DESETO VANREDNO ZASEDANjE, 03.07.2003.

2. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DESETO VANREDNO ZASEDANjE

2. dan rada

03.07.2003

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:55 do 17:46

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li se od ovlašćenih učesnika još neko javlja za reč? (Ne.)
Na član 65. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Radojko Petrić, Toma Bušetić, Joca Arsić, Đura Lazić, Hranislav Perić, Milan Janković i Golub Rajić.
Vlada i Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja nisu prihvatili ovaj amandman.
Ovlašćeni predstavnik podnosilaca nije tu.
Reč ima narodni poslanik Toma Bušetić, ovlašćeni predstavnik poslaničke grupe SPS.

Toma Bušetić

Dame i gospodo narodni poslanici, naš amandman na ovaj član 65. odnosi se na nadležnosti upravnog odbora. Konkretno, naša primedba vezana je za tačku 4) ovog člana, u kome se kaže da pored ostalih nadležnosti, upravni odbor odlučuje o poslovanju Nacionalne službe, o korišćenju sredstava Nacionalne službe u skladu sa zakonom, usvaja izveštaj o poslovanju i završni račun Nacionalne službe i ova 4) tačka utvrđuje stope doprinosa u skladu sa ovim zakonom.
Mi smatramo da su ovo prevelika ovlašćenja organa Nacionalne službe ili Republičkog zavoda za tržište rada. Jednostavno, naš predlog je da odlučujuću reč, kada je reč o visini stope doprinosa, ima Narodna skupština.
Naravno, ovde bi najlogičnije bilo da konačnu reč o visini stope doprinosa ima Skupština korisnika i davalaca usluga, kako je to bilo ranije, ali je to sada sve obesmišljeno, od toga nema više ništa, a imajući u vidu, pre svega, da se danas ovo ministarstvo i ova služba takoreći 50% finansira preko budžeta, onda ima puno razloga da se ovo pitanje, "stopa doprinosa", ipak stavi u nadležnost Narodne skupštine. Naravno, u obrazloženju predlagača kaže se da je to suprotno Ustavu, jer su organizacije socijalnog osiguranja, samostalne organizacije sa statusom javne službe, pa bi prihvatanje predloženog amandmana da Narodna skupština utvrđuje stopu doprinosa bilo suprotno Ustavu.
Bez obzira šta sve nije prekršeno kada je reč o Ustavu tokom ove dve i po godine: uvođenje vanrednog stanja, izručenje predsednika Miloševića, donošenje niz zakona koji su bili protivustavni, pa bi ponajmanje ovo pitanje bilo suprotno Ustavu.
Jednostavno, mislim da je ovo najlogičnije rešenje i predlažem da ministar ovaj naš predlog, odnosno amandman prihvati, to očekujem na kraju, valjda će se i obratiti.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li se od ovlašćenih učesnika još neko javlja za reč? (Ne.)
Na član 67. amandman je podneo narodni poslanik Veroljub Arsić.
Predstavnik predlagača i Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja nisu prihvatili ovaj amandman.
Podnosilac amandmana želi reč.
Reč ima narodni poslanik Veroljub Arsić.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, tražio sam svojim amandmanom da na finansijski plan koji donosi Nacionalna služba saglasnost daje Vlada a ne Narodna skupština Republike Srbije.
Predlagač je ovaj moj amandman odbio, ne znam iz kojih razloga, nisam dobio o tome obrazloženje Vlade, pa neka ministar pokuša na to da mi odgovori, jer nije meni teško kao narodnom poslaniku i tim poslom da se bavi, gospodine ministre, ali mi nije u opisu radnog mesta.
Da ne pričamo o tome da je taj član 67. u suprotnosti sa Zakonom o budžetu i Zakonom o budžetskom sistemu, tako da možete doći i u sukob sa svojim kolegom Božidarom Đelićem. Pitajte njega šta on misli o tome. Mislim da je Vlada trebalo da prihvati ovaj moj amandman, ili me gospodine ministre dovodite u nedoumicu - šta je u pitanju, pa ovaj amandman niste prihvatili? Da li je u pitanju možda vaša neodgovornost ili lenjost da ovakve odluke vi donosite i da vi dajete saglasnost na jedan ovakav plan. To je vaš posao gospodine ministre, ne posao narodnih poslanika. Ako uzmemo u obzir vašu biografiju koju ste vi dali, dva puta, kada ste se kandidovali za ministra i postali to, i evo već drugi put, vi u svojoj biografiji niste imali jedan jedini dan rada, osim u sindikalnom udruživanju i sindikalnim službama.
Tako da verujem da je u pitanju vaša vrednoća, ili da kažem drugačije lenjost, jedini razlog za odbijanje jednog ovakvog amandmana. Da ste malo više razmislili i da ste malo više čitali predloge i amandmane Srpske radikalne stranke, verovatno biste jedan ovakav amandman prihvatili, ali šta je tu je. Šta drugo možemo da očekujemo od jednog nesvršenog studenta.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li još neko od ovlašćenih učesnika želi reč?
Reč ima narodni poslanik Gordana Pop-Lazić, zamenik predsednika poslaničke grupe Srpske radikalne stranke.

Gordana Pop-Lazić

Srpska radikalna stranka
Poštovane kolege nije prvi put da nas Vlada obavezuje na nešto što Skupštini ne pripada. Ne bi trebalo da se pomirimo sa ovom odredbom zakona gde bi Narodnoj skupštini bilo stavljeno u nadležnost davanje saglasnosti na finansijski plan Nacionalne službe. Možda Vlada misli da nam na ovaj način to imponuje, ali mi treba da se držimo onoga što nama po Ustavu pripada. Mi smo tu da donesemo zakon, a izvršavanje zakona povereno je po Ustavu, Vladi Srbije, i ona zbog toga i postoji, i zbog toga što je donošenje finansijskog plana radnja izvršenja zakona, jer je i sam finansijski plan, akt nešto niži od zakona, ali ima tu snagu.
Uvek je akt izvršenja zakona u nadležnosti izvršne vlasti, pa bi trebalo da to bude i u ovom slučaju. Mi kada donosimo budžet, budžet izvršava Vlada Srbije. Ne vidim zašto bismo se ovde opterećivali time, pogotovo što nije u našoj nadležnosti da mi dajemo saglasnost na finansijski plan Nacionalne službe.
Trebalo bi da se striktno svi držimo onoga što nam je stavljeno u nadležnost i onda bi bilo mnogo manje zabune oko svega što se radi, pogotovu što Vlada daje saglasnost na program rada Nacionalne službe. Morala bi po prirodi stvari da daje saglasnost i na finansijski plan.
Ostavila je ovde u članu 27. samo za sebe, obavezu da utvrđuje visinu usluga iz oblasti zapošljavanja koje nisu utvrđene ovim zakonom. Vi ste videli da smo mi u nekoliko navrata intervenisali amandmanima na članove zakona, koji su obavezivali ili ministra, ili Vladu, ili Skupštinu na nešto što ne pripada ni jednom, ni drugom, ni trećem, odnosno došlo je do brkanja nadležnosti.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li se još neko od ovlašćenih učesnika javlja za reč?
Na član 68. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Miomir Ilić, Zoran Anđelković, Hranislav Perić i Dragan Todorović.
Vlada i Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li ovlašćeni predstavnik podnosilac amandmana želi reč?
Reč ima narodni poslanik Miomir Ilić.

Miomir Ilić

Dame i gospodo narodni poslanici, gospodine ministre, iako sam u prethodnom izlaganju rekao da je predlagač ovog zakona bio opširan u nekim nepotrebnim odredbama, odnosno predlozima članovima koji su usledili na početku, kao što je član 8. gde su te odredbe date u Predlogu sadržane u Ustavu Republike Srbije. U ovom članu, moram da vam kažem da je to kratko i relativno jasno, ali je nedorečeno.
Što se tiče nadzornog odbora, predsednika i članova, član 68. stav 3. kaže da se bira na osnovu statuta Nacionalne službe. Međutim, ranijim zakonskim predlozima, što se tiče javnih preduzeća, ustanova, škola, mi smo usvajali te zakonske predloge i tamo su određivani mandati, broj članova upravnog i nadzornog odbora za period od četiri godine.
Obrazloženje koje je predlagač dao u odbijanju naših amandmana na član 68. stav 3. gde smo predložili da se predsednik i članovi nadzornog odbora biraju na period od četiri godine je neargumentovano iz razloga koji sam izneo u ranijim zakonskim predlozima, jer obrazloženje koje je dato da se to radi u skladu sa zakonom o javnim službama nepotpuno je i nedorečeno; jer tu se kaže da u skladu sa zakonom, mandat može da traje i duže od četiri godine, a određuje se osnivačkim aktom, odnosno statutom Nacionalne službe.
Znači, može da traje 100 godina. Iz tog razloga ja apsolutno shvatam da odbijanje i ovog amandmana Socijalističke partije, kao i ostalih amandmana, je u problemu gospodina ministra koji očigledno ima nekih problema od prošle godine sa članovima Socijalističke partije. Ovo je vrlo argumentovan razlog a i sasvim razumljiv, da se kako članovi upravnog odbora, tako i nadzornog odbora (čl. 63. i 68.) biraju na period od četiri godine, i nadam se da će Skupština prihvatiti predlog koji smo dali u amandmanu o izmenama člana 68. stav 3.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li se još neko od ovlašćenih učesnika javlja za reč? (Ne.)
Na član 68. amandman je podneo narodni poslanik Dragoljub Stamenković.
Predstavnik predlagača i Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja nisu prihvatili ovaj amandman.
Reč ima narodni poslanik Dragoljub Stamenković.

Dragoljub Stamenković

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, ja sam iznenađen da ministar nije prihvatio ovaj amandman. Čini mi se da je bio spreman da ga prihvati i da je čekao da ovaj amandman bude podnesen. Radi se o tome da amandmanom na član 68. tražimo da se mandat predsednika i članova nadzornog odbora utvrđuje na četiri godine. Zašto? Zakonom je predviđeno da se to određuje statutom. Međutim, saglasnost na statut daje Vlada. Može nekome pasti na pamet da predvidi da taj mandat traje 15, 16, 20 godina! Sada možda to nekome izgleda čudno, neverovatno ili će reći da niko nije lud da imenuje nadzorni odbor na 20 godina. To se ne može desiti, vodićemo računa o tome itd.
Međutim, zaista nikome u Srbiji nije padalo na pamet da šećerana može da se proda za tri evra, pa se prodala, ili da poslanici u toku mandata menjaju nekoliko političkih partija, a zadržavaju svoje mandate. Dakle, sve je moguće i mi u ovo ime želimo da se na taj način obezbedimo; da se zakonom predvidi da će mandat trajati četiri godine, i naravno, to će biti sadržano u statutu na osnovu zakona koji se donosi.
I na kraju, da bih vam dao poslednji argument, koji je za ministra prihvatljiv, a to je ko je verovao da će jedan sindikalni funkcioner, lider, predsednik jedne levičarske partije do pre tri godine, znam ga dok je išao na posao, danas imati mobilni telefon sa ugrađenom kamerom, fotografskim aparatom i da za vreme dok poslanici izlažu amandmane ili pričaju o zakonu, u načelu, fotografiše te iste poslanike i čuva za uspomenu i zbirku, kao što je juče radio dok je poslanik Srpske radikalne stranke Nataša Jovanović govorila?! Ja razumem da je ona zgodna devojka, ali ministre, malo se suzdržite, a i u godinama ste.