PRVO VANREDNO ZASEDANJE, 31.01.2002.

7. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PRVO VANREDNO ZASEDANJE

7. dan rada

31.01.2002

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 11:10 do 15:55

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici,        nastavljamo rad sednice Prvog vanrednog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2002. godini.
Obaveštavam vas da, prema službenoj evidenciji, sednici prisustvuju 154 narodna poslanika.
Molim vas da radi utvrđivanja kvoruma ubacite identifikacione kartice u poslaničke jedinice.
Konstatujem da je, primenom elektronskog sistema za glasanje, utvrđeno da imamo kvorum i da možemo nastaviti rad.
Pre obaveštenja o odsutnosti narodnih poslanika, obaveštenje od predsednika Odbora, dr Dragora Hibera, da će 30. sednica Odbora za pravosuđe i upravu nastaviti rad razmatranjem amandmana na Predlog zakona o lokalnoj samoupravi 31. januara 2002. godine u 14,00 časova, u sali I u prizemlju, ukoliko pauza ne bude drugačije određena.
Obaveštavam vas da su sprečeni da prisustvuju sledeći narodni poslanici: Stevan Lilić, Meho Omerović, Vladan Jovičić, Vladimir Dobrosavljević, Kermeci Karolj, Jelena Milenković, Dragan Jočić, Ratimir Svirčević, Dušan Budišin, Dragan Kovačević, Čedomir Jovanović, Vasilije Pavićević, Teodora Vlahović i Živica Predojev.
Obaveštavam Narodnu skupštinu da su pozvani da sednici prisustvuju: predsednik, potpredsednici, ministri i sekretar Vlade Republike Srbije; sekretar Republičkog sekretarijata za zakonodavstvo;
Nenad Čanak, predsednik Skupštine AP Vojvodine i dr Predrag Filipov, potpredsednik Skupštine AP Vojvodine, u svojstvu ovlašćenih predstavnika Skupštine AP Vojvodine, koja je podnela Predlog zakona o utvrđivanju određenih nadležnosti autonomne pokrajine, a čije je razmatranje u toku.
Takođe, saglasno članovima 83. i 84. Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije, obaveštavam vas da sam na ovu sednicu pozvala predstavnike Narodnog pokreta "Otpor", kao i predstavnike Udruženja porodica otetih i nestalih Srba sa Kosova i Metohije.
Prelazimo na 2. tačku dnevnog reda: - PREDLOG ZAKONA O UTVRĐIVANjU ODREĐENIH NADLEŽNOSTI AUTONOMNE POKRAJINE (nastavak)
Podsećam vas da smo raspravu o Predlogu zakona o utvrđivanju određenih nadležnosti autonomne pokrajine, u pojedinostima, prekinuli u toku pretresa o amandmanu na član 44. koji su, u istovetnom tekstu, podneli narodni poslanici Branislav Blažić i Borivoje Drakulović.
Takođe, podsećam da su u pretresu o ovom amandmanu učestvovali narodni poslanici Stevan Gudurić, predstavnik poslaničke grupe Socijalističke partije Srbije i Tomislav Nikolić, zamenik predsednika poslaničke grupe Srpske radikalne stranke.
Po Poslovniku su se javili dr Borislav Pelević, predstavnik poslaničke grupe Stranke srpskog jedinstva, pa zatim narodni poslanik Branislav Ivković, za poslaničku grupu Socijalističke partije Srbije.

Borislav Pelević

Poštovani građani  Srbije, uvažena gospođo predsedavajuća, dame i gospodo narodni poslanici, poštovani predstavnici nevladinih organizacija, dragi gosti iz Autonomne Pokrajine Vojvodine, dozvolite mi da se pozovem na član 146. Poslovnika o radu Narodne skupštine Republike Srbije, ali mi, takođe, dozvolite da konstatujem da svakog dana, kako odmiče rad Skupštine, mi počinjemo da radimo sve kasnije i kasnije. Danas smo počeli u 11,15 i opet kuburimo sa kvorumom. Prekjuče smo prekinuli sednicu zbog toga što nije bilo kvoruma.

Zaista molim parlamentarnu većinu, koja kaže da broji 131 poslanika, da već jednom disciplinuje svoje poslanike da makar predlog zakona koji oni predlažu ispoštuju do kraja i da budu prisutni u sali, kako ne bismo gubili dragoceno vreme zbog nedostatka kvoruma.

Član 146. Poslovnika govori o tome da predlagač može da povuče svoj predlog, odnosno kada predlagač prihvati predlog većine, odnosno Vlade, onda on postaje sastavni deo predloga zakona, jer o tome Narodna skupština posebno ne odlučuje.

Ja ovde govorim o jednom presedanu u zakonodavnoj praksi, ne samo u Srbiji i Jugoslaviji, nego, čini mi se, i svih evropskih demokratskih zemalja. Bili smo svedoci kada je parlamentarna većina tog dana u Narodnoj skupštini odbila da prihvati amandman V Vlade Republike Srbije na član 16. Predloga omnibus zakona.

Dakle, redosled stvari je bio sledeći: Narodna skupština je odbila vladin predlog. Nakon toga, predstavnik predlagača, da li ovlašćeni ili ne, u to ne ulazim, jer zaista ne znam da li je mogla da odluči o tome Skupština Vojvodine u roku od tri sata koliko je trajala pauza, rekao je da oni prihvataju sve amandmane, uključujući i amandman V na član 16. zakona. Ja tvrdim da to nije dobro.

Predlažem da Zakonodavni odbor zaseda hitno o ovom slučaju i da donese pravilnu odluku. Tvrdim vam da ukoliko se to ne desi da ćemo poništiti rejting Narodne skupštine Republike Srbije, jer ne može predlagač, Skupština Autonomne Pokrajine Vojvodine, da bude veći od Narodne skupštine Republike Srbije. Dakle, zna se redosled stvari.

Stav 3. člana 146. jasno o tome govori. Dakle, mi smo odbili amandman 5. na član 16. ovog zakona. Molim vas da se to ispoštuje i da se konstatuje da je taj amandman odbijen. Ako preko toga budete prelazili, kao što prelazi predsednik ovog parlamenta gospođa Mićić, onda zaista to nije u redu.

Upozoravam vas na to i kažem vam da ćemo zaista srozati ugled i rejting Narodne skupštine Republike Srbije.

Ako mi dozvolite da zloupotrebim ovaj izlazak za govornicu, meni je predstavnik partije SPO DP, takođe član DOS-a, gospodin Momčilo Trajković, danas rekao da je 10.000 Srba okruženo, već deset dana, borbenim vozilima KFOR-a i UNMIK-a i da nemaju nikakvu komunikaciju, da konvoji ne mogu da idu i da im preti humanitarna katastrofa. Molim vas da se Vlada ovim pozabavi i da se ovo stavi na dnevni red, kako bi se uspostavili bolji odnosi sa KFOR-om i UNMIK-om, kako bi se sprečila humanitarna katastrofa u Štrpcu. Zahvaljujem na pažnji.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Narodni poslanik gospodin Momčilo Trajković tražio je reč.
Pre nego što gospodin Trajković dobije reč, htela bih da dam objašnjenje gospodinu Peleviću.
Narodni poslanik Borislav Pelević pozvao se na članove 145. i 146, Poslovnika, o čemu je, na insistiranje, tri puta u ovoj skupštini već raspravljano.
Sve što mogu kao objašnjenje da pružim narodnom poslaniku je da konsultuje stenograme sa sednica, kada su drugi po istom osnovu predlagali i tražili drugačije rešenje, odnosno tumačenje, nego što je dala predsednica Skupštine Nataša Mićić. Što se tiče primedbe koju ste dali na činjenicu da Skupština kasni, ona je opravdana. To je na savesti svih nas narodnih poslanika i na našem shvatanju naših prava, obaveza i odgovornosti. Ne postoji pravilo koje možete propisati, ako ne postoji volja da se to pravilo primenjuje.
Da li ste zadovoljni odgovorom ili želite da stavimo na glasanje, mada se Skupština o tome izjasnila po istom principu. Zahvaljujem.
Narodni poslanik Momčilo Trajković, replika. Osnov za repliku je pominjanje u izlaganju prethodnog govornika.

Momčilo Trajković

Inforamcija koju je gospodin Pelević dao je tačna. Već nekoliko dana zovu ljudi sa Brezovice, a ja sam u nedelju i boravio tamo. Moram da kažem da je naš narod tamo u izolaciji. Vrši se pritisak da po svaku cenu prihvate kandidata za predsednika opštine Albanca, kako bi dobili pratnju da izađu iz Štrpca. Ima još jedan problem: stotinu građana Štrpca je van Štrpca u centralnoj Srbiji i ne može da se vrati zato što nema pratnju.
Želim da iskoristim ovu priliku da apelujem na Vladu da hitno preduzme odgovarajuće mere, da se omogući ljudima koji su van Štrpca da se vrate svojim kućama, jer su u teškoj poziciji; nemaju gde da spavaju, jednostavno. To je jedan vrlo težak problem. Mislim da treba da se ode tamo hitno, da se razgovara sa KFOR-om i UNMIK-om, kako bi se taj problem razrešio.
Samo usput da kažem, od kosovskih izbora koji su održani 17. novembra do današnjeg dana, tamo niko više nije otišao da obiđe taj narod. Oni su izuzetno ljuti, s pravom, i u potpunosti podržavam ovaj predlog gospodina Pelevića, da Vlada hitno o tome razgovara i da se preduzmu odgovarajuće mere kako bi se sprečila eventualno humanitarna katastrofa. UNMIK i KFOR insistiraju da će dati pratnju Srbima iz tog dela, odnosno Srbije, ukoliko prihvate da Albanac bude predsednik opštine u opštini gde ima preko 70% Srba. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Narodni poslanik Branislav Ivković, po Poslovniku. Izvolite.

Branislav Ivković

Dame i gospodo narodni poslanici, gospođo predsedavajuća, nenadano, i moj izlazak je u direktnoj vezi sa izlaskom prethodnih govornika za ovu govornicu. Tema je Kosovo i Metohija. Na neki način, Kosovo i Metohija je deo sudbine svakog građanina Srbije, a posebno pripadnika srpskog naroda. U tom smislu, svaki građanin Srbije očekivao je da će juče državna televizija na Prvom programu imati sluha za sve ono što se događa u Hagu, u procesu ranijem predsedniku SRJ i predsedniku SPS Slobodanu Miloševiću. (Žagor u sali.) Nažalost, RTS je državna televizija i pokazuje kako sistemski može da se radi protiv istine. Istina o onome što je bilo juče, saopštena nije.
Javljam se po Poslovniku, član 157. stav 1, obzirom na sve ono što je rečeno u vezi događanja kod Štrpca, obzirom na činjenicu da se u ovoj sali nalazi delegacija Udruženja porodica sa Kosova i Metohije, čija je rodbina kidnapovana ili nestala, a da je juče pred Haškim tribunalom u procesu protiv Slobodana Miloševića, po ko zna koji put, ponovljena lažna optužba o genocidu nad Šiptarima na Kosovu i Metohiji, zahtevam da u skladu sa Poslovnikom, član 157. stav 1, Narodna skupština Republike Srbije donese odluku kojom se nalaže i preporučuje RTS da se na Prvom programu RTS u celini reprizira jučerašnji tok rasprave suđenja ranijem predsedniku SRJ Slobodanu Miloševiću; Ppsebno njegova izjava kojom se razobličava lažna optužba protiv srpskog naroda, daje potpuna istina o tadašnjoj državnoj politici i borbi za slobodu, mir i nezavisnost jedne države. (Iz sale: Tema.)
Tema je, dragi moji poslanici, istina; istina o tome šta se događalo poslednjih deset godina na prostorima bivše Jugoslavije. Tražim da se o ovom zahtevu izjasnite demokratski, glasanjem. Ukoliko odbijete ovaj predlog, mi ćemo kao poslanici SPS-a na dva sata iz protesta napustiti sednicu ove skupštine. Vratićemo se zbog toga što smo uvereni da predlozi u tzv. autobus zakonu ili zakonu svaštari direktno ugrožavaju nacionalne i državne interese. Vratićemo se da i vama, a pre svega građanima Srbije, objasnimo suštinu naših amandmana na ovo sve što je podneto. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Narodni poslanik Branislav Ivković pozvao se na član 157. stav 1. koji glasi: "Predlog poslovnika, deklaracije, rezolucije, preporuke, odluke ili zaključka može podneti predlagač zakona, u pisanom obliku, sa obrazloženjem". Podsećam narodnog poslanika da je predlagač zakona u ovoj skupštini svaki narodni poslanik, te po tome nije ni prekršen član Poslovnika, jer niko nijednom narodnom poslaniku nije prethodno zabranio da podnosi zaključak, odluku, rezoluciju, preporuku, deklaraciju itd. Molim vas da o tome vodite računa kada za govornicom dajete predlog koji niko ne spori i na koji vi imate potpuno pravo kao narodni poslanik, vi lično kao i ostalih 249, u pisanom obliku, procedurom u Skupštinu, a Skupština će raspravljati, ako se sa tim složi.
Da li ste zadovoljni obrazloženjem?
Da li hoćete da se glasa o tome da je prekšen član 157.stav 1. Poslovnika? (Da.)
Dakle, nije podnet pisani predlog, ali poslanik tvrdi da je taj stav ipak prekršen.
Želite li da se glasa? (Da.)
Molim narodne poslanike da se izjasne.
Za 54, protiv 92, uzdržano 26, nije glasalo 10, ukupno 182.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila da je prekršen član 157. stav 1, jer narodni poslanik nije ni podneo pisani predlog za odluku i zaključak. Političko pravo je postupak svake poslaničke grupe.
(Poslanici poslaničke grupe SPS-a napuštaju salu Skupštine.)
Molim narodne poslanike da sačekamo da poslanici SPS-a po svojoj odluci izađu iz sale Narodne skupštine.
Nadamo se da ćete biti tu za dva sata.
Molim narodne poslanike da poštuju Poslovnik Narodne skupštine, bez dobacivanja iz poslaničkih klupa. To nam je svima zabranjeno kao narodnim poslanicima.
Nastavljamo raspravu u pojedinostima.
Amandman na član 44. u istovetnom tekstu podneli su narodni poslanici Branislav Blažić i Borivoje Drakulović.
Da li se još neko od ovlašćenih učesnika javlja za reč? (Ne.)
Stavljam ovaj amandman na glasanje.
Za 29, protiv 86, uzdržano 29, nije glasalo 12, ukupno 156 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 44. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Ratimir Svirčević, Živica Predojev, Teodora Vlahović i Kermeci Karolj.
Predstavnik predlagača i Vlada nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Da li podnosioci amandmana žele reč? (Ne.)
Da li neko drugi od ovlašćenih učesnika u raspravi želi reč? (Ne.)
Stavljam ovaj amandman na glasanje.
Za sedam, protiv 91, uzdržano 29, nije glasalo 11, od ukupno 138 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 44. amandman je podneo narodni poslani Bojan Kostreš.
Predstavnik predlagača i Vlada nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Narodni poslanik Bojan Kostreš je juče usmeno izjavio da povlači amandmane koji su istovetni po svojoj sadržini, a odnose se na razne članove zakona, ali moja obaveza je da pročitam ovaj amandman i da podsetim Narodnu skupštinu da je narodni poslanik to učinio u toku jučerašnjeg zasedanja, čime je ovaj amandman prestao da bude predmet rasprave u pojedinostima.
Na član 45. amandman je podneo narodni poslanik Živanko Radovančev.
Predstavnik predlagača, Vlada i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li podnosilac amandmana želi reč? (Ne, nije prisutan u sali.)
Da li neko drugi od ovlašćenih učesnika u raspravi želi reč? (Ne.)
Stavljam ovaj amandman na glasanje.
Za 29, protiv 93, uzdržano 25, nije glasalo 8, od ukupno 155 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 45. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Ratimir Svirčević, Živica Predojev, Teodora Vlahović i Kermeci Karolj.
Predstavnik predlagača i Vlada nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Da li podnosioci amandmana žele reč? (Ne.)
Da li neko drugi od ovlašćenih učesnika u raspravi želi reč? (Ne.)
Stavljam ovaj amandman na glasanje.
Za 22, protiv 97, uzdržano 23, nije glasalo 11, od ukupno 153 narodna poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 45. amandman je podnela Vlada Republike Srbije.
Predstavnik predlagača je prihvatio ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć, pa konstatujem da je ovaj amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
Na član 46. amandman je podneo narodni poslanik Vitomir Plužarević.
Predstavnik predlagača, Vlada i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li podnosilac amandmana želi reč? (Da.)

Vitomir Plužarević

Srpska radikalna stranka
        Dame i gospodo narodni poslanici, amandman na član 46. vezan je za šumarstvo. Autonomna Pokrajina traži da ova oblast bude regulisana ovim zakonom u tri stava. Šumarstvo je oblast koja ne trpi brze i nepromišljene promene, koje su ovim predlogom evidentne.
Amandman Srpske radikalne stranke predlaže da se ovaj član briše. Šume su danas organizovane i deluju u sistemu jedinstvenog preduzeća, koje se zove Javno preduzeće "Srbijašume". Prema Zakonu o šumama Republike Srbije: "radi racionalnog sprovođenja mera gazdovanja šumama, šumskim zemljištima i drugim potencijalima šuma na određenoj teritoriji" obrazuju se šumska područja.
Šumska područja najveće jedinice prostorne podele šuma, obrazuju se prema geografskim i prirodnim uslovima. U Srbiji je obrazovano 27 ovakvih celina - šumskih područja. Ona obuhvataju šume u državnoj i privatnoj svojini, čime se izjednačuje značaj potreba i obaveza. U okviru Preduzeća "Srbijašume" postoji 110 šumskih uprava, koje predstavljaju osnovne organizacione i operativne jedinice u šumarstvu. Broj i veličina šumskih uprava kao i njihov teritorijalni raspored u okviru 27 šumskih područja, odnosno gazdinstava različit je u zavisnosti od površine i stanja šuma.
Ovi gore izneti elementi govore u prilog tome da nove organizovanosti i nove podele, koje su predviđene članom 46. omnibus zakona, nisu potrebne.
Ta organizovanost može da pretrpi i treba da doživi određene promene, ali te promene moraju biti usklađene i unapred izanalizirane na državnom nivou, a taj nivo nije Autonomna Pokrajina Vojvodina.
Šumske površine, i pored velikih stručnih napora, ipak se smanjuju, a stepen šumovitosti (29,6%) i površina šuma po stanovniku (0,31 hektar) praktično stagniraju na evropskom nivou. Željeni rezultati ne ostvaruju se ni u fazi nege i melioracije šuma (opadaju po veličini tretirane površine, nega podmlatka, čišćenje, proređivanje, supstitucija, konverzija i rekonstrukcija), ni u pošumljavanju, iako je u Srbiji obim pošumljavanja smanjen za više od šest puta od 1982. Usled takvih kretanja, nije poboljšana ni struktura šuma prema uzgojnom obliku (površine pod visokim i izdanačkim šumama približno su jednake), a one zajedno čine 89% površina svih šuma. U Srbiji, vezano za vlasništvo 44% šuma, su u privatnom vlasništvu, a 56% u državnom vlasništvu - i ovaj podatak upozorava šumare da na ovom planu treba nešto raditi, ali ne na ovaj način koji predviđa ovaj član 46. omnibus zakona.
Srbija obuhvata tri biljno geografske celine: prva, obuhvata najveći deo Srbije sa najznačajnijim šumskim kompleksima; druga, manje delove jugozapadne i zapadne Srbije; a treća, šumske površine pored Save i Dunava.
U zavisnosti od prirodniih uslova izdvajaju se: kompleks šuma, vrba i topola, lužnjaka, poljskog jasena i jove. Drugo, kompleks pretežno šuma cera i sladuna, i treće, kompleks kitnjakovih i grabovih tipova šuma, i tako dalje, znači sve do onih visoko planinskih područja gde raste smrča i planinski korov. Drvna zapremina i zapreminski prirast u jugoslovenskim šumama iznosi 307 miliona kubnih metara, u Srbiji 235 miliona kubnih metara, a zapreminski prirast 7,6 miliona metara prosečnog godišnjeg prirasta. Što se tiče nacionalnih parkova i oni, po Zakonu o šumama, imaju obavezu da gazduju u skladu sa istim. Njih u Srbiji ima pet i oni treba da budu tretirani kao jedinstvena celina - nacionalni parkovi, a ne da oni dožive sada razmišljanja da budu deljeni.
Zadatak šumara u Srbiji je da povećaju obraslost, odnosno - šumovitost, a to se može samo ako država planira i ulaže kvalitetna sredstva, vezano za biološka ulaganja. U svim kriznim vremenima šume su bile i ostale oslonac svakog društva. Tako i danas to treba negovati i poštovati.
Šuma je složena formacija biogeneza i kao takva zaslužuje više pažnje i kvalitetnijeg razmišljanja u odnosu na ovaj član 46. Predloga zakona koji je predložio predlagač.
Srpska radikalna stranka smatra da ovaj član treba brisati, a Zakon o šumama regulisati tek posle donošenja ustava i svih pratećih zakona koji su vezani za šume i šumske komplekse.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li se još neko javlja za reč od ovlašćenih učesnika u raspravi? (Da.)
Narodni poslanik Tomislav Nikolić, predstavnik poslaničke grupe.
...
Srpska radikalna stranka

Tomislav Nikolić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, sudbina člana 46, je u stvari, slika političkih odnosa, političke klime, trgovine, ucena, glasanja po narudžbini koja sada dominiraju na politčkoj sceni, pa i u ovoj Narodnoj skupštini.
Kada smo dobili Predlog zakona, bilo je očigledno da Vlada Republike Srbije ne može da prihvati član 46. Posle toga je usledio amandman narodnog poslanika iz DOS-a, koji je direktor Javnog preduzeća "Srbijašume", pa smo na televiziji videli početak kampanje, (a ova vlada se samo bavi televizijskim kampanjama), koja je opravdavala amandman na član Predloga zakona. Čitav seminar je organizovan o tome kako su šume nedeljive i kako ne postoji osnov da se formira novo javno preduzeće - Vojvodinašume (najverovatnije da će se tako zvati). Sve ovo što vam sada govorim je deo istorije i sve je palo u vodu onda kada je pao jedan amandman Vlade Republike Srbije na Predlog zakona i kada su se usijale telefonske veze između Beograda i Novog Sada. Sada mi ovde, kao prisutni koji, istina besplatno, prisustvuju jednoj pozorišnoj predstavi, ali karte nam je obezbedio narod za ovu predstavu, samo čekamo kako ćete se dogovoriti i kako je moguće da to rešite u roku od samo dva dana, tako da jedan opšti nacionalni interes prestane da to bude.
Ko to utvrđuje noću šta je nacionalni interes, a sutradan kada se probudi i kada se umije, odustane od onoga što je prethodne noći utvrđeno i već obnarodovano građanima Srbije kao opštenacionalni interes.
Gde je sada direktor preduzeća "Srbijašume" da nam kaže, pa kako to da nije uspeo za ovih godinu dana kako je DOS preuzeo rukovođenje tim preduzećem da sagleda da li je moguće podeliti šume u Srbiji ili nije.
Amandmanom koji je podneo, tvrdio nam je da nije moguće. Kada je povukao amandman, ispada da je to moguće. Pazite obrazloženje Vlade na amandman SRS - da bi odbila amandman i da bi to izgledalo uverljivije, Vlada nas upućuje na to kako se u Vojvodini nekontrolisano seče šuma, a kao u vrlo malom procentu se zanavlja i kako je samo 200 hektara pošumljeno prošle godine; tobož, raspašće se taj sistem i hajde da ga gurnemo u ruke Vojvodini, da ne odgovara Vlada Republike Srbije za sudbinu šuma u Vojvodini.
Pa, nije to vruć krompir, šume nigde nisu vruć krompir, šume su bogatstvo. To što Vlada Republike Srbije sada trenutno loše gazduje šumama, i u Srbiji, i na teritoriji AP Vojvodine, nije razlog da se toga odriče. Nije razlog da to prepušta u ruke onima koji su i do sada o tome vodili brigu, pa vodili loše.
Očigledno da je nadzor nad gazdovanjem šumama u Vojvodini bio izuzetno loš, a oni isti ljudi koji su do sada radili u šumarstvu u Vojvodini, radiće u šumarstvu i u okviru preduzeća "Vojvodinašume", pa ako je od ukupne količine drveta, isečenog prošle godine u celoj Srbiji, skoro 35% isečeno na teritoriji Vojvodine, a ona ima samo 6,7% šuma čitave teritorije Srbije, to će biti i iduće godine.
Ništa se neće promeniti. Vojvodina će ostati bez šuma, pa nije valjda Vladi Republike Srbije cilj da pokaže kako Vojvodina neće umeti da gazduje šumama; valjda joj je cilj da sagleda teritoriju Republike Srbije, da obezbedi kontrolu nad radom svih onih koji rade u okviru države i da ta kontrola bude jedinstvena na teritoriji Republike Srbije.
Da ne bude posle kao na televiziji "da komšiji krava bude zdrava". U ovom slučaju, Vlada se ponaša u stilu "da komšiji crkne krava", da Vojvodina ostane bez šuma. Ostaće ako šume pređu potpuno u nadležnost Vojvodine, a ostaće bez šuma i ako DOS ostane na vlasti, jer nam Vlada priznaje da je 2001. godine izvršen pomor šuma na teritoriji AP Vojvodine, i niko za to ne odgovara.
Otkako smo dobili ministra poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, ostasmo bez šuma, ostasmo bez ptičica, ostasmo bez velikih ptica. Bilo bi mnogo bolje da ostanemo bez takvog ministra, nego da se ruinira pred nama flora i fauna, a vi ovde gledate - hoće li u 11 ili u 11,30 biti kvoruma za rad Narodne skupštine.