23.07.2021.
Odbor za zaštitu životne sredine je održao 23. jula sednicu van sedišta Narodne skupštine, u Čačku, na kojoj su se članovi Odbora informisali o kapitalnim investicijama iz oblasti zaštite životne sredine u Čačku.
Članove Odbora pzdravio je gradonačelnik Čačka Milun Todorović, navodeći da je Grad Čačak u proteklom periodu uložio velike napore da se naprave pomaci u zaštiti životne sredine. Ukazao je da se intenzivno radilo na izmeni i dopuni planskih akata, kako bi se omogućio što kvalitetniji razvoj u ovoj oblasti. Todorović je upoznao članove Odbora i sa konkretnim projektima koji su pokrenuti na teritoriji Grada Čačka i u seoskim područijima, a tiču se zaštite životne sredine i umanjenja zagađivanja vazduha.
Narodni poslanik Marko Parezanović, koji je inicirao održavanje sednice u Čačku, objasnio je da lokalna samouprava Grada Čačka posle dužeg vremena može da se pohvali kapitalnim investicijama iz oblasti životne sredine i da je ovo dobra prilika da se narodni poslanici na licu mesta upoznaju i vide kao izgleda proces kultivacije i sanacije deponije u Čačku, radove u Ovčar banji i da se razgovara o temama koje su od krucijalnog značaja za Republiku Srbiju, a tiču se zaštite životne sredine.
Mirjana Đoković, pomoćnik gradonačelnika za oblast zaštite životne sredine, panel prezentacijom predstavila je kapitalne projekte Grada Čačka i program rada životne sredine Grada Čačka. Istakla je da je strateški plan životne sredine Čačka donet 2018. godine, a da lokalna samouprava svake godine donosi plan rada, koji se oslanja na krovne dokumente u ovoj oblasti. Što se tiče programa rada životne sredine Grada Čačka navela je on zajednički rezultat rada jedinica lokalne samouprave, predstavnika javnih preduzeća i ustanova, ostalih organizacija i udruženja, kao i građana i volontera koja su prepoznala zaštitu životne sredine kao bitan faktor. Zamenica je istakla da Zavod za javno zdravlje Čačak prati i radi određeni monitoring kvaliteta vazduha, vode, polena, buke, zemljišta, a od kapitalnih projekata, izdvojila je projekat „Naša šuma-naša briga“, kojim je zasađeno 3400 sadnica u Čačku sa intencijom novog sađenja. Što se tiče ostalih projekata grad je dobio 4.600.000 RSD od države, za pošumljavanje rudne zone, a Čačak je sufinansirao projekat sa još 1.000.000 dinara. U ovom projektu, učestvovali su i donatori koji su posadili 1.000 stabala kanadske topole u mesnoj zajednici Konjevići, i sadnice crvenolisne trešnje u varošici Mrčajevci. Od kapitalnih projekata Đoković je izdvojila i kompostanu JKP „Gradsko zelenilo“, potom postavljanje 35 reciklažnih ostrva na seoskom području i novu parkovsku površinu mesne zajednice „Sveti Sava“, čiji projekat vredi 37.000.000 RSD.
Što se tiče upravljanja otpadom, Đoković je navela da je Grad Čačak potpisao Memorandum o saradnji u Programu podrške za primarnu selekciju otpada iz IPA 2017, sa ciljem poboljšanja upravljanja otpadom u Gradu Čačku, a u skladu sa standardima Evropske unije i zakonodavstvom Republike Srbije, a vrednost projekta iznosi 898.000 evra, sa sufinasiranjem Grada Čačka od 106.000 evra. Ona je navela da je u toku završna faza pripremne projektne dokumentacije za postrojenje za otpadne vode, te da je Čačak je najveći osnivač sa udelom od 26,88 odsto u regionalnom sistemu upravljanja otpadom „Duboko“, te da je sistem primarne selekcije u Čačku razvijen na 65 odsto, sa stalnom potrebom povećavanja tog procenta. U prezentaciji pomoćnik gradonačelnika prisutnima je predstavila i faze sanacije i rekultivacije deponije „Prelići“.
Pod tačkom razno, član Odbora Tomislav Janković je Odbor upoznao sa projektima u Sremskoj Mitrovici, kojim će se u ovom gradu formirati prva Zelena poslanička grupa u Srbiji i pozvao je svoje kolege uzmu aktivno učešće u ovom projektu. Ovim projektom predviđeno je formiranje Zelene stolice u lokalnoj skupštini, kao i formiranje regionalne Zelene mreže Sremskog okruga. Janković je naveo da je Savezno Ministarstvo za zaštitu životne sredine, zaštitu prirode, građevinarstvo i nuklearnu bezbednost Savezne Republike Nemačke, raspisalo konkurs za bespovratna sredstva za unapređenje mera za sprečavanje klimatskih promena, smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte, a koji je Sremska Mitrovica uspela da dobije. Ovim projektom unaprediće se rad regionalne deponije „Srem-Mačva“ i postaće edukacoino-demonstraciona deponija za celu Srbiju.
Za sam kraj sednice, članovi Odbora usvojili su zaključak da se u Gradu Čačku izrađeni značajni objekti iz oblasti zaštite životne sredine i značajne aktivnosti na polju zaštite životne sredine.
Sednici je predsedavao predsednik Odbora prof. dr Ljubinko Rakonjac, a prisustvovali su sledeći članovi i zamenici članova Odbora: Jelena Obradović, Aleksandar Jugović, Nevenka Kostadinov, Akoš Ujhelji, Jasmina Karanac, Gojko Palalić, Marija Todorović, Tomislav Janković, Vesna Krišanov, Marko Parezanović i Žarko Bogatinović, kao i narodni poslanici iz Čačka, Biljana Jakovljević i Milica Dačić
Sednica van sedišta Narodne skupštine održana je uz podršku projekta „Jačanje parlamentarne demokratije i inkluzivnog političkog dijaloga“ koji sprovodi UNDP uz podršku Švajcarske.