vrlo brzo. Ali, očito je da ministar nema nameru da ozbiljno krene u rešavanje ovog problema, nego jednostavno smatra da je ovo što je on predvideo ovim članom nešto što je tekovina vlasti koju on predstavlja i smatra da je to moderno, savremeno, evropski.
Nije, ne možete sebi da date za pravo i ne želim da govorim o tome koliko su pojedine stranke ozbiljne ili neozbiljne, velike ili male, ali samo želim da vas podsetim da uvek kada pravite bilo koji zakon, vodite računa o tome da ćete jednog dana biti u opoziciji. Kako ćete onda da se odnosite prema članu koji ste predvideli u ovom zakonu?
Još jednom kažem, ovaj član zakona je protivustavan. Drugo, ova odredba je potpuno neprimenljiva, nemoguća je i voleo bih da vidim kako ćete da krenete da kažnjavate po Srbiji. A odavde vam poručujem, u ime DS-a, svoj posao ćemo da radimo na način na koji smo to radili i do sada.
Voleo bih da vidim Mlađana Dinkića da dođe i da mi ispostavi račun. Samo, sumnjam da će posle toga dobiti, i to vrlo ozbiljnu, pedalu koju zaista zaslužuje, a zajedno sa tom pedalom bićete i vi, i da jednom za svagda uvedemo red u ovoj zemlji.
Mislim, gospodine ministre, da je vreme da shvatite ozbiljno zamerke koje postoje na ovaj zakon. Ova odredba, ovaj član ne stoji, nije u skladu sa Ustavom. Ozbiljni ljudi bi se urazumili i shvatili našu argumentaciju. Očito da vi to ili ne želite da shvatite ili nećete da shvatite, ali neka vam to služi na čast.

JEDANAESTO VANREDNO ZASEDANjE, 08.09.2005.

Drago mi je što je ministar pomenuo maltretiranje političkih stranaka. Samo jedna ispravka – gospodin Nikolić je, čini mi se, u jednom delu bio malo neprecizan i dopunio bih ga. Stranke koje čine vladajuću koaliciju u Srbiji maltretiraju građane. U tom delu se slažem sa ministrom. Dakle, nema većeg maltretiranja nego što to čini vladajuća grupacija trenutno u Srbiji i mislim da tu delimo mišljenje.
Što se tiče konstatacije da je Milošević maltretirao građane, podsećam gospodina ministra, ne biste bili tu gde jeste da vas predstavnici te iste stranke ne podržavaju i daju manjinsku podršku. Prema tome, Koštunica jednako Milošević, u prevodu sve je to isto što se Demokratske stranke tiče, nema neke razlike. Vreme je da polako svodimo račune.
Što se oglašavanja tiče, gospodine ministre našli ste pogrešne odredbe da branite član 87, koji ste pomenuli. Pravo političkih organizacija je Ustavom zagarantovano da i van kampanje mogu da obavljaju svoje aktivnosti nesmetano.
Nisu samo ozbiljne političke organizacije, kažem i potenciram – ozbiljne političke organizacije, usmerene samo ka svojim aktivnostima u periodu izborne kampanje. One rade u vremenu od četiri godine, kada se sprovode redovni ili u kraćem periodu ako se radi o vanrednim izborima. Tako rade ozbiljne stranke.
Ovim predlogom zakona, konkretno ovim članom, ograničavate pravo političkih stranaka u Srbiji da svoj posao rade na valjan način, time što im ne date pravo da pojedina pitanja koja zadiru u njihove živote, kao što sam naveo taksu na brojilo, a želimo posebno građanima da skrenemo pažnju da ih animiramo, organizujemo – to je pravo političkih stranaka i ne vidim zašto biste to ograničavali.
Prema tome, nema većih političkih maltretiranja u Srbiji trenutno nego što to čini vladajuća grupacija.

JEDANAESTO VANREDNO ZASEDANjE, 08.09.2005.

Predsedniče, u trenutku kada ste bili van sale, a dok je sednicom predsedavao vaš potpredsednik, gospodin Mihailović, došlo je do povrede člana 88. stav 2. koji kaže – predsednik Narodne skupštine daje potrebno obaveštenje u vezi sa radom na sednici i drugim pitanjima.
Naime, radi se o tome da je ministar Dimitrijević rekao da nije u mogućnosti, iako uveren u ispravnost naših stavova vezanih za predlog za izmenu člana 87, odnosno brisanja člana 87, da interveniše i da, eto, on ostavlja poslanicima da u danu za glasanje to učine.
Predsedavajući je morao da obavesti, da da objašnjenje ministru koji očito ne zna odredbe Poslovnika. Gospodin ministar može do zaključenja rasprave da se izjasni o predlogu amandmana na predloženi član zakona i može da prihvati, ali je očito da nema dobre volje i očito da ne želi da ono što smo izneli u prilog argumentaciji za brisanje člana 87. i da nema hrabrosti da sam povuče potez, već traži dodatne konsultacije od viših instanci i očito da nema slobode u radu. To pokazuje kako funkcioniše ova vlada.
Gospodine ministre, imate pravo kao ovlašćeni predlagač da prihvatite amandman na član 87. Predloga zakona do okončanja rasprave o amandmanima i time ćete, barem delimično, popraviti ovaj predlog zakona koji je jako loš. Ali, eto prilike da ispravite lošu odredbu koja može imati veoma štetne posledice.