Dame i gospodo poslanici, gospodine predsedniče i gospodine ministre, ne mogu da se otmem utisku da mi raspravljamo o nečemu što već postoji. Naime, imao sam priliku da vidim vizit kartu direktora Agencije za mala i srednja preduzeća u Vladi Republike Srbije i mi smo trenutno u poziciji da raspravljamo o nečemu o čemu uopšte ne treba da raspravljamo.
Vlada Republike Srbije može bez ove skupštine da napravi agenciju za mala i srednja preduzeća po svim važećim zakonima, bez ikakvog dodatnog zakona. Ako znamo da već postoji Agencija za mala i srednja preduzeća, ako znamo da Vlada Republike Srbije može bez ikakvih problema da formira agenciju kao pravno lice, pitamo se zašto onda sve ovo moramo danas da radimo i da trošimo, neko kaže, 15.000 državnih maraka. Uopšte nije potrebno danas da raspravljamo o zakonu.
Onda preostaje, uvažene dame koje volite da peglate, preostaje nam jedino da se setimo onog vica koji je aktuelan ovih dana - klati se, klati se, važno je samo da voz ide. Koji je to ambijent uopšte kada raspravljamo o ovom zakonu, o zakonu koji, konstatujem ponovo, apsolutno nije potreban, jer agenciju kao pravno lice može da osnuje Vlada bez ikakvog odobrenja ove skupštine. A i mnoge stvari je uradila ne pitajući Skupštinu, pa čak i prekršila jedno pet-šest članova Ustava Srbije 28. juna ove godine.
Kakav je ambijent? Ambijent je sledeći - imamo uvećana poreska davanja svih privrednih, pravnih i fizičkih lica. Zahvatanja su oko 2,2 puta veća od onih zahvatanja koja su bila prošle godine. Imamo Zakon o privatizaciji, za koji ministar ovde zaista reče da će uvećati broj zaposlenih. A svakome ko se bavi ovim poslom, ko zna istoriju događanja u zemljama koje su - pežorativan izraz - u tranziciji, zna da će ubrzana privatizacija u ograničenom vremenskom periodu, kada su krizni štabovi masakriranjem privrednih potencijala učinili da privreda skoro stane, biti rasprodaja društvene imovine i mi ćemo u suštini imati 500, 600, 700.000 novih nezaposlenih na ulicama Srbije i Jugoslavije. Nema govora o povećanju broja zaposlenih bez sistemske podrške, bez korišćenja para od privatizacije, pre svega za razvoj malih i srednjih preduzeća.
Još jedna stvar, zakon o radu, koji je u proceduri, oko kojeg smo se ućutali i ne govorimo ovih dana, mada verujem da ćemo ispoštovati dogovore sa sindikatima koje smo imali kao poslaničke grupe, predviđa apsolutno pravo budućem poslodavcu da sam opredeljuje koliko će imati zaposlenih u odnosu na broj koji zatekne.
Znači, oko ideje se slažemo sigurno svi. Treba razvijati mala i srednja preduzeća. Mala i srednja preduzeća jesu šansa da postojeći nezaposleni i novi nezaposleni dođu do tržišno orijentisanih poslovnih programa, koji će svojim proizvodima naći prostor ne samo na domaćem, nego i na inostranom tržištu. Mala i srednja preduzeća jesu šansa da naša privreda upotpuni proizvodni, intelektualni i uslužni milje koji je potreban da se smanji uvoz repromaterijala, usluga i opreme sa inostranog tržišta.
Znači, tačno je, ministar je u pravu. Ne treba prepustiti razvoj malih i srednjih preduzeća stihiji. Treba njima upravljati i zato je Socijalistička partija Srbije, preko svoje poslaničke grupe, predložila jedan kompletan zakon, zakon o podršci razvoju malih i srednjih preduzeća. U tom zakonu je ova skupština, da ga je usvojila, direktno obavezivala da Vlada Republike Srbije sistemski delovanjem stvara ambijent za razvoj onih poslovnih programa u oblasti malih i srednjih preduzeća koji će biti korisni ne samo zaposlenima da imaju lične dohotke i sigurnost, nego privredi i razvoju ove zemlje, jer će ti poslovni programi pokrivati nedostatak onih poslovnih programa koji iziskuju danas uvoz određene opreme, uvoz repromaterijala ili razvoj onih uslužnih delatnosti koje sada nemamo dovoljno razvijene i iskorišćene.
Znači, suština predloga jeste bila podrška razvoju, sistemska podrška razvoju malih i srednjih preduzeća, a ako hoćete dirigovani razvoj malih i srednjih preduzeća korišćenjem znanja i pameti Vlade koja nosi odgovornost za to, Vlade koja će stimulisati i svojim sredstvima, ako je potrebno i emitovanjem obveznica, razvoj onih poslovnih programa koji trebaju ovom društvu, koji trebaju ovoj državi.
To je bio pravi zakon o podršci i razvoju malih i srednjih preduzeća. Apsolutno je pogrešna konstatacija, koju je rekao ministar, da je to pogrešna koncepcija. Nije tačno. On možda nije ni razumeo. Zakon o preduzećima na saveznom nivou niko nije dirao. Podrazumevalo se da važi za sva preduzeća, ali se ovde išlo sa zakonom o podršci i razvoju malih i srednjih preduzeća. Tu je suština.
Zašto je važno bilo da se usvoji zakon o podršci i razvoju malih i srednjih preduzeća i zašto je stvarno gubljenje vremena da se diskutuje danas o agenciji koju je Vlada mogla da formira bez nas totalno i po svim važećim propisima? Još koliko vidim, po usvojenom amandmanu ta agencija će biti samoupravni sistem, jer u toj agenciji će upravljati zaposleni. Koliko razumem, ta agencija će čak uzimati proviziju za ono što radi i faktički Vlada preko agencije pravi preduzeća koja će po dohodovnom principu da posluju.
Drugi aspekt je selo. Selo je bitna komponenta života u Srbiji. Selo ne može da živi od primarne poljoprivredne proizvodnje. Selo je bila i ostala danas potrebna injekcija u svakom smislu, u smislu nuđenja poslovnih programa koji su primereni selu, ruralnoj sredini i ako hoćete primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji. Razvoj malih i srednjih preduzeća na selu bi stvarao motiv svim strukturama stanovništva, a posebno mladima i ženama da ostanu, žive i rade na selu. Samim tim banke, osiguravajući zavodi i mnogi segmenti društvenog života bi imali motiv da se približe selu i mi bismo direktno uticali na razvoj sela.
Zato jeste bila ideja, kroz zakon o podršci razvoju malih i srednjih preduzeća, da Vlada Republike Srbije sistemskim merama definiše one poslovne programe za koje postoji interes da se razvijaju na selu, između ostalog i da Vlada kroz fond, koji nedostaje ovde, stimuliše razvoj tih malih i srednjih preduzeća. Ti fondovi, bilo je tačno predviđeno, trebalo je da se pune i od procesa privatizacije i od emitovanja obveznica, a ako treba i iz budžetskih sredstava, jer interes države je da se, između ostalog, razvija selo.
Znači, nema govora da je pogrešna koncepcija zakona o podršci razvoju malih i srednjih preduzeća, jer je davao kompletan sistem za podršku države razvoju malih i srednjih preduzeća i podrazumevao jedinstveno važenje zakona o preduzeću na svim nivoima, kako za velike sisteme, tako i za mala i srednja preduzeća.
Taj zakon o podršci i razvoju malih i srednjih preduzeća unutar sebe imao je agenciju sa specifičnim zadacima, o kojima ću govoriti u narednom mom izlasku, ali je imao i fond na koji se ta agencija naslanjala, fond koji je imao kapital. Koja je koncepcija sada koju ministar Vlahović predlaže? On predlaže agenciju koju mi uopšte ne moramo da osnivamo, koja je konačno već osnovana i već postoji direktor (Penezić) Agencije za mala i srednja preduzeća u Vladi. Imam tu vizit kartu i ako je potrebno doneću je za govornicu.
Znači, mi sada gubimo vreme, mi apsolutno gubimo vreme da razmatramo Agenciju o malim i srednjim preduzećima, koja već živi i koju je Vlada sa punim pravom već osnovala i mogla da osnuje bez nas. Šta ta agencija treba da radi? Treba da pomaže ministru da formira strategiju i da daje usluge. Kakve usluge da daje? Neko znanje, ali pošto već vidimo po amandmanu da te usluge i to znanje daje za pare i da tom agencijom, pored Vlade, upravljaju i zaposleni, onda zašto mi ovde provodimo vreme? Zašto uopšte raspravljamo o ovom zakonu? Čemu taj zakon služi? Taj zakon je krnj. On je uzet, to je trećina zakona o podršci i razvoju malih i srednjih preduzeća.
Ali, nema suštine, nema obaveze koju Skupština ima pravo da nametne Vladi Republike Srbije i da kaže Vladi da procenjujući trenutnu situaciju, procenjujući posledice poreske politike, posledice Zakona o privatizaciji, posledice mogućeg zakona o radu, znanje o kretanjima u zemljama u tranziciji, gde je veliki broj novih nezaposlenih bio, Skupština ima pravo da nametne Vladi da baš ona sistemski utiče na razvoj malih i srednjih preduzeća, povezujući domaće znanje i pamet, potrebe građanstva i potrebe razvoja privrede, upotpunjujući privredni ambijent.
To je Skupština morala da uradi. Nažalost, vi ste to propustili, ali nije kasno i mi prihvatamo da se ovaj zakon, ne piše ko ga predlaže, usvoji jer u tom zakonu postoji fond i onda imamo komplet: imamo stav Vlade Republike Srbije, njenu politiku; imamo fond koji Vlada formira, kontroliše i iz koga stimuliše razvoj malih i srednjih preduzeća; imamo agenciju koja u ime Vlade, u ime ove skupštine i naroda taj posao radi.
To je kompletan sistem. Ovo što se čini sa agencijom, koja već postoji, u suštini je nastojanje da ta agencija povezuje inostrane banke, koje će sada u brisani prostor ući i piti krv onima koji budu formirali mala i srednja preduzeća.