PRVO VANREDNO ZASEDANJE, 19.02.2002.

17. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PRVO VANREDNO ZASEDANJE

17. dan rada

19.02.2002

Sednicu je otvorila: Nataša Mićić

Sednica je trajala od 11:05 do 18:05

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Čedomir Jovanović

Gospođo Mićić, poštovano predsedništvo, dame i gospodo narodni poslanici, predložićemo da zbog čestih problema sa kvorumom, koji su prolongirali donošenje nekih zakona,  skratimo raspravu u pojedinostima na tri minuta i na takav način damo sebi priliku da ispravimo sve ono što je u međuvremenu propušteno.
Dakle, molim Skupštinu za razumevanje i podršku.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Zahvaljujem.
Stavljam na glasanje predlog da se rasprava u pojedinostima ograniči na tri minuta.
Za 134, protiv 57, uzdržan jedan, nije glasalo 7, od ukupno 199 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština donela odluku da će rasprava u pojedinostima biti ograničena na tri minuta po amandmanu.
Na član 1. amandman je podneo narodni poslanik Veroljub Arsić.
Vlada, Odbor za finansije i Odbor za pravosuđe i upravu nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Reč ima narodni poslanik Veroljub Arsić, podnosilac amandmana na član 1.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo poslanici, gospodine ministre, kada ste pričali prvo o zgradi Vrhovnog suda i da smo mi jedina zemlja u svetu, u Evropi, koja nema zgradu Vrhovnog suda, mogu samo da vam kažem da mi već više od godinu i po dana nemamo Ustavni sud, i mislim da je to mnogo veći problem nego zgrada Vrhovnog suda.
U čitavoj današnjoj raspravi stiče se utisak, i po izlaganju ministra i po izlaganju poslanika koji su branili Predlog ovog zakona, da je do povećanja došlo iz dva razloga - zbog finansiranja sudova, to je, kažu, posredni razlog, ali onaj najvažniji jeste taj da bi se smanjio broj predmeta koji neopravdano stiže do suda.
Ja sam podneo amandman na član 1. da se umesto predloženih 1.000 dinara sudska taksa plaća 500 dinara. Sada ću da vam pročitam na šta se odnosi član 1. - "Poslednjim izmenama i dopunama ovog zakona sudska taksa koja se plaća u sudskim taksenim markama iznosila je 250 novih dinara".
Gospodin ministar i Vlada Republike Srbije su bili vredni, pa su 18. februara povećali taj iznos na 750, i to uputstvom, tako da je danas neophodno da se ta taksa podigne na 1.000 dinara.
Gospodine ministre, iz svega ovoga ne vidi se da se ova taksa plaća na parnice, na sudske postupke. Ova taksa u taksenim markama se plaća na overe, na prepise, na dokumenta, na vlasničke listove, na ugovore, i, gospodine ministre, postavlja se pitanje - o čemu smo mi danas čitav dan pričali?
Znači, o sudskim sporovima nema ni reči, a ja mogu vas da pitam, i vas i sve one koji su pisali ovaj zakon - ja ne znam vrednosti, sa kojim vrednostima novca vi baratate kod sebe, koliko ga imate? Ne postavljam to pitanje uopšte, ali mislim da predlagači ne znaju koliko je danas veliko 1.000 dinara. Vidim da se mrštite, pa računajte sami, ako jedna porodica ima četiri člana i prima 7.500 ili 7.600 dinara, koliko je za nju 1.000 dinara?
Da bi svoje pravo građanin ostvario pred sudom, (koji radi u interesu građana, znači, građani ne postoje zbog sudova, nego sudovi zbog građana), njemu je potrebno 1.000 dinara da overi najobičniji kupoprodajni ugovor, to za one bogatije; ali, za one siromašnije, koji najviše koriste sudove za overu prepisa, dokumenata, vađenje putnih isprava i slično... mislim da bi zbog svega ovoga, gospodine ministre, ovaj amandman trebalo da prihvatite.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko javlja za reč o ovom amandmanu?
Ima reč ovlašćena predstavnica poslaničke grupe SRS, gospođa Gordana Pop-Lazić.

Gordana Pop-Lazić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo, rečeno je ovde da već godinama ne postoji adekvatna zgrada za Vrhovni sud. Ja bih podsetila ministra, zna on to vrlo dobro, da je zgrada u Nemanjinoj 9, odmah do zgrade Vlade u Nemanjinoj 11, bila kupljena za potrebe Vrhovnog suda, odnosno izvršena je izvesna razmena sa Vojskom Jugoslavije za stanove; i trebalo je da se Vrhovni sud useli skoro u adaptirane prostorije, kada je došlo do agresije i kada su vaši prijatelji iz inostranstva bombardovali tu zgradu.
Znači, zgrada u Nemanjinoj 9 trebalo je da bude zgrada Vrhovnog suda. Država je o tome mislila i brinula. Nije tačno da smo imali takav odnos prema Vrhovnom sudu, kao što vi to hoćete da predstavite.
Sudske takse bi, naravno, i tako je svuda u civilizovanom svetu, trebalo simbolično da pokriju materijalne troškove u pravosuđu, a ne da se iz tih sredstava finansiraju plate zaposlenih i plate sudija.
To je ono što je pogrešna polazna osnova naše vlade (a rekla sam već u načelnoj raspravi) - bez obzira što građanin ima samo obavezu da uredno plati porez i da za uzvrat od države dobije sve što je potrebno i što država njemu duguje, vi dodatno zavlačite ruke u džepove naših građana, da biste dodatno finansirali ono što već morate iz budžeta da finansirate iz poreza, akciza i carina.
Ovo je jedna varka, da iz ovih 50% koji se izdvajaju za finansiranje pravosuđa od sudskih taksi mogu da se finansiraju plate sudija. Trebalo je onda bar da to nekako odgovarajućim podacima potkrepite, uz neki mali elaborat o broju zaposlenih, prosečnoj plati, o tome koliko se sredstava ukupno ubere iz ovih sudskih taksi. Mi možemo samo da naslućujemo da je vama bitna ta ukupna cifra od 383 miliona dinara mesečno, da se to ubere od svih sudskih taksi, a onda ste ovde merili - šta je to što je najčešće u opticaju, i tu ste najviše dizali takse. S obzirom da se ovde radi o taksenim markama, odnosno o taksama koje se plaćaju taksenim markama, do 1.000 dinara, a to su svi podnesci, tužbe, žalbe, prigovori, overe, - toga očigledno ima najviše, i tu ste najviše i podigli iznos taksa.
Poslanik Arsić iz SRS je tražio da to povećanje bude primereno mogućnostima naših građana, da se uveća samo za dva puta, odnosno da iznosi 500 dinara umesto predloženih 1.000, kako ste vi ovde predvideli.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko javlja za reč o ovom amandmanu? (Ne.)
Stavljam na glasanje amandman.
Za 52, protiv 116, uzdržanih nema, nije glasalo 18, od 186 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 2. amandman je podneo narodni poslanik Vladimir Garčević.
Vlada, Odbor za finansije i Odbora za pravosuđe i upravu nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Da li podnosilac amandmana želi reč? (Želi.)
Reč ima narodni poslanik Vladimir Garčević, podnosilac amandmana na član 2. Predloga zakona.

Vladimir Garčević

Poštovano predsedništvo, poštovani ministre, gospodo poslanici, očekivao sam da ćemo posle tri meseca dobiti nešto novo, a ne da ova skupština gubi dane na ovakve zakone, gde se uspostavlja harač nad narodom. Mogu reći, radi javnosti, da znam - od 76 amandmana Vlada Srbije je našla za shodno da usvoji svega jedan jedini amandman, i to poslanika DOS-a.
Valjda nisu svi amandmani bili toliko loši; amandmani su bili upućeni na smanjenje osnovice sporova, čime bi se smanjila i sudska taksa. Ja i predstavnici SPS-a ne vidimo rešenje samo u taksama, nego u poboljšanju privrede, radu, osposobljavanju privrede, stvaranju dohotka na taj način, a ne, kao ono juče što smo slušali, u uzimanju kredita da bi se dale plate, pa ćemo onda otplaćivati te kredite u narednom periodu.
Gospodo draga, kad hoćete da kažete da ste transparentni, pa nije potrebno mnogo mudrosti u obrazovanju da kažemo da će cena školovanja biti tolika, da povećamo plate prosvetnim radnicima; pa ćemo u zdravstvu, sada su dobili plate manje 11%, pa ćemo i tu da uvedemo još veće, pa se nećemo lečiti. To može da radi svako.
Gospodo, ponudite iz vašeg programa ovom narodu da bolje živi, ponudite narodu da se takse povećaju onoliko koliko su se naše plate povećale. Onda ima smisla i opravdanja da branite svoje stavove. Sve ostalo ide ka tome - oderi narod, pa će biti dobro vlasti jer će popuniti budžet. Može trenutno to da bude dobro, ali mislim dugoročnije, da ništa sa ovim nećete dobiti, samo ćete i dalje pogoršavati situaciju svih građana, a dovešćete do toga da neće moći nijedan spor da vode, jer neće imati sredstava da ga vode. Ko će da vodi sporove? Mislim da ministar to najbolje zna - onaj ko ima para, on plati da vodi spor. On to zna iz svoje nekadašnje profesije, advokature.
Prema tome, ako je cilj da samo bogati mogu voditi sporove, onda ste sa time, gospodo na vlasti, postigli cilj.
(Predsednik: Vreme.)
Ali, ako je cilj, što kažete vi, da bude pravna država; pravna država se zasniva na tome da svaki građanin ima pristup. Moram i ministru reći - vi kažete da ste pročistili sudstvo, kukali ste da vam ništa ne vrede sudije i da ih nema u Srbiji, a danas govorite nešto drugo.
(Predsednik: Upozoravam vas na prekoračenje vremena, gospodine Garčeviću.)
Treba pogledati istini u oči. Partijski formirate sudove, i to je istina, pa se ne možete nagoditi i ne znate onda šta ćete, koga ćete da postavite.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se o ovom amandmanu još neko prijavljuje za reč?
Reč ima ministar pravde i lokalne samouprave, gospodin Vladan Batić.

Vladan Batić

Dame i gospodo narodni poslanici, Vlada je prihvatila amandmane na ovaj član narodnih poslanika Đorđa Mamule i Petra Cvetkovića i zato ne možemo prihvatiti predloženi amandman, mada su delovi tog amandmana identični sa amandmanom pomenutih kolega.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko javlja za reč o ovom amandmanu? (Ne.)
Stavljam na glasanje amandman.
Za 45, protiv 110, uzdržanih nema, nije glasalo 29, od 184 narodna poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 2. amandman je podneo narodni poslanik Dragan Čolić.
Vlada, Odbor za finansije i Odbor za pravosuđe i upravu nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
Reč ima narodni poslanik Dragan Čolić, podnosilac amandmana.