TREĆE VANREDNO ZASEDANJE, 19.06.2002.

2. dan rada

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Pošto na listama poslaničkih grupa više nema prijavljenih za reč, pre zaključivanja zajedničkog načelnog pretresa pitam da li neko drugi od ovlašćenih učesnika u raspravi želi reč? (Ne.)

Zaključujem zajednički načelni pretres o Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o budžetu Republike Srbije za 2002. godinu i Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o porezu na finansijske transakcije.

Prelazimo na 3. tačku dnevnog reda: - PREDLOG ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O BUDžETU REPUBLIKE SRBIJE ZA 2002. GODINU (pojedinosti)

Primili ste Predlog zakona koji je podnela Vlada Republike Srbije.

Uz Predlog zakona primili ste, kao prilog, informaciju o izvršenju budžeta Republike Srbije i organizaciji obaveznog socijalnog osiguranja za period januar - april 2002. godine, koju je Narodnoj skupštini podnela Vlada Republike Srbije.

Primili ste izveštaje Odbora za finansije i Zakonodavnog odbora.

Pošto je Narodna skupština obavila zajednički načelni pretres, u okviru koga je razmotren i Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o budžetu Republike Srbije za 2002. godinu, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.

Pošto na Predlog ovog zakona nisu podneti amandmani, pre nego što zaključim pretres u pojedinostima, da li predstavnik predlagača želi reč? (Ne.)

Ako ne, zaključujem pretres Predloga zakona u pojedinostima.

Podsećam vas da će, prema članu 148. stav 3. Poslovnika Narodna skupština u danu za glasanje odlučivati o Predlogu zakona i u načelu i u celini.

Prelazimo na 4. tačku dnevnog reda: - PREDLOG ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O POREZU NA FINANSIJSKE TRANSAKCIJE (pojedinosti)

Primili ste Predlog zakona koji je podnela Vlada Republike Srbije.

Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona podneli narodni poslanici: Miloš Radivojčević, Gvozden Jovanović i Ljubomir Mucić.

Primili ste izveštaje Odbora za finansije i Zakonodavnog odbora.

Pošto je Narodna skupština obavila zajednički načelni pretres, u okviru koga je razmotren i Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o porezu na finansijske transakcije, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.

Na član 2. amandman je podneo narodni poslanik Ljubomir Mucić.

Odbor za finansije nije prihvatio ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.

U ime Vlade gospodin ministar Božidar Đelić odbija amandman.

Da li podnosilac amandmana želi reč?

Reč ima narodni poslanik Ljubomir Mucić.

Ljubomir Mucić

Poštovani narodni poslanici, gospodine ministre, u ime poslaničke grupe SPS podneo sam amandman na član 2. Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o porezu na finansijske transakcije.

Ovim amandmanom predložio sam da se u postojećem članu 2. u Predlogu izmena i dopuna ovog zakona, kojim je predviđena regresivna stopa poreza na finansijske transakcije, zavisno od visine osnovice, vrati proporcionalna stopa koja je do sada bila utvrđena i koja je do sada važila, od 0,30% na sve finansijske transakcije, bez obzira na visinu osnovice na koju se plaća.

Prihvatamo, što se tiče Službe platnog prometa, da treba i može da se uvede proporcionalna, odnosno regresivna stopa za plaćanje troškova finansijskih transakcija NBJ, a da osnovica koju čini iznos na nalogu za plaćanje ne može biti osnovica stvarnog poreskog opterećenja i visine poreza koji treba platiti na promet za finansijske transakcije.

Zbog toga smo i na sednici Odbora vodili polemiku i mislim da se tu koncepcijski razlikujemo, u pogledu poslaničkog kluba SPS, od Vlade, i zbog toga sam želeo ovom prilikom da ukratko obrazložim ovaj amandman. Nadam se da nećete zaboraviti kada bude dan za glasanje da ovo imate ozbiljno u vidu, jer se ništa mojim predlogom ne menja u odnosu na ono što je do juče važilo, a i danas važi u Predlogu ovog zakona, odnosno zadržava se stopa od 0,30% (koja je i do sada pominjana) i to ćete dobro zapamtiti do tog glasanja. Nemojte pisati, ali zapamtite, kada prenoći, verovatno ćete zapamtiti.

Razlozi zbog kojih sam ovo predložio su pre svega u činjenici da 99,7% obveznika prema broju naloga plaća stopu veću od prosečne, koja je u obrazloženju ovog zakona, a navedeno je da iznosi 0,2989%. Ovi obveznici plaćaju 52% ukupnih poreskih obaveza, po osnovu poreza na finansijske transakcije, a najveći broj obveznika 90%, prema broju naloga, sa osnovicom do 60 hiljada dinara, pa su to obaveze koje će u odnosu na prethodno stanje biti smanjene za samo sedam procentnih poena, ili celih 0,05%. Zbog toga je poslanička grupa podnela ovaj amandman, u cilju izjednačavanja poreza na finansijske transakcije.

Mislimo da sa ovim treba razmišljati i o politici.... (Obraća se poslaniku u sali: Gospodine, bolje bi bilo da mislite malo o Kragujevcu, pošto one ankete ne idu ni vama u prilog, nego idu u prilog ovome što ja pričam, vi ste poslanik i bolje bi bilo da razmišljate malo o onima koji su za vas prošli put glasali u Kragujevcu).

Zbog toga, u cilju razvoja malih i srednjih preduzeća, za koja se i ova vlada zdušno zalaže, iako nismo dobili od Ministarstva strukturu i to - koja preduzeća učestvuju u najvećem broju od ovih 90% naloga, ipak mala i srednja preduzeća čine najveći broj finansijskih transakcija; zato smo predložili da ovaj zakon i ova stopa ne znače stvarnu poresku snagu poreskih obveznika, već da ta stopa znači proporcionalno sredstva koja treba da doprinesu popunjavanju deficita u budžetu Republike. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li još neko od ovlašćenih učesnika u raspravi želi reč? (Ne.)

Ovim završavamo raspravu o amandmanu na član 2.

Na član 3. amandman je podneo Odbor za finansije.

Na sednici Odbora za finansije predstavnik Vlade je prihvatio ovaj amandman.

Da li neko želi reč? (Ne.)

Ako ne, prelazimo na sledeći amandman.

Na član 3. amandman je podneo narodni poslanik Gvozden Jovanović.

Odbor za finansije nije prihvatio ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.

U ime Vlade predstavnik Vlade ministar Đelić odbija amandman.

Da li želite da otvorimo raspravu o amandmanu?

Da li podnosilac amandmana želi reč? (Ne.)

Da li neko drugi od ovlašćenih učesnika u raspravi želi reč? (Ne.)

Nisam razumela, povlačite amandman? (Da.)

Podnosilac amandmana Gvozden Jovanović povlači podneti amandman na član 3, čime on prestaje da bude predmet rasprave u pojedinostima.

Na član 3. amandman je podneo narodni poslanik Miloš Radivojčević, koji je po prijavi i raspravi u načelu izjavio da povlači podneti amandman.

Ovim smo završili pretres Predloga zakona u pojedinostima.

Da li predstavnik predlagača želi reč? (Ne.)

Zaključujem pretres Predloga zakona u pojedinostima.

Narodna skupština će u danu za glasanje odlučivati o Predlogu zakona u načelu, pojedinostima i u celini.

Određujem pauzu do 15,00 časova, kada ćemo nastaviti sa 5. tačkom dnevnog reda; 15,05 časova, da bi poslanici imali svoj sat vremena. Hvala vam.

(Posle pauze - 15,40.)

Whoops, looks like something went wrong.