DRUGA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 24.04.2001.

9. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DRUGA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA

9. dan rada

24.04.2001

Sednicu je otvorio: Dragan Maršićanin

Sednica je trajala od 10:15 do 17:55

OBRAĆANJA

Aleksandar Vučić

| predsednik Republike Srbije
Objasniću vam, ne budite nestrpljivi, po kom osnovu govorim. Naime, molio sam jutros predsednika Narodne skupštine Republike Srbije da ne dozvoli da predsedavajući, bio on ili neko drugi, ima različite aršine prema onima koji govore, u zavisnosti od toga da li su iz režima, ili su iz opozicije.
To se, naravno, nije dogodilo i čuli smo ovde, bez ikakvog upozorenja, ministra Vlade Republike Srbije, kako poslanike naziva neznalicama, kako ih naziva neukim, kako im govori da nisu mogli da idu u insotranstvo. Ja sam, gospodine ministre, na tom vašem predivnom i veličanstvenom Zapadu živeo, boravio sam dugo vremena tamo, sigurno više nego vi, i te stvari poznajem mnogo bolje od vas, a ja vas da pitam gospodine ministre, koju ste vi školu završili, kad nas učite i proglašavate neukima? Koju ste školu završili? Izađite, kažite ovom narodu, ovim građanima? Hoćete da vam ja kažem koju sam ja završio - završio sam od osnovne škole, gimnazije, Pravnog fakulteta, sve sa najvišim uspehom. Koju ste vi školu završili, izađite, kažite narodu koju ste školu završili, da vidimo ko je neuk, ko govori neistinu i tako dalje.
Govorite o sredstvima, juče ste govorili o tim parama. Pa vi za jedan put u Brisel potrošite tri puta više para, nego to što ste pominjali. Tri puta više para potrošite za jedan put bilo gde, ... nego što se tako nešto dogodi, i onda ste u stanju da to nama prebacujete. I svaki put kada vam neko kaže, vi ćete naći jedan primer, a onda ćete reći - a mogu da nastavim o uporedno-pravnoj političkoj praksi da vam pričam i dalje. Ali, ti se sindikati ne nazivaju nezavisnost, kao što ste se vi nazivali nezavisnost i kao što se vaš zamenik nazivao, i dalje se naziva, predstavnikom sindikata nezavisnost.
Kakav je to sindikat nezavisnost, koji predstavljaju članovi Vlade, koji predstavljaju članovi vladajuće većine u Narodnoj skupštini? Pa to je valjda elementarna kontradikcija, čini mi se da to predstavlja najgore moguće licemerje. Ako to nije tako, izađite pa nam objasnite kako nije. Hvala.
Izvinite, samo da kažem, pošto je Popović rekao da to nije tačno - u toku popodneva će dobiti papir ovde, pa će se uveriti svi u ispravnost tvrdnji koje sam izneo.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Da li sam uzdržavanjem da vas opomenem na kršenje Poslovnika sa vaše strane izjednačio makar u odnosu prema poslanicima većine? Prigovorili ste mi da drugačije reagujem na kršenje Poslovnika od strane poslaničke većine, a drugačije od poslanika opozicije. Da li sam ovim makar izjednačio, jer vas nisam upozorio da ste prekršili Poslovnik? Jedan:jedan. Hvala.
Reč ima narodni poslanik Stevan Kesejić.

Stevan Kesejić

Dame i gospodo narodni poslanici, mene nije ubedio ovde predstavnik DOS-a u poznavanju ove problematike, koja je na dnevnom redu, pre svega zbog toga što je potvrdio sumnje, odnosno tvrdnje od juče, da je ponavljač. I dalje se tako ponaša, ne sluša nijedan pametan predlog, jednostavno, nekim političkim krilaticama i parolama optužuje SRS za sve i svašta, bez ikakvih argumenata i dokaza.
Međutim, ne bih želeo da ulazim u polemiku o tim verbalnim političkim problemima, hteo bih da govorim o zakonima, o dnevnom redu, i zbog toga ću samo da kažem da se, govoreći o Predlogu zakonu o izmenama i dopunama Zakona o radnim odnosima, usko mora povezati sa svim zakonskim paketima koji su doneti na prethodnim sednicama, dakle, zakonima o poreskom sistemu.
Svedoci smo da je ova DOS-ovska ekspertna Vlada nastavila sa predlaganjem represivnih zakona u Srbiji. Do sada usvojenim zakonskim paketima, koje je ministar Đelić nazvao reformom poreskog sistema, već polako, ali sigurno, ojađuju građane Srbije.
Atak i nameti će se nastaviti i sa ostalim zakonima, koji su na dnevnom redu, a to su uglavnom zakonodavni zakoni, koji treba u stvari samo još više da dokrajče građane Srbije i sve radnike koji su zaposleni, ili koji nisu zaposleni.
Ovde nam je ministar Đelić izjavio kako građani Srbije, maltene, pevaju od radosti i sreće što im je nametnut porez koji je DOS-ovska većina ovde izglasala. Ali, istini za volju, narod zbog tih nametnutih poreza sve teže i teže živi, a ministar Đelić, glad, jad i plač naroda predstavlja kao suze radosnice. To je ovde juče za govornicom izjavio. Sve više sam ubeđen da je ministar Đelić zaista ekspert, jer je juče uspeo da gane većinsku poslaničku grupu DOS-a. Imam još jedan dokaz da je ekspert, a to je što je uspeo da uzjaha na topovsko đule i aterira u Srbiju, prenoseći poznate priče, prodajući maglu. Ko može verovati takvom ministru koji jaše na topovskom đuletu.
Predlog o izmenama i dopunama Zakona o radnim odnosima je delo još jednog eksperta - ministra Milovanovića. Ovaj ministar je takođe pokazao svoju ekspertnost u dosadašnjem izlaganju i, zalažući se za prava radnika, u stvari je pokazao koliko on brine o radnicima donoseći ovakav predlog zakona koji su poslanici SRS-a obrazlagali pokušavajući da uvere ministra, odnosno sindikalistu da odustane od svojih namera. Sada mi uopšte nije jasno u kom je svojstvu ovde ministar Milovanović. Moguće je, a vi se zapitajte da to slučajno nije trojanski konj, pa da eventualno ne želi da rasturi DOS-ovsku vlast. Jer, sindikat nije zakonodavni organ, pa prema tome, postoji i ta mogućnost. Zbog toga se vi to zapitajte. To mene mnogo ne interesuje.
(Glas iz sale: Šta to lupaš?)
To što lupa DOS-ovska većina, a sada su to potvrdili sugerišući mi da to upravo kažem, jeste, u stvari, u skladu sa ovim zakonom koji ministar pokušava da prikaže kao ukidanje sive ekonomije. Siva ekonomija za njega je topli obrok i sve ono što su do sada radnici koristili radi preživljavanja. Ovim zakonom o radnim odnosima Vlada ima zadatak, po meni, da stvori haos u Srbiji. Zašto? Predsedniče, molim vas upristojite ove iz četvrtog reda, ovu žensku liniju, neke od tih, jer ću morati da iznesem šta su oni doprineli da radnici ostanu bez posla. Ima takvih ovde prisutnih.
Dakle, nagoveštava se otpuštanje velikog broja radnika. To je novina u ovom zakonu. Glavno je što će se ovim zakonom ozakoniti to što, u stvari, magla treba da postane zakon koji predlaže Vlada Republike Srbije - Zakon o radnim odnosima. Umesto da Vlada pokrene proizvodnju, da se stara o tome da izvrši data obećanja u predizbornoj kampanji i da kaže narodu u koju su to privrednu granu, u koje su to segmente proizvodnje uložili onih 6 milijardi dinara dobijenih od svojih gospodara, oni zatvaraju proizvodne pogone, radnici odlaze kućama uz otpremnine koje su ovim zakonom drastično umanjene u odnosu na prethodni zakon.
Zatvorene su mnogo fabrike, "Zastava", "Galenika", pa i Fabrika specijalnih automobila "Zastava" u Somboru, međutim, vi ne želite da pogledate istini u oči. Do 5. oktobra 2000. godine uspešno je radila, proizvodila i izvozila te automobile, a od 5. oktobra su stavljeni katanci i radnici poslati kućama. Ministre, proverite to, pa ćete se uveriti. Možete da odete za sat i po vremena, jer vi imate brži automobil, a meni treba tri sata.
Ovim zakonom, takođe, se predviđaju visoke kazne za poslodavce koji na vreme ne isplate plate. Kakve će posledice iz toga da proisteknu, to predlagača nije briga. Važno je da se zakon sprovede do kraja, da Vlada pokaže svoju silinu, aroganciju i moć, a da poslodavci, ukoliko nisu u mogućnosti da isplate one minimalne zarade, zatvore fabrike, a radnici da odu, kako ministar kaže, na čekanje dve godine, dvadeset ili možda do kraja svog života. Nikad se ne zna kada će se ti radnici vratiti na posao. Takođe, počele su represivne mere od strane ove vlade na taj način što su počeli da hapse radnike, političke neistomišljenike, a to se dogodilo i juče, odnosno sinoć, tako da su uhapšena tri radnika obezbeđenja SRS-a, u stanovima. To što tapšete, možete tapšati i onoga trenutka kada budete svojima odlazili u pohode tamo gde su sad ona trojica.
Cilj DOS-ovske vlasti je da skloni sve prepreke oko predsednika SRS-a dr Vojislava Šešelja i da ga likvidirate, zato što predsednik SRS-a prof. dr Vojislav Šešelj ne samo da vas uči, ne samo da vam pruža korisne savete i pridike, nego je i stabilnost Srbije i SRJ. Vama upravo to smeta, jer vi ste plaćeni da prodate ovu državu i zbog toga nećete uspeti, jer poslanici SRS-a i građani Srbije, koji polako uviđaju ko ste i šta ste, to vam neće dozvoliti.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Reč ima narodni poslanik Božidar Vučurović, a posle njega narodni poslanik Gordana Pop-Lazić.

Božidar Vučurović

Molio bih vas, pre nego što počnem da govorim, da utvrdimo kvorum.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Molim vas da utvrdimo kvorum.
Molim vas, ako već tražite kvorum onda da se dogovorimo stvarno da primenimo Poslovnik ili naravno ne morate davati kvorum, ali izađite iz sale, utvrdićemo da li ima ili nema kvoruma, ako već prigovarate. Vi ste u pravu da većina treba da obezbedi kvorum, ali niste u pravu što sedite u sali i fizički ste prisutni, a ne želite da učestvujete u radu.
Molim Službu da prebroji. Nešto nije u redu sa elektronskim sistemom ili sa poslanicima. To isto važi za redove na mojoj levoj strani. Ako radite ubacite kartice, a ako ne radite izađite iz sale. Gospodine Vučuroviću, da li ste prisutni ili odsutni?
Imamo kvorum i možemo nastaviti sa radom. Izvolite gospodine Vučuroviću.

Božidar Vučurović

Dame i gospodo narodni poslanici, evo nama još jednog u nizu reformskih zakona. Ovog puta ne doduše nov zakon, već zakon o izmenama i dopunama Zakona o radnim odnosima. Evo zašto su ovaj i ostali zakoni reformski. To se mora reći radi građana Srbije koji zaista veruju da u ovome, o čemu mi već danima raspravljamo, ima i nekih reformskih poteza. Reformski su pre svega zbog toga što su 98% prepisani. I to ne po zapadnom uzoru kako bi možda i očekivali. Reformski zakoni predstavljaju prepisane do sada važeće zakone.
Onih 2% razlike su promene cifara, a kojim se promenama povećavaju zahvatanja od privrednih subjekata i od pojedinaca i smanjuju davanja korisnicima budžetskih sredstava. Budžet kao budžet je reformski zbog toga što je 100% prepisan i što je 300% uvećan. Ne bi bilo potrebe za donošenjem ovog zakona koji je realno nepovoljniji i za zaposlene i za one koji će vrlo skoro ostati nezaposleni i za poslodavce da se desilo ili da se nije desilo nekoliko stvari. Prvo, da su se desile donacije za koje ste slagali da samo što nisu stigle u zemlju u visini od bar četiri godišnja budžeta, bez odvajanja i jednog jedinog dinara od strane poreskih obveznika.
Drugo, da se nije desilo sakrivanje bar 50 milijardi dinara prihoda samo od akciza i samo od uvoza koji je bio na nivou prošlogodišnjeg. Tih 50 milijardi dinara predstavlja crni fond Vlade Republike Srbije.
Da se nije desio još jedan katastrofalni potez kao nusprodukt čuvene monopolske Uredbe o prodaji nafte i naftnih derivata, a to je prebacivanje u hrvatski budžet tridesetak miliona dolara i kao što već ranije rekoh, direktna šteta budžetu Republike Srbije od 15 miliona maraka. Juče smo u ovoj skupštini razgovarali o svemu i svačemu, između ostalog i o deci. Zaista mi je žao što po Poslovniku moj sedmogodišnji sin ne može da dođe ovde da polemiše sa ministrom, jer smo mi očigledno previše stručni za njega.
Ovaj reformski zakon bi mogao biti dobar samo u jednom slučaju, a to je ako bi svi radnici u ovoj zemlji primali minimalne ili garantovane zarade, pa bi iznos naknade radnika koji su ostali bez posla bar nominalno bio veći. Nismo čuli gospodine ministre koliko to ljudi u Srbiji prima ovu vrstu zarade i koliko će ljudi u Srbiji ovaj zakon usrećiti. Predviđate zatvaranje preduzeća koja ne isplate zarade i kažete da ne umemo da čitamo. Umemo mi da čitamo vrlo dobro, nego vi ne umete da razmišljate ekonomski, a ni praktično. Pogledadjte stenogram sa jučerašnje sednice, pa ćete videti da ste vi još uvek opozicija. Vi branite zakon, a napadate vlast koja kritikuje zakon. Ne opoziciju, nego vlast. Zakoni se ne brane time što ćete održati zapaljiv politički govor nego argumentima.
Evo šta može da vam se desi kada vaš inspektor dođe da zatvori preduzeće koje nije isplatilo zarade, a ima novca na računu. Poslodavac ima na računu recimo milion dinara, a za zarade mu je potrebno 500.000 dinara i on ih ne isplati, a inspektor mu zabrani rad. Je li tako? E pa nije tako. Poslodavac je 10 dana pre tog roka, pre roka za isplatu zarada kupio robu i izdao sredstvo za obezbeđenje plaćanja, ček, menicu, akceptni nalog u iznosu od milion dinara. Ima novac na računu, ako ga ne isplati zatvara mu se firma, a ako ga isplati čini krivično delo na primer izdavanja čeka bez pokrića. I prethodni zakoni, pa čak i podzakonski akti su imali neka ne baš srećna rešenja. Takve stvari ste kod ranijih zakona trebali da menjate, da uđete u srž i suštinu zakona, a ne da se bavite računskim radnjama da biste došli do cifre koja će biti dovoljna da čovek kupi pola potrošačke korpe i da čeka da ga neko sa 35 godina radnog staža zaposli u vreme kada u Srbiji hiljade mladih ljudi šetaju ulicama bez posla.
Ovaj zakon je transparentniji od ostalih, jer pokazuje očiglednu nameru vlasti da rasproda sve što vredi u ovoj zemlji, da otpusti radnike, a da je to vrlo malo košta, da im udeli neku crkavicu i pošalje ih na ulicu. Vrlo transparentno, odnosno vrlo prozirno. Jedino što je transparentno u ovoj Srbiji od kada ste vi došli na vlast to su novčanici građana Srbije.
Morate se dogovoriti oko izjava. Jedan ministar kaže - sa ulaganjima u privredu i sa početkom proizvodnje se počinje u maju, drugi kažu u septembru, a treći kaže od tri do pet ili do sedam godina, kao da ćete vi dočekati septembar na vlasti. U sindikalnom pokretu ne postoji termin asocijacija.
Sindikalni termin je UNMIK. Sindikalni termini su vezani za termin UNMIK, tako se i zovu. To što ste vi asocijacija, to je još jedan dokaz da nemate veze sa radnicima i njihovim interesima. Vi ste ovde asocijacija DOS, ulaskom u vlast, postali ste doduše ista skraćenica, ASNS, ali to znači - Asocijacija za stvaranje nezaposlenih Srba. Vi se nećete slikati pored izgrađenih objekata, jer da biste se slikali pored njih, morate prvo da izgradite. Vi se možete slikati samo pored srušenih i zapaljenih objekata, jer od kada ste došli na vlast, samo rušite, a što je još smešnije, žalite se kako nemate dovoljno novca jer biste porušili i ono malo što je ostalo.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Po Poslovniku?

Srđa Popović

Poštovani predsedniče, poštovano Predsedništvo, dame i gospodo narodni poslanici, članovi 80. i 113. su u opticaju, govore o upotrebi elektronskog sistema. Mi smo naime bili svedoci malopre predloga, jednog narodnog poslanika, da se utvrdi kvorum upotrebom elektronskog sistema. Mi smo pristupili utvrđivanju kvoruma, konstatovali smo da kvoruma ima, nakon čega je narodni poslanik nastavio da izlaže. Problem je što je u toj želji narodnog poslanika, napravljena jedna mala greška. Naime, poslanik koji je tražio kvorum, nije bio u sali i to nije prvi put da se tako nešto događa. Tri poslaničke grupe opozicije ovde stalno prave problem sa kvorumom, da bi nam posle držali lekcije o tome kako gubimo vreme. Ja ću vam doneti uporednu analizu gde pokazuje, odnosno koja pokazuje koliko je puta koji poslanik bio u sali, prilikom utvrđivanja kvoruma, pojedine poslaničke grupe imaju više, a pojedine manje, jedni koriste taktiku izlaženja iz sale kada se utvrđuje kvorum brojanjem, a drugi, normalno u skladu sa Poslovnikom, ipak ubace svoje kartice kada dođu do brojanja i to je u redu.
Molim vas, gospodine predsedniče, da poštujete član 80. Poslovnika koji kaže: "Kvorum se utvrđuje primenom elektronskog sistema za glasanje na taj način što je svaki poslanik dužan da se identifikuje pri ulasku u salu ubacivanjem identifikacionih kartica u poslaničku jedinicu".
Molim vas, neću tražiti da se glasa o članu 113. gde bi mogla da se izrekne neka opomena i neka mera, jer za to nema posebnog problema, samo vas molim da ubuduće, pri davanju reči narodnim poslanicima, vodite računa da je narodni poslanik kome dajete reč, u sali. Hvala.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Ovo smo već diskutovali nekoliko puta i u pravu ste, i niste, šta da radim.
Izvolite, reč ima gospodin Jovanović.
Bila je replika, oprostite.