PRVO VANREDNO ZASEDANjE, 27.01.2003.

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PRVO VANREDNO ZASEDANjE

27.01.2003

Sednicu je otvorila: Nataša Mićić

Sednica je trajala od 11:30 do 20:45

OBRAĆANJA

...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Poštovane dame i gospodo, otvaram sednicu Prvog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2003. godini.
Obaveštavam vas da, prema službenoj evidenciji, sednici prisustvuju 154 narodna poslanika.
Molim vas da, radi utvrđivanja kvoruma, ubacite identifikacione kartice u vaše poslaničke jedinice.
Obaveštavam vas da imamo kvorum i možemo nastaviti rad.
Takođe vas obaveštavam da od strane narodnih poslanika nema prijava za odsustvovanje sa ove sednice.
Obaveštavam Narodnu skupštinu da su pozvani da sednici prisustvuju predsednik, potpredsednici, ministri i sekretar Vlade Republike Srbije, kao i sekretar Republičkog sekretarijata za zakonodavstvo.
Takođe, saglasno članovima 83. i 84. Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije obaveštavam vas da sam na ovu sednicu pozvala predstavnike Centra za slobodne izbore i demokratiju, Narodnog pokreta Otpor, Nacionalnog demokratskog instituta, Udruženja univerzitetskih profesora i nastavnika Srbije i USAID-a.
Pozdravljam prisutne goste.
Obaveštavam vas da je, prema članu 24. Poslovnika Narodne skupštine, formirana poslanička grupa "Srbija", koja broji pet članova i čiji je predsednik narodni poslanik Marko Petrović, a zamenik narodni poslanik Živko Selaković.
Prelazimo na usvajanje zapisnika sa prethodne sednice.
Dostavljen vam je zapisnik Pete sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2002. godini, održane 10, 11, 12, 13, 17. i 18. decembra 2002. godine.
Pošto današnjoj sednici prisustvuje više od 126 narodnih poslanika, konstatujem da postoji kvorum za usvajanje zapisnika sa prethodne sednice.
Obaveštavam vas da je proverom u Službi za poslove Administrativnog odbora utvrđeno da nema u pisanom obliku dostavljenih primedbi na zapisnik i stoga stavljam na glasanje zapisnik Pete sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2002. godini, održane 10, 12, 13, 17. i 18. decembra 2002. godine.
Za 124, protiv nijedan, uzdržanih nema, nije glasalo 64, od ukupno 188 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština usvojila zapisnik Pete sednice Drugog redovnog zasedanja.
Po Poslovniku, narodni posalnik Borislav Pelević.

Borislav Pelević

Gospođo predsedavajuća, dame i gospodo narodni poslanici, reklamiram član 38. Poslovnika o radu Skupštine. Malopre je predsednica Narodne skupštine gospođa Nataša Mićić rekla da je formirana nova poslanička grupa pod nazivom "Srbija", a da je potpredsednik tog poslaničkog kluba Živko Selaković. Ovde se radi o čistom otimanju poslanika koji su bili u klubu Stranke srpskog jedinstva.
Mi smo sa drugim članom naše političke grupe, koji je potpisao za tu fantomsku novoformiranu grupu "Srbija", razgovarali; on je shvatio da je prevaren i on se vratio u poslanički klub SSJ. Dakle, mi smo u skladu sa tim obavestili predsednika Narodne skupštine Republike Srbije, on je pismenom izjavom odustao od članstva u toj novoj grupi i rekao da neopozivo ostaje u poslaničkom klubu SSJ. Verovatno zato i predsednica Skupštine nije pročitala ko su ostali članovi tog fantomskog političkog kluba, koji inače niču u ovoj skupštini kao gljive posle kiše.
Drugo, narodni poslanik Živko Selaković je pismenim dopisom upućenim predsedniku Skupštine razrešen članstva u poslaničkom klubu SSJ, isključen iz stranke i koalicije i, po članu 88. tačka 1. Zakona o izboru narodnih poslanika, on više ne može da bude narodni poslanik. Mi tražimo od predsednika Skupštine da ispoštuje pismene izjave koje je dobila od poslaničke grupe SSJ. Dakle, Živko Selaković ne može više da bude narodni poslanik, a najmanje može da bude zamenik šefa neke fantomske poslaničke grupe.
Molim vas i pozivam vas na Zakon o izboru narodnih poslanika, na član 88, ako ima imalo pravde u ovoj skupštini, u Administrativnom odboru, da se naše pismene primedbe usvoje i da taj narodni poslanik, Živko Selaković, napusti Skupštinu, jer se radi o čoveku koji je pre toga bio u poslaničkom klubu SSJ isključen i više ne može da bude poslanik ove Narodne skupštine. Najlepše hvala.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Gospodine Peleviću, obaveštenje o formiranju nove poslaničke grupe pročitala sam na osnovu toga što mi je dostavljen dopis i zbog činjenice da su poslanici potpisali. Ne mogu na osnovu pismenih izjava da isključujem pojedine narodne poslanike. Postoji procedura i vi to dobro znate. O tome odlučuje Administrativni odbor.
Što se tiče povrede člana 88. Zakona o izboru narodnih poslanika, takođe znate da o tome odluku ne donosim ja, nego druge institucije, kao što je Ustavni sud. Prema tome, ako niste zadovoljni mojim odgovorom, može vam dati objašnjenje i Administrativni odbor.
Da li tražite da Administrativni odbor dostavi? (Naravno.)
Molim da se Administrativni odbor sastane u roku od 24 časa po primedbi narodnog poslanika Borislava Pelevića.
Reč ima narodni poslanik Zoran Ćirković, povreda Poslovnika.

Zoran Ćirković

Dame i gospodo narodni poslanici, gospođo Mićić, pozivam vas da pročitate dopis koji sam vam dostavio polovinom meseca decembra. U tom dopisu vas obaveštavam da poslanička grupa Nove Srbije suspenduje trojicu članova poslaničkog kluba do daljnjeg i izveštavam vas da će o sudbini tih poslanika u stranci Nova Srbija odlučiti Glavni odbor.
Iz tog razloga prosto me čudi da možete ljude da svrstate u dva kluba, ako vam mi to nismo dozvolili. U ovom momentu, trojica poslanika koji tvore 60% neke nove grupe "Srbija" su članovi Nove Srbije. Oni su u suspendovanom statusu i sve do odluke Glavnog odbora njihov status je nepromenjiv.
Iz tog razloga, pridružujući se apelu šefa poslaničke grupe stranke SSJ, i ja smatram da činite nezakonitu stvar.
I još jedna stvar: zaista je za veliko žaljenje što nastojite da krađom mandata onu kvotu koja pripada Novoj Srbiji u novoj državnoj zajednici, odnosno u skupštini nove državne zajednice, a ta kvota je tri, smanjite i na taj način pojačate onaj deo DOS-a kome treba vlast.
Usput takođe obaveštavam poslanike kojima je to promaklo da izvornoj koaliciji DOS pripada u novoformiranoj Skupštini Srbije 64 mandata. Do tog rezultata se dolazi najobičnijom primenom prostog pravila trojnog, o kome je govorio i Branislav Nušić. Ako je nekome zaista nepoznato to prosto pravilo trojno, mi možemo naći zaista čoveka dovoljno matematički, odnosno aritmetički opismenjenog, da mu to pokaže.
Dakle, "Novoj Srbiji" je uzet jedan mandat; Demokratskoj stranici Srbije nije uzet ni jedan mandat, 16 mandata njoj pripada; i naravno, vi se niste usudili da otimate ovde gde su jači, ali otimate od slabijih. Molim vas da to ne činite.
Inače, ako je u pitanju zaista taj mandat, pa vi ćete njega kasnije uzeti, nije to nikakav problem, vi ćete ga kasnije nabrati itd.
Dakle, još jednom ističem, nedopustivo je da neki poslanici budu članovi dva poslanička kluba. Doduše, u poslaničkom klubu Nove Srbije njihov je status zaleđen. Oni su se otkravili samoinicijativno. Čudi me da vi to dopuštate. Hvala lepo.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Gospodine Ćirkoviću, niste naveli koji član Poslovnika reklamirate, ali mogu vam reći da nema povrede Poslovnika zato što član 24. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine kaže da se poslanička grupa konstituiše tako što se predsedniku Narodne skupštine podnosi spisak članova, koji je potpisao svaki član poslaničke grupe.
Na spisku se posebno naznačava predsednik poslaničke grupe i njegov zamenik. Takav dokument imam, iz toga sam pročitala obaveštenje o formiranju poslaničke grupe. Ukoliko niste zadovoljni i vama će Administrativni odbor dati pismeno obrazloženje.
Reč ima, po Poslovniku, narodni poslanik Vojislav Šešelj.
...
Srpska radikalna stranka

Vojislav Šešelj

Dame i gospodo, već je pokrenuto ovo pitanje o sindromu Jovana Glamočanina, koji vi multiplikujete, otimajući raznim strankama poslaničke mandate, pa ne bih skrenuo pažnju na taj vid kršenja Poslovnika, iako je veoma, veoma ozbiljan, jer takvo kršenje Narodnu skupštinu čini nelegalnom i nelegitimnom.
Skrenuo bih vam pažnju da se današnja sednica Narodne skupštine ne može održati zato što se po članu 79. stav 3. Ustava Republike Srbije "Narodna skupština sastaje u vanredno zasedanje na zahtev najmanje trećine od ukupnog broja narodnih poslanika ili na zahtev Vlade, sa unapred utvrđenim dnevnim redom".
U sazivu ove vanredne sednice, odnosno vanrednog zasedanja, mi smo dobili 86 potpisa. Nije trebalo 86, bila su dovoljna 84 potpisa, ali isključivo potpisa narodnih poslanika. Međutim, u ovih 86 pitpisa nalaze se potpisi ljudi, ukupno devetoro ljudi, koji ni po kom osnovu ne mogu da budu narodni poslanici: Goran Vesić, Aleksandra Joksimović, Gorica Mojović, Alen Selimović, Goran Ćirić, Nebojša Leković, Petar Mišić, Višnja Nežić i Branislav Pomoriški. Oni su bili nekada davno narodni poslanici, podneli su ostavku svojom voljom i mandat im je prestao 12. juna 2002. godine, na Drugom vanrednom zasedanju Narodne skupštine Republike Srbije, u 10,40 časova, kada je njihovu ostavku i prestanak mandata konstatovala Narodna skupština.
Ovo je, naravno, veoma smešna stvar, samo se vi smejte (glas iz sale - i ti si smešan). Naravno da sam i ja smešan, jer više puta pokušavam ovde da vam skrenem pažnju da rušite ustavni poredak zemlje. Uzalud, vi crkoste od smeha. Naravno da sam smešan, jer među vama koji se masovno smejete, jedini pokušavam da budem ozbiljan i zbog toga sam smešan. Svestan sam da sam smešan. Ja sam svestan zašto izazivam vaš smeh, ali moram istrajati na ovom putu borbe za demokratiju, za ustavni poredak.
Evo vam dokaza - dokaz da je ovo što govorim besprekorno tačno je zapisnik 01 br. 06-2/83-02, od 13. juna 2002. godine, koji je usvojen 18. juna 2002. godine, na Trećem vanrednom zasedanju Narodne skupštine. Dakle, Skupština je konstatovala prestanak njihovog mandata, a onda je i usvojila zapisnik sa sednice na kojoj je konstatovan prestanak mandata.
(Predsednik: Upozoravam vas na prekoračenje vremena.)
Evo, odmah završavam.
Prema tome, ti ljudi odavno nisu narodni poslanici. Oni možda mogu opet da budu narodni poslanici, ali tek kada se obavi procedura, da se uprazne mesta, pa da se konstatuje, pa da se ide na Republičku izborno komisiju, da ona proveri da li su na vašoj izbornoj listi, pa se ide na odgovarajući odbor Narodne skupštine, pa Narodna skupština glasa o verifikaciji, konstatuje.
Prema tome, ovde je devetoro ljudi potpisalo, koji nisu narodni poslanici. Vi nemate 84 potpisa za vanredno zasedanje. Ja sada očekujem da Zoran Đinđić, kao predsednik Vlade, kaže svoj stav, i kao lider DOS-a, ove sadašnje navodne skupštinske većine, a očigledno da vi nemate većinu, da se lično izjasni o ovom pitanju. Ne treba se smeškati Đinđiću, nego izađeš ovde, lepo kažeš svoj stav o ovome. I naravno, gospodin Rodoljub Šabić, kao nadležni ministar za poslove državne uprave, da kaže - može li ovo ovako?
Ako vi mislite da može prećutno da se nastavi ovako, može, ali samo privremeno.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Upozoravam vas drugi put na prekoračenje dozvoljenog vremena.
...
Srpska radikalna stranka

Vojislav Šešelj

Hvala na upozorenju, završio sam.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Gospodine Šešelj, dužna sam da vam dam odgovor. Znači, Narodna skupština ne glasa o mandatima, već se samo konstatuje potvrđivanje ili prestanak mandata. Prema tome, to niste dobro objašnjavali. Trebalo je malo više da se informišete, pre nego što tražite reč.
I drugo, kao što vam je poznato, pred Ustavnim sudom se vodi postupak o oceni ustavnosti i zakonitosti odredbe 88. Zakona o izboru narodnih poslanika. Prema tome, o tome ne možemo odlučivati mi.
Za reč se javio narodni poslanik Dejan Mihajlov. Izvolite.

Dejan Mihajlov

Poštovana gospođo Mićić, dame i gospodo uvaženi poslanici, u dobroj meri i nameri da Ustavna povelja i zakon koji prati sprovođenje ustavne povelje moraju da budu usvojeni od strane Parlamenta, tu neće biti osporavan legitimitet, s obzirom da je do sada osporeno skoro 10% članova ovog parlamenta, odnosno 23 poslanika i mandata,  imam predlog da Administrativni odbor do kraja rasprave o ovoj tački dnevnog reda, a pre glasanja, dostavi ovoj skupštini sve odluke koje su vezane za osporene mandate, to je znači 13 mandata.
Poslanici su podneli ostavke i nakon toga dolazi odluka Administrativnog odbora, na osnovu čega su te ostavke povučene, poništene ili nisu prihvaćene, kao i objašnjenje za sve ostale poslanike čiji se legitimitet u ovoj skupštini osporava. Jer, krajnje bi neodgovorno bilo od nas da nova država nastane, tj. da bude potkrepljena odlukom ove skupštine čiji saziv može u svakom trenutku da se dovede u pitanje, odnosno da se ospori legitimitet gotovo 10% poslanika u ovom parlamentu.
Znači, moj predlog je da Administrativni odbor do kraja sednice raspravlja, odluči o ovom pitanju i dostavi nam odluku pre glasanja , da bismo znali koji poslanici odlučuju i kakva će odluka biti shodno tome i doneta.