PRVO VANREDNO ZASEDANJE, 21.02.2002.

19. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PRVO VANREDNO ZASEDANJE

19. dan rada

21.02.2002

Sednicu je otvorila: Nataša Mićić

Sednica je trajala od 11:05 do 16:55

OBRAĆANJA

...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Zahvaljujem.  Pošto više nema prijavljenih za diskusiju, ni predsednika ni predstavnika poslaničkih grupa, zaključujem načelni pretres.

Stavljam na glasanje Predlog zakona o budžetskom sistemu, u načelu.

Za 124, protiv 43, uzdržanih nema, nije glasalo 12, ukupno 179 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština većinom glasova prihvatila Predlog zakona o budžetskom sistemu, u načelu.

Otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.

(Žagor u sali.)

Izvolite.

Dragan S. Pavlović

Predlog po Poslovniku ima pravo poslanik, a to vi dobro znate. (Dođi pa kaži.) U skladu sa članom 138, kao i prethodnih dana, predlažem da se rasprava o amandmanima vodi tri minuta.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Stavljam na glasanje predlog narodnog poslanika da se rasprava u pojedinostima o ovom predlogu zakona vodi u trajanju od tri minuta. (Žagor u sali.) O svakom predlogu se posebno odlučuje. Ne, nego ćemo da napravimo salatu predloga, pa da napravimo raspravu o tome.
Molim narodne poslanike da se izjasne glasanjem.
Za 100, protiv 29, uzdržana dva, nije glasalo 45, ukupno 176 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština donela odluku da pretres u pojedinostima po ovom predlogu traje tri minuta.
Po Poslovniku, izvolite.
Reč ima narodna poslanica Gordana Pop-Lazić.

Gordana Pop-Lazić

Srpska radikalna stranka
Gospođo predsedavajuća, zaista ne znam dokle ćete vi da sprovodite teror u ovoj skupštini prema poslanicima SRS i da prenebregavate činjenicu da se javljamo za reč po Poslovniku. Juče nam niste omogućili repliku. Ostavljate sebi za pravo da sprovodite teror u ovoj skupštini, a što je zaista nezamislivo.
Predlog poslanika SRS je da se o svakom amandmanu raspravlja po jedan minut. Hvala.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Ako sam vas dobro razumela, predlog je da se ograniči na jedan minut? (Da.)
Stavljam na glasanje predlog narodne poslanice Gordane Pop-Lazić da se rasprava o amandmanima na ovaj predlog zakona ograniči na jedan minut.
Za 55, protiv 14, uzdržanih 11, nije glasalo 83, od ukupno 163 narodna poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština odbila ovaj predlog. (Žagor u sali.)
Nastavljamo raspravu u pojedinostima.
(Slobodan Janjić, sa mesta: Po Poslovniku.)
Po kom osnovu vi? Samo šefovi poslaničkih grupa, predsednici. Izvolite.

Slobodan Janjić

Srpska radikalna stranka
Nije valjda gospodin Pavlović prestolonaslednik, on je samo nosio Titovu štafetu, a nije dobio ništa u nasleđe. Predlažem da rasprava traje deset minuta. Ovaj gospodin što mi dobacuje, nemoj da se poistovećuje sa svojim pacijentima, inače on je marveni lekar.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Dobro, stavljam na glasanje predlog narodnog poslanika da rasprava o amandmanima traje deset minuta.
Za 31, protiv 48, uzdržanih 6, nije glasalo 84, od ukupno 169 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj predlog.
Na član 1. amandman je podneo narodni poslanik Božidar Vučurović.
Vlada, Odbor za finansije i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Podnosilac amandmana želi reč. Izvolite.

Božidar Vučurović

Dame i gospodo narodni poslanici, vidim da nije uključen mikrofon.
Dame i gospodo narodni poslanici, vidim da podnosioci ovog zakonskog predloga čeznu za terminologijom svojih ideologa, Kardelja i Labusa, samostalnim složenim organizacijama udruženog rada, samostalnim složenim interesnim organizacijama, socijalnog, zdravstvenog i bilo kog drugog osiguranja itd. Svojim amandmanom sam predložio; hoćete li gospođo predsedavajuća, molim vas, opomenuti članove Ženske mreže, da radije rešavaju onaj svoj gorući problem koji rešavaju peticijom oko frizera sada, pošto više nije oko kolača, a mene da ostave na miru da obrazložim svoj amandman.
Tražio sam da se naziv "organizacija obaveznog socijalnog osiguranja" zameni nazivom "zavodi i fondovi", da bih vas time što pre uveo u Evropu. Evropa i evropsko zakonodavstvo ne poznaju termin -organizacija obaveznog socijalnog osiguranja. Kada bi ste Englezu rekli organization of compulsory social insurance, on bi umro od smeha. Zavodi i fondovi su termini koji se koriste u Evropi.
Ali, nije ovde problem u terminu, iako ga Vlada nemušto brani time da to stoji u članu 68. Ustava. U članu 68. Ustava to ne stoji, naravno, nego zbog toga što u upravljanju sredstvima zavoda i fondova učestvuju osiguranici i korisnici. U ovoj novoj kovanici koja ulazi u trezor, konsolidovani, upravlja ministar finansija. Znači, nema više zavoda i fondova, ima ministra finansija koji upravlja sredstvima tih zavoda i fondova.
Ustav, član 68, na koji se poziva Vlada, kaže da se prava po osnovu obaveznog socijalnog osiguranja obezbeđuju preko organizacije kojom upravljaju osiguranici i korisnici. Te organizacije su fondovi. fond socijalnog, fond zdravstvenog, fond penzionog osiguranja.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
 Da li se još neko od ovlašćenih učesnika u raspravi javlja za reč? (Ne.)
Stavljam amandman na član 1. na glasanje.
Za 16, protiv 100, uzdržanih nema, nije glasao 41, od 157 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 2. amandman je podneo narodni poslanik Veroljub Arsić.
Vlada, Odbor za finansije i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li podnosilac amandmana želi reč? (Da.)
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo poslanici, za sve ovo vreme koliko već zaseda ova skupština, a to je više od godinu dana, DOS-ova većina jednu stvar, čini mi se,  nije naučila. Kada se god postavljaju ograničenja poslanicima opozicije kada je u pitanju vreme izlaganja amandmana ili trajanje diskusije, po pravilu je ta diskusija mnogo duža, mnogo više traje nego kada ograničenja nema. Kada ograničenja nema, narodni poslanici su usredsređeni na svoja izlaganja, nisu raspoloženi i nemaju vremena da vode računa o opstrukciji rada parlamenta, a skraćivanje vremena svakom narodnom poslaniku da obrazlaže svoj amandman je opstrukcija prava narodnog poslanika koju zloupotrebljava posalnička većina.
Molim vas, nemojte da dobacujete, koristim svoje vreme od amandmana, inače sam mogao kao ovlašćeni predstavnik poslaničke grupe da diskutujem o ovom skraćenju. Samo vam na to skrećem pažnju.
Što se člana 2. tiče (ne znaš ni koja je tačka na dnevnom redu, sram te bilo), kao što sam u svom izlaganju već pričao, nailazi se u ovom predlogu zakona na izraze koji nisu domaći, koji ne postoje u srpskom rečniku. Jedan od tih izraza je reč "aproprijacija". Reč je francuskog porekla, a SRS smatra da već ako u narodu neke greške ne može da ispravi, može bar u zakonima, tako da je predložila amandmanom na član 2. da se reč "aproprijacija" briše i da se stave domaće odgovarajuće reči koje bi značile "odobrena budžetska sredstva", što i jeste prava definicija tog dela zakona.
Molim vas, pre nego što pređemo na glasanje, zatražiću od predsednika ili predsedavajućeg Narodne skupštine da se utvrdi kvorum. Hvala.