PRVA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 05.11.2002.

1. dan rada

OBRAĆANJA

...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Pošto sam kao predsednica Skupštine dužna, da vam dam obrazloženja na vaše primedbe o kršenju Poslovnika.

Za prvu primedbu - 19 poslanika SRS imaju još jedan dan zabrane učestvovanja u radu Narodne skupštine. Već sledeći dan će biti ovde. Odredba člana 108. - "20 dana rada Narodne skupštine", odnosi se i na redovno i na vanredno zasedanje.

Drugo pitanje, za stavljanje na dnevni red predloga o razrešenju potpredsednika Vlade Dušana Mihajlovića, ministra prosvete Gaše Kneževića i potpredsednika Vlade Nebojše Čovića; oni nisu pripremljeni u skladu sa članom 79, odnosno nisu u skladu sa Ustavom i Poslovnikom. Kada vi te predloge uredite, biće stavljeni na dnevni red.

Što se tiče vašeg trećeg pitanja, u vezi predloga deklaracije o miru na Bliskom istoku i sprečavanju eventualne agresije na Irak, pre svega, mislim da je to nadležnost Savezne skupštine i da ste takav predlog trebali podneti Saveznoj skupštini, ali staviću na glasanje i narodni poslanici će se izjasniti da li će se o ovom predlogu voditi rasprava u Skupštini.

Što se tiče vaše četvrte primedbe, ona nije u skladu sa članom 159. Poslovnika Narodne skupštine, koji kaže: "Ako nadležni odbori ne podnesu izveštaj u utvrđenom roku, pretres predloga zakona može se obaviti u Narodnoj skupštini i bez izveštaja odbora"; i: "Ako Vlada u utvrđenom roku ne da mišljenje o predlogu zakona, predlog zakona će se razmatrati i bez mišljenja Vlade".

Prelazimo na razmatranje po hitnom postupku.

Grupa od 77 narodnih poslanika poslaničke grupe DOS - Reforma Srbije, predložila je da se, po hitnom postupku, stavi na dnevni red Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o izboru predsednika Republike, koji su podneli Narodnoj skupštini 2. novembra 2002. godine.

Stavljam na glasanje predlog grupe od 77 narodnih poslanika poslaničke grupe DOS - Reforma Srbije, da se, po hitnom postupku, stavi na dnevni red Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o izboru predsednika Republike.

Za 157, protiv 45, uzdržanih nema, nije glasalo pet, od ukupno 207 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.

Narodni poslanik Lazar Marjanski predložio je da se, po hitnom postupku, stavi na dnevni red Predlog zakona o dopunama Zakona o vodama, koji je podneo Narodnoj skupštini 26. aprila 2002. godine.

Stavljam na glasanje predlog narodnog poslanika Lazara Marjanskog, da se, po hitnom postupku, stavi na dnevni red Predlog zakona o dopunama Zakona o vodama.

Za 36, protiv 152, uzdržan jedan, nije glasalo 18, od ukupno 207 narodnih poslanika.

Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj predlog.

Narodni poslanik Marijan Rističević predložio je da se, po hitnom postupku, stavi na dnevni red Predlog zakona o zabrani prometa cigareta koje proizvodi Tvornica duhana Rovinj na teritoriji Republike Srbije, koji je podneo Narodnoj skupštini 17. maja 2002. godine.

Stavljam na glasanje predlog narodnog poslanika Marijana Rističevića.

Za 30, protiv 102, uzdržana četiri, nije glasalo 73, od ukupno 209 narodnih poslanika.

Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj predlog.

Vlada Repbulike Srbije predložila je da se, po hitnom postupku, stavi na dnevni red Predlog zakona o davanju kontragarancije Republike Srbije Saveznoj Republici Jugoslaviji za otplatu obaveza po zaduženju kod Međunarodnog udruženja za razvoj radi finansijske podrške strukturnog prilagođavanja privrede Republike Srbije, koji je podnela Narodnoj skupštini 3. juna 2002. godine.

Stavljam na glasanje predlog Vlade Republike Srbije.

Za 30, protiv 94, uzdržan 61, nije glasalo 27, od ukupno 212 narodnih poslanika.

Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj predlog.

Narodni poslanik Vojislav Šešelj predložio je da se, po hitnom postupku, stavi na dnevni red Predlog deklaracije o miru na Bliskom istoku i sprečavanju eventualne agresije na Irak, koji je podneo Narodnoj skupštini 11. oktobra 2002. godine.

Stavljam na glasanje predlog narodnog poslanika Vojislava Šešelja.

Za 30, protiv 153, uzdržana dva, nije glasalo 27, od ukupno 212 narodnih poslanika.

Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj predlog.

Narodni poslanik Dejan Mihajlov predložio je da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o izboru predsednika Republike, koji je podneo Narodnoj skupštini 24. oktobra 2002. godine.

Stavljam na glasanje Predlog narodnog poslanika Dejana Mihajlova.

Za 55, protiv 137, uzdržana tri, nije glasalo 18, od ukupno 213 narodnih poslanika.

Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj predlog.

Narodni poslanik Dejan Mihajlov predložio je da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o izboru narodnih poslanika, koji je podneo Narodnoj skupštini 24. oktobra 2002. godine.

Stavljam na glasanje ovaj predlog narodnog poslanika Dejana Mihajlova.

Za 55, protiv 142, uzdržana dva, nije glasalo 14, od ukupno 213 narodnih poslanika.

Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj predlog.

Pošto smo se izjasnili o svim predlozima za hitan postupak, molim narodne poslanike da se izjasnimo o dnevnom redu sednice u celini.

Stavljam na glasanje Predlog dnevnog reda u celini.

Za 162, protiv 44, uzdržanih nema, nije glasalo sedam, od ukupno 213 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština utvrdila dnevni red Prve sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2002. godini.

Prelazimo na 1. tačku dnevnog reda: - PREDLOG ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O IZBORU PREDSEDNIKA REPUBLIKE

Poštovane dame i gospodo, pre nego što počnemo raspravu po ovoj tački dnevnog reda, želim da vam se izvinim zbog zakašnjenja do koga je došlo usled rada odbora i političkih konsultacija i predlažem da rad nastavimo bez pauze.

Stavljam predlog na glasanje.

Zaključujem glasanje i konstatujem da je za glasalo 110 od ukupno 211 narodnih poslanika. Konstatujem da je Narodna skupština prihvtila predlog da radimo bez pauze.

Primili ste Predlog zakona koji je podnelo 77 narodnih poslanika, poslaničke grupe DOS - Reforma Srbije.

Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona podneli Bojana Aleksić, Vladimir Dobrosavljević, Đorđe Mamula i Srđan Petrović; Gordana Pop-Lazić, Tomislav Nikolić, Aleksandar Vučić, Joca Arsić, Rajko Baralić, Branko Ružić, Dragan Todorović, Jovan Todorović, Petar Petrović, Dragan Marković, Adam Urošević i Miloš Lukić.

Amandmani koji u skladu sa Poslovnikom budu podneti do otvaranja načelnog pretresa biće vam uručeni u toku sednice.

Primili ste izveštaj Zakonodavnog odbora.

Primili ste izveštaj Odbora za pravosuđe i upravu, sa amandmanom.

Pre otvaranja načelnog pretresa podsećam vas da, prema članu 90. Poslovnika Narodne skupštine, ukupno vreme rasprave u načelu iznosi pet časova i ono se raspoređuje srazmerno broju narodnih poslanika članova poslaničke grupe.

Molim narodne poslanike da dostave listu sa prijavljenim govornicima o ovoj tački dnevnog reda.

Pošto Vlada Republike Srbije nije dostavila mišljenje o razmatranju Predloga zakona, predlažem da Narodna skupština, saglasno članu 159. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, pretres Predloga zakona obavi bez mišljenja Vlade.

Stavljam na glasanje ovaj predlog.

Za 91, protiv 38, uzdržan jedan, nije glasalo 76, od ukupno 206 poslanika.

Konstatujem da Narodna skuština nije prihvatila predlog da se razmatranje Predloga obavi bez mišljenja Vlade.

(Vojislav Šešelj, sa mesta: Pauza dok ne stigne mišljenje Vlade.)

Poništavam ovo glasanje. Uopšte nismo trebali da glasamo, došlo je do greške, u skladu sa članom 159, otvorite Poslovnik, piše, to je ono što sam vam malo pre čitala: "Ako Vlada u utvrđenm roku ne da mišljenje o predlogu zakona, predlog zakona će se razmatrati i bez mišljenja Vlade".

Prema tome, postoji odredba u Poslovniku, imamo izveštaje Zakonodavnog i Administrativnog odbora, biće vam dostavljeni dok stignemo do rasprave u pojedinostima.

Prema tome, poništila sam glasanje.

Saglasno članu 136. stav 1. ... (Vojislav Šešelj, sa mesta: Po Poslovniku.)

Po Poslovniku je to član 159. stav 3. Izvolite.