DRUGA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 03.05.2000.

OBRAĆANJA

Dragan Tomić

Socijalistička partija Srbije | Predsedava
Zahvaljujem. Da li ima još nekih primedaba na zapisnik? (Nema.)
Pošto ima primedbi na zapisnik, podsećam vas da, prema članu 87. stav 2. Poslovnika, o primedbama na zapisnik Narodna skupština odlučuje bez pretresa.
Molim narodne poslanike da, radi utvrđivanja kvoruma, ubace svoje kartice u poslaničke jedinice. Imamo kvorum.
Stavljam na glasanje primedbu koju je na zapisnik Prve sednice Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2000. godini, održane 11. aprila 2000. godine, saopštio narodni poslanik Marijan Rističević.
Za ovu primedbu glasalo je pet, protiv je 166, niko nije uzdržan, nije glasalo pet i ukupno prisutno je 176 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije usvojila primedbu koju je na zapisnik Prve sednice Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2000. godini, održanoj 11. aprila 2000. godine, saopštio narodni poslanik Marijan Rističević.
Prelazimo na odlučivanje o zapisniku u celini.
Molim narodne poslanike da, radi utvrđivanja kvoruma, ubace svoje kartice u poslaničke jedinice.
Konstatujem da imamo kvorum.
Stavljam na glasanje zapisnik Prve sednice Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2000. godini, održane 11. aprila 2000. godine.
Za 178, protiv je bilo tri, niko se nije uzdržao, nisu glasala tri narodna poslanika, a ukupno je prisutno 184.
Konstatujem da je Narodna skupština većinom glasova usvojila zapisnik Prve sednice Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2000. godini, održane 11. aprila 2000. godine, bez primedbi.
Uručeno vam je pismo predsednika poslaničke grupe Socijalističke partije Srbije, kojim obaveštava Narodnu skupštinu da je narodni poslanik Živković preminuo, pa su se stekli propisani uslovi da Narodna skupština konstatuje ovu činjenicu.
Takođe, uručen vam je izveštaj Administrativnog odbora Narodne skupštine Republike Srbije, povodom razmatranja ovog obaveštenja, sa predlogom da Narodna skupština, na osnovu člana 102. stav 1. tačka 9. i stav 2. i 3. Zakona o izboru narodnih poslanika, konstatuje prestanak mandata narodnog poslanika Vojislava Živkovića, danom smrti.
Saglasno članu 102. stav 1. tačka 9, stav 2. i 3. Zakona o izboru narodnih poslanika, Narodna skupština, na predlog Administrativnog odbora, konstatuje da je prestao mandat, pre isteka vremena na koji je izabran, narodnom poslaniku Vojislavu Živkoviću, izabranom sa izborne liste Socijalistička partija Srbije, Jugoslovenska levica - Slobodan Milošević, u Izbornoj jedinici 28 - Priština, danom smrti.
Saglasno Zakonu o izboru narodnih poslanika, izvršiće se popunjavanje upražnjenog poslaničkog mesta u Narodnoj skupštini Republike Srbije.
Pošto su se stekli uslovi, predlažem da konstatujemo potvrđivanje mandata narodnog poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srbije, za upražnjeno poslaničko mesto, kako bismo omogućili njegovo učešće u radu Narodne skupštine.
Uručen vam je izveštaj Republičke izborne komisije o izboru narodnog poslanika u Izbornoj jedinici 18 - Zaječar, radi popune upražnjenog poslaničkog mesta u Narodnoj skupštini Republike Srbije.
Takođe, uručen vam je izveštaj Administrativnog odbora, koji je utvrdio da su se stekli uslovi za potvrđivanje mandata narodnog poslanika, sa predlogom da Narodna skupština, shodno članu 30. stav 5. Zakona o izboru narodnih poslanika, konstatuje potvrđivanje mandata narodnom poslaniku Miroslavu Mančeviću, izabranom na izbornoj listi Srpska radikalna stranka - dr Vojislav Šešelj, u Izbornoj jedinici 18 - Zaječar.
Na osnovu izveštaja Republičke izborne komisije i izveštaja i predloga Administrativnog odbora, a shodno članu 30. stav 5. Zakona o izboru narodnih poslanika, konstatujem potvrđivanje mandata narodnom poslaniku Miroslavu Mančeviću.
Čestitam narodnom poslaniku na izboru.
(Aplauz.)
Prelazimo na utvrđivanje dnevnog reda.
U sazivu ove sednice, koji vam je dostavljen, sadržan je predlog dnevnog reda sednice.
Kao što ste videli, za ovu sednicu predložena je samo jedna tačka dnevnog reda i to:
Izbor saveznih poslanika u Veće republika Savezne skupštine.
Pre utvrđivanja dnevnog reda sednice, saglasno odredbama Poslovnika, potrebno je da odlučimo o predlogu za donošenje akata po hitnom postupku i o predlozima za izmene i dopune predloženog dnevnog reda sednice.
Prvo, Vlada Republike Srbije predložila je da se, po hitnom postupku, razmotri Predlog zakona o dopunama Zakona o poljoprivrednom zemljištu, koji je podnela Narodnoj skupštini 2. maja 2000. godine.
Molim narodne poslanike da postave svoje kartice u poslaničke jedinice.
Imamo kvorum.
Stavljam na glasanje predlog Vlade Republike Srbije da se po hitnom postupku razmotri Predlog zakona o dopunama Zakona o poljoprivrednom zemljištu.
Za su glasala 182, protiv je bilo četiri, niko nije uzdržan, jedan nije glasao, a ukupno je prisutno u sali 187 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština većinom glasova prihvatila ovaj predlog.
Narodni poslanik Marijan Rističević, predložio je da se iz predloga dnevnog reda sednice povuče tačka Izbor saveznih poslanika u Veće republika Savezne skupštine.
Da li narodni poslanik Marijan Rističević želi reč? Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Marijan Rističević

Dame i gospodo narodni poslanici, ključni razlog da se povuče ova tačka sa dnevnog reda je činjenica da lista predloženih kandidata za Veće republika neće odgovarati stranačkom sastavu poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srbije. Neosporno je da Socijalistička partija Srbije, Srpska radikalna stranka i JUL, treba da dobiju 15 mandata u Veću republika Savezne skupštine, ali ste vi pravnom akrobatikom, preko Ibarske magistrale, uspeli u svom naumu da uzmete svih 20 mandata.
Mene to ne čudi od partija koje su navikle samo da uzimaju i da otimaju. Nema poslanika iz Vojvodine, nema poslanika Mađara, nema poslanika iz Sandžaka... iz Raške...
Drugi krupan razlog zbog koga bi trebalo povući ovu tačku sa dnevnog reda je vaša namera da umesto da se odnosi sa Crnom Gorom poboljšaju vi ih još više zaoštravate. Svađate se sa svojim pajtašima sa kojima ste i napravili Saveznu Republiku Jugoslaviju, da definitivno zbog toga možemo da izgubimo Kosovo ukoliko Crna Gora ode, a vi ste potpisali da je Kosovo autonomno u okviru Savezne Republike Jugoslavije, i to znači da ukoliko Crna Gora ode, Jugoslavije nema, a u tom slučaju nema ni Kosova.
Time vi razbijate državu, vi, baš vi, po nalogu spolja, ovu državu, našu državu, komad po komad. Vi ste izdajnici koji za sopstvena nedela optužuju opoziciju. Vi ste vlast koja godinama donosi odluke i potpisuje sporazume u korist naše štete. I ovi izbori koje danas vršite su u tom smeru da oterate Crnogorce i izgubimo Kosovo.

Dragan Tomić

Socijalistička partija Srbije | Predsedava
Gospodine Rističeviću, molim Vas da se držite obrazloženja tačke dnevnog reda.
...
Srpska napredna stranka

Marijan Rističević

Tačka dnevnog reda je Izbor saveznih poslanika u Veće republika Savezne skupštine.
Tražim da se ta tačka dnevnog reda povuče iz razloga koje navodim. Današnjim izborima opet ćete pokrasti opoziciju za pet mandata. Šta ova Narodna skupština radi? Kada je zadnji put raspravljala o zdravstvu, prosveti, privredi, industriji, socijalnom statusu građana? Dve godine vas molim da razgovaramo o problemima u poljoprivredi, koju sistematski uništavate.
Dajte da raspravljamo o poljoprivredi, a ne samo o izborima i porezima. Birajte se koliko hoćete, ali dajte da pričamo malo i o kriminalu. Svaka država ima kriminalce, ali naš problem je veći. Kod nas kriminalci imaju svoju državu. Da je kojim slučajem Al Kapone živ i da danas živi ovde bio bi sitna riba pljuckavica za naše kriminalce...

Dragan Tomić

Socijalistička partija Srbije | Predsedava
Molim Vas gospodine Rističeviću držite se obrazloženja...
...
Srpska napredna stranka

Marijan Rističević

... Mislim da bi ga odrali od batina i naplatili mu reket, toliko bi mali kriminalac bio da ga ne bi u Direkciju JUL-a primili. Birajte se koliko hoćete, ali dajte da pričamo malo i o životnim temama, umesto što raspravljamo samo o tome kako da se odbrani vlast jednog čoveka, a to se više ne može odbraniti. Hvala gospodinu Šešelju što je dobacivao.

Dragan Tomić

Socijalistička partija Srbije | Predsedava
Molim za tišinu.
Molim narodne poslanike da postave svoje kartice u poslaničke jedinice.
Imamo kvorum.
Stavljam na glasanje predlog narodnog poslanika Marijana Rističevića da se iz predloga dnevnog reda sednice povuče tačka - Izbor saveznih poslanika u Veće republika Savezne skupštine.
Za 6, protiv 183, niko nije uzdržan, jedan nije glasao, a 190 narodnih poslanika je prisutno u sali.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj predlog.
Narodni poslanik Marijan Rističević predložio je da se dnevni red ove sednice dopuni tačkom dnevnog reda - Predlog zakona o zaštiti poljoprivredne proizvodnje i donošenju zaštitnih cena za strateške poljoprivredne proizvode, koji je Narodnoj skupštini podneo 6. avgusta 1999. godine.
Da li narodni poslanik Marijan Rističević želi reč? Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Marijan Rističević

Dame i gospodo narodni poslanici, jedan od razloga zašto sam tražio da se na dnevni red stavi Predlog zakona o zaštiti poljoprivredne proizvodnje i donošenju zaštitnih cena za strateške poljoprivredne proizvode u Republici Srbiji je sledeći.
Ovde imam litar kisele vode u plastici. Ovaj litar kisele vode sam malopre platio - 22 dinara, a taj litar kisele vode vredi više nego litar i po ulja "Dijamant" iz Zrenjanina. Ovaj litar kisele vode vredi takođe kao dva i po kilograma šećera. Kakvi su to pariteti - možete sami da zaključite, kada je 100 kilograma mineralnog đubriva skuplje od 300 vekni hleba.
Poljoprivredna politika koja se vodi u ovoj državi godinama je veoma slična poljoprivrednoj politici koja se vodila između 1945. i 1953. godine, kada se od takve poljoprivredne politike odustalo. Poljoprivredna politika koja se vodi u Republici Srbiji, za takvu politiku teško se može naći neka slična u svetu. Doduše, naše poljoprivredne politike imaju sličnost sa poljoprivrednim politikama bivših istočno-evropskih država, tamo su prehrambene poljoprivredne namirnice stvarno bile jeftine. Ali, tamo su jeftine poljoprivredne namirnice i jeftini poljoprivredni prehrambeni proizvodi išli uz jeftine cene mineralnih đubriva, dizel goriva, mehanizacije itd.
Tako da je 100 kilograma mineralnog đubriva vredelo 10 maraka, a kod nas košta 45 maraka. Tamo se traktor mogao kupiti za hiljadu i po maraka, u doba sprovođenja poljoprivrednih politika u bivšim sovjetskim republikama i istočno-evropskim republikama za vreme dok su one bile komunistički uređene. Tamo se za hiljadu i po maraka mogao kupiti traktor, a kod nas za traktor treba izdvojiti 15 hiljada maraka.
Dakle, poljoprivredna politika koja se trenutno vodi ne poštuje odgovarajuće paritete cena, prema imputima i ulaganjima u poljoprivrednu proizvodnju i spoljnim paritetima prema industrijskoj robi, tj. mehanizaciji - traktoru.
Ukoliko seljaci dobiju novac, ukoliko dobiju pravilnu cenu za svoje poljoprivredne proizvode, verujte, neće taj novac odneti u kiparske i belosvetske banke. Seljaci će za taj novac kupiti mehanizaciju, rezervne delove, opremu, priključne mašine, mineralna đubriva, a tako će živnuti, pre svega mašinska industrija. Možda će seljaci kupovati i automobile, a svi zajedno, dakle i radnici koji rade u mašinskoj industriji, kupovaće robu široke potrošnje, kupovaće konfekciju i na taj način bi živnula proizvodnja.
Dakle, ništa ne gubite ukoliko seljacima isplatite pravedne cene za njihov trud, jer oni godinama kao pčelice Maje rade, a onda se pojave neki trutovi pa im sve uzmu. Priča se na televiziji Srbije kako seljaci dobijaju ovo, dobijaju ono. Osim upale pluća i grbavih leđa ništa oni od ove vlade nisu dobili, niti oni išta veliko traže od Vlade.
Oni od Vlade traže samo da se prekine sa ovolikim uzimanjem i oduzimanjem, jer od marke koju ulažu u poljoprivrednu proizvodnju jedva mogu da izdvoje i uberu 80 pfeninga.
Poljoprivredna proizvodnja, odnosno seljaci, pre svega su nas godinama štitili od vojnih i ekonomskih pritisaka spolja i samo zahvaljujući njima, a ne poljoprivrednoj politici koja se vodi, mi smo te vojne i političke pritiske spolja preživeli.
Dakle, oni ni jednog trenutka ne zaslužuju ovakav tretman u ovom društvu. Iz tog razloga mi smo predložili već odavno da se o tome raspravlja u ovoj Narodnoj skupštini i o tome bi trebali svi mi, bez obzira kojoj poslaničkoj grupi pripadamo, da raspravljamo i usvojimo odgovarajuće zaključke i zakone. Zahvaljujem vam na strpljenju.

Dragan Tomić

Socijalistička partija Srbije | Predsedava
Molim narodne poslanike da radi utvrđenja kvoruma postave svoje kartice u poslaničke jedinice.
Imamo kvorum.
Stavljam na glasanje predlog narodnog poslanika Marijana Rističevića da se dnevni red ove sednice dopuni tačkom - Predlog zakona o zaštiti poljoprivredne proizvodnje i donošenju zaštitnih cena za strateške poljoprivredne proizvode.
Za šest, protiv 184, niko uzdržan, nisu glasala dva, ukupno prisutno 192 narodna poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj predlog.
Saglasno odredbama Poslovnika Narodne skupštine, sve prihvaćene nove tačke uvršćuju se u dnevni red sednice po redosledu njihovog predlaganja, odnosno prihvatanja.
O predlozima akata prihvaćenih kao nove tačke dnevnog reda, nadležni odbori, odnosno Vlada Republike Srbije, ukoliko to već nisu učinili, podneće svoje izveštaje, odnosno mišljenja u toku trajanja sednice.
Pošto smo se izjasnili o svim predlozima za izmene i dopune predloženog dnevnog reda, molim narodne poslanike da se izjasnimo o dnevnom redu sednice u celini.
Molim narodne poslanike da, radi utvrđivanja kvoruma, ubace svoje kartice u poslaničke jedinice. (Imamo kvorum.)
Stavljam na glasanje Predlog dnevnog reda sednice u celini.
Za 186, tri protiv, niko uzdržan, nisu glasala četiri narodna poslanika, 193 prisutna u sali.
Konstatujem da je Narodna skupština većinom glasova utvrdila dnevni red Druge sednice Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2000. godine u celini.
Molim službu Narodne skupštine da pripremi prečišćeni tekst dnevnog reda sednice i uruči ga narodnim poslanicima.
D n e v n i r e d
1. IZBOR SAVEZNIH POSLANIKA U VEĆE REPUBLIKA SAVEZNE SKUPŠTINE;
2. PREDLOG ZAKONA O DOPUNAMA ZAKONA O POLjOPRIVREDNOM ZEMLjIŠTU.
Pre prelaska na dnevni red potrebno je da Narodna skupština donese odluku o narodnom poslaniku na stalnom radu u Narodnoj skupštini Republike Srbije.
Uručen vam je Predlog odluke, koji je podneo Administrativni odbor.
Otvaram jedinstveni pretres.
Da li predstavnik predlagača želi reč? (Ne želi.)
Da li neko od narodnih poslanika želi reč? (Ne želi.)
Pošto se niko ne javlja za reč, zaključujem jedinstveni pretres.
Molim narodne poslanike da, radi utvrđivanja kvoruma, ubace svoje kartice u poslaničke jedinice. (Imamo kvorum.)
Stavljam na glasanje Predlog odluke o narodnom poslaniku na stalnom radu u Narodnoj skupštini Republike Srbije.
Za 189, protiv niko, uzdržan niko, tri nisu glasala, ukupno prisutna 192 narodna poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština većinom glasova usvojila Predlog odluke o narodnom poslaniku na stalnom radu u Narodnoj skupštini Republike Srbije.
Prelazimo na 1. tačku dnevnog reda: - IZBOR SAVEZNIH POSLANIKA U VEĆE REPUBLIKA SAVEZNE SKUPŠTINE
Podsećam vas da je Narodna skupština Republike Srbije, na Prvoj sednici Prvog redovnog zasedanja, 11. aprila 2000. godine, donela Zakon o izboru saveznih poslanika u Veće republika Savezne skupštine.
Članom 32. Zakona o izboru saveznih poslanika u Veće republika Savezne skupštine utvrđeno je da će se izbori za poslanike u Veće republika, po odredbama ovog zakona, sprovesti u roku od 15 dana od dana njegovog stupanja na snagu. Pošto je Zakon stupio na snagu 21. aprila 2000. godine, na osnovu člana 6. Zakona o izboru saveznih poslanika u Veće republika Savezne skupštine sazvao sam sednicu Narodne skupštine za danas, 3. maj 2000. godine, na kojoj će Narodna skupština izabrati savezne poslanike u Veće republika Savezne skupštine.
Saglasno tome, prelazimo na izbor saveznih poslanika u Veće republika Savezne skupštine.
Tim povodom, podsećam vas da Narodna skupština, u skladu sa članom 80. Ustava Savezne Republike Jugoslavije i članom 2. stav 1. Zakona o izboru saveznih poslanika u Veće republika Savezne skupštine, treba da izabere 20 poslanika u Veće republika Savezne skupštine, iz reda narodnih poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srbije.
Poslanici u Veću republika, prema članu 5. stav 1. Zakona o izboru saveznih poslanika u Veće republika Savezne skupštine, biraju se srazmerno stranačkom sastavu narodnih poslanika u Narodnoj skupštini, a broj poslanika koji se bira iz reda pojedinih poslaničkih grupa, u skladu sa članom 5. stav 2. Zakona, utvrđuje predsednik Narodne skupštine, o čemu sam pismom obavestio predsednike poslaničkih grupa 25. aprila 2000. godine.
Na osnovu člana 15. Zakona primili ste rešenje o proglašenju zbirne izborne liste za izbor saveznih poslanika u Veće republika Savezne skupštine, iz Republike Srbije od 28. aprila 2000. godine, koje je donela Komisija za izbor poslanika u Veće republika Savezne skupštine, kao i zapisnik sa sednice Komisije za izbor poslanika u Veće republika Savezne skupštine od 28. aprila 2000. godine.
Kao što ste iz rešenja o proglašenju zbirne izborne liste videli, predloge kandidata za poslanike u Veće republika podnele su sledeće poslaničke grupe:
- Poslanička grupa Socijalističke partije Srbije - za izbor sedam saveznih poslanika iz ove poslaničke grupe - podnela je predlog sa 14 kandidata,
- Poslanička grupa Srpske radikalne stranke - za izbor sedam saveznih poslanika iz ove poslaničke grupe - podnela je predlog sa 14 kandidata,
- Poslanička grupa Jugoslovenske levice - za izbor dva savezna poslanika iz ove poslaničke grupe - podnela je predlog sa četiri kandidata.
Takođe ste iz rešenja o proglašenju zbirne izborne liste za izbor saveznih poslanika u Veće republika Savezne skupštine iz Republike Srbije videli da poslanička grupa Srpskog pokreta obnove, iz koje je, prema članu 5. stav 2. Zakona, trebalo da se izaberu četiri savezna poslanika, nije predložila kandidate za poslanike u Veće republika.
Tim povodom, podsećam vas da, prema članu 16. stav 1. Zakona, kad poslanička grupa ne predloži kandidate za poslanike u Veće republika, povećava se broj poslanika koji se biraju iz reda poslaničkih grupa koje su podnele predloge sačinjene u skladu sa ovim zakonom, a prema članu 16. stav 2. Zakona, Narodna skupština utvrđuje, srazmerno broju narodnih poslanika koji određena poslanička grupa ima u Narodnoj skupštini, za koliko se povećava broj poslanika koji se biraju iz reda poslaničkih grupa koje su podnele predloge sačinjene u skladu sa ovim zakonom.
Pošto sam, saglasno članu 5. stav 2. Zakona o izboru saveznih poslanika u Veće republika Savezne skupštine, utvrdio da se iz poslaničke grupe Srpskog pokreta obnove biraju četiri poslanika u Veće republika, a poslanička grupa nije podnela predlog za kandidate za poslanike u Veće republika, Narodna skupština, na osnovu člana 16. stav 2. Zakona treba da utvrdi da se izbor izvrši srazmerno broju narodnih poslanika koji se biraju iz reda poslaničkih grupa koje su podnele predloge sačinjene u skladu sa ovim zakonom.
S obzirom da poslanička grupa Socijalističke partije Srbije ima 89 narodnih poslanika, poslanička grupa Srpske radikalne stranke 83 narodna poslanika, a poslanička grupa Jugoslovenske levice 21 narodnog poslanika - što ukupno čini 193 narodna poslanika, proporcionalno učešće navedenih poslaničkih grupa u tom ukupnom broju je sledeće:
- Količnik sa kojim poslanička grupa Socijalističke partije Srbije učestvuje u tom broju je 0,461, što pomnoženo sa četiri poslanička mandata koja se raspodeljuju iznosi 1,84, pa se zaokružuje na dva poslanička mandata,
- Količnik sa kojim poslanička grupa Srpske radikalne stranke učestvuje u tom broju je 0,430, što pomnoženo sa četiri poslanička mandata koja se raspodeljuju iznosi 1,72, pa se zaokružuje na dva poslanička mandata,
- Količnik sa kojim poslanička grupa Jugoslovenske levice učestvuje u tom broju je 0,109, što pomnoženo sa četiri poslanička mandata koja se raspodeljuju iznosi 0,44, pa poslaničkoj grupi ne pripada ni jedan poslanički mandat.
S obzirom na napred navedene podatke, Poslaničkoj grupi Socijalističke partije Srbije treba da pripadnu još dva poslanička mandata, poslaničkoj grupi Srpske radikalne stranke treba da pripadnu još dva poslanička mandata, što ukupno čini četiri mandata koji se raspodeljuju, pa je potrebno da Narodna skupština, primenom člana 16. stav 2. Zakona utvrdi ovakvu raspodelu četiri poslanička mandata.
Molim narodne poslanike da, radi utvrđivanja kvoruma, ubace svoje kartice u poslaničke jedinice.
Imamo kvorum.
Stavljam na glasanje predlog da se četiri poslanička mandata raspodele tako što će se povećati broj narodnih poslanika koji se biraju, i to: poslaničkoj grupi Socijalističke partije Srbije za dva mandata i poslaničkoj grupi Srpske radikalne stranke za dva mandata.
Za 185, protiv 6, uzdržan niko, svi su glasali, u sali je prisutan ukupno 191 narodni poslanik.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog većinom glasova.
Pošto je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog, konstatujem da se iz poslaničke grupe Socijalističke partije Srbije bira 9 narodnih poslanika, iz poslaničke grupe Srpske radikalne stranke, takođe 9 narodnih poslanika, a iz poslaničke grupe Jugoslovenske levice dva narodna poslanika.
Takođe, konstatujem da će Komisija za štampanje i pečaćenje glasačkih listića pripremiti glasački listić u skladu sa Rešenjem o proglašenju Zbirne izborne liste za izbor saveznih poslanika u Veće republika Savezne skupštine, iz Republike Srbije i povećanim brojem narodnih poslanika koji se biraju iz poslaničkih grupa Socijalističke partije Srbije i Srpske radikalne stranke, na način kako je to utvrdila Narodna skupština.
Pošto se, prema članu 17. Zakona, izbor saveznih poslanika vrši tajnim glasanjem, na glasačkom listiću, potrebno je da Narodna skupština, u skladu sa članom 123. Poslovnika, obrazuje posebnu Komisiju za štampanje i pečaćenje glasačkih listića, koju treba da čini po jedan predstavnik svakog predlagača.
Poslanička grupa Socijalističke partije Srbije odredila je za predstavnika u Komisiju za štampanje i pečaćenje glasačkih listića narodnog poslanika Životu Cvetkovića, poslanička grupa Srpske radikalne stranke narodnog poslanika Slavka Neškovića, a poslanička grupa Jugoslovenske levice narodnog poslanika Milomira Mijatovića.
Pošto su predlagači kandidata za savezne poslanike odredili svoje predstavnike u Komisiji za štampanje i pečaćenje glasačkih listića, molim narodne poslanike da, radi utvrđivanja kvoruma, postave svoje kartice u poslaničke jedinice. Imamo kvorum.
Stavljam na glasanje ovaj predlog u celini.
Za 181, protiv četiri, niko uzdržan, pet nije glasalo, ukupno je prisutno 190 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog i na taj način je obrazovala Komisiju za štampanje i pečaćenje glasačkih listića.
Podsećam vas da je, prema članu 123. Poslovnika Narodne skupštine, predsednik Komisije za štampanje i pečaćenje glasačkih listića najstariji poslanik iz redova članova Komisije.
Komisija će održati sastanak odmah, u sali na drugom spratu.
Dajem pauzu od 60 minuta, u toku koje će Komisija pripremiti glasačke listiće.
(Posle pauze -13 h)