JEDANAESTO VANREDNO ZASEDANjE, 14.09.2005.

9. dan rada

OBRAĆANJA

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Otvaramo sednicu Dvanaestog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2005. godini, sazvanu za 14. septembar 2005. godine.
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, otvaram sednicu Dvanaestog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2005. godini.
Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika konstatujem da sednici prisustvuje 206 narodnih poslanika.
Radi utvrđivanja broja narodnih poslanika prisutnih u sali, molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje.
Zahvaljujem. Konstatujem da je primenom elektronskog sistema za glasanje utvrđeno da je u sali prisutno više od 84 narodna poslanika, što je neophodno za početak.
Obaveštavam vas da su sprečeni da sednici prisustvuju sledeći narodni poslanici: Goran Knežević, Goran Svilanović, Leila Ruždić-Trifunović, Zoran Alimpić, Anita Beretić i Dobrica Janković.
Saglasno članu 84. stav 2. Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije, obaveštavam vas da sam ovu sednicu sazvao u roku kraćem od roka utvrđenog u članu 84. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine zbog potrebe da Narodna skupština što pre razmotri predloge akata iz dnevnog reda koji je u svom zahtevu za održavanje Dvanaestog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije utvrdila Vlada.
U čemu je problem?
Nemojte se igrati, molim vas.
Pošto elektronski sistem pokazuje da je u sali prisutno 128 poslanika, možemo da pristupimo usvajanju zapisnika sa prethodnih sednica.
Dostavljeni su vam zapisnik sednice Devetog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2005. godini, održane 21, 22. i 23. jula i 22. avgusta 2005. godine i zapisnik sednice Desetog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2005. godini, održane 23, 24, 25, 29. i 30. avgusta 2005. godine.
Pošto današnjoj sednici prisustvuje više od 126 narodnih poslanika, konstatujem da postoji kvorum za usvajanje zapisnika sa prethodnih sednica.
Obaveštavam vas da je proverom u službi za poslove Administrativnog odbora utvrđeno da tom odboru niko od narodnih poslanika nije dostavio u pisanom obliku primedbe na zapisnike sa navedenih sednica.
Prelazimo na odlučivanje.
Stavljam na glasanje zapisnik sednice Devetog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2005. godini, održane 21, 22. i 23. jula i 22. avgusta 2005. godine.
Za 125, nije glasalo tri, od ukupno 128 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština usvojila zapisnik sednice Devetog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2005. godini, održane 21, 22. i 23. jula i 22. avgusta 2005. godine.
Stavljam na glasanje zapisnik sednice Desetog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2005. godini, održane 23, 24, 25, 29. i 30. avgusta 2005. godine.
Za 124, protiv jedan, nije glasalo tri, od ukupno 128 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština usvojila zapisnik sednice Desetog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2005. godini, održane 23, 24, 25, 29. i 30. avgusta 2005. godine.
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, uz saziv Dvanaestog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2005. godini, koje je sazvano na zahtev Vlade, saglasno članu 79. stav 3. Ustava Republike Srbije i članu 166. Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije, dostavljen vam je zahtev za održavanje Dvanaestog vanrednog zasedanja, sa utvrđenim dnevnim redom sadržanim u tom zahtevu.
Kao što ste mogli da vidite, za Dvanaesto vanredno zasedanje Narodne skupštine Republike Srbije u 2005. godine, utvrđen je sledeći
D n e v n i r e d
1. Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, koji je podnela Vlada,
2. Predlog zakona o dobrovoljnim penzijskim fondovima i penzijskim planovima, koji je podnela Vlada,
3. Predlog zakona o uplati doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje za pojedine kategorije osiguranika - zaposlenih, koji je podnela Vlada,
4. Predlog zakona o javnom dugu Republike Srbije po osnovu preuzimanja obaveza Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje zaposlenih nastalih po osnovu neisplaćenih penzija i novačnih naknada, koji je podnela Vlada,
5. Predlog zakona o javnom dugu Republike Srbije po osnovu preuzimanja obaveza Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje poljoprivrednika nastalih po osnovu neisplaćenih penzija i novčanih naknada, koji je podnela Vlada,
6. Predlog krivičnog zakonika, koji je podnela Vlada,
7. Predlog zakona o maloletnim učiniocima krivičnih dela i krivičnopravnoj zaštiti maloletnih lica, koji je podnela Vlada,
8. Predlog zakona o izvršenju krivičnih sankcija, koji je podnela Vlada,
9. Predlog zakona o programu zaštite učesnika u krivičnom postupku, koji je podnela Vlada,
10. Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakonika o krivičnom postupku, koji je podnela Vlada,
11. Predlog zakona o veterinarstvu, koji je podnela Vlada,
12. Predlog zakona o Agenciji za veterinarske, fitosanitarne i sanitarne laboratorije, koji je podnela Vlada.
Narodni poslanik Miloljub Albijanić, na osnovu člana 90. i člana 140. Poslovnika Narodne skupštine, predložio je da se obavi zajednički načelni pretres o... Molim?
(Nataša Jovanović, sa mesta: Ne možete da radite.)
Mogu da radim, ali pitanje je da li će biti moguće glasanje, a to je nešto sasvim drugo.
Dakle, narodni poslanik Miloljub Albijanić, na osnovu člana 90. i člana 140. Poslovnika Narodne skupštine, predložio je da se obavi zajednički načelni pretres. Kako bismo se o tome izjasnili, neophodno je da u sali bude prisutno 126 narodnih poslanika. Pošto elektronski sistem pokazuje da to trenutno nije tako... Molim vas, jeste tako, onda dobro. U tom slučaju, pokazuje 127, izvinjavam se. U krajnjoj liniji, videćemo tokom glasanja.
Predložio je da se obavi zajednički načelni pretres o:
-Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju,
-Predlogu zakona o dobrovoljnim penzijskim fondovima i penzijskim planovima,
-Predlogu zakona o uplati doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje za pojedine kategorije osiguranika - zaposlenih,
-Predlogu zakona o javnom dugu Republike Srbije po osnovu preuzimanja obaveza Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje zaposlenih nastalih po osnovu neisplaćenih penzija i novčanih naknada,
-Predlogu zakona o javnom dugu Republike Srbije po osnovu preuzimanja obaveza Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje poljoprivrednika nastalih po osnovu neisplaćenih penzija i novčanih naknada. Dakle, tačke 1, 2, 3, 4. i 5. dnevnog reda.
Zatim, zajednički načelni pretres o:
-Predlogu krivičnog zakonika,
-Predlogu zakona o maloletnim učiniocima krivičnih dela i krivičnopravnoj zaštiti maloletnih lica,
-Predlogu zakona o izvršenju krivičnih sankcija,
-Predlogu zakona o programu zaštite učesnika u krivičnom postupku,
-Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakonika o krivičnom postupku (tačke 6, 7, 8, 9. i 10. dnevnog reda).
I, zajednički načelni pretres o:
-Predlogu zakona o veterinarstvu, i
-Predlogu zakona o Agenciji za veterinarske, fitosanitarne i sanitarne laboratorije (tačka 11. i 12. dnevnog reda).
Pitam da li narodni poslanik Miloljub Albijanić želi reč? (Ne.) Hvala.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Za 122, protiv jedan, nije glasalo sedam, od ukupno 130 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Prelazimo na rad po dnevnom redu.
Saglasno odluci Narodne skupštine da se obavi zajednički načelni pretres o predlozima zakona iz dnevnog reda pod tačkama 1, 2, 3, 4. i 5, a pre otvaranja zajedničkog načelnog pretresa, podsećam vas da, shodno članu 94. Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije, ukupno vreme rasprave u načelu za poslaničke grupe iznosi pet časova, kao i da se ovo vreme raspoređuje na poslaničke grupe srazmerno broju narodnih poslanika članova poslaničke grupe.
Pošto ukupno vreme rasprave u zajedničkom načelnom pretresu za poslaničke grupe iznosi pet časova, konstatujem da je vreme rasprave po poslaničkim grupama sledeće: Srpska radikalna stranka – jedan sat 37 minuta 12 sekundi, Demokratska stranka Srbije – jedan sat tri minuta 36 sekundi, Demokratska stranka - Boris Tadić – 44 minuta 24 sekunde, G17 plus – 37 minuta 12 sekundi, Socijalistička partija Srbije – 26 minuta 24 sekunde, Nova Srbija i samostalni poslanici devet plus devet – 21 minut 36 sekundi, i poslanici koji ne pripadaju nijednoj poslaničkoj grupi, četiri poslanika SPO-a, dva poslanika SDP, dva nezavisna poslanika, po pet minuta, na osnovu člana 93. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine.
Molim poslaničke grupe, ukoliko to već nisu učinile, da odmah podnesu prijave za reč, sa redosledom narodnih poslanika.
Prelazimo na zajednički načelni pretres 1-5. tačke dnevnog reda: – PREDLOZI ZAKONA O IZMENAMA ZAKONA O PIO, DOBROVOLjNIM PENZIJSKIM FONDOVIMA, UPLATI DOPRINOSA ZA ZAPOSLENE I PRETVARANjU NEISPLAĆENIH PENZIJA U JAVNI DUG
Pre nego što dam reč predstavniku predlagača po ovim tačkama dnevnog reda, zbog velikog broja prispelih amandmana na ove tačke, da bi poslaničke grupe mogle da se pripreme, dajem pauzu.
Nastavak ove rasprave, čiji smo načelni pretres otvorili je sutra u 10 časova. U petak neće zasedati Skupština, u ponedeljak hoće.
Istovremeno, molim sve članove Odbora za pravosuđe i upravu da se odmah sada, u sali na trećem spratu, nastavi rad zbog velikog broja amandmana koji je prispeo i za koji su zainteresovani svi.
Hvala vam na današnjoj odgovornosti i prijatno.