Molim narodne poslanike da radi utvrđenja kvoruma postave svoje kartice u poslaničke jedinice.
Imamo kvorum.
Stavljam na glasanje predlog narodnog poslanika Marijana Rističevića da se dnevni red ove sednice dopuni tačkom - Predlog zakona o zaštiti poljoprivredne proizvodnje i donošenju zaštitnih cena za strateške poljoprivredne proizvode.
Za šest, protiv 184, niko uzdržan, nisu glasala dva, ukupno prisutno 192 narodna poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj predlog.
Saglasno odredbama Poslovnika Narodne skupštine, sve prihvaćene nove tačke uvršćuju se u dnevni red sednice po redosledu njihovog predlaganja, odnosno prihvatanja.
O predlozima akata prihvaćenih kao nove tačke dnevnog reda, nadležni odbori, odnosno Vlada Republike Srbije, ukoliko to već nisu učinili, podneće svoje izveštaje, odnosno mišljenja u toku trajanja sednice.
Pošto smo se izjasnili o svim predlozima za izmene i dopune predloženog dnevnog reda, molim narodne poslanike da se izjasnimo o dnevnom redu sednice u celini.
Molim narodne poslanike da, radi utvrđivanja kvoruma, ubace svoje kartice u poslaničke jedinice. (Imamo kvorum.)
Stavljam na glasanje Predlog dnevnog reda sednice u celini.
Za 186, tri protiv, niko uzdržan, nisu glasala četiri narodna poslanika, 193 prisutna u sali.
Konstatujem da je Narodna skupština većinom glasova utvrdila dnevni red Druge sednice Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2000. godine u celini.
Molim službu Narodne skupštine da pripremi prečišćeni tekst dnevnog reda sednice i uruči ga narodnim poslanicima.
D n e v n i r e d
1. IZBOR SAVEZNIH POSLANIKA U VEĆE REPUBLIKA SAVEZNE SKUPŠTINE;
2. PREDLOG ZAKONA O DOPUNAMA ZAKONA O POLjOPRIVREDNOM ZEMLjIŠTU.
Pre prelaska na dnevni red potrebno je da Narodna skupština donese odluku o narodnom poslaniku na stalnom radu u Narodnoj skupštini Republike Srbije.
Uručen vam je Predlog odluke, koji je podneo Administrativni odbor.
Otvaram jedinstveni pretres.
Da li predstavnik predlagača želi reč? (Ne želi.)
Da li neko od narodnih poslanika želi reč? (Ne želi.)
Pošto se niko ne javlja za reč, zaključujem jedinstveni pretres.
Molim narodne poslanike da, radi utvrđivanja kvoruma, ubace svoje kartice u poslaničke jedinice. (Imamo kvorum.)
Stavljam na glasanje Predlog odluke o narodnom poslaniku na stalnom radu u Narodnoj skupštini Republike Srbije.
Za 189, protiv niko, uzdržan niko, tri nisu glasala, ukupno prisutna 192 narodna poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština većinom glasova usvojila Predlog odluke o narodnom poslaniku na stalnom radu u Narodnoj skupštini Republike Srbije.
Prelazimo na 1. tačku dnevnog reda: - IZBOR SAVEZNIH POSLANIKA U VEĆE REPUBLIKA SAVEZNE SKUPŠTINE
Podsećam vas da je Narodna skupština Republike Srbije, na Prvoj sednici Prvog redovnog zasedanja, 11. aprila 2000. godine, donela Zakon o izboru saveznih poslanika u Veće republika Savezne skupštine.
Članom 32. Zakona o izboru saveznih poslanika u Veće republika Savezne skupštine utvrđeno je da će se izbori za poslanike u Veće republika, po odredbama ovog zakona, sprovesti u roku od 15 dana od dana njegovog stupanja na snagu. Pošto je Zakon stupio na snagu 21. aprila 2000. godine, na osnovu člana 6. Zakona o izboru saveznih poslanika u Veće republika Savezne skupštine sazvao sam sednicu Narodne skupštine za danas, 3. maj 2000. godine, na kojoj će Narodna skupština izabrati savezne poslanike u Veće republika Savezne skupštine.
Saglasno tome, prelazimo na izbor saveznih poslanika u Veće republika Savezne skupštine.
Tim povodom, podsećam vas da Narodna skupština, u skladu sa članom 80. Ustava Savezne Republike Jugoslavije i članom 2. stav 1. Zakona o izboru saveznih poslanika u Veće republika Savezne skupštine, treba da izabere 20 poslanika u Veće republika Savezne skupštine, iz reda narodnih poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srbije.
Poslanici u Veću republika, prema članu 5. stav 1. Zakona o izboru saveznih poslanika u Veće republika Savezne skupštine, biraju se srazmerno stranačkom sastavu narodnih poslanika u Narodnoj skupštini, a broj poslanika koji se bira iz reda pojedinih poslaničkih grupa, u skladu sa članom 5. stav 2. Zakona, utvrđuje predsednik Narodne skupštine, o čemu sam pismom obavestio predsednike poslaničkih grupa 25. aprila 2000. godine.
Na osnovu člana 15. Zakona primili ste rešenje o proglašenju zbirne izborne liste za izbor saveznih poslanika u Veće republika Savezne skupštine, iz Republike Srbije od 28. aprila 2000. godine, koje je donela Komisija za izbor poslanika u Veće republika Savezne skupštine, kao i zapisnik sa sednice Komisije za izbor poslanika u Veće republika Savezne skupštine od 28. aprila 2000. godine.
Kao što ste iz rešenja o proglašenju zbirne izborne liste videli, predloge kandidata za poslanike u Veće republika podnele su sledeće poslaničke grupe:
- Poslanička grupa Socijalističke partije Srbije - za izbor sedam saveznih poslanika iz ove poslaničke grupe - podnela je predlog sa 14 kandidata,
- Poslanička grupa Srpske radikalne stranke - za izbor sedam saveznih poslanika iz ove poslaničke grupe - podnela je predlog sa 14 kandidata,
- Poslanička grupa Jugoslovenske levice - za izbor dva savezna poslanika iz ove poslaničke grupe - podnela je predlog sa četiri kandidata.
Takođe ste iz rešenja o proglašenju zbirne izborne liste za izbor saveznih poslanika u Veće republika Savezne skupštine iz Republike Srbije videli da poslanička grupa Srpskog pokreta obnove, iz koje je, prema članu 5. stav 2. Zakona, trebalo da se izaberu četiri savezna poslanika, nije predložila kandidate za poslanike u Veće republika.
Tim povodom, podsećam vas da, prema članu 16. stav 1. Zakona, kad poslanička grupa ne predloži kandidate za poslanike u Veće republika, povećava se broj poslanika koji se biraju iz reda poslaničkih grupa koje su podnele predloge sačinjene u skladu sa ovim zakonom, a prema članu 16. stav 2. Zakona, Narodna skupština utvrđuje, srazmerno broju narodnih poslanika koji određena poslanička grupa ima u Narodnoj skupštini, za koliko se povećava broj poslanika koji se biraju iz reda poslaničkih grupa koje su podnele predloge sačinjene u skladu sa ovim zakonom.
Pošto sam, saglasno članu 5. stav 2. Zakona o izboru saveznih poslanika u Veće republika Savezne skupštine, utvrdio da se iz poslaničke grupe Srpskog pokreta obnove biraju četiri poslanika u Veće republika, a poslanička grupa nije podnela predlog za kandidate za poslanike u Veće republika, Narodna skupština, na osnovu člana 16. stav 2. Zakona treba da utvrdi da se izbor izvrši srazmerno broju narodnih poslanika koji se biraju iz reda poslaničkih grupa koje su podnele predloge sačinjene u skladu sa ovim zakonom.
S obzirom da poslanička grupa Socijalističke partije Srbije ima 89 narodnih poslanika, poslanička grupa Srpske radikalne stranke 83 narodna poslanika, a poslanička grupa Jugoslovenske levice 21 narodnog poslanika - što ukupno čini 193 narodna poslanika, proporcionalno učešće navedenih poslaničkih grupa u tom ukupnom broju je sledeće:
- Količnik sa kojim poslanička grupa Socijalističke partije Srbije učestvuje u tom broju je 0,461, što pomnoženo sa četiri poslanička mandata koja se raspodeljuju iznosi 1,84, pa se zaokružuje na dva poslanička mandata,
- Količnik sa kojim poslanička grupa Srpske radikalne stranke učestvuje u tom broju je 0,430, što pomnoženo sa četiri poslanička mandata koja se raspodeljuju iznosi 1,72, pa se zaokružuje na dva poslanička mandata,
- Količnik sa kojim poslanička grupa Jugoslovenske levice učestvuje u tom broju je 0,109, što pomnoženo sa četiri poslanička mandata koja se raspodeljuju iznosi 0,44, pa poslaničkoj grupi ne pripada ni jedan poslanički mandat.
S obzirom na napred navedene podatke, Poslaničkoj grupi Socijalističke partije Srbije treba da pripadnu još dva poslanička mandata, poslaničkoj grupi Srpske radikalne stranke treba da pripadnu još dva poslanička mandata, što ukupno čini četiri mandata koji se raspodeljuju, pa je potrebno da Narodna skupština, primenom člana 16. stav 2. Zakona utvrdi ovakvu raspodelu četiri poslanička mandata.
Molim narodne poslanike da, radi utvrđivanja kvoruma, ubace svoje kartice u poslaničke jedinice.
Imamo kvorum.
Stavljam na glasanje predlog da se četiri poslanička mandata raspodele tako što će se povećati broj narodnih poslanika koji se biraju, i to: poslaničkoj grupi Socijalističke partije Srbije za dva mandata i poslaničkoj grupi Srpske radikalne stranke za dva mandata.
Za 185, protiv 6, uzdržan niko, svi su glasali, u sali je prisutan ukupno 191 narodni poslanik.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog većinom glasova.
Pošto je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog, konstatujem da se iz poslaničke grupe Socijalističke partije Srbije bira 9 narodnih poslanika, iz poslaničke grupe Srpske radikalne stranke, takođe 9 narodnih poslanika, a iz poslaničke grupe Jugoslovenske levice dva narodna poslanika.
Takođe, konstatujem da će Komisija za štampanje i pečaćenje glasačkih listića pripremiti glasački listić u skladu sa Rešenjem o proglašenju Zbirne izborne liste za izbor saveznih poslanika u Veće republika Savezne skupštine, iz Republike Srbije i povećanim brojem narodnih poslanika koji se biraju iz poslaničkih grupa Socijalističke partije Srbije i Srpske radikalne stranke, na način kako je to utvrdila Narodna skupština.
Pošto se, prema članu 17. Zakona, izbor saveznih poslanika vrši tajnim glasanjem, na glasačkom listiću, potrebno je da Narodna skupština, u skladu sa članom 123. Poslovnika, obrazuje posebnu Komisiju za štampanje i pečaćenje glasačkih listića, koju treba da čini po jedan predstavnik svakog predlagača.
Poslanička grupa Socijalističke partije Srbije odredila je za predstavnika u Komisiju za štampanje i pečaćenje glasačkih listića narodnog poslanika Životu Cvetkovića, poslanička grupa Srpske radikalne stranke narodnog poslanika Slavka Neškovića, a poslanička grupa Jugoslovenske levice narodnog poslanika Milomira Mijatovića.
Pošto su predlagači kandidata za savezne poslanike odredili svoje predstavnike u Komisiji za štampanje i pečaćenje glasačkih listića, molim narodne poslanike da, radi utvrđivanja kvoruma, postave svoje kartice u poslaničke jedinice. Imamo kvorum.
Stavljam na glasanje ovaj predlog u celini.
Za 181, protiv četiri, niko uzdržan, pet nije glasalo, ukupno je prisutno 190 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog i na taj način je obrazovala Komisiju za štampanje i pečaćenje glasačkih listića.
Podsećam vas da je, prema članu 123. Poslovnika Narodne skupštine, predsednik Komisije za štampanje i pečaćenje glasačkih listića najstariji poslanik iz redova članova Komisije.
Komisija će održati sastanak odmah, u sali na drugom spratu.
Dajem pauzu od 60 minuta, u toku koje će Komisija pripremiti glasačke listiće.
(Posle pauze -13 h)