IVANA STAMATOVIĆ

Zdrava Srbija

OSVRT OTVORENOG PARLAMENTA

Ivana Stamatović prvi put je izabrana za narodnu poslanicu u 14. sazivu kao 68. na listi Aleksandar Vučić – Srbija ne sme da stane, mandat joj je potvrđen 06. februara 2024. godine.

U 14. sazivu bila je deo poslaničke grupe ALEKSANDAR VUČIĆ - Srbija ne sme da stane, da bi po formiranju poslaničke grupe ZDRAVA SRBIJA - RUSKA STRANKA - UJEDINjENA SELjAČKA STRANKA postala njen deo. 16. aprila 2025. ova poslanička grupa prestala je da postoji, te je postala poslanica koji nije članica nijedne grupe. U maju 2025. postala je deo novoformirane poslaničke grupe ZDRAVA SRBIJA - POKRET SOCIJALISTA. Članica je Odbora za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu, Odbora za privredu, regionalni razvoj, trgovinu, turizam i energetiku i Odbora za administrativno-budžetska i mandatno-imunitetska pitanja, i zamenica člana Odbora za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu i Odbora za prostorno planiranje, saobraćaj, infrastrukturu i telekomunikacije. Takođe, članica je Delegacije u Interparlamentarnoj uniji.


BIOGRAFIJA

Rođena je 1991. godine. Po profesiji je arhitektinja.

Živi u Čajetini.

Poslednji put ažurirano: 19.06.2025, 13:18

Osnovne informacije

Statistika

  • 1
  • 4
  • 1 postavljeno / 0 odgovoreno

Pitanja građana

Poziv narodnim poslanicima: vreme je da reagujete na sistemsko kršenje prava na život

čeka se odgovor 8 meseci i 24 dana i 9 sati

Poštovani, obraćam vam se kao predstavnicima građana, s dubokom zabrinutošću i nadom da ćete, možda i prvi put nakon pet godina institucionalne tišine, obratiti pažnju na jedno od najtežih sistemskih pitanja – nepostojanje podzakonskog akta propisanog članom 83, stav 4 Zakona o zdrav...

VIDI SVE POSTAVI PITANJE

Šesta vanredna sednica , 21.01.2026.

Hvala, trudiću se da budem u okviru mog vremena, ali ako prekoračim vreme, molim vas da iskoristite vreme grupe.

Dakle, podneli smo amandman na član koji se odnosi na Osnovni sud u Užicu, odnosno na izdvojene jedinice tog suda. Naš predlog je da se ponovo otvori izdvojena sudska jedinica u opštini Čajetina, koja je ranije i postojala tu. Nažalost, ta jedinica je ugašena. Međutim, već posledice toga se osećaju duže vreme. Sud u Užicu je preopterećen. Uprkos tome što postoji izdvojena jedinica u Bajinoj Bašti, i dalje obe jedinice su preopterećene.

Naš predlog je da se otvori u opštini Čajetina, pre svega zato što najveći broj predmeta i procesa koji se trenutno nalaze pred sudom u Užicu su upravo sa teritorije opštine Čajetina. Opština Čajetina je jedna od najvećih po teritoriji u Zlatiborskom okrugu. Takođe, znate da beležimo značajne poduhvate u ekonomskom smislu, u razvojnom smislu. Ono za šta smo zaista jako ponosni je činjenica da beležimo pozitivan prirodni priraštaj, da beležimo priliv stanovništva, što je jedina opština koja nije grad da ima takve rezultate.

Imamo značajan broj ljudi koji rade na našoj teritoriji, borave tu privremeno, kako zbog posla, ali tako i duži vremenski period. Pored tog priliva stanovništva, o kojem sam ranije govorila, takođe imamo i značajan broj turista, veliku fluktuaciju stanovništva u toku godine, imamo milione prenoćišta u toku godine. Znate da je Zlatibor jedno od najposećenijih turističkih mesta već duži niz godina. Prirodno, tu postoji i značajan broj poslovanja, usluga, delatnosti i prometa nekretnina. Sve to su činjenice zašto je potrebno da se otvori izdvojena sudska jedinica u opštini Čajetina. Moram da napomenem da moramo da imamo i u vidu naše starije stanovništvo koje da bi sada otišlo na spor, recimo, u Bajinu Baštu ili u Užice,

28/2 MZ/MJ

potrebno je da pređe preko 60 kilometara. Za neke ljude zaista to nije jednostavno, pogotovo ukoliko nemaju prevoz, nemaju mogućnost da dođu i da pređu tako zahtevan teren, ne mogu svi da voze ni po tom terenu da dođu do Bajine Bašte.

Mi zaista podržavamo činjenicu da se sudske jedinice otvaraju u manjim mestima, ali mislim da se mora uzeti ovaj predlog u razmatranje, obzirom da zaista postoji činjenica i postoji realna potreba da se ta jedinica ponovo otvori u Čajetini. Mi za to imamo prostorne kapacitete.

Dakle, ja sam ovo već obrazlagala u amandmanu, obrazloženo je i na odboru u ponedeljak koji je protekao. Moram i da napomenem da je ovaj predlog ispred svih poslanika Zdrave Srbije, samo, eto, prosto nismo stigli, jer smo svi na različitim teritorijama, da potpišemo svi ovaj predlog, ali svi stojimo iza njega.

Još jednom vas molim da se ovaj predlog razmotri i da se u danu za glasanje odluči pozitivno o ovom predlogu, jer je zaista nešto što je realna potreba građana, nije nikakva politička priča, lokalna politika, poen ili šta god, nego zaista nešto što će olakšati život i što će rasteretiti sud u Užicu i učiniti taj proces i to sudstvo dosta efikasnijim i boljim. Toliko od mene. Hvala.