11. sednica Pododbora za praćenje stanja u poljoprivredi u marginalnim - najnerazvijenijim područjima Republike Srbije

26.01.2017.

Na 11. sednici, održanoj 26. januara, članovi Pododbora za praćenje stanja u poljoprivredi u marginalnim-najnerazvijenijim područjima Republike Srbije razmatrali su temu voćarstvo - šansa za razvoj najnerazvijenijih područja.

O voćarskoj i vinogradarskoj proizvodnji, strateškim projektima Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine, subvencijama i investicijama u voćarstvo govorili su državni sekretar Velimir Stanojević i Vesna Radojević iz Sektora za agrarnu politiku, a o situaciji na jugu Srbije, iz ugla savetodavne službe, Dejan Tomić iz Prokuplja.

Predsednik Pododbora Milija Miletić istakao je da se u Srbiji 240.000 ha nalazi pod voćnjacima, a oko 50.000 ha pod vinovom lozom, kao i da se 55 odsto zemljišta pod voćem nalazi u Šumadiji. U 2016.godini Srbija je izvezla voća u iznosu od 473 miliona dolara, a glavni problemi sa kojima se voćari suočavaju jeste starost voćnjaka i preko 20 godina, nedostatak sertifikovanog sadnog materijala, nedostatak najkvalitetnijih sorti voća i loša zaštita od klimatskih promena, kao što su zima, suša i grad. Miletić je pozvao na povećanje subvencija za voćarstvo u marginalizovanim područjima, komasaciju, ali i donošenje pravilnika kako bi, pre svega mali proizvođači, imali šansu za voćarsku proizvodnju.

Držani sekretar Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine Velimir Stanojević naveo je da je voćarstvo, kao grana poljoprivrede, velika razvojna šansa, ali šansa koja nije dovoljno iskorišćena. U Srbiji se godišnje proizvede 1,5 miliona tona voća, a voćarstvo u izvozu poljoprivrednih proizvoda učestvuje sa 20 odsto. Ministarstvo je s toga prepoznalo glavno strateško pitanje za unapređenje voćarske proizvodnje, a to je reonizacija. On je naveo da je 2013. godine završena reonizacija vinogradarske proizvodnje, a u naredne tri godine na redu je reonizacija voćarske proizvodnje sa ciljem definisanja reona i podreona pogodnih za gajenje određenih voćarskih kultura. Projektom će biti obuhvaćeno 170.000 ha pod voćnjacima sa 18 kultura, a analizu će uraditi poljoprivredni fakulteti i instituti u zemlji. Na osnovu ovakvog strateškog dokumenta određivaće se i davanje podsticajnih sredstava za gajenje određenih kultura na određenom prostoru, sa posebnim akcentom na marginalna područja, naveo je Stanojević. On je podsetio na budžetska sredstva namenjena poljoprivredi, a posebno na subvencije koje se daju za voćarsku proizvodnju i proizvodnju u nerazvijenim područjima.

Pododbor je sa pravilnicima i svim vrstama subvencija u voćarstvu detaljnije upoznala Vesna Radojević iz Sektora za agrarnu politiku, a Dejan Tomić iz prokupačke savetodavne službe, sa situacijom u svih pet okruga na jugu Srbije po pitanju proizvodnje oblačinske višnje, šljive i jagodičastog voća, kao što su malina i kupina.

U nastavku rada razmenjena su mišljenja o pitanjima kao što su usitnjene parcele, subvencije za mehanizaciju kojom se može raditi u voćnjacima, kupovina kvalitetnog i sertifikovanog sadnog materijala, reonizacija, organska proizvodnja, regresiranje goriva, izvoz i plasman robe na strana tržišta, izvoz svežeg voća, otkup i skladištenje voća i drugo.

Nakon rasprave Pododbor je jednoglasno zaključio sledeće: potrebno je obezbediti veći broj savetodavaca za proizvodnju u nerazvijenim područjima, potrebno je nastaviti sa većim subvencijama u nerazvijenim područjima, povećati subvencije za zakup zemljišta u nerazvijenim područjima, potrebno je pojednostaviti procedure za dobijanje dozvola i saglasnosti za kopanje bunara na državnom zemljištu i potrebno je staviti akcenat na proširenje kapaciteta za skladištenje voća, razvoj protivgradne mreže i sistem navodnjavanja.

Predsednik Pododbora Milija Miletić obavestio je članove da će se na narednoj sednici govoriti o stočarstvu, odnosno, ovčarstvu, kao šansi za razvoj najnerazvijenijih područja.

Sednici je predsedavao Milija Miletić, predsednik Pododbora, a prisustvovali su članovi mr Marko Milenković i Dalibor Radičević, kao i narodni poslanik prof. dr Ljubiša Stojmirović.

Prisutni članovi

...

Milija Miletić

Srpska napredna stranka
...

Dalibor Radičević

Srpska napredna stranka
Poslednji put ažurirano: 27.01.2017, 14:07