PRVA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANJA, 08.05.2002.

17. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PRVA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANJA

17. dan rada

08.05.2002

Sednicu je otvorila: Nataša Mićić

Sednica je trajala od 11:35 do 18:00

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Predstavnik Vlade je prihvatio u ime Vlade, ali Odbor za prosvetu nije prihvatio, te Narodna skupština mora da se izjasni o prihvatanju ovog amandmana.
Stavljam na glasanje amandman na član 3.
Za je 130, protiv četiri, uzdržanih nema, nije glasalo 42, od ukupno 176 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština većinom glasova prihvatila ovaj amandman.
Na član 4. amandman je podneo narodni poslanik Đura Lazić.
Vlada, Odbor za prosvetu i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li podnosilac amandmana želi reč? (Da.) Izvolite.

Đura Lazić

U ime poslaničke grupe SPS podneo sam amandman na član 4. predloženog zakona i ovim amandmanom predlažem da se briše ceo član iz prostog razloga što je opredeljenje SPS-a da se verska nastava treba izvoditi u verskim objektima. Nešto više o ovome sam govorio u izlaganju o amandmanima na Predlog zakona o osnovnoj školi, tako da ne bih neke stvari ponavljao. Međutim, samo dva razloga bih naveo zbog čega bi trebalo vršiti i izvoditi versku nastavu u verskim objektima - iz praktičnih razloga i racionalnih. Prvo, recimo u jednoj školi nastava se izvodi na srpskom jeziku, a učenici su pripadnici više verskih zajednica. Kako u tom slučaju organizovati versku nastavu u školi?
Drugo, bilo bi bolje i efektnije zbog ambijenta i zbog uticaja i sredine u verskom objektu, u božijim hramovima, držati versku nastavu u tim objektima, nego u školi. To je moje mišljenje, jer sam dugo radio u prosveti i znam da i okolnosti, sredina, ambijent i te kako utiču na pažnju i na zainteresovanost đaka. To je što se toga tiče.
Iskoristio bih priliku, pošto je gospodin ministar tu, pa da obavestim i da iznesem jednu primedbu građanke iz Svilajnca, profesora ruskog jezika Poljoprivredno-veterinarske škole u Svilajncu, koja nema pun fond časova; tražila je u toj školi da joj se refundira taj broj časova preko rada u školskoj biblioteci. Koliko je meni poznato, iz prakse, filolozi su obično dobijali neku nakandu za nepun broj časova radom u biblioteci. Međutim, ova koleginica, profesor ruskog jezika, nije naišla na razumevanje kod direktora koji je taj posao poverio svojoj supruzi, inače profesoru biologije, iako je imala pun broj časova. Tako da je zaista ova prosvetna radnica, profesor ruskog jezika, ostala sa neostvarenim pravima; žalila se više puta kod pomoćnika ministra za srednje obrazovanje Refika Šaćimovića koji je davao u više navrata različita tumačenja, i nikako nije mogla da ostvari neka prava. Ovde se očito radi o prisutnosti nepotizma, pa bi zamolio ministra da učini nešto da se ova nepravda prema ovoj gospođi ispravi. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li se još neko od ovlašćenih učesnika u raspravi javlja za reč? (Ne.)
Stavljam amandman na glasanje.
Za 49, protiv 79, uzdržanih nema, nije glasalo 45, od ukupno 173 narodna poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Predlog da se posle člana 4. doda novi član 4a.
Narodni poslanik Branko Pavlović podneo je amandman kojim predlaže da se posle člana 4. doda novi član 4a.
Vlada i Odbor za prosvetu nisu prihvatili ovaj amandman.
Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Da li podnosilac amandmana želi reč? (Ne.)
Da li neko drugi od ovlašćenih učesnika u raspravi želi reč? (Ne.)
Stavljam na glasanje amandman.
Za 31, protiv 76, uzdržanih nema, nije glasalo 65, od 172 narodna poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 6. amandman je podneo narodni poslanik Ljubiša Maravić.
Vlada, Odbor za prosvetu i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li podnosilac amandmana želi reč?
Reč ima narodni poslanik Ljubiša Maravić.

Ljubiša Maravić

Dame i gospodo narodni poslanici, gospodine ministre, na osnovu članova 142. i 143. Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije, na Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o srednjoj školi, ispred SPS, podneo sam amandman da se briše član 6, jer smatram da uvođenje verske nastave i drugog predmeta etičko-humanističkog sadržaja, kao fakultativnih predmeta, nema ustavni okvir i osnov. Takođe, međunarodne deklaracije na koje se zakonodavac poziva ne govore o prinudi u vaspitanju i obrazovanju, već govore da svaki čovek ima pravo na slobodu misli, savesti i veroispovesti, samostalno i u zajednici sa drugima.
Zakonodavac je ovim prekoračio prava i slobode čoveka, jer uvodi obavezu da se pohađa jedan od ponuđenih predmeta, iako se veliki broj učenika u srednjim školama nije izjasnio ni za jedan od ova dva predmeta. Mi socijalisti se zalažemo za slobodu misli i veroispovesti u crkvenim objektima, a država treba materijalno da pomogne da se za one koji žele omogući organizovanje verske nastave u crkvenim objektima za tradicionalne religije.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li još neko želi reč? (Da.)
Reč ima narodni poslanik Žarko Obradović.
...
Socijalistička partija Srbije

Žarko Obradović

Poštovano predsedništvo, kolege poslanici, gospodine ministre, poslanička grupa SPS je podnela amandman na član 6. preko kolege Ljubiše Maravića da se ovaj član zakona briše. Za to imamo nekoliko, po mom mišljenju, vrlo ubedljivih razloga. Naime, nije jasno iz ovog člana Predloga zakona koji je to predmet etičko-humanističkog sadržaja. Drugo, ono što je za nas bitno, to je činjenica kakva je to pogodnost uvođenja ovih izbornih predmeta za učenike. Pitanje je kakvi će biti nastavni sadržaji u tim predmetima i kakve će pogodnosti to imati za učenike.
Naime, zakon predviđa da se učenik srednje škole obavezuje da odabere jedan od ova dva izborna predmeta u prvom i svakom narednom razredu. Učenik može menjati svake naredne godine jedan predmet. Sada se postavlja jedno logično pitanje - šta to njemu može u tom vaspitno-obrazovnom procesu značiti ako svake naredne godine bude menjao predmet? Drugo, takođe se predviđa da se izborna nastava jednog ili drugog predmeta izvodi bez obzira na broj učenika koji se prijavi. Znači, nezavisno od broja učenika nastava mora da se izvodi.
Kada je reč o veri, moram reći naš principijelan stav, da mi socijalisti nismo protiv vere, ali pošto je crkva odvojena od države i vera treba da bude van škole. Kolega Maravić je pomenuo i taj ustavni okvir, odnosno ustavni problem. Moram podsetiti da u Ustavu Republike Srbije, u članu 41, stoji veoma jasno da su verske zajednice odvojene od države i slobodne u vršenju verskih poslova i verskih obreda, da verska zajednica može osnivati verske škole i dobrotvorne organizacije, da država može materijalno pomagati verske zajednice. To suštinski znači da država, ako hoće, može crkvi dati novac potreban za vaspitno-obrazovni rad i da za to nađe odgovarajući način. Ovako, na ovaj način, kroz zakon, crkva se uvlači u državu na mala vrata, jer činjenica je da se sve verske zajednice, bez obzira na brojnost učenika, uvode u škole.
Po našem mišljenju, postoji još jedan veoma važan razlog zašto treba prihvatiti ovaj amandman, odnosno brisati ovaj član Predloga zakona. To je činjenica da su za izvođenje verske nastave i predmeta etičko-humanističkog sadržaja potrebna i dodatna velika finansijska sredstva. Govoreći o zakonu u načelu, mi smo pomenuli i ono što stoji u obrazloženju Vlade Republike Srbije, a to su velika sredstva za fakultativne predmete, a može se shvatiti koliko će biti potrebno novca i za ove predmete, pogotovu u onim nacionalnim i versko mešovitim sredinama gde će biti potrebno plaćati mnogo veći broj nastavnika za versku nastavu.
U svakom slučaju, svi ovi razlozi upućuju na potrebu da se prihvati amandman kolege Ljubiše Maravića i mi predlažemo da se ovaj član zakona briše.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li se još neko javlja za reč? (Ne.)
Stavljam na glasanje amandman.
Za 36, protiv 79, uzdržanih nema, nije glasalo 57, od 172 narodna poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 6. amandman je podneo narodni poslanik Aleksandar Vučić.
Vlada, Odbor za prosvetu i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li neko želi reč?
Reč ima ovlašćena predstavnika poslaničke grupe SRS Gordana Pop-Lazić.

Gordana Pop-Lazić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, članom 6. interveniše se u članu 27. postojećeg, još uvek važećeg, Zakona o srednjoj školi. Mi ovim našim amandmanom zastupamo stav SRS da verskoj nastavi ne treba postavljati alternativu kroz bilo koji drugi predmet i na taj način terati učenike da se opredeljuju da li će učiti versku nastavu ili neki drugi predmet koji je ovde nesrećno nazvan - predmet etičko-humanističkog sadržaja; obzirom da svaki predmet koji se izučava u školi treba da ima etičko-humanistički sadržaj, a znamo da smo nesrećno dobili taj jedan predmet sada u ovoj školskoj godini koja upravo traje, koji se zove građansko vaspitanje.
Naš predlog je da ovaj stav 2. glasi: "Izborni predmet je verska nastava koja se ostvaruje u skladu sa nastavnim planom i programom za odgovarajuću školu, bez obzira na broj učenika." Znači, brisati ovu alternativu koju Vlada predlaže i da se stav 4. promeni tako da glasi: "Učenik se izjašnjava prilikom upisa u prvi i svaki naredni razred škole o tome da li će pohađati nastavu iz izbornog predmeta koji postaje obavezan za učenika u toj školi".
Istini za volju, iako se Srpska radikalna stranka zaista zalaže za uvođenje verske nastave i u osnovno i u srednje obrazovanje, smatram da je Vlada na neki način dovela crkvu u jedan veoma neprijatan položaj. Jer, prosto ne mogu da zamislim kako će se doneti programi za rad u ovom predmetu na svim nivoima ako zamislimo situaciju da se u jednom razredu, a naći će se verovatno, recimo u petom razredu osnovne škole, jedno dete prvi put sreće sa predmetom verske nastave, a neko već to izučava pet godina. Ili, sada u srednjoj školi, kroz koju godinu će to biti još izražajnije, neko prvi put u drugom razredu gimnazije, a neko dete kontinuirano to uči od prvog razreda osnovne škole.
Ko je taj koji može da donese adekvatan program da na istom uzrastu deca uče praktično jedan te isti predmet na različitim nivoima? Mislim da je ovo ismevanje crkve i da je tu trebalo ići postupno, jer ćemo se naći u paradoksalnoj situaciji, da jednostavno program neće moći da bude adekvatno donet, da će sve to izgledati smešno, a želeli bismo da to bude veoma ozbiljno i da ima pozitivan uticaj na našu decu.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li još neko od ovlašćeni učesnika želi reč? (Ne.)
Stavljam amandman na glasanje.
Za 21, protiv 76, uzdržanih nema, nije glasalo 72, od ukupno 169 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 6. amandman je podneo narodni poslanik Branko Pavlović.
Vlada i Odbor za prosvetu nisu prihvatili ovaj amandman.
Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Da li neko od ovlašćenih učesnika u raspravi želi reč? (Ne.)
Ako ne, stavljam amandman na glasanje.
Za sedam, protiv 81, uzdržanih nema, nije glasalo 82, od ukupno 170 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 6. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Milan Radulović i Bojana Aleksić.
Vlada i Odbor za prosvetu nisu prihvatili ovaj amandman.
Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć. Da li podnosioci amandmana žele reč? (Da.)
Reč ima podnosilac amandmana Milan Radulović.

Milan Radulović

Poslanici Demokratske stranke Srbije podneli su amandman na član 6, koji inače ocenjujemo najboljim članom u celom ovom zakonu i najozbiljnijom inovacijom Zakona o srednjoj školi. Članom 6. predviđa se uvođenje izbornih predmeta, što je jako dobro.
U dosadašnjem Zakonu o srednjoj školi izbornih predmeta nije bilo. Pretpostavljam da će u daljoj reformi školskog sistema biti više izbornih predmeta.
Dobar je ovaj član i zbog toga što su dobro nađeni izborni predmeti, što se uvođenjem izbornih predmeta - verske nastave i drugog predmeta - praktično zadovoljava osnovno pravo učenika, a to je pravo na obrazovanje.
Naime, u srednjoj školi, bez poznavanja istorije religije, bez poznavanja religiozne kulture, kulture religijskih zajednica, nije mogućno potpuno razumeti u prvom redu etiku, filosofiju i psihologiju, ali iznad svega i više od svega, nije moguće razumeti umetničke discipline.
No, i pored toga smo stavili amandman na ovaj član, iako ga - ponavljam - izuzetno uvažavamo i smatramo da je to najbolje što je predloženo ovim izmenama.
Predložili smo svojim amandmanom da se izborni predmeti u srednjoj školi ne biraju svake školske godine, već da učenik na početku srednjeg školovanja izabere izborni predmet i da ga izučava do kraja školovanja.
Vlada je, odgovarajući na naš amandman, rekla da je izborni predmet prevashodno vaspitnog karaktera i da stoga treba ostaviti veću slobodu izbora. U osnovnoj školi to možda jeste predmet vaspitnog karaktera, u prvom redu. Ali u srednjoj nije. U srednjoj je to u najmanju ruku podjednako predmet i obrazovnog i vaspitnog karaktera. Srednjoškolci će u okviru verske nastave učiti istoriju religijskih ideja, upoznaće duhovnu i materijalnu kulturu religijskih zajednica, tradicionalnih religijskih zajednica u Srbiji, učiće etiku religijskih zajednica, kao i uporednu religiju i istoriju svake religije pojedinačno. To već predstavlja jedan zaokružen sistem, koji mora da se postupno osvaja; program mora da se formuliše tako da se jedna oblast naslanja na drugu.
Ako ostane ovakvo rešenje kakvo je predloženo od strane Ministarstva, mislim da će to biti pre ustupak onima koji su potpuno protiv veronauke, nego zadovoljavanje nekih pedagoških kriterijuma. Ljudi koji su protiv veronauke shvataju da je, gledano sa pedagoške strane, mnogo opravdanije da u srednjoj školi učenici - koji su već na višem stupnju znanja - dobiju, koliko - toliko, zaokruženo znanje i jedan sistem znanja iz ovih predmeta.
Mislim da bi i Vlada dobro uradila da ovo prihvati, kao i narodni poslanici, jer je rešenje do te mere logično da zaista samo sofizmima može da bude osporavano.

Whoops, looks like something went wrong.