Prikaz govora poslanika

Prikaz govora poslanika <a href="https://otvoreniparlament.rs/poslanik/9821">Srđan Milivojević</a>

Srđan Milivojević

Demokratska stranka

Govori

Zahvaljujem, gospođo Kovač.

Poštovani građani Srbije, pošto ovde ponovo čujemo i ponovi i ponovo i iznova čujemo tvrdnju da je DS 2011. godine dovela Rio Tinto, moram da vas pitam, kako je moguće da ćerka firma Rio Tinta, US Borax, objavi molekularski agregat i kristalnu strukturu molekula jadarit, evo ga ovde u ovom dokumentu i kompletne hemijske analize pod oznakom strogo poverljivo, 1999. godine i 2000. godine? Kako je moguće da objave nešto sa istražnog polja Jadar, evo ih ovde dokumenti kod mene, 1999. godine i 2000. godine ako su dozvole dobili kada je došla DS? Pa, tako što su dobili te probne i eksperimentalne dozvole, razjasnili smo to. Tako što je bila neka vlada 1998. godine u kojoj je Aleksandar Vučić bio ministar informisanja, Jorgovanka Tabaković članica Vlade, a Tomislav Nikolić potpredsednik Vlade i ta Vlada je dala prve probne i eksperimentalne dozvole. I, kada ste videli da je eksperiment uspeo, onda ste rešili da nastavite sa tim eksperimentom kada ste se vratili 2000. godine na vlast.

Nismo mi gospodo sprovodili takve eksperimente. Da li se sećate jednog drugog eksperimenta, kada ste najvećeg stručnjaka za rotaciono kretanje, doktora rotacionog kretanja Grčića doveli za direktora EPS-a, to je onaj što je proučavao rotaciju jagnjeta na ražnju. E, vidite, ovako je to počelo, sednicom Vlade u Kolubari, a ovako se građani Srbije završilo, poplavom Kolubare. To su ti kadrovi. E, sada ti koji su poplavili Kolubaru hoće da vade litiju. Nećete kopati!
Poštovana predsedavajuća, zahvaljujem.

Poštovani građani Srbije, ponovo smo čuli jednu tešku neistinu da je neka navodno Vlada Zorana Đinđića 2001. godine dovela Rio Tinto i da su neki poslanici ovde glasali za neke zakone kojim je 2006, a pogotovo 2011. godine omogućen rad Rio Tinta. Vidite, gospodine koji dobacujete, ja koji sam glasao glasao sam da se Rio Tintu oduzmu te dozvole, jer zakonom iz 2006. godine, pogotovo Zakonom o poljoprivrednom zemljištu, Rio Tintu je zabranjeno da iskopava na poljoprivrednom zemljištu, a to je potvrđeno 2011. godine.

Šta ste vi uradili? Vi ste 2012. godine, odmah čim ste došli na vlast, u jeku priprema za dolazak Rio Tinta, ukinuli Agenciju za hemikalije. To je uradila Zorana Mihajlović, a u to vreme ministar rudarstva i energetike i zaštite životne sredine. Jeste, dobro pogledajte, to je ona koja je rekla da je SNS postala džuboks za bogaćenje i bahaćenje pojedinaca iz redova SNS. Vi sada želite da Jadar bude žeton za džuboks, pa neće da može, dame i gospodo naprednjaci. Neće moći.

Vi sada nama kažete – nije 1999. i 2000. godine objavljena…

Po osnovu pominjanja DS, nemojte da ste nervozni znam da vam je neprijatno i treba da vam bude neprijatno.

Ovo ste objavili 1999. i 2000. godine. Ne u naučnim časopisima, kao poverljiv dokument ćerke firme Rio Tinto. Dakle, istraživanje, rezultat istraživanja minerala jadarit i molekularni agregat i kristalnu strukturu tog molekula iz ilegalnih istraživanja na teritoriji Jadra objavljenog 1999. i 2000. godine.
Poštovani građani Srbije, u protekla tri dana promenio se sadržaj poslanika Rio Tinto koalicije. Umesto govora sastavljenih od 1% argumenata i 99% provizije, čuli smo govore sastavljene isključivo od 100% provizije začinjene sa 70% histerije i 30% konfuzije.

Juče smo svedočili novoj argumentaciji napredne sumanutosti gde Aleksandar Vučić preko svojih čauša i ćehaja poručuje da proteste protiv iskopavanja litijuma finansira kompanija Rio Tinto kako bi se naplatila kada ovaj izdajnički projekat propadne. Kakva divna rečenica da se proslavi 10. oktobar 2024. godine, Dan mentalnog zdravlja.

Dakle, da li ste vi Rio Tinto koalicija ili Rio Tinto ili tinti-linti koalicija, hajde dogovorite se međusobom šta ste ili ste Rio Tinto koalicija? Ja sam između ostalog završio i Srednju medicinsku školu i mi smo ovakve koji bi ovo izjavili primali kada smo imali praksu na psihijatriji bez uputa i zdravstvene knjižice. Dovoljno je da ovo izjave – ajde, izvolite, tu je sanitet ide za „Lazu“.

Ako vam je ovo argument da se sutradan kada padnete sa vlasti pozivate na neuračunljivost i kažete - bili smo neuračunljivi kada smo ovo glasali, moram da vam kažem – nećete se voziti sa rotacionim svetlima u sanitetu nego u marici. U Vladu ste ušli sa imenima i prezimenima, izaći ćete sa inicijalima.

Zašto vi potcenjujete slobodarsku tradiciju ovog naroda? Zašto mislite da Srbija neće da brani svoje dostojanstvo? Zašto vi mislite da je Srbija spremna da joj deca žive dvadeset godina kraće da bi Aleksandar Vučić uzeo svoju litijumsku proviziju? Nećemo vam dozvoliti da ponovite Oluju i novi egzodus srpskog naroda ovoga puta u Podrinju i Jadru. Nećemo vam to dati, ne damo vam Srbiju, to morate da razumete. Neće biti ni Tjenanmena, nećete moći tenkovima da izgazite građane koji se bune. Bunićemo se i protiv ovog projekta dok god bude bilo snage u nama i dok god ne proteramo Rio Tinto koaliciju iz Srbije.

Da se Aleksandar Vučić, vođa Rio Tinto koalicije, ovako borio za Kosovo i Metohiju, ko što se bori za litijumsku proviziju, pa Srbi bi i danas živeli u Prizrenu. Mnogo ste lako od politike 100 muslimana za jednog Srbina došli do politike 100 Srba za jednu tonu litijuma. Obe su politike jednako opasne. Mnogo ste lako od politike Srbija do Tokija došli do politike Srbija i Zambija do Tokija.

Verovaćemo da je iskopavanje litijuma po najvišim ekološkim standardima kada se vi sa vašim porodicama sa Dedinja preselite u Bor i Gornje Nedeljice na planirano polje eksploatacije litijuma. Da znate, neki su rudari u bivšoj Brozovoj Jugoslaviji završili na novčanicama, a neki će rudari u Vučićevoj Srbiji završiti na poternicama, jer problem Aleksandra Vučića je što ljubav miliona građana Srbije, što spremnost građana Srbije da brane Srbiju od ovog projekta ne može da uhapsi i ne može da uplaši.

Znate li šta kaže SANU - realizacija projekta Jadar vodila bi ka masovnoj devastaciji prostora, trajnoj promeni karaktera predela, degradaciji biodiverziteta, zemljišta, šuma, površinskih i podzemnih voda. Sada vi protiv Zbornika SANU imate zbornik akademije mladih lidera SNS, pa kome više verujete, građani Srbije? Kome više verujete?

Znam, gospodine Milojičiću, to je vaš problem, ali za vas je struka samo oni koji kažu - da gospodaru. To je za vas struka. Vidite, ovde se pita i nauka, a nauka je rekla - nećemo ovaj projekat.

Kolika je ekonomska korist Srbije od ovog projekta? Po glavi stanovnika 2,6 evra. Koliko ima vas poslanika SNS? Pogledajte slobodno u mene. Stotinu deset. Evo, imam 270 evra da vam dam i da odmah raščistimo to i da kažemo - nemojte ljudi za šaku evra saraniti ovu zemlju. Što to radite, bre, ljudi? Vredi ova zemlja više od 270 evra koliko će dobiti svako od vas za godinu dana, ali šta je problem? Ne može Jadar da bude žeton koji ubacujete u džuboks. Neće Jadar u napredni džuboks. Ne staje to.

Kažete - biće velika zarada. To što vi prikazujete kao profit Rio Tinta od iskopavanja litijuma, pa to Delta zaradi od poljoprivrede za godinu dana, ali u Delti, ozbiljnoj kompaniji, ne može Aleksandar Martinović da bude ministar poljoprivrede ili bilo šta za poljoprivredu. Može da bude eventualno strašilo za ptice. Imale bi vrane da vrate kukuruz od prošle godine, ali ne može to tako.

Vama je jedini argument u raspravi bio koji je glavni grad Papue Nove Gvineje…
Koga briga što je Port Morsbi glavni grad Papua Nove Gvineje. Gornje Nedeljice su prestonica Srbije ovoga trenutka, prestonica slobode i dostojanstva našega naroda. Tu se brani Srbija! Tu je životna bitka naše generacije.

Kažete - biće podzemna eksploatacija. Stvarno, pa kod vas je svaka eksploatacija podzemna, jer se njome rukovodite direktno iz podzemlja. Što niste došli sa fantomkama na sednicu Narodne skupštine? Gde vam je uniforma iz Hercegovačke? Stavite fantomku, a mi ćemo šajkaču, pa da vidimo ko dobija! Da stavim šajkaču? Evo, staviću šajkaču, a ti stavi fantomku, pa da vidimo sad. Tu sam te čekao! Šajkača protiv fantomke! Hajde na Cer! Dođi, majstore! Tu sam te čekao. Hajde pa kaži Oskaru, proći ćeš kao Oskar Poćorek! Hajde da vidimo ko je jači! Svi stanite pod fantomku, i Kurti, i Vučić, i Belivučić, i Rio Tinto, a mi ćemo pod zastavu Srbije, sami kako znamo i umemo!

Znate kako, pod ovom šajkačom ima i neki vojvoda Vuk, taj vojvoda Vuk grmi sa Kajmakčalana i Gruništa - ne dam, ne dam, kaže, nećete kopati, mrtav je sa nama u stroju! Vidite da vam kažem i ovo - znate li kako će se ovo završiti građani Srbije, niti ide Kulin-kapetane, niti ide, niti će vam doći, nit se nadaj, niti pogledavaj, džabe raniš, Vulin Aleksandra, nit je sposoban za vojsku, nit se Srbija umiriti može! Nećete kopati! Ne dam! Dole tirani! Živela slobodna Srbija! Neće biti amnestije!
Poštovani građani Srbije, član 125. Poslovnika, stav 3 - na zahtev narodnog poslanika Narodna skupština može bez pretresa odlučiti da se glasa prozivkom, na način određen ovim Poslovnikom.

Zahtevam da se za ovaj zakon glasa prozivkom, u duhu onoga što je kazala Danijela Nestorović. Hvala.
Poštovana gospođo predsedavajuća, reklamiram povredu Poslovnika, član 32, gde se kaže da potpredsednik…
Ponoviću ja.

Član 32. stav 1. kaže da potpredsednik Narodne skupštine pomaže u radu predsedniku Narodne skupštine. Molim vas da pomognete predsednici Narodne skupštine i da joj kažete da nikada više ne vadi karticu kada se utvrđuje kvorum prilikom glasanja i utvrđivanja kvoruma, jer to je nedostojno ponašanje. Ja kada bih izvadio ovu karticu, meni bi se automatski ugasio mikrofon. Nemojte da se pretvara ova Skupština u Hudinijevo carstvo, da neki mogu sve, da neki ne mogu ništa i da nam o moralu pričaju oni koji predsedavaju Skupštini tako što izvade karticu u faktički nisu u sali. Hvala.
Poštovana gospođo Paunović, reklamiram povredu Poslovnika, član 32. koji kaže da potpredsednik Narodne skupštine pomaže predsedniku Narodne skupštine u vršenju poslova iz njegovog delokruga.

Pošto vi sada predsedavate sednicom, ja vas molim da nam kažete da li postoje dva Poslovnika, jedan za opoziciju i jedan za vlast?

Zbog čega se vi plašite da opoziciji date reč? Ako imate naređenje da mi ne smemo da govorimo po replikama, recite nam da znamo. Ako se plašite naših replika, kažite - mi ne znamo da odgovorimo i jedini argument je da vam ne damo repliku. Mi ćemo to prihvatiti. Ali, priznajte, vlast i Ana Brnabić se plaše mogućnosti da opozicija replicira i zato ne damo repliku. Eto, toliko o članu 32. Hvala.
Poštovana gospođo potpredsednice, reklamiram povredu Poslovnika, član 32. gde se kaže da u radu Skupštine vi pomažete predsedniku Skupštine i imate ista ovlašćenja kao i on.

Molim vas da u vezi sa Poslovnikom, član 96. stav 3, objasnite narodnim poslanicima kako narodni poslanik Ana Brnabić, kao ovlašćeni predstavnik SNS i dalje ima 20 minuta vremena ovlašćenog predlagača, iako nas je juče Marina Raguš uveravala da je četiri puta dala vreme ovlašćenog. Molim vas izjednačite poslanike opozicije i vlasti u pravima i obavezama.
Reklamiram povredu Poslovnika član 27. poštovani građani Srbije, gde kaže da predsednik Narodne skupštine…
Bio je član Poslovnika 100.
Ne, biće u raspravi, nema problema. Hvala.
Poštovani građani Srbije i ja se nečega sećam. Imam jedva tek 60 godina i ovo mi je jedva tek peti mandat, pa se sećam nečega u ovoj sali. Pre nego što krenem o onom čega se sećam, sećam se gospodine vas što dobacujete, kako ste se žestoko borili protiv izdajnika Vučića, kako ste ga nazivali.

Da se vratim na ono o čemu sam hteo da govorim kroz repliku. Dakle, čuli smo jedno praznoslovlje sastavljeno od 99% provizije i 1% argumenata. Naravno, to ne može da da rezultat.

Gospođo Đedović, vas šalju u Skupštinu gde sede iskusni poslanici, koji imaju istorijsko pamćenje, vi ste bili mladi 1998. godine, ja vam ne zameram, ali 1998. godine došla je u Srbiju neka firma „Ju Es Borak“, ćerka firma Rio Tinta i dobila eksperimentalnu dozvolu da istražuje na teritoriji Jadra, i probnu dozvolu i nećete verovati ko je bio u Vladi 1998 godine, Mirka Marjanovića. Potpredsednik Tomislav Nikolić. Ministar za ekonomsku i vlasničku transformaciju Jorgovanka Tabaković. Nećete verovati da je bio ministar informisanja Aleksandar Vučić. Možda bi trebalo da uradimo DNK analizu tih ljudi, možda to nisu ti isti ljudi iz 1998. godine koji su doveli Rio Tinto, možda omaš je neko podmetnuo. Svašta se dešava, imamo posla sa moćnom kompanijom.

Šta god se dešavalo morate da znate da mi znamo gde je Papua Nova Gvineja i znamo gde je Gvineja. Znamo gde je Gvajana. Bio je tu pre vas jedan Sima gluvać, on kada ga pitate, onaj Nušićev junak, kada ga pitate istoriju, ono što zna priča, ali nikako da ispriča ko je od vas uzeo proviziju. Dogovorite se, nemojte nas maltretirati. Hvala.
Poštovani građani Srbije, evo svedočimo jednoj čudnoj sednici Narodne skupštine, gde se po prvi put od kad je uvedeno višestranačje daje replika na sopstveno izlaganje. Prihvatam, to je u redu, možda se zbunila govornica, pa hoće sama sebi da replicira. Poznaje medicina tu podeljenu ličnost, da jedni drugima repliciraju, ali ja tu ne mogu da pomognem sa svojom strukom.

Ali, mogu da pomognem u tumačenju zakona. Zakon je vrlo pedantno pisan i egzaktan. Godine 1998. Vlada u kojoj je Aleksandar Vučić bio ministar informisanja dala je eksperimentalnu i probnu dozvolu kompaniji "Rio Tinto". Dakle, dovela ih je. Zbog čega - to oni znaju. Godine 2006. Vlada Vojislava Koštunice, a prošli put ste videli zabunu šefa poslaničke grupe i ministra Martinovića, jedan kaže da je Bojan Pajtić glasao za Zakon o poljoprivrednom zemljištu, drugi kaže da je glasao za Zakon o rudarstvu i energetici, za izmene zakona, dakle naša namera je bila da kompaniji "Rio Tinto" i sličnim kompanijama ukinemo eksperimentalne dozvole jer Srbija nije za eksperimente. Nemojte te eksperimente, uspeo eksperiment, vi se probudite sa 300 hiljada evra u džepu. Pa, nije to dobar eksperiment za nas. Pustite te eksperimente.

Dakle, doneli smo Zakon o poljoprivrednom zemljištu koji kaže, da ne može niko na poljoprivrednom zemljištu da rudari bez saglasnosti ministra poljoprivrede. Pretpostavićete da je ministar poljoprivrede normalan čovek, da može da sačuva tri nacrtane ovce, ne da mu dve pobegnu, a jednu da ukrade. Računali smo da je to čovek koji voli poljoprivredu i ovu zemlju.

Dakle, niko nije dobio za vreme mandata DS eksploatacionu dozvolu. Na kraju, nisam ja ovo na fotografiji, verujte, nisam ja, nema mene ovde u društvu "Rio Tinta" i njihove koalicije. Hvala vam.

(Marinika Tepić: Pročitali ste netačne podatke, molim vas, samo da se to zabeleži.)
Poštovani građani Srbije, i ja sam predao amandman kojim tražim da se smanje subvencije koje se daju stranim kompanijama, a zbog katastrofalnih efekata Vlade Rio Tinto koalicije na našu poljoprivredu. Tražio sam da se izdvoje značajno veća finansijska sredstva za našu poljoprivredu. Suša je dobila razmene elementarne katastrofe. LJudi nisu uzalud na ulicama, a kako izgleda arčenje državnih para zarad Rio Tinto koalicije najbolje se vidi baš na budućem projektu tog rudnika.

Pazite sada, na primer subvencije koje su planirane za Rio Tinto rudnik predviđaju da se dobije 10 hiljada evra koje bi pokrile 1.300 buduće zaposlenih ali verovatno i 3.265 novozaposlenih. To je oko 48 miliona evra za firmu koja bi prihodovala milijardu evra od korišćenja resursa Republike Srbije. Mislim da je to premnogo.

Pazite dalje, Republika Srbija pored davanja subvencije da za Rio Tinto pokrije troškove svih pripremnih infrastrukturnih radova na teret srpskih poreskih obveznika da bi Rio Tinto uzimao profit iz ove zemlje. To Rio Tinto nigde nije dobio u svetu. U Kvebeku četvrtom po redu proizvođaču aluminijuma Rio Tinto je 2023. krenuo u investiciju od milijardu evra, gde je učestvovala i kanadska vlada i lokalna provincija, ali su dobili mnogo manje podsticaja od strane države. U Australiji Rio Tinto je 2013. godine odlučio da plati 395 miliona evra za predpristupne radove za izgradnju rudnika.

Ono što je za kraj veoma interesantno Vlada Republike Srbije u septembru 2023. je odobrila rekordne subvencije u iznosu od 419 miliona evra nepoznatoj slovačkoj kompaniji „Inobat“ koja nikada nije radila na proizvodnji električnih baterija za automobile do njenog formiranja 2019. godine. Toliko o tome.