PRVA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANJA, 16.04.2002.

10. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PRVA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANJA

10. dan rada

16.04.2002

Sednicu je otvorila: Nataša Mićić

Sednica je trajala od 11:10 do 18:00

OBRAĆANJA

...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo rad Prve sednice Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2002. godini.
Obaveštavam vas da, prema službenoj evidenciji, sednici prisustvuje 150 narodnih poslanika.
Molim vas da radi utvrđivanja kvoruma ubacite identifikacione kartice u vaše poslaničke jedinice.
Molim narodnog poslanika Srboljuba Živanovića, koji drži karticu u ruci, da ubaci karticu.
Konstatujem da imamo kvorum i možemo nastaviti rad.
Obaveštavam vas da su sprečeni da prisustvuju sledeći narodni poslanici Stevan Lilić, Branislav Pomoriški, Slavoljub Matić, Pal Šandor, Zoran Bošković i Branko Gligorić (popodne).
Obaveštavam Narodnu skupštinu da su pozvani da sednici prisustvuju predsednik, potpredsednici, ministri i sekretar Vlade Republike Srbije, kao i sekretar Republičog sekretarijata za zakonodavstvo.
Takođe, saglasno članovima 83. i 84. Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije, obaveštavam vas da sam na ovu sednicu pozvala predstavnike Centra za slobodne izbore i demokratiju, predstavnike Stalne konferencije gradova i opština Jugoslavije, predstavnike Studentske unije Srbije, predstavnike Saveza studenata Beograda, studente Studijske grupe za Ustavno pravo na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu, predstavnike Narodnog pokreta "Otpor", predstavnike Niške studentske asocijacije i predstavnike Studentske federacije.
Prelazimo na 6. tačku dnevnog reda: - PREDLOG ZAKONA O UNIVERZITETU (pojedinosti)
Na član 13. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Toma Bušetić, Žarko Obradović, Branko Ružić, Slobodan Tomović i Milan Stanković.
Vlada, Odbor za prosvetu i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li predstavnik podnosilaca amandmana želi reč? Izvolite, narodni poslanik Toma Bušetić.

Toma Bušetić

Dame i gospodo narodni poslanici, sa grupom poslanika SPS predložio sam, naravno u ime SPS-a, da se u članu 13. reč "Vlada" zameni sa "Narodna skupština". Da podsetim o čemu se radi: kada je osnivač univerziteta, odnosno fakulteta Republika, akt o osnivanju donosi Vlada. Znači, mi predlažemo da umesto Vlade akt o osnivanju donosi Narodna skupština.
Evo, kratko ću da obrazložim zbog čega. Pre svega smatramo da je ovaj zakon u dobroj meri prepisan od onog iz 1992. godine, a taj zakon iz 1992. godine je predviđao da akt o osnivanju i ukidanju univerziteta ili fakulteta donosi Narodna skupština.
Ako je sve to tako bilo, zašto to sada ne bi bilo ugrađeno i zašto to ne bi nastavili, jer je sasvim jasno da, kada je reč o Skupštini nju možemo da kontrolišemo, Skupština je javna, a kada je reč o Vladi, to je sasvim drugačija situacija.
Rekao bih još jednu stvar, koja se možda neće sviđati mnogima iz DOS-a, ali jednostavno ova vlada nema ni kredibilitet da odlučuje o ovakvom krupnom pitanju. Znate, to je Vlada u kojoj je jedan potpredsednik razrešen zbog seksualne afere, drugi je razrešen zbog špijunske afere, Vlada u kojoj sede i strani državljani, poput Đelića, Pitića. Mislim da su to važni razlozi i predlažem da prihvatite ovaj amandman, znači da Narodna skupština odlučuje, odnosno da donosi akt o osnivanju.
Kao što smatram da Narodna skupština treba da odlučuje i o ukidanju univerziteta ili fakulteta, jer, kakva je situacija, možemo vrlo lako da dođemo u poziciju da DOS izgubi na lokalnim izborima u Kragujevcu, pa da onda ukine Univerzitet u Kragujevcu i da ga napravi u Novom Pazaru, primera radi samo.
Predlažem da ovo usvojite, ovo je dobar predlog.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko prijavljuje za reč o ovom amandmanu? (Ne.) Stavljam na glasanje amandman. A da, izvolite, ovlašćeni predstavnik poslaničke grupe SPS, narodni poslanik Bora Stanimirović.

Bora Stanimirović

Dame i gospodo narodni poslanici, poštovani ministre, uvaženo predsedništvo, stvarno ima razloga da se ovaj amandman prihvati, a da se praktično ništa ne promeni što se tiče stava Vlade. Sigurno je da je Narodna skupština ta koja je uvek odlučivala o osnivanju univerziteta i fakulteta jer se ovim pokrivaju na taj način mnoge regije i onda tek dolazi do pravih odluka.
Samo ću nekoliko primera navesti, to se dešavalo ranije i tokom mandata ove vlasti, a dešavaće se i kasnije da Vlada može, polazeći od nekog interesa, neke regije ili nekog pritiska, da otvori fakultet ili univerzitet maltene na kraju sednice u toku onog drugog dela radnog dela, sednica Vlade. Ovo utoliko pre što se ovde vidi u članu 15. Zakona iz 1992. godine - akt o osnivanju univerziteta, odnosno fakulteta donosi Narodna skupština.
Prošli put govorio sam da je Vlada neke članove Zakona iz 1992. godine prihvatila u celini, uglavnom i to je dobro, ali je zato prihvatila ono što joj je odgovaralo iz ovog zakona iz 1998. godine, koji je najviše kritikovan iz raznih razloga, da sada to ne pominjem. Upravo je najvažniji slučaj ovde. Član 14. Zakona iz 1998. godine glasi - Kada je osnivač univerziteta, odnosno fakulteta Republika, akt o osnivanju donosi Vlada. Pazite, tri člana, 13, 14. i 15, iz tri zakona.
Član 14. Zakona iz 1992. godine lasi da akt o osnivanju univerziteta, odnosno fakulteta donosi Narodna skupština, što je potpuno ispravno. Ne vidim razloga zbog čega bi Vlada ulazila u osnivanje fakulteta i bavila se tim problemom, ako se zna da je Narodna skupština kompetentna, nadležna da ona ima predstavnike iz čitave Republike i da se na nju može uticati preko raznih drugih organa; Vlada može preko Republičkog saveta, preko univerziteta, pošto univerziteti daju mišljenje da o tome odlučuje.
Mislim da bi se dobilo mnogo. Najviše kritika će biti, a bilo je na ovaj član i još na dva-tri člana Zakona iz 1998. godine. Zbog čega sada dozvoljavamo da se ovo desi.
Još jedno pitanje - nigde u ovom predlogu zakona koji je sada na dnevnom redu nema na osnovu čega Vlada odlučuje; svuda u svetu, a i po Zakonu iz 1992. godine, odlučuje se na osnovu elaborata, o potrebi za osnivanjem fakulteta. Nema, Nacionalni savet je isto što i Vlada, nemojte. Ali, što se tiče univerziteta, ni kod Nacionalnog saveta ne stoji da odlučuje na osnovu elaborata. Ne može se osnovati univerzitet, odnosno fakultet bez elaborata.
Zato predlažem da se ovaj amandman prihvati.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Hvala. Da li se još neko javlja za reč o ovom amandmanu? Da, reč ima narodni poslanik Vojislav Šešelj. Izvolite.
...
Srpska radikalna stranka

Vojislav Šešelj

Dame i gospodo narodni poslanici, ovim amandmanom je otvoreno jedno veoma ozbiljno pitanje koje nije moguće razrešiti postojećim zakonskim projektom. To pitanje je koncepcijske prirode i tiče se upravljanja univerzitetom, kontrole nad univerzitetom. Da li će univerzitet biti pod kontrolom izvršne ili zakonodavne vlasti? Koje su posledice? Kada je univerzitet pod kontrolom izvršne vlasti, pa je izvršna vlast suviše ideološki zagrižena, kao ova sadašnja, pa se još zalaže za lustracije, za progon političkih protivnika i o tome se otvoreno govori, onda je sa aspekta društvenih interesa veoma problematično da izvršna vlast upravlja univerzitetom.
Što se tiče zakonodavne vlasti, ona ne treba u principu da obavlja upravne delatnosti, ali u određenim situacijama, kada je reč o posebno važnim nacionalnim interesima, kao što je na primer upravljanje državnom televizijom ili akademijom nauka ili nekom velikom institucijom društva, pa i univerzitetom, to bi bilo moguće, ali povlači druge posledice. Onda ne bi mogla Vlada da delegira svoj deo članstva u upravne organe univerziteta, nego bi to radila Narodna skupština.
Nekada, u komunističko vreme, Narodna skupština je, koliko se sećam, i delegirala u komunističke savete univerziteta svoje predstavnike. Ona je glumila, naravno, demokratiju. Suštinski je tu demokratija moguća samo ukoliko postoji višepartijski sistem i ukoliko bi upravljanje posebno važnim nacionalnim institucijama bilo proporcionalno učešću pojedinog političkog faktora u parlamentu, a ne proporcionalno njegovoj moći u najvišem organu izvršne vlasti kao što je vlada.
Amandman je interesantan, ali je, po mom mišljenju, neuklopiv u ovaj zakonski projekat. On obara u celosti ovaj zakonski projekat. Nije nemoguće da će taj projekat svakako biti oboren u najskorije vreme, ali treba onda osmisliti novu koncepciju zakona o univerzitetu koja bi bila trajna i koja ne bi zavisila od promene na kormilu izvršne vlasti, nego bi bila trajna vrednost za bilo koju vlast u budućnosti; nešto što, dakle, odgovara i vlasti i opoziciji, ono što je nesporno u nacionalnom interesu. Onaj ko je u jednom trenutku na vlasti treba da razmišlja šta će se desiti kada za koji mesec pređe u opoziciju.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Hvala. Reč ima narodni poslanik Čedomir Jovanović, predsednik poslaničke grupe DOS. Izvolite.
...
Demokratska stranka

Čedomir Jovanović

Gospođo Mićić, poštovano predsedništvo, dame i gospodo narodni poslanici, veoma zanimljive primedbe, ne samo zbog teme koju tretiraju, već i zbog činjenice da su u potpunoj suprotnosti sa zakonom koji menjamo, pokušavajući da na takav način sprečimo dalji razvoj degradirajućih procesa na našem univerzitetu.
Podsetiću vas ne na sve ono što smo učinili suprotstavljajući se donošenju i usvajanju Zakona o univerzitetu 1998. godine, podsetiću vas na jedan njegov član, na član 14, u kome se kaže da u slučaju osnivanja univerziteta, odnosno fakulteta čiji je osnivač Republika, Vlada o tome donosi odluku. To tada nije smetalo nikome, bar nikome ko je predstavljao deo parlamentarne većine. Naravno da je bila potrebna saglasnost na elaborat i tu saglasnost je davala, pretpostavićete, opet Vlada, kroz resorno Ministarstvo prosvete.
U čemu su razlike predloga koje mi podržavamo i u čemu su osnove suprotstavljanja amandmanu kojim se zapravo zadržava stanje iz 1998. godine? Upravo u funkciji Republičkog saveta za unapređenje univerzitetskog obrazovanja. Nije tačno da njega čini izvršna vlast, nije tačno da u njemu izvršna vlast ima većinu svojih predstavnika, jer je veoma jasno utvrđena procedura izbora i rektora i prorektora. Zna se broj rektora i prorektora u Srbiji i jasno se može videti da je broj predstavnika Vlade, odnosno ljudi koje Vlada imenuje u republički savet, daleko manji od broja predstavnika univerziteta.
Ovde se zapravo radi o zameni teza kojom se pokušava odbrana neodbranjivog. Znate, nekada su ljudi koji ne mogu da upišu fakultet odlazili na druge poslove, a svesni nekih svojih mana i nedostataka, tražeći opravdanje u drugoj vrsti angažmana. Međutim, mi smo jedno vreme živeli u zemlji u kojoj su ljudi menjali zakon da bi mogli biti profesori. Danas, kada govorimo o novom zakonu, njima je jasno da se gube privilegije koje su proizilazile iz uzurpiranog prava, između ostalog i kroz Zakon o univerzitetu iz 1998. godine. Tako nešto nema našu podršku i pozivam vas da pročitate zakon iz 1998. godine, koji ste kao poslanička većina tada usvojili, i da vidite u čemu su zapravo suštinske razlike između onoga što radimo mi i onoga što radite vi i u čemu je srž vaše neprincipijelnosti, koja nije zastrašujuća, ali je zabrinjavajuća.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Hvala. Da li se još neko javlja za reč o ovom amandmanu? (Da.) Izvolite, reč ima ministar prosvete i sporta, gospodin Gašo Knežević.
...
Građanski savez Srbije

Gašo Knežević

Jedan moj profesor je znao da govori -ako me Pera brani, nešto sa mojim mišljenjem nije u redu. Došli smo u takvu situaciju da me brani neko ko dovodi u pitanje moj način razmišljanja, ali dobro. Zakon o Vladi kaže da Vlada predstavlja Republiku. Tačno je ovo što je gospodin Jovanović izneo, da nije smetalo, onda se ovde radi o pojedinačnom aktu. Kao takav, on uređuje međusobne odnose. Još na jednu stvar bih hteo da vam skrenem pažnju - Zakonodavni odbor Skupštine je kazao da to nije pravno moguće. Prema tome, postoje mnogi razlozi zaista, ali postoje i sistemski razlozi koji ne dozvoljavaju da Skupština o tome donosi odluku. Samo toliko. Hvala.