Gospodine potpredsedniče, gospodine ministre i uvaženi saradnici, dame i gospodo narodni poslanici, ne bih rekao da je zakon samo tehnički. On treba da obezbedi nekoliko stvari i dozvolite, ja ću da krenem obrnutim redom od onoga kako je uobičajeno.
Poglavlje IV, na poslednjoj strani Predloga zakona kaže se - za sprovođenje ovog zakona nisu potrebna dodatna sredstva u republičkom budžetu. To je relativno tačno. Da bi ovaj zakon bio usvojen i da bi bio primenljiv, bila je neophodna velika nabavka tehničkih sistema u MUP-u. Dozvolite da podsetim na tu nabavku.
Negde 2002. ili 2003. godine, čini mi se, ministar Dušan Mihailović je potpisao ugovor sa Motorolom. Čini mi se da je u ovoj priči čuveni Cizelj, kojim se obezbeđuje velika oprema, hardver i softver, veliki računari, mečeri, dekoderi i sve drugo što je neophodno i čini mi se u ukupnoj vrednosti od 20 miliona dolara ili evra. Nisam siguran da li je to taj nivo vrednosti.
Mi smo tada opominjali da se radi o velikoj nabavci, da se radi o kršenju zakona, da jedno ministarstvo nema pravo, u skladu sa zakonom o budžetu i budžetskom poslovanju i Zakon o trezoru, da zadužuje budžet u narednim godinama, što je ovde bio slučaj.
Dakle, pošto smo narodni poslanici i pošto se bavimo ovim poslom dužnost mi je da to kažemo.
Ovde ne polemišem da li je ova oprema dobra ili nije, da li je trebalo ili nije, prosto želim da ukažem na taj podatak. O ovome je bilo govora u štampi i bilo je reči u nekim drugim prilikama na Odboru za bezbednost i odbranu Narodne skupštine Republike Srbije. Podsećam da je i današnji ministar, gospodin Jočić, u jednom trenutku bio predsednik tog skupštinskog odbora.
Dakle, tačno je da u ovom trenutku za ovo nisu neophodna budžetska sredstva, ali je tačno naravno da će građani imati izvesne troškove, koji neće biti preveliki, ali će ih biti. Pored toga što su oslobođeni takse za zamenu lične karte, da se uvedu novi identifikacioni dokumenti.
Ovde se radi o uvođenju integrisanog automatizovanog sistema za personalizaciju identifikacionih dokumenata. Može da imponuje što Srbija u ovom trenutku može na ovaj način da uredi jednu važnu oblast.
Želim samo da podsetim da lična karta nije obavezan dokument u svim državama. U nordijskim državama ne postoji lična karta, u Australiji i Kanadi ne postoji lična karta, u nekim drugim državama postoji po oblastima i na osnovu te lične karte ne regulišu se neka prava iz socijalne, zdravstvene i drugih vidova zaštite. Ovde postoji jedna praksa, da neko ne pomisli da zagovaram drugačiji koncept.
Želim ovom prilikom da kažem da postoje drugačija mišljenja u vezi sa ovim. Dozvolite mi da to u nekoliko rečenica kažem. Pre nekoliko dana sam primio dvojicu mladih ljudi. Oni su orijentisani u smislu nacionalnog romantizma, ljudskih prava. Radi se o dvojici sjajnih mladih ljudi. Jedan od njih je dobitnik nagrade "Miloš Crnjanski".
Dakle, očigledno se radi o eksponiranim ljudima, koji su želeli da mi ukažu na mogućnost eventualnih zloupotreba kada se usvoji ovaj zakon i kada ovaj sistem zaživi. Samo želim da iznesem neke od njihovih bojazni i očekujem odgovore u vezi sa tim, zato što mi ne radimo ništa tajno, svaki dan razgovaramo sa građanima. Kad procenim da nešto jeste vredno pomena, onda na ovom mestu, a ovo jeste mesto gde treba to da saopštavamo, to i kažem.
Inače, oni su bili veoma motivisani, napravili su jednu knjižicu, razne diskove, skupili su razne tekstove itd. Da ne bih čitao šta je njihova osnovna pretpostavka, samo pitam gospodina ministra i uvažene saradnike: da li je moguće da ovakav identifikacioni dokumenat postane predmet zloupotrebe? Da li je moguće, bez znanja onog ko poseduje ovakav personalni dokument, menjati baze? Da li je moguće vršenje očitavanja na daljinu onoga što stoji u čipu na ovom identifikacionom dokumentu? Dakle, da li je moguća zloupotreba ubilo kom smislu?
Vi znate da je postojala ranije jedna fama da je ta tzv. famozna Udba o svima znala sve, da su se na policama nalazile tone dosijea o svakom od građana Srbije, da je u njima svašta pisalo itd. i da bi jednom ovakvom visoko sofisticiranom opremom eventualno bila stvorena mogućnost hakerima i drugima koji se bave različitim oblastima koje omogućavaju, na osnovu znanja koje poseduju, da se izvrše zloupotrebe, dakle, da se građanin dovede u jednu tešku i neprijatnu poziciju, a da o tome nema pojma. To je veoma važno.
Podsećam vas da je, ako usvojimo ovaj zakon, zaokružena jedna biometrijska celina i da se na osnovu ovakvog identifikacionog dokumenta, znači, na osnovu otiska prsta, fotografije, potpisa, može o jednom čoveku znati štošta. Ne bih o ovome dalje govorio. Molim za odgovor.
Jer, i u nekim članovima, u članu 28. koji tretira korišćenje podataka, piše: "Nadležni organ može podatke iz evidencije davati državnim i drugim organima i organizacijama, kao i pravnim i fizičkim licima, i to pod sledećim uslovima", i onda se tačno navodi. Dakle, zakon obezbeđuje da nema zloupotrebe. Samo pitam da li u tehničkom smislu, u smislu pouzdanosti softvera i opreme, jeste moguće da se građanima garantuje, tražim vrlo eksplicitan odgovor, da se ne može ulaziti u baze koje poseduje policija?
Sledeće pitanje koje je za mene veoma važno: da li su ove baze podataka dostupne nekom drugom bez znanja policije? Dakle, da li nekakav centar Motorole bilo gde u svetu ili nekog drugog može da ulazi u ove baze podataka ili da se koristi ovim podacima na neovlašćen način? To je za mene kao građanina veoma važno pitanje.
Hteo sam da pohvalim pretposlednji stav člana 10. Postoji, ministar je to ovde rekao, dugo već zahtev da se jednom broju građana Srbije, koji zbog toga što pripadaju određenim verskim zajednicama, ili su to verski službenici, ili neke druge kategorije građana koje imaju potrebu da na fotografiji, koja se nalazi na ovom identifikacionom dokumentu, budu sa maramom, sa kapom, sa nekim drugim obeležjem koje je sastavni deo njihove profesije ili to na izvestan način odražava njihovu versku pripadnost.
Podsećam da je kod SPC običaj da se u crkvu ulazi bez kape, ali taj običaj ne važi za žene, da pripadnice ženskog pola muslimanske veroispovesti skidanje marame doživljavaju kao jedan od vrlo delikatnih postupaka. U tom smislu je važno da se obezbedi svim ovim ljudima, u skladu sa ličnim pravima, građanskim ili verskim slobodama, da se na identifikacionom dokumentu nalazi fotografija koja je uobičajena za ono što je uobičajeno za ove ljude. Dakle, u tom smislu zakon jeste dobar.
Jutros sam u šali pitao da li to znači da seljak iz Šumadije ima pravo da se slika sa šajkačom?
Ako ima, pozdravljam to, mada moram da kažem da u Srbiji postoji običaj da se kapa skida pred vlašću. Da li je to iz poniznosti ili iz tradicije, ne znam. U sud se ulazi bez kape, u prostorije u kojima se na bilo koji način komunicira sa državom ljudi skidaju kape.
Takođe, želim da kažem da je veoma važno da se ne mogu ovi podaci zloupotrebljavati. Podsećam, kod proteklih izbora za ovaj parlament, u velikom broju opština je došlo do direktne zloupotrebe podataka, matičnih podataka, iz lekarskog protokola, iz policije, iz fonda zapošljavanja, odnosno državne organizacije koja se bavi zapošljavanjem.
Nije mi tema da njih danas kritikujem, samo želim da kažem, o tome sam govorio analizirajući izborne rezultate, da je toga bilo, da su brojne stranke učestvovale na izborima na taj način što su ostvarile nekoliko puta manje glasova od potrebnog broja potpisa, da su se u ovim potpisima nalazili kandidati drugih stranaka, da je dolazilo do veoma velike zloupotrebe.
Hoću da verujem da usvajanjem ovog zakona to više neće biti moguće. Ako hoćete podatke, mogu da vam ih saopštim vrlo precizno, ali onda bi to mogla biti neprijatnost za neke moje kolege ovde i neću to da činim, nije mi to danas namera. Namera mi je da sprečim, da sprečimo svi zajedno da se ovo ne dešava, da ne može niko bez znanja građanina da uzima njegove lične podatke i da se tim podacima koristi kao da je on za to dao saglasnost. Dakle, nije to nevažno pitanje. Evo, to su neka od razmišljanja koja imam s tim u vezi.
Želim da verujem da ćemo donošenjem ovog zakona eliminisati ove bojazni, koje sam ovde izrekao ili kao svoje ili u ime onih koji su sa mnom razgovarali. Želim da verujem da će usvajanjem ovog zakona pre svega na osnovu ovih kompjuterskih biometrijskih analiza biti pohapšeni neki do kojih se danas teško dolazi. Dakle, otisci prstiju se mogu na ovaj način pretraživati neslućenom brzinom i verujem, ako uhvatimo jednog lopova donošenjem ovog zakona, da ova moja bojazan nije vredna, narod bi rekao, ni pišljivog boba, izvinjavam se. Ali, dužnost mi je da kažem o svemu zato što ovo jeste mesto gde o svemu treba da govorimo.
Dakle, u tom smislu i završavam, pošteni građani ne bi trebalo da imaju nikakvu muku s tim u vezi, a ako ovo hoće biti muka za one čiji zanat nije častan, onda to jeste razlog da se radujem. Hvala vam lepo. SPS glasaće za ovaj zakon.