DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 07.11.2001.

7. dan rada

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Prelazimo na 7. tačku dnevnog reda: - PREDLOG ZAKONA O SEDIŠTIMA I PODRUČJIMA SUDOVA I JAVNIH TUŽILAŠTAVA (pojedinosti)
Primili ste Predlog zakona koji je podneo narodni poslanik Dejan Mihajlov.
Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona podneli narodni poslanici: Rajko Baralić, Đorđe Mamula i Nataša Jovanović, kao i amandmane koje je podneo Odbor za pravosuđe i upravu.
Primili ste izveštaje Odbora za pravosuđe i upravu i Zakonodavnog odbora, kao i mišljenje Vlade Republike Srbije o razmatranju Predloga zakona.
Pošto je Narodna skupština, nakon što je zaključen zajednički načelni pretres, u okviru koga je razmotren i Predlog zakona o sedištima i područjima sudova i javnih tužilaštava, prihvatila Predlog ovog zakona u načelu, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Na član 1. amandman je podneo Odbor za pravosuđe i upravu.
Predlagač je prihvatio ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć. Vlada ima pozitivan stav o amandmanu, čime je amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
Da li neko želi reč? (Ne želi.)
Ovim je amandman na član 1, koji je podneo Odbor za pravosuđe i upravu, postao sastavni deo Predloga zakona.
Na član 2. amandman je podneo narodni poslanik Đorđe Mamula.
Odbor za pravosuđe i upravu je prihvatio ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
Da li predlagač želi reč? (Ne želi.)
Da li neko drugi želi reč? (Ne želi.)
Da li je predlagač zakona prihvatio amandman? (Da.)
Glasanjem ćemo utvrditi da li amandman postaje deo zakona.
Molim narodne poslanike da se izjasne o amandmanu na član 2.
Za 118, protiv 25, uzdržanih 26, nije glasalo 11, ukupno 180 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila amandman na član 2. narodnog poslanika Đorđa Mamule.
Na član 5. amandman je podneo Odbor za pravosuđe i upravu.
Predlagač je prihvatio ovaj amandman, a Zakonodavni odbor i Vlada smatraju da je amandman pravno moguć, čime je amandman postao sastavni deo Predloga zakona i ne stavlja se na glasanje.
Na član 5. amandman je podneo narodni poslanik Rajko Baralić.
Odbor za pravosuđe i upravu nije prihvatio ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
Da li podnosilac amandmana želi reč? (Da.)

Rajko Baralić

Poštovana gospođo Čomić, dame i gospodo narodni poslanici, cenjeni novinari, pokušaću da ovim amandmanom obezbedim da se teritorija Moravičkog okruga u svemu, odnosno u svim nadležnostima izjednači i poklopi, s obzirom da su Okružni sud Čačak i Okružno javno tužilaštvo u Čačku nadležni za sudove i tužilaštva u opštinama Gornji Milanovac, Čačak i Lučani, ali ne i u Ivanjici.
Smatram da to nije logično, Okružni sud i Okružno javno tužilaštvo u Užicu pokrivaju 12 opština, a građani Ivanjice nikakva prava i nikakve interese ne ostvaruju u Užicu, ni u Užičkom okrugu, a Moravički je jedan od manjih u Srbiji i na ovaj način treba jačati ingerencije državnih ustanova i organa.
Znameniti Jovan Cvijić je ustanovio da su sve migracije išle po slivovima i to nizvodno. Moravica je reka koja sa Rzavom čini Zapadnu Moravu. Ovaj okrug se naziva Moravički po Moravici koja nastaje u ivanjičkom kraju. Stanovnici i građani Ivanjice imaju brojne prijatelje i rođake u Čačku. Tamo se školuju, tamo se leče, a NBJ ima organizaciju na nivou okruga takođe gde je uključena i Ivanjica i zbog toga vas molim za podršku, s obzirom da je odgovarajući odbor rekao da je ovaj amandman pravno moguć. Iz opštine Ivanjica nema narodnog poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srbije, zato vas molim za kolegijalnost i razumevanje i molim da ovaj amandman prihvatite. Ovde se ne radi ni o kakvom stranačkom interesu, radi se prosto o izjednačavanju i ujednačavanju organizacije u samom okrugu i nadležnosti ova dva važna državna organa.
Zahvaljujem se na vašoj pažnji i molim da glasate za predloženi amandman.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li još neko od ovlašćenih učesnika u raspravi želi reč? (Ne.)
Stavljam amandman na član 5. na glasanje.
Za 69, protiv 91, uzdržanih pet, nije glasalo 16, ukupno 181 narodni poslanik.
Konstatujem da Narodna skupština, većinom glasova, nije prihvatila ovaj amandman.
Predlog da se posle člana 5. doda novi naslov i novi član 5a.
Odbor za pravosuđe i upravu podneo je amandman kojim predlaže da se posle člana 5. doda novi naslov i novi član 5a.
Predlagač je prihvatio ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć, Vlada je prihvatila, čime je on postao sastavni deo Predloga zakona.
Predlog da se izmeni naslov iznad člana 6.
Odbor za pravosuđe i upravu podneo je amandman kojim predlaže da se izmeni naslov iznad člana 6.
Predlagač je prihvatio ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć, Vlada je prihvatila, čime je amandman postao sastavni deo predloga zakona.
Na član 6. amandman je podnela narodni poslanik Nataša Jovanović.
Odbor za pravosuđe i upravu i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li podnosilac amandmana želi reč? (Da.)
...
Srpska napredna stranka

Nataša Jovanović

Gospođa Čomić je na početku rasprave o Zakonu u pojedinostima rekla da je Vlada Republike Srbije prihvatila ovaj predlog zakona, što uopšte nije tačno. Ako vi onaj upad Vladana Batića na par minuta u salu Skupštine pre nekoliko dana nazivate pozitivnim stavom Vlade, onda je ovo neozbiljna Skupština, neozbiljan predlog, jer vi koji se smejete, morate da obratite pažnju na ovo šta piše na ovom papiru.
Verovatno ste to zagubili, bacili i pitanje je da li otvarate svoje koverte. Ovde piše, 11. oktobar, potpisao se potpredsednik Vlade Jožef Kasa, koji je rekao da Vlada Republike Srbije predlaže Narodnoj skupštini, slušajte šta vam kaže Vlada, ovo ovde nisu članovi Vlade, slučajno sede u njenim klupama - Vlada Republike Srbije kaže da predlaže Narodnoj skupštini da ne prihvati ovaj predlog zakona.
Verovatno je Jožef Kasa imao u vidu to da nije tačno obrazloženje predlagača da ovaj zakon ne iziskuje posebna budžetska sredstva. Upravo na to se odnosi amandman na član 6. koji sam podnela ispred poslaničke grupe SRS, u kome se govori o područjima trgovinskih sudova.
Prvo, ovaj termin, šta vam to znači, iz kog ste to zakona, koje države preuzeli - trgovinski sudovi. SRS se zalaže za jedinstveno sudstvo i da bi ovaj zakon, kao što ste vi napisali u obrazloženju, bio integralno normativno uobličen, to stoji u rečenici predlagača, morao bi i morao je da se donese samo jedan zakon o sudovima i sudijama. A ne da imamo ovakve zakone i da ustanovljavate trgovinske sudove, da mi ne znamo koja će budžetska sredstva za to biti potrebna i kako ćete to da objasnite onom malom, kako se zove, ministru Božidaru Đeliću, kako ćete da mu objasnite kod projektovanja budžeta za 2002. godinu da su vam potrebna tolika i tolika sredstva za trgovinske sudove.
Umesto da u okviru redovnih sudova imamo odeljenja za privredne sporove, umesto da i privredne sudove ukinemo, što je stav SRS, vi idete na osnivanje trgovinskih sudova. I sam taj termin svakome ko pogleda bode oči kada se zna da to nisu samo trgovački sporovi, nego različiti sporovi između različitih privrednih subjekata.
Ustanovljavate nove sudove a da ne znate, nemate objašnjenje, niti ga ima većinska grupacija u okviru DOS-a, niti ga ima predsednik Skupštine - zašto mi još uvek nemamo Ustavni sud Srbije. Zašto ne možemo ovu vašu tiraniju koju sprovodite u Skupštini, naročito tiraniju koju sprovodi Vlada Reublike Srbije na čelu sa Zoranom Đinđićem, da osporavamo pred Ustavnim sudom Srbije. Te neustavne uredbe, a njih je skoro 100, koje je donela Vlada Republike Srbije.
Pa znate, vi treba da se samoopomenete da se nalazite u Supštini, u sali Narodne skupštine Republike Srbije, da se ovde govori o veoma ozbiljnim zakonima, a ne da dobacujete i da urličete iz poslaničkih klupa.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li se još neko od ovlašćenih učesnika javlja za reč? Reč ima narodni poslanik Aleksandar Vučić.

Aleksandar Vučić

| predsednik Republike Srbije
Dame i gospodo narodni poslanici, da ne bude zabune, mi već imamo privredne sudove. Ovde se menja ime i nazivaju se trgovinskim sudovima, dakle specijalizovanim sudovima u okviru tzv. redovnog sudstva. Mi u Srpskoj radikalnoj stranci se zalažemo za postojanje sudova opšte nadležnosti, koji bi imali podelu na četiri odeljenja - krivično-pravno, građansko-pravno, upravno-pravno i privredno-pravno ili trgovinsko-pravno, svejedno je. Možda je srpskoj tradiciji bliže trgovinsko-pravno, ali suštinski ne menja ništa.
Mi smatramo da nam specijalizovani sudovi nisu potrebni, pre svega, zbog činjenice da bismo na ovakav način, primenom koncepta za koji se zalaže Srpska radikalna stranka, obezbedili bolju sudsku zaštitu građana, što predstavlja još jedno od ustavnih prava svakog pojedinca u Republici Srbiji, SR Jugoslaviji. Zašto bi svaki čovek u Srbiji i Jugoslaviji morao da ima pravničko znanje? Zašto bi svaki morao da zna pred kojim specijalizovanim sudom ili eventualno sudom opšte nadležnosti će se voditi određeni postupak.
Čini mi se da je neuporedivo lakše i neuporedivo bolje, ali i neuporedivo manje komplikovano ne samo za građane nego i za sudsko osoblje, kompletno za administraciju da se to reši na ovakav način, kako smo to mi predvideli.
Ono što mene još iznenađuje u ovom predlogu zakona jeste činjenica da nismo dobili obrazloženje i da nam nije jasno zbog čega nema u Predlogu zakona o sedištima i područjima sudova i javnih tužilaštava upravnih sudova. Mnogo je specijalizovanih sudova koje smo izglasali, naravno ne našom željom, ne našom voljom, već voljom većine, te ne znam gde, kako i na koji način će oni funkcionisati, gde će biti njihova sedišta, koja područja će pokrivati. Ne mogu se formirati kao odeljenja sudova opšte nadležnosti, jer ova narodna skupština ih je izglasala i donela odluku da postoje specijalizovani upravni sudovi.
Mi u Predlogu ovog zakona, dakle, imamo opštinske sudove, imamo opštinske sudove sa proširenom nadležnošću za međunarodnu pomoć, okružne sudove, trgovinske sudove, javna tužilaštva. Dakle, od specijalizovanih sudova nedostaju nam upravni sudovi. Neverovatno je da nikome to nije palo na pamet ili se računa da će se to uvoditi, pa će se onda videti koliko će biti, da li para u budžetu ili ne znam čega, pa da vidimo gde će biti sedišta novouspostavljenih specijalizovanih sudova, tzv. upravnih sudova.
To je jedna ogromna manjkavost, ali ako je već bilo moguće da se izostavi upravno sudstvo, sedišta, područja, mogu da se izostave i trgovinski sudovi, iz prostog razloga što mi se čini da bismo na takav način predlagača i Vladu Republike Srbije naterali na prave reforme, na ozbiljne reforme, a prave i ozbiljne reforme jesu da imamo različita odeljenja, ali da imamo sudove opšte nadležnosti, da postupci budu efikasniji i da rad sudova bude neuporedivo efektivniji i rentabilniji nego što je to bio slučaj do sada.
O javnim tužilaštvima čini mi se da je takođe naš koncept bio neuporedivo prihvatljiviji za većinu građana, ako su to mogli da čuju ovih dana slušajući u Narodnoj skupštini Republike Srbije i pošto su svi govorili o svojim političkim strankama, nešto se hvalili, moram da se pohvalim da sam član Srpske radikalne stranke. To mi je prva partija, bio sam i ostaću, jer je to stranka koja uvek drži do svojih principa i naravno uvek poštuje narodnu volju. Tako je bilo i tako će uvek i biti.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Da li se još neko javlja za reč? (Ne.)
Stavljam amandman na glasanje.
Za 51, protiv 122, uzdržan jedan, nije glasalo 10, ukupno 184 narodna poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 6. amandman je podneo narodni poslanik Đorđe Mamula.
Odbor za pravosuđe i upravu je prihvatio ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Da li podnosilac amandmana želi reč? (Ne.)
Da li neko drugi želi reč? (Ne.)
Predlagač prihvata.
Stavljam amandman na glasanje.
Za 118, protiv 25, uzdržanih 30, nije glasalo 11, ukupno 184 narodna poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj amandman.
Time smo završili pretres Predloga zakona u pojedinostima i odlučivanje o amandmanima.
Da li predlagač želi reč? (Ne.)
Zaključujem pretres Predloga zakona u pojedinostima i stavljam na glasanje Predlog zakona o sedištima i područjima sudova i javnih tužilaštava u celini.
Za 150, protiv 27, uzdržanih nije bilo, nije glasalo 9, ukupno 186 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština usvojila Predlog zakona o sedištima i područjima sudova i javnih tužilaštava.
Predlažem Narodnoj skupštini da donesemo odluku da danas prekinemo sa radom, jer smo završili ovaj paket zakona iz oblasti pravosuđa, da ne otvaramo novu tačku dnevnog reda i da sa radom nastavimo sutra u 10,00 sati.
Molim vas da se izjasnite.
Za 144, protiv 6, dva uzdržana, nije glasalo 23, ukupno 175 narodnih poslanika.
Nastavljamo rad sutra u 10,00 časova.