PRVA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 20.10.1998.

OBRAĆANJA

Dragan Tomić

Socijalistička partija Srbije | Predsedava
 Poštovani narodni poslanici, molim vas da zauzmete svoja mesta kako bi  smo počeli sa radom.
Otvaram Prvu sednicu Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 1998. godini.
Prema službenoj evidenciji današnjoj sednici prisustvuje 191 narodni poslanik.
Radi utvrđivanja kvoruma za rad Narodne skupštine molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice.
Imamo kvorum.
Obaveštavam Narodnu skupštinu da sam odobrio odsustvo sledećim narodnim poslanicima: dr Jovanu Krkobabiću, Dušanu Mihajloviću, Dušku Rađenoviću, Novotni Laslu, dr Karolj Kasašu i Stevanu Marinkoviću.
Obaveštavam Narodnu skupštinu da su pozvani da sednici prisustvuju predsednik, potpredsednici, ministri i sekretar Vlade Republike Srbije kao i sekretar Republičkog sekretarijata za zakonodavstvo.
Dostavljen vam je zapisnik Treće sednice Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 1998. godini, održane 26. i 27. maja 1998. godine.
Da li ima primedbi na zapisnik? (Nema.)
Molim narodne poslanike da radi utvrđivanja kvoruma ubace svoje kartice u poslaničke jedinice.
Imamo kvorum.
Stavljam na glasanje zapisnik Treće sednice Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 1998. godini, održane 26. i 27. maja 1998. godine.
Za 182, nije bilo protiv, uzdržanih 6, nije glasalo 11, ukupno je prisutno 199 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština većinom glasova usvojila zapisnik Treće sednice Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 1998. godini, održane 26. i 27. maja 1998. godine, bez primedbi.
Uručen vam je zapisnik sednice Drugog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 1998. godini, održane 28. septembra 1998. godine.
Da li ima primedbi na zapisnik? (Nema.)
Molim narodne poslanike da radi utvrđivanja kvoruma ubace svoje kartice u poslaničke jedinice.
Imamo kvorum.
Stavljam na glasanje zapisnik sednice Drugog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 1998. godini, održane 28. septembra 1998. godine.
Za je glasalo 186, nije bilo protiv, uzdržanih 8, nije glasalo 7, ukupno je prisutan 201 narodni poslanik.
Konstatujem da je Narodna skupština većinom glasova usvojila zapisnik sednice Drugog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 1998. godini, održane 28. septembra 1998. godine.
Prelazimo na utvrđivanje dnevnog reda.
U sazivu ove sednice, koji vam je dostavljen, sadržan je predlog dnevnog reda sednice.
Materijali za ovu sednicu dostavljeni su vam putem pošte, 17. oktobra 1998. godine i uručeni su pre početka sednice.
Takođe, pre početka sednice, uručeno vam je pismo kojim Vlada Republike Srbije obaveštava Narodnu skupštinu da je na sednici Vlade, održanoj 19. oktobra ove godine, u Predlogu zakona o javnom informisanju utvrđen određen broj pravno-tehničkih nedostataka, koje treba otkloniti.
Stoga je Vlada utvrdila i dostavila Narodnoj skupštini prečišćen tekst Predloga zakona o javnom informisanju, sa odgovarajućim pravno-tehničkim izmenama i dopunama i zaključila da povuče tekst Predloga zakona o javnom informisanju od 17. oktobra 1998. godine.
Prečišćen tekst Predloga zakona o javnom informisanju, koji je Vlada podnela 19. oktobra, uručen vam je pre početka sednice.
Pre utvrđivanja dnevnog reda sednice, saglasno odredbama Poslovnika, potrebno je da odlučimo o predlozima za donošenje akata po hitnom postupku i o predlozima za izmene i dopune predloženog dnevnog reda sednice.
1. Vlada Republike Srbije predložila je da se po hitnom postupku razmotri Predlog zakona o obezbeđivanju sredstava za otklanjanje posledica zemljotresa u Kolubarskom okrugu, koji je podnela Narodnoj skupštini 17. oktobra 1998. godine.
Molim narodne poslanike da radi utvrđivanja kvoruma ubace svoje kartice u poslaničke jedinice.
Imamo kvorum.
Stavljam na glasanje predlog Vlade Republike Srbije da se, po hitnom postupku, razmotri Predlog zakona o obezbeđivanju sredstava za otklanjanje posledica zemljotresa u Kolubarskom okrugu.
Za je glasalo 192, protiv jedan, uzdržala su se dva, nije glasalo 8, ukupno je prisutno 203 narodna poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
2. Vlada Republike Srbije predložila je da se, po hitnom postupku, razmotri prečišćen tekst Predloga zakona o javnom informisanju, koji je podnela Narodnoj skupštini 19. oktobra 1998. godine.
Molim narodne poslanike da radi utvrđivanja kvoruma ubace svoje kartice u poslaničke jedinice.
Imamo kvorum.
Stavljam na glasanje predlog Vlade Republike Srbije da se, po hitnom postupku, razmotri Predlog zakona o javnom informisanju.
Za je glasalo 160, protiv 42, uzdržanih nema, nije glasalo tri, ukupno je prisutno 205 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
3. Vlada Republike Srbije predložila je da se, po hitnom postupku, razmotri Predlog zakona o Policijskoj akademiji, koji je podnela Narodnoj skupštini 17. oktobra 1998. godine.
Molim narodne poslanike da radi utvrđivanja kvoruma ubace svoje kartice u poslaničke jedinice.
Imamo kvorum.
Stavljam na glasanje predlog Vlade Republike Srbije da se, po hitnom postupku, razmotri Predlog zakona o Policijskoj akademiji.
Za je glasalo 162, protiv 38, uzdržan jedan, nije glasalo 8, ukupno je prisutno 209 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
4. Vlada Republike Srbije predložila je da se po hitnom postupku razmotri Predlog zakona o dopuni Zakona o prekršajima, koji je podnela Narodnoj skupštini 17.oktobra 1998. godine.
Molim narodne poslanike da, radi utvrđivanja kvoruma, ubace svoje kartice u poslaničke jedinice (imamo kvorum).
Stavljam na glasanje predlog Vlade Republike Srbije da se, po hitnom postupku, razmotri Predlog zakona o dopuni Zakona o prekršajima.
Za je glasalo 159, 43 protiv, jedan uzdržan, nisu glasala četiri, ukupno je prisutno 207 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
5. Narodni poslanici Slobodan Nenadović, dr Milan Popović i dr Jordan Lazarević, predložili su da se po hitnom postupku, razmotri Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o učešću opština i gradova u porezu na promet u 1998. godini, koji su podneli Narodnoj skupštini 16. oktobra 1998. godine.
Molim narodne poslanike da, radi utvrđivanja kvoruma, ubace svoje kartice u poslaničke jedinice (imamo kvorum).
Stavljam na glasanje predlog narodnih poslanika Slobodana Nenadovića, dr Milana Popovića i dr Jordana Lazarevića da se, po hitnom postupku, razmotri Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o učešću opština i gradova u porezu na promet u 1998. godini.
Za su glasala 43, protiv 150, uzdržana tri, nije glasalo pet, ukupno je prisutan 201 narodni poslanik.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj predlog.
6. Narodni poslanik dr Radosav Jović, predložio je da se, po hitnom postupku, razmotri Predlog zakona o izmeni Zakona o doprinosima za socijalno osiguranje, koji je podneo Narodnoj skupštini 31. jula 1998. godine.
Molim narodne poslanike da, radi utvrđivanja kvoruma, ubace svoje kartice u poslaničke jedinice. (Imamo kvorum).
Stavljam na glasanje predlog narodnog poslanika dr Radosava Jovića da se, po hitnom postupku, razmotri Predlog zakona o izmeni Zakona o doprinosima za socijalno osiguranje.
Za 42, 160 protiv, dva uzdržana, četiri nisu glasala, ukupno je prisutno 208 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj predlog.
Predlozi za povlačenje pojedinih tačaka iz predloženog dnevnog reda.
Narodni poslanik Milan Miković, predsednik poslaničke grupe Srpskog pokreta obnove, predložio je da se iz predloga dnevnog reda povuče druga tačka - Predlog zakona o javnom informisanju.
Da li narodni poslanik Milan Miković želi reč? (Želi.) Izvolite.

Milan Miković

Gospodine predsedniče, dame i gospodo, danas  smo obavešteni o tome da je Vlada povukla Predlog zakona od 17.oktobra i, navodno, dostavila prečišćeni tekst Predloga zakona o javnom informisanju i da su tu popravljeni neki pravno-tehnički nedostaci.
Tako nešto nije predviđeno ni našim Poslovnikom, niti je moguće tako nešto raditi. Pravno-tehnički nedostatak ne može se smatrati ako je predviđena kazna od 200 do 400.000 dinara, da je sada kazna 400 do 800.000 dinara. To nije pravno-tehnička ispravka.
Prema tome, moramo načisto da budemo sa time šta je pravno-tehnička ispravka, da li neka reč, da li neki padež, da li tako nešto? Nemojmo da se igramo, pa mi smo ozbiljno telo, izuzetno ozbiljno telo, i sada, ovog trenutka, kada je Vlada povukla svoj osnovni predlog, kada osnovnog predloga nema, imamo nešto što to nije, prema tome, ono što se menja, može promeniti amandmanom, nije promenjeno amandmanom, nego se na ovaj način pokušava tako nešto da uradi.
To je jedan od razloga, novi razlog, a druga stvar je - stavljen je predlog da ovaj zakon ide po hitnom postupku. Molim vas, postalo je pravilo, a ne izuzetak, da donosimo propise na osnovu ove odredbe iz našeg poslovnika. Međutim, Poslovnik kaže:" Zakon se može izuzetno doneti i po hitnom postupku".
Po hitnom postupku može da se donese samo zakon, kojim se uređuju pitanja i odnosi nastalih usled okolnosti koje nisu mogle da se predvide, a nedonošenje zakona po hitnom postupku moglo bi da prouzrokuje štetne posledice.
Prema tome, o ovome mi ne možemo da diskutujemo kada je u pitanju hitni postupak, ali možemo da ukažemo da na ovaj način ne može i ne sme da se radi.
Sledeća stvar - sadržina zakona reguliše deo materije iz prava i sloboda građana, po našem Ustavu. Prema tome, to je izuzetno ozbiljna materija, materija kojoj treba da se posveti pažnja, a ne danas da dobijemo tekst sređenog predloga i da se danas o njemu izjašnjavamo.
Ja ću vam reći, verujem da su i mnogi od vas dobili, 66 strana pisanog teksta, smo dobili od ljudi koji se bave ovom materijom, iz raznih asocijacija, koji su nam ozbiljne primedbe dali, a za koje nam nije pružena mogućnost na bilo koji način da ih pogledamo, da ih proučimo, i da na osnovu njih stavimo određene predloge, ili određene amandmane, za ispravku tako nečeg.
Ja vas pozivam, zaštitimo ugled parlamenta i poslanika. Ne možemo da predstavljamo ozbiljne, ili najozbiljnije ljude u Srbiji, bar ovog trenutka, kako nam je dato poverenje, a da se ponašamo na način koji je apsolutno suprotan jednom ozbiljnom, izuzetno ozbiljnom poslu, kojim se bavimo.
Ja ću vam reći još jednu stvar. U sistemu sankcija, tamo gde su predviđene novčane kazne, sigurno je da na neki način to mora jedno sa drugim da bude u saglasnosti. Mi imamo maksimalnu novčanu kaznu za krivično delo kao najteži oblik nedozvoljenog ponašanja od 50.000 novih dinara, a kada je u pitanju koristoljublje, može da ide do 200.000 novih dinara. Mi predlažemo da za prekršaj, koji je najlakši oblik nedozvoljenog ponašanja i u pogledu koga se nesumnjivo radi o stvarima manje društvene opasnosti, mi predviđamo kaznu sada u ovom novom tekstu od 400 do 800.000 dinara. Mi smo sve okrenuli naopačke i na taj način hoćemo danas da donesemo jedan propis i da taj propis branimo i da ne priznamo da smo na neki način poremetili celu situaciju.
Dozvolite još jednu stvar. Ta odredba, kojom se predlaže, npr. u Zakonu o prekršajima, da u predmetima, koji se odnose na informisanje, kazne mogu da budu i više, to je jedina stvar gde nije predviđen gornji limit i da svakim zakonom, svakim novim zakonom o izmenama i dopunama Zakona o informisanju možemo da predvidimo bilo koju maksimalnu kaznu za prekršaj, iako je u Zakonu o prekršajima kao osnovnom zakonu za ovaj trenutak predviđen limit i za pravna lica i za pojedince i za sve ostale.
Iz tih razloga očigledno se ne nalazimo u situaciji da možemo na pravi način, na ozbiljan način, na odgovoran način da regulišemo ovu materiju i mislim da bi u interesu svih nas, i građana i države i informisanja i ustavnih sloboda u ovoj zemlji trebalo povući ovaj predlog zakona, pa nakon jedne ozbiljne rasprave, ne mora ni predugo da traje, nakon respektovanja svih mišljenja da se tada odlučujemo za donošenje jednog novog zakona, ukoliko dosadašnji nije ispunjavao ono što se od njega tražilo. A nisam siguran da je bilo konkretnih predmeta, u kojima je postojala smetnja u postojećem Zakonu o informisanju. Hvala.

Dragan Tomić

Socijalistička partija Srbije | Predsedava
Da li predstavnik Vlade Republike Srbije želi reč? (Ne.)
Molim narodne poslanike da radi utvrđivanja kvoruma postave svoje kartice u poslaničke jedinice.
Imamo kvorum.
Stavljam na glasanje predlog narodnog poslanika Milana Mikovića da se iz predloga dnevnog reda povuče druga tačka Predlog zakona o javnom informisanju.
Za je glasalo 47, protiv 164, niko nije uzdržan, nije glasalo četiri, ukupno je prisutno 215 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj predlog.
Predlozi za proširenje dnevnog reda.
1. Predsednik Vlade Republike Srbije predložio je da se dnevni red ove sednice dopuni tačkom dnevnog reda - Promene u sastavu Vlade Republike Srbije i da se ova tačka razmotri kao peta tačka dnevnog reda.
Da li predstavnik predlagača želi reč? (Ne.)
Molim narodne poslanike da postave svoje kartice u poslaničke jedinice radi utvrđivanja kvoruma.
Imamo kvorum.
Stavljam na glasanje predlog predsednika Vlade Republike Srbije da se dnevni red ove sednice dopuni tačkom dnevnog reda "Promene u sastavu Vlade Republike Srbije" i da se ova tačka razmotri kao peta tačka dnevnog reda.
Za je glasalo 173, protiv 16, uzdržanih 17, nije glasalo 9, ukupno prisutno 215 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština većinom glasova prihvatila ovaj predlog.
Saglasno odredbama Poslovnika Narodne skupštine, sve prihvaćene tačke uvršćuju se u dnevni red sednice po redosledu njihovog predlaganja, odnosno prihvatanja.
O predlozima prihvaćenih akata nadležni odbori, odnosno Vlada Republike Srbije, ukoliko to već nisu učinili, podneće svoje izveštaje odnosno mišljenja u toku trajanja sednice.
Pošto smo se izjasnili o svim predlozima za izmene i dopune predloženog dnevnog reda, molim narodne poslanike da se izjasnimo o dnevnom redu sednice u celini.
Molim narodne poslanike da postave svoje kartice u poslaničke jedinice radi utvrđivanja kvoruma.
Imamo kvorum.
Stavljam na glasanje Predlog dnevnog reda u celini.
Za je glasalo 163, protiv 40, uzdržanih četiri, nije glasalo 9, ukupno je prisutno 216 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština utvrdila dnevni red Prve sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 1998. godini, u celini.
Molim službu Narodne skupštine da pripremi prečišćeni tekst dnevnog reda sednice i uruči ga narodnim poslanicima.
DNEVNI RED:
1. Predlog zakona o obezbeđivanju sredstava za otklanjanje posledica zemljotresa u Kolubarskom okrugu, koji je podnela Vlada Republike Srbije,
2. Predlog zakona o javnom informisanju, koji je podnela Vlada Republike Srbije,
3. Predlog zakona o Policijskoj akademiji, koji je podnela Vlada Republike Srbije,
4. Predlog zakona o dopuni Zakona o prekršajima, koji je podnela Vlada Republike Srbije,
5. Promene u sastavu Vlade Republike Srbije,
6. Predlog odluke o dopuni Odluke o izboru članova odbora Narodne skupštine Republike Srbije, koji je podnela Poslanička grupa Jugoslovenske levice.
Pre prelaska na rad po dnevnom redu ovog zasedanja, potrebno je da Narodna skupština donese odluku o narodnim poslanicima na stalnom radu u Narodnoj skupštini Republike Srbije.
Uručen vam je Predlog odluke koji je podneo Administrativni odbor.
Da li predstavnik predlagača želi reč? (Ne.)
Da li neko od narodnih poslanika želi reč? (Ne.)
Pošto se niko ne javlja za reč, zaključujem jedinstven pretres Predloga odluke.
Molim narodne poslanike da postave svoje kartice u poslaničke jedinice radi utvrđivanja kvoruma.
Imamo kvorum.
Stavljam na glasanje Predlog odluke o narodnim poslanicima na stalnom radu u Narodnoj skupštini Republike Srbije.
Za je glasalo 203, niko nije protiv, uzdržanih dva, nije glasalo 9, ukupno je prisutno 214 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština usvojila Predlog odluke o narodnim poslanicima na stalnom radu u Narodnoj skupštini Republike Srbije.
Prelazimo na 1. tačku dnevnog reda - PREDLOG ZAKONA O OBEZBEĐIVANjU SREDSTAVA ZA OTKLANjANjE POSLEDICA ZEMLjOTRESA U KOLUBARSKOM OKRUGU
Primili ste Predlog zakona koji je podnela Vlada Republike Srbije.
Primili ste amandmane koje je na Predlog zakona podneo narodni poslanik dr Stevan Vrbaški.
Primili ste izveštaje Odbora za finansije i Zakonodavnog odbora, koji su prihvatili Predlog zakona u načelu i u pojedinostima.
Otvaram načelni pretres.
Da li predstavnik predlagača želi reč?
Ima reč ministar finansija Borislav Milačić.