DRUGA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 26.03.2003.

2. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DRUGA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA

2. dan rada

26.03.2003

Sednicu je otvorila: Nataša Mićić

Sednica je trajala od 10:55 do 19:30

OBRAĆANJA

...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko od predstavnika poslaničkih grupa prijavljuje za reč? (Ne.)
Zaključujem načelni pretres.
Saglasno članu 136. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, OTVARAM PRETRES PREDLOGA ZAKONA U POJEDINOSTIMA.
Za reč se javio narodni poslanik Siniša Mitrović, zamenik predsednika poslaničke grupe DOS - Reforma Srbije.

Siniša Mitrović

Uvažena predsednice Mićić, poštovane kolege poslanici, na osnovu člana 137. predlažem Narodnoj skupštini da se izjasni da rasprava o amandmanima traje najviše do tri minuta, a obzirom na posao koji nas čeka danas i obzirom na broj amandmana, u skladu sa članom 81. Poslovnika, predlažem da danas radimo do 20,00 časova. Molim Skupštinu da se o tome izjasni.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Narodni poslanik je izneo dva predloga.
Prvi predlog je da, zbog broja amandmana koji su podneti na ovaj predlog zakona, ograničimo raspravu u pojedinostima na tri minuta.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Za 92, protiv 50, uzdržan jedan, nije glasalo 12, od ukupno 155 prisutnih narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština usvojila predlog narodnog poslanika Siniše Mitrovića da rasprava po amandmanim traje po tri minuta.
Drugi predlog je da Narodna skupština danas radi do 20,00 časova.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Za 93, protiv 48, nije glasalo 14, od 155 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština donela odluku da ćemo danas zasedati do 20,00 časova.
Prelazimo na raspravu u pojedinostima.
Na član 3. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Slobodan Adžić i Dragoljub Vojinović.
Vlada i Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja predlažu da se ovaj amdndman odbije, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Da li predstavnik podnosilaca amandmana želi reč? (Da.)
Reč ima narodni poslanik Slobodan Adžić.
...
Demokratska stranka

Slobodan Adžić

Cilj ovog amandmana je da se u članu 3, kojim su predviđeni rizici osiguranja za slučaj penzijskog i invalidskog osiguranja, zadrži još jedan rizik, a to je nesposobnost za samostalno obavljanje osnovnih životnih potreba.        
Razlog zašto mislimo da treba ovo zadržati je što nije izvršena reforma sistema socijalne zaštite, a ovo pravo će biti prebačeno u sistem socijalne zaštite, koji, za sada, još uvek nismo definisali. Nismo sigurni kako će se to pitanje rešiti. Moguće je da ovo pravo ide u sistem socijalne zaštite, ali onog trenutka kada se reši sistem socijalne zaštite stanovništva i u taj sistem ugradi pravo na tuđu negu i pomoć, znaćemo pod kojim uslovima će osiguranici to pravo obavljati.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko prijavljuje za reč o ovom amandmanu?
Reč ima ministarka. Nadam se da se nećete javljati povodom baš svakog amandmana.

Gordana Matković

Neću, ali ovo je strašno važno da shvatimo.
Tuđa nega i pomoć kao pravo već postoje i u socijalnoj zaštiti. Amandmanima koje smo mi već podneli Narodnoj skupštini je predviđeno da se to pravo - bilo je mnogo manje za hendikepirane, koji nikada nisu ni radili, svega 1.800 dinara - poveća na 3.000 dinara; tako se polako približava znatno većem pravu iz penzionog fonda za istu tu vrstu nemogućnosti da se čovek brine o samom sebi, sada je oko 5.000 dinara.
Pri tom, kao što vidite u prelaznim odredbama, baš prilikom razgovora sa ljudima koji su korisnici tog prava, mi nismo hteli da preciziramo da li će to biti Zakon o socijalnoj zaštiti, jer ima vremena i prihvatili smo da o tome razgovaramo i da pažljivo taj institut formulišemo, ali da njemu na podjednak način imaju pristup svi oni koji ne mogu da se brinu sami o sebi, kojima je potrebna tuđa nega i pomoć.
Znači, zato je tako i stavljeno u prelazne odredbe, do odgovarajućeg zakona, a ne precizno, do zakona o socijalnoj zaštiti, pošto smo još uvek u razgovorima i raspravama kako taj institut treba formulisati i u okviru kog zakona, ali on nije nešto što treba da bude u penzionom fondu po našem ubeđenju.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Na član 5. amandmane, u istovetnom tekstu, podneli su zajedno narodni poslanici Nebojša Jović i drugi iz poslaničke grupe SPS i narodni poslanici Borislav Pelević i drugi iz poslaničke grupe SSJ.
Vlada i Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja predlažu da se ovaj amandman odbije, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Da li predstavnici podnosilaca amandmana žele reč?
Ima reč narodni poslanik Slobodan Tomović.

Slobodan Tomović

Poštovano predsedništvo, gospođo Matković, dame i gospodo narodni poslanici, grupa poslanika SPS podnela je amandman na član 5. kojim predlaže da se u članu 5. stav 1. posle reči "načela" dodaju reči "uzajamnosti i".
Podsetiću da u članu 5. stav 1. stoji: "Prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja stiču se i ostvaruju zavisno od dužine ulaganja i visine osnovice na koju je plaćen doprinos za penzijsko i invalidsko osiguranje i uz primenu načela solidarnosti".
Mi predlažemo da se doda "i uzajamnosti", sa obrazloženjem da se sistem penzijskog i invalidskog osiguranja zasniva na dva međusobno povezana načela, uzajamnosti i solidarnosti. To znači da sredstva za ovo osiguranje obezbeđuju svi osiguranici po proporcionalnoj stopi doprinosa, a koriste ih oni osiguranici kod kojih nastupi jedan od osiguranih slučajeva.
Načelo uzajamnosti i solidarnosti naročito dolazi do izražaja kod prava po osnovu invalidnosti nastale usled povrede na radu, prava na porodičnu penziju, u slučaju smrti osiguranika u mlađim godinama, prava na najnižu penziju, prava žena pod povoljnijim uslovima u odnosu na osiguranike muškarce i drugo.
Dakle, naše zalaganje je samo da se uz sve ovo što već stoji u član ugradi i ovo i da se na taj način ova materija potpunije reguliše. Smatramo da nema razloga da ova intervencija ne bude usvojena i u tom smislu očekujemo da će se kod glasanja Skupština o ovome pozitivno izjasniti. Hvala.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko javlja za reč o ovom amandmanu?
Ima reč narodni poslanik Adam Urošević.

Adam Urošević

Uvaženo predsedništvo, gospođo Mićić, gospodo poslanici, poštovana gospođo ministre, u ime poslaničke grupe SSJ zastupam amandman na član 5. zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju. Ovim članom se reguliše primena načela za sticanje i ostvarivanje prava iz ovog osiguranja.
Naime, u članu 5. stav 1. se kaže: "Prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja stiču se i ostvaruju zavisno od dužine ulaganja i visine osnovice na koju je plaćen doprinos za penzijsko i invalidsko osiguranje i uz primenu načela solidarnosti".
Poslanička grupa SSJ predlaže da se u ovom članu i u ovom stavu posle reči "načela" dodaju reči "uzajamnosti i", tako da ovaj tekst glasi - "uz primenu načela uzajamnosti i solidarnosti".
Kao što znamo, bez obzira na državno uređenje i uslove privređivanja u svim zemljama na svetu, sistem penzijskog i invalidskog osiguranja zasniva se na načelima uzajamnosti i solidarnosti. Načelo uzajamnosti podrazumeva da svi osiguranici plaćaju doprinos, a pravo da koriste samo oni kod kojih nastupi osigurani slučaj. Mada naizgled slična, ova dva pojma - solidarnost i uzajamnost, ipak se razlikuju. Pod pojmom solidarnosti treba podrazumevati (naravno, po mom i mišljenju poslanika SSJ) nejednako učešće, ali jednaku raspodelu, a pod pojmom uzajamnosti zajedničko učešće i raspodelu po visini učešća.
Praktično, uzajamnost bi trebalo da predstavlja i neku vrstu reciprociteta. Zato i predlažemo da Vlada i nadležni ministar usvoje ovaj naš amandman, uz dodatnu činjenicu da su istovetni amandman podnele još dve poslaničke grupe u ovoj skupštini. Hvala na pažnji.