Prikaz govora poslanika

Prikaz govora poslanice <a href="https://otvoreniparlament.rs/poslanik/9818">Tijana Perić Diligenski</a>

Tijana Perić Diligenski

Srbija centar

Govori

Zahvaljujem predsedavajuća.

Ja sam u svojstvu narodnog poslanika postavila niz poslaničkih pitanja u vezi sa rudarenjem litijuma i projektom „Jadar“ i na mnoga od njih nisam dobila odgovor.

Dakle, od nadležnih ministarstava i čelnih ljudi ni tona, ni slike, ni pisma, ni razglednice. Otuda, ja ću još jednom da čuju građani Republike Srbije da uputim poslanička pitanja, pre svega gospođi Dubravki Đedović Handanović, koja je juče apostrofirala da će da sluša struku, a ne buku.

Ukoliko gospođa Handanović zaista se vodi ovim geslom, onda joj postavljam pitanje – da li smatra relevantnom i da li će da uzme u razmatranje i Studiju Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, čiji nalazi pokazuju da će projekat „Jadar“ da dovede do degradacije ukupnog biodiverziteta?

Ja sam to pitanje postavila gospođi Đedović 6. septembra. Dakle, svi rokovi zakonom određeni su propušteni da dobijem odgovor. Možda budem imala više sreće ovoga puta.

Za gospođu Dubravku Đedović Handanović postavljam i niz drugih pitanja: koji su sve aktivni rudnici u Republici Srbiji? Koje sve kompanije vrše eksploataciju ruda i minerala u Republici Srbiji? Koje je sve dozvole za istraživanje ruda i minerala dalo, ili učestvovalo u njihovom izdavanju, Ministarstvo rudarstva i energetike?

Takođe, postavljam i niz drugih pitanja, gospođi Đedović Handanović. U slučaju rudarenja litijuma i bora, odakle će da dolaze hemikalije za njihovu preradu? Kojim putevima će da se vrši transport tih hemikalija? Šta se radi u slučaju da hemikalije iscure prilikom transporta? Da li će te hemikalije da se proizvode u Srbiji, ili da se uvoze? Gde Rio Tinto planira da skladišti čvrst otpad, kao i koje su mere za preradu otpadnih voda?

Ovo su važna pitanja ukoliko ćemo da se već vodimo snagom jačine argumenta i na ova pitanja bi nadležno ministarstvo već danas da ima odgovor, a ne za 22 meseca. U ostalom, ne vidim zbog čega, ako je projekat transparentan, ako ništa nije ispod radara, ispod žita, zašto jednom narodnom poslaniku se ne bi odgovorilo na ovo pitanje, pa, da li su ovo političke institucije, ili Kamora možda, ili Kozanostra, gde važi princip omerte.

Dana 24. jula gospodin Ivica Dačić je rekao, kada je bio predsedavajući ovim domom da je primio 38.000 potpisa za narodnu inicijativu i koliko on zna, da su ti potpisi upućeni Republičkoj izbornoj komisiji. Ja po principu, draga Saveta, obraćam se Republičkoj izbornoj komisiji i postavljam pitanje da li je tačno, 24. jula tog istog datuma, da li su tačne tvrdnje gospodina Dačića, i ako jesu šta RIK planira da preduzme po ovom pitanju?

Znate, uvažena gospodo i građani, zaista je neverovatno da 38.000 potpisa nestane u Pionirskom parku, kao u Bermudskom trouglu između star i nove Skupštine, ili su ih možda pojeli konji vrani Tome Rosandića, koji se nalaze na ulazu u ovu skupštinu.

Hajdemo dalje, 10. septembra postavljam poslaničko pitanja ministru građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goranu Vesiću, dva pitanja na koja naravno, nisam dobila odgovor, ali možda gospodin Vesić bude profesionalniji pa mi odgovori. Kako komentarišete izjavu Jakoba Stausholma, generalnog direktora Rio Tinta, izrečenu 7. septembra u Ljuboviji, da, citiram – nešto od ovog otpada može da se iskoristi za izgradnju puteva. Drugo, gospodine Vesiću, da li imate saznanja o tome gde se u Evropi i u svetu za izgradnju saobraćajnica koristi rudarska jalovina koja je kategorisana kao opasan otpad?

Na kraju, 2. avgusta kucam na vrata Vlade Republike Srbije po osnovu zahteva za slobodan pristup informacijama od javnog značaja sa molbom da mi dostavi sva rešenja, ugovore i memorandume koje je potpisala sa Rio Tintom, od trenutka kada je Rio Tinto počeo da posluje u Srbiji. Odgovor - ne raspolažemo datim podacima. Dakle, moje pitanje još jednom upućujem Vladi Republike Srbije da mi dostavi na osnovu člana 15. stav 1. Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaj navedene podatke. Zahvaljujem.
Zahvaljujem predsedavajuća. Član 116. Odredbe ovog Poslovnika shodno se odnose i na ostale učesnike u raspravi kao što je gospođa ministarka.

Gospođo ministarka, vi ne smete da obmanjujete građane …
Zahvaljujem gospođo predsedavajuća. Možete da budete simultani prevodilac, pa da prenesete gospođi ministarki, obmanjuje građane …
Član 107. i to deo koji se odnosi na korišćenje uvredljivih izraza.

Prethodni gospodin je vrlo na jedan nekorektan i ružan način, obraćao se svim članovima opozicije, direktno gledajući mene u oči, smatrajući da je on nešto veći Srbin od mene.

Gospodine, ja sam Srpkinja iz Hrvatske. Ja sam rođena te 1986. godine koju pominjete. Sa devet godina prva bomba koja je pala na Krajinu, na Knin, pala je na moju kuću. Ja sam jedva preživela, kao i svi članovi moje porodice. Ne dozvoljavam da na takav način vređate sve nas koji smo u ovim redovima.

Zbog čega ste vi veći Srbin od mene ili u odnosu na kolege iz ovih klupa? Zbog čega? Ko vama daje za pravo da vi merite krvna zrnca i ostalo? To je toliko nekorektno. Vi ste ovim uvredili 250.000 prognanih lica sa teritorije Republike Hrvatske. Sramota je što ovo pričate. Neka vas je stid. Zahvaljujem.
Zahvaljujem, predsedavajuća.

Stranka Srbija centar glasaće protiv Predloga zakona o zaduživanju Republike Srbije kod Banke Poštanske štedionice a.d. zarad izgradnje Nacionalnog stadiona.

Ukoliko Banka Poštanska štedionica ima nešto likvidnih sredstava, a podsetiću građane da je Republika Srbija većinski deoničar u ovoj banci, sa preko 78% vlasništva, onda je ovaj novac mogao da bude na raspolaganju građanima i da se iskoristi za celishodnije stvari. Bilo je moguće da se uloži u postojeće sale, da se obnove sale i borilišta u osnovnim i u srednjim školama, deca su nam sve gojaznija, sve su manje fizički aktivna, da ne kažem da su pasivnija, mnoga deca imaju probleme sa kičmom.

Dakle, bilo je moguće da se novac uloži i u obnovu porodilišta, da đaci koji žive van Beograda dobiju besplatne udžbenike i školski pribor, budući da samo beogradska deca, zbog izbora održanih u junu, ad hok su dobila mogućnost da imaju pravo na besplatne udžbenike.

Bilo je takođe moguće da se obnove ruinirani kulturni centri, ali takođe, gospodine Martinoviću, da se dodatno podrži naš agrar. Vi ste postali ekspert za junice, za stočarstvo, povrtarstvo, pa evo jedna ideja. Zašto se ne bi ova novčana injekcija uložila u Mačvanski okrug, koji leži na 57.000 hektara izuzetno plodnog zemljišta, koji je bogat…

Molim vas, prekinite da me maltretirate! Konstantno to radite. Javite se za reč i budite muško! Znači, stalno to radite! Dosta više! Ovo nije korektno. Svaki put to radi, ne samo u plenumu, na sednicama odbora, ukoliko ima reč, nek se javi. Konstantno suflira. Molim vas, vodite računa o Poslovniku. Zaista nekorektno.

Nastaviću da koristim vreme…
Nastaviću da koristim vreme po osnovu člana 158, ostalo mi je još nekoliko minuta, kao ovlašćeni predstavnik grupe.
Zahvaljujem. Nastavljam.

Republika Srbija se zadužuje kod Banke Poštanske štedionice iz jednog jedinog razloga, a to je da zaobiđe tender, odnosno proceduru javnih nabavki i da direktnom pogodbom zaključi vrlo unosan posao za kineskog investitora. Zašto to radimo? Dakle, zašto konstantno dezavuišemo opšte zakone? Zašto stalno favorizujemo leks specijalise? To je jedna matrica koja mora da se prekine.

Vraćam se na Mačvu, 57.000 hektara plodnog zemljišta bogatog nadzemnim, podzemnim, termalnim vodama. Zamislite da ste ovde uložili 360 miliona evra, da ste uložili samo u plastenike i u povrtarstvo, za tri do pet godina stvorila bi se nova vrednost, koja bi samo po jednom hektaru iznosila 500.000 evra godišnje, puta 56.000 hektara, pa znate vi koji je to novac, koja je to suma, pa to je stostruko puta više u odnosu na rudnu rentu, za koju tvrdite da će biti neko naše spasonosno sredstvo, neka vrsta Arijadnine niti za našu ekonomiju.

I uostalom, da li je Srbiji neophodan stadion sa 52.000 mesta? To je faraonski projekat. To je megalomanski projekat, koji je očigledno viđen za sletove šefa države i njegove prve dame, kao onomad za Dan mladosti, a građani Srbije će imati mogućnost samo da tom stadionu daju ime.

Naš narod je uvek bio kreativan, hrabar, odvažan, ima jedna fantastična narodna poslovica, koja prerasta prostorne i vremenske okvire i koja glasi – lako je tuđim nečim gloginje mlatiti. Namlatiste se vi gloginja preko grbače ovog naroda previše. Zadužujete 2,6 milijardi evra, vi koristite iz budžetskih rezervi krajnje neovlašćeno i na jedan način koji je krajnje netransparentan. Dakle, novac je mogao da se locira u mnogo svrsishodnije projekte koji bi bili na korist svih građana Republike Srbije, a ne samo zarad favorizovanja užegrupnih i sitnosopstveničkih interesa.

Gospodine Radin, vi i ja smo članovi Odbora za evrointegracije…
Mislim da nije korektno, da sam ja izuzetno vaspitana i kulturna i mislim da bi trebalo da upozorite i one mangupe iz sopstvenih redova. Zahvaljujem.
Zahvaljujem predsedavajuća.

Stranka Srbija, centar neće da predloži, da podrži navedeni predlog zakona, budući da takozvani Javni medijski servis već godinama ne obavlja svoju primarnu funkciju, a to je istinito, celovito i blagovremeno obaveštavanje građana o svim važnim političkim, društvenim i ekonomskim pitanjima.

Za sve ovo vreme Javni servis sprovodi jedno potpuno pogrešnu politiku, a to je da tendenciozno stvara jednu iskrivljenu sliku o našoj političkoj, društvenoj i ekonomskoj stvarnosti.

Podsetiću građane Republike Srbije na leto 2020. godine kada, dok su građani koji su protestvovali ispred Narodne skupštine zbog najave zatvaranja, zbog pandemije korona virusa. RTS nijednu jedinu reč nije rekao tome da građani dobijaju pendreke u bubrege, a za to vreme prikazuje da se akcioni filmovi sa Džekijem Čenom.

Ista situacija se ponavlja i danas kada RTS nijednu jedinu reč nije posvetio protestima protiv rudarenja litijuma, dakle, nema ni tona, ni slike o dešavanjima u Valjevu, u Aranđelovcu, u Šapcu, u Loznici, u Bogatiću i najavljuju se protesti u svim drugim mestima i gradovima širom naše zemlje.

Gospodo građani, ustala je kuka i motika, došlo vreme da puca narodno trpilo i to je ono što narod neće oprostiti, ubiće vas figurativno rečeno suza narodna. Zahvaljujem.
Zahvaljujem predsedavajuća.

Imam jednu molbu za vas, da ubuduće me prozivate sa dr Tijana Perić Diligenski, budući da taj manir imate i prema drugim narodnim poslanicima, konkretno prema gospođi Jorgovanki Tabaković, koja je bila doktorant i sad je doktor nauka sa Edukonsa. Da li je Edukons vredniji od Beogradskog univerziteta, ja lično mislim da nije i to je odličan šlagvort da se osvrnem i na tačku 31. dnevnog reda, koja se odnosi i na Predlog za izbor gospođe Tabaković na treći mandat za prvu damu javnih finansija Republike Srbije.

Ja sam pažljivo iščitala 12 stranica njene biografije koja deluje, kao da je bogatija, impresivnija od samog Džozefa Stiglica. Ja razumem da mi preko puta nas imamo gospođu koja je bila „Vunder kind“ u Vučitrnu. Ne sumnjam da je žena zaista inteligentna, a gde je bila ta inteligencija i ta ingenioznost 2021. godine, kada ona kaže i uvezena inflacija i kada je Republika Srbija uz Tursku i uz Mađarsku imala najveću stopu inflacije.

Ja neću da se bavim prvim izborom gospođe Tabaković za prvu damu javnih finansija Republike Srbije. U tom trenutku…
Na osnovu člana 158. stav 3. da predsednici, odnosno ovlašćeni predstavnici poslaničkih grupa za ukupan pretres u pojedinostima imaju dodatno vreme od 15 minuta za poslaničku grupu, koje se ne računa u ukupno vreme za pretres o pojedinostima za poslaničke grupe.

Prijavljena sam po ovom osnovu od pre nekoliko dana i nadam se da mogu da dobijem reč.
Pa dobro, ali, prijavila sam se u svakom slučaju pre nekoliko dana.
Vi gospodine Jovanov sigurno nećete da mi držite predavanje. Zahvaljujem.
Zahvaljujem, predsedavajuća.

Ja sam se maločas pozvala na član 158. stav 3.

Gospođa Brnabić je rekla da imam pravo kada dođem na red, gospodin Smiljanić je aminovao da mogu da iskoristim ovo pravo.

Da li se sada slažete?

Zahvaljujem.

Stranka Srbija - Centar neće da podrži povećanje pretplate za Javni medijski servis ne zato što smatra da pretplata nije celishodna, već smatramo da Javni medijski servis mora da se upristoji i mora da bude na korist, a ne na uštrb svih građana Republike Srbije.

Radio televizija Srbije nije javni servis koji je na polzu svih političkih stranaka i svih građana, već godinama sistemski vrši propagandnu funkciju u korist jednog čoveka, vladajuće stranke i nekolicine ljudi.

Svedočanstvo tome jeste i izveštaj koji je doneo BIRODI za period od 1. decembra 2022. do 31. maja 2024. godine.

Dakle, za raspon od godinu i po dana posmatranih svih populacija Dnevnika 2 RTS-a, koji se daje u 19.30 časova svake večeri, utvrđeno je, metodološki egzaktnom procedurom, da je šef države predstavljen sa 25% ukupnog vremena, od čega je dominantno pozitivno predstavljen sa 87,8% i sa svega 0,7% negativnog sadržaja.

Isti manir je kada je upitanju i Vlada Republike Srbije, koja je predstavljena sa nešto manje pozitivnog sadržaja. Naravno, mora da kaska za šefom države i to iznosi svega 72% i 1,4% negativnog sadržaja.

Stranke opozicije su na margini. Konkretno, stranka kojoj ja pripadam uopšte nema privilegiju da se pojavi na RTS-u.

Obrazloženje za donošenje navedenog predloga zakona je krajnje sramotno. Navodi se da je neophodno da TV pretplata poskupi zbog finansijske autonomije i personalne nezavisnosti RTS.

Šta bi, gospodo, sa obećanjem šefa države, datog 2013. godine, da će taksa za RTS da bude ukinuta? Svedoci smo toga da čak 11 godina kasnije ne samo da nije ukinuta, nego ona poskupljuje za RTS i za RTV.

Program RTS je sve siromašniji, sve je oskudniji. Kulturno-umetnički program je na marginama. Bojim se da će to postati praksa, s obzirom na odluku REM-a od 12. maja ove godine da televizije sa nacionalnom frekvencijom, dakle, tu ubrajamo RTS i četiri ove privatne, više ne podležu zakonskoj obavezi da u svom programu proizvode minimum 20% kulturno-umetničkog sadržaja i dečijeg programa.

Građani Srbije ni u kom slučaju, ni po koju cenu ne treba da plaćaju estradizaciju i pinkizaciju javnog medijskog servisa, zbog čega opozicione stranke ne mogu da budu prisutne na RTS-u, koji svesrdno objavljuje i prikazuje snimke sa venčanja jedne od svojih popularnih voditeljki, a mnoge važne društvene teme, goruće društvene teme, dakle, i ekonomske i političke, su ostale na margini, te građani koji gledaju Javni medijski servis nisu imali nikakve informacije o protestima „Srbije protiv nasilja“. Sada se o litijumu ne izveštava. Građani Srbije ne znaju ništa o visokonaponskim korupcionaškim aferama, niti o organizovanom kriminalu. Politika hleba i igara je štetna, te smatram da će uredništvo RTS-a da se dozove pameti i da ne izgubi i ono malo kredibiliteta i integriteta koji su imali.

Sporno je što prema finansijskom izveštaju RTS-a čak 4.140.000 dinara na godišnjem nivou RTS daje za zarade i za naknade zarade zaposlenih, a 4.175.000 RTS daje za proizvodne usluge. Zbog čega jedna takva javna medijska kuća izdvaja više za proizvodne usluge nego za naknade i zarade svojih zaposlenih? To je ključno pitanje.

Građani osiromašene i prezadužene Srbije samo dodatno mogu da padnu u duhoklonuće kada vide da od 60 tačaka dnevnog reda čak jednu petinu čine zaduživanja. Sramota je građana da im umesto vukova iz šume, ovce odnose domaći psi čuvari, pa se postavlja pitanje zašto ekonomski tigar u punom jeku, koji treba da pravi kvatni skok u budućnost, poput zeca skače u ambis? Zbog čega se zadužujemo, to je ono što interesuje građane Republike Srbije? Zbog onoga što ja nazivam beli slonovi, to su skupi infrastrukturni projekti od kojih obični građani nemaju preterane koristi, ali koji su Eldorado za korupciju i koji daju diskreciona ovlašćenja za kraduckanje, da citiram Velju Ilića, krađu ili pak korupciju visokih razmera, kakvi su Nacionalni stadion sa pristupnim saobraćajnicama, takav je bio Beograd na vodi. Danas je takav EXPO 2027, mnogi stadioni koji su po Srbiji izgrađeni u Zaječaru, Loznici itd.

Zadužujemo se, dragi građani, da bi se, između ostalog, i gradili auto-putevi. Ponavljam, Srbija – Centar nema ništa protiv izgradnje auto-puteva, ali imamo problem da se cena izgradnje jednog kilometra auto-puta volšebno menja. To bih ilustrovala primerima Moravskog koridora, odnosno deonice puta Pojate – Preljina. Na početku izgradnje radova bilo je dogovoreno da će cena po kilometru da košta 7,2 miliona evra, a onda je danas došla na 14,4 miliona evra, a ekonomisti iz Fiskalnog saveta daju projekciju da će po okončanju radova ta cena da dođe do 20 miliona evra.

Puta nema niđe, zadužujemo se konstantno, a uz to još je drastičniji primer deonice puta Beograd – Zrenjanini – Novi Sad, koji košta čak tri puta više nego što je bilo planirano. Vaši auto-putevi su trošni, automobili upadaju u asfalt, otvaraju se kao Crveno more pred Mojsijem.

Evropska komisija je primetila da se enormno zadužujemo. Žao mi je što gospodin Mali nije tu, jer građani Srbije izdvajaju pet miliona evra godišnje na javne investicije i imaju pravo da znaju sve o ekonomskoj i društvenoj opravdanosti tako velikih mega strukturnih projekata, a građani apsolutno nemaju nikakvu informaciju i vi ste obećali Evropskoj komisiji da ćete na jedan viši domaćinski način da upravljate savesnije, odgovornije javnim investicijama, da ćete doneti strategiju za upravljanje javnim investicijama i prateći akcioni plan, ali to sve radite ispod radara, dakle sve je to van uvida javnosti i sebi ste dali rok i njima ste obećali da decembar 2026.godine. Gle čuda, za vreme okončanja EKSPA i da ćete staviti van snage sve zakone i sve odredbe kojima se ukidaju leks specijalisi, pre svega zakoni o javnim nabavkama, i to ponovo planirate da ostvarite kada EKSPO bude gotov, dakle faktički poput Pontija Pilata da operete ruke od finansijske odgovornosti i da sami sebe abolirate za to.

Ja moram da primetim izvesnu kreativnost u zaduživanju. Dakle, to je u skladu sa vašom politikom balansiranja. Reč je o jednom gospodinu, ne mogu da se setim koji je tačno upotrebio termin, miroljubiva koegzistencija, pa da ne bi slučajno ekonomsko platno otišlo ni previše ulevo, ni previše udesno, ni istočno, ni zapadno, ni južno, ni severno, vi dajete svima, može i kod OTP banke, može i kod banke Inteza, može i kod Benk of Čajna, može i kod Razvojnog fonda Abu Dabi. Dakle, može kod svih i paradoksalno je i sramotno je da predstavnički dom i da poslanici svesno zadužuju i postojeću i sve generacije koje dolaze za nama. Dakle, to je jedna neodgovorna politika. Zaista smatram da je neodgovorno, sramotno je da sada krademo od budućnosti, faktički tri naša kolena koja tek dolaze.

Što se tiče kredita kod banke Poštanska štedionica u iznosu od 42 milijarde dinara, 360 miliona evra…
Rekla sam da koristim po osnovu člana 158. stav 3, referisala sam se na pretplatu RTS-a i idem u pojedinosti.