Dakle, obavešteni ste već da je u toku pauze Radna grupa, koja je pratila tok rasprave, razmotrila predloge i sugestije iznete u raspravi o Predlogu zaključka i da je na osnovu tih predloga i sugestija pripremila tekst Predloga deklaracije koji vam je uručen, samo ćemo imati mali problem sa ovom intervencijom koju smo saslušali, koju ćemo ugraditi u definitivni tekst, a ja ću pročitati deklaraciju u celosti.
Dozvolite mi da upoznam javnost pre svega, jer ste vi već upoznati sa tekstom deklaracije.
DEKLARACIJA
NARODNE SKUPŠTINE REPUBLIKE SRBIJE O STANjU NA KOSOVU I METOHIJI, OBAVEZAMA MEĐUNARODNE ZAJEDNICE I VLADE REPUBLIKE SRBIJE
Razmatrajući stanje na Kosovu i Metohiji, dokument - Ustavni okvir za privremenu samoupravu - i obaveze predstavnika organa međunarodne zajednice i Vlade Republike Srbije, Narodna skupština Republike Srbije utvrdila je sledeće stavove:
Prvo, ne prihvata se dokument - Ustavni okvir za privremenu samoupravu - jer se njime prejudicira konačno rešenje na štetu državnih interesa Savezne Republike Jugoslavije, Srbije, Srba i ostalog nealbanskog stanovništva u Pokrajini, čime se znatno prekoračuje ovlašćenje iz Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija.
Navedenim dokumentom se ne garantuje institucionalna zaštita sloboda i prava nealbanskih entičkih zajednica.
(Tačka dva ima dopunu na kraju, kao drugi stav. Uvažićemo ovo što smo čuli, pa će se to iskombinovati u definitivnom tekstu.)
Drugo, predlaže se specijalnom predstavniku Generalnog sekretara UN da, u saradnji sa predstavnicima Albanaca, Srba i svih drugih nacionalnih zajednica na Kosovu i Metohiji, pristupi reviziji ovog dokumenta kako bi se obezbedila široka autonomija Kosova i Metohije usvajanjem efikasnih garancija i pouzdanog institucionalnog jemstva prava i sloboda Srba i ostalih nacionalnih zajednica, kako to nalaže Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija.
Treće, smatra se da je održavanje izbora na kojima bi učestvovale sve nacionalne zajednice njihov zajednički interes i potvrđuje se da KFOR i UNMIK do sada nisu obezbedili minimalne uslove koji omogućavaju izlazak Srba i ostalog nealbanskog stanovništva na takve izbore.
Zahteva se od civilnih i vojnih vlasti Ujedinjenih nacija da bez odlaganja sačine celovit program povratka svih prognanih i izbeglih i pristupe njegovoj realizaciji, kao i da obezbede uslove za bezbedan život svih građana i puno ostvarenje svih ljudskih prava, shodno obavezama iz Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija.
Četvrto, smatra se da je potrebna saradnja sa UNMIK-om i OEBS-om u pogledu registracije birača, uključujući tu i sva lica raseljena sa Kosova i Metohije, s tim što učešće u procesu registracije ni u kom slučaju ne prejudicira konačnu odluku o izlasku ili ne izlasku na izbore.
Ta odluka će zavisiti isključivo od toga da li su ispunjeni pravni i bezbednosni uslovi, kao i povratak u smislu tačke 3. ove deklaracije.
Peto, zahteva se od organa i predstavnika međunarodne zajednice striktno poštovanje i celovita primena Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija a posebno odredbi navedenih u tački 9. tog dokumenta. Nadležni državni organi treba da nastave saradnju sa UNMIK-om i OEBS-om u vezi sa doslednom i celovitom primenom Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija i ovom deklaracijom.
Šesto, obavezuje se Vlada Republike Srbije da vodi politiku jačanja veza Kosova i Metohije sa drugim delovima Srbije u cilju očuvanja suvereniteta i integriteta Savezne Republike Jugoslavije u skladu sa pomenutom rezolucijom. Posebno se ukazuje na aktivnosti Vlade Republike Srbije u oblasti prosvete, zdravstva, saobraćaja, trgovine, finansija, kulture i državne uprave i zahteva se od Vlade podnošenje redovnih mesečnih izveštaja nadležnim skupštinskim odborima.
Sedmo, insistira se da UNMIK, KFOR i drugi organi i organizacije međunarodne zajednice u najkraćem roku rasvetle sudbinu svih kidnapovanih i nestalih u periodu od dolaska KFOR-a na Kosovo i Metohiju i njihovim porodicama pruže istinite informacije.
Osmo, zahteva se zaključenje sporazuma sa Saveznom Republikom Jugoslavijom o statusu misije UNMIK i KFOR na Kosovu i Metohiji.
Deveto, zahteva se od Saveta bezbednosti UN da stručno i nepristrasno oceni saglasnost dokumenta - Ustavni okvir za privremenu samoupravu sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija."
Molim narodne poslanike da se o Predlogu ove deklaracije izjasne glasanjem.
Za 160, protiv nije bilo, uzdržanih 11, nije glasalo 9, od ukupno prisutnih 180 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština usvojila Predlog deklaracije Narodne skupštine Republike Srbije o stanju na Kosovu i Metohiji, obavezama međunarodne zajednice i Vlade Republike Srbije.
Zaključujem sednicu Šestog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije.