Dame i gospodo narodni poslanici, sudbina člana 46, je u stvari, slika političkih odnosa, političke klime, trgovine, ucena, glasanja po narudžbini koja sada dominiraju na politčkoj sceni, pa i u ovoj Narodnoj skupštini.
Kada smo dobili Predlog zakona, bilo je očigledno da Vlada Republike Srbije ne može da prihvati član 46. Posle toga je usledio amandman narodnog poslanika iz DOS-a, koji je direktor Javnog preduzeća "Srbijašume", pa smo na televiziji videli početak kampanje, (a ova vlada se samo bavi televizijskim kampanjama), koja je opravdavala amandman na član Predloga zakona. Čitav seminar je organizovan o tome kako su šume nedeljive i kako ne postoji osnov da se formira novo javno preduzeće - Vojvodinašume (najverovatnije da će se tako zvati). Sve ovo što vam sada govorim je deo istorije i sve je palo u vodu onda kada je pao jedan amandman Vlade Republike Srbije na Predlog zakona i kada su se usijale telefonske veze između Beograda i Novog Sada. Sada mi ovde, kao prisutni koji, istina besplatno, prisustvuju jednoj pozorišnoj predstavi, ali karte nam je obezbedio narod za ovu predstavu, samo čekamo kako ćete se dogovoriti i kako je moguće da to rešite u roku od samo dva dana, tako da jedan opšti nacionalni interes prestane da to bude.
Ko to utvrđuje noću šta je nacionalni interes, a sutradan kada se probudi i kada se umije, odustane od onoga što je prethodne noći utvrđeno i već obnarodovano građanima Srbije kao opštenacionalni interes.
Gde je sada direktor preduzeća "Srbijašume" da nam kaže, pa kako to da nije uspeo za ovih godinu dana kako je DOS preuzeo rukovođenje tim preduzećem da sagleda da li je moguće podeliti šume u Srbiji ili nije.
Amandmanom koji je podneo, tvrdio nam je da nije moguće. Kada je povukao amandman, ispada da je to moguće. Pazite obrazloženje Vlade na amandman SRS - da bi odbila amandman i da bi to izgledalo uverljivije, Vlada nas upućuje na to kako se u Vojvodini nekontrolisano seče šuma, a kao u vrlo malom procentu se zanavlja i kako je samo 200 hektara pošumljeno prošle godine; tobož, raspašće se taj sistem i hajde da ga gurnemo u ruke Vojvodini, da ne odgovara Vlada Republike Srbije za sudbinu šuma u Vojvodini.
Pa, nije to vruć krompir, šume nigde nisu vruć krompir, šume su bogatstvo. To što Vlada Republike Srbije sada trenutno loše gazduje šumama, i u Srbiji, i na teritoriji AP Vojvodine, nije razlog da se toga odriče. Nije razlog da to prepušta u ruke onima koji su i do sada o tome vodili brigu, pa vodili loše.
Očigledno da je nadzor nad gazdovanjem šumama u Vojvodini bio izuzetno loš, a oni isti ljudi koji su do sada radili u šumarstvu u Vojvodini, radiće u šumarstvu i u okviru preduzeća "Vojvodinašume", pa ako je od ukupne količine drveta, isečenog prošle godine u celoj Srbiji, skoro 35% isečeno na teritoriji Vojvodine, a ona ima samo 6,7% šuma čitave teritorije Srbije, to će biti i iduće godine.
Ništa se neće promeniti. Vojvodina će ostati bez šuma, pa nije valjda Vladi Republike Srbije cilj da pokaže kako Vojvodina neće umeti da gazduje šumama; valjda joj je cilj da sagleda teritoriju Republike Srbije, da obezbedi kontrolu nad radom svih onih koji rade u okviru države i da ta kontrola bude jedinstvena na teritoriji Republike Srbije.
Da ne bude posle kao na televiziji "da komšiji krava bude zdrava". U ovom slučaju, Vlada se ponaša u stilu "da komšiji crkne krava", da Vojvodina ostane bez šuma. Ostaće ako šume pređu potpuno u nadležnost Vojvodine, a ostaće bez šuma i ako DOS ostane na vlasti, jer nam Vlada priznaje da je 2001. godine izvršen pomor šuma na teritoriji AP Vojvodine, i niko za to ne odgovara.
Otkako smo dobili ministra poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, ostasmo bez šuma, ostasmo bez ptičica, ostasmo bez velikih ptica. Bilo bi mnogo bolje da ostanemo bez takvog ministra, nego da se ruinira pred nama flora i fauna, a vi ovde gledate - hoće li u 11 ili u 11,30 biti kvoruma za rad Narodne skupštine.