Poštovane dame i gospodo poslanici, pravo je pitanje da li stavljanjem potpisa na CEFTA sporazum štitimo interese Srbije ili štitimo interese zemalja potpisnica ovog sporazuma. Pokušaću, zbog vremena, da kažem šta je to protiv, a i da pojasnim šta je to bilo za, što su juče kolege poslanici rekli.
Prvo, pojedine zemlje potpisnice CEFTE, kao na primer Hrvatska, insistiraju na načelu nepromenljivosti već ustanovljenih trgovinskih aranžmana, sve pod plaštom protokola i dogovora koji postoje u svetskoj trgovinskoj organizaciji, a delom i u CEFTA sporazumu. U isto vreme ne govori se o zatvorenosti ovog tržišta. Kada već kažem ko je to bio, to se tiče Hrvatske, dakle, ne govori se o zatvorenosti tog tržišta, a u isto vreme imputira se Srbiji na koji način dozvoljava strane investicije kod sebe.
Želim da kažem da su zemlje koje su potpisnice CEFTA sporazuma deklarativno za strane investicije, a u stvarnosti je nešto sasvim drugo. U isto vreme interesi ovih zemalja, ponovo apostrofiram Hrvatsku, prelazi sa polja trgovine na polje investicije, verovatno vođeni idejom i znanjem da Srbija ima povlašćen status u trgovini sa Rusijom.
Drugo, sve vlade Srbije od 5. oktobra su sa više ili manje uspeha radile u korist srpske štete, pa se tako nastavlja. i ovog puta. Zbog čega ovo kažem? Očigledno je da će jedan do dva vrlo bitna segmenta naše privrede, tiče se recimo prehrambene proizvodnje ili duvana, u narednom periodu morati da smanje obim svoje proizvodnje. Manje učešće u javnim prihodima moraće srpsko društvo i privreda da amortizuju i da nadomeste. Pitanje je pravo kako će se nadomestiti gubitak ovim velikim investitorima, oni su u industriju duvana uložili oko 450 miliona evra. Znate kako je to ranije bilo. Ti dilovi se sada o glavu obijaju vladajućoj strukturi. Povlašćeni status bez konkurencije i trgovanje na srpskom tržištu sada će se o glavu razbiti.
Želim ovde da postavim pitanje predsedniku Skupštine, gospodinu Duliću, on je 20. aprila ove godine izjavio za "Večernje novosti" da će se harmonizovati svi zakonski propisi da Srbija uđe u Sporazum za potpisivanje CEFTE. Pitam, da li su harmonizovani svi zakoni, da li su neki zakoni stavljeni van snage, da li postoje neki zakoni i dalje? Ovo kažem iz razloga što je usvojen niz zakona koji se tiču zaštite proizvodnje u Srbiji, zaštite proizvođača.
Kao treće, ne manje bitno, štaviše najbitnije, želim da kažem da je jedna od strana potpisnica i UNMIK na Kosovu, pri čemu se vrlo jasno želi predstaviti i Kosovo kao država, kao punopravni saradnik i potpisnik ovih dokumenata, CEFTA sporazuma. Pri primeni Sporazuma CEFTA može se očekivati, pošto neće biti carinskih i graničnih barijera, da se u Srbiji pojavi roba sa natpisom "Made in Kosovo". Juče je gospodin Matić ovde rekao da to i nije velika opasnost.
Podsetiću vas šta kažu upravo oni koji predstavljaju to Kosovo. Ako dobro izgovaram, Agim Šahini i ministar Bujar Dugoli, vrlo jasno su rekli, citiram: "Kosovski proizvodi će imati svoj bar kod kao i druge zemlje. Učinićemo sve da budu ravnopravni u slobodnoj trgovini sa zemljama u zoni CEFTA, tako da nema mesta zabrinutosti". Ima gospodo! Na ovaj način ima dosta zabrinutosti, pošto ovo nije stav samo kosovskih zvaničnika. Andrea Svitkovski iz četvrtog stuba UNMIK-a, takođe, očekuje veliki uspeh za Kosovo, apostrofirajući da je ovo princip na kome radi i EU. Ovo je bilo protiv, a želim ukratko, zbog vremena, da kažem šta je to za.
Juče smo čuli od predlagača Sporazuma, odnosno zakona, da treba zaštititi domaću industriju. Zanimljivo je, upravo je ministar, ako se ne varam, ekonomista i trebalo bi da upravlja troškovima, a ne da upravlja patriotskim osećanjima ove države. Takođe, juče je ovde apostrofirano da će biti kvalitetna arbitraža. Kada već uzimam u usta tu reč, treba da znamo da vladajuća struktura već duže vremena ne može da postavi Ustavni sud, sudije Ustavnog suda, kako ćemo onda zaštiti naše proizvođače na ovim tržištima, kako ćemo zaštititi neku intelektualnu svojinu ili autorska prava koja postoje. Ovo kažem iz razloga što je juče, vrlo jasno, gospođa Tabaković rekla da su slične privrede upravo svih zemalja koje potpisuju Sporazum CEFTA. Što se tiče transparentnosti procedura, što je bio jedan argument za, pa gospodo, valjda ste svedoci da se nijedan veći posao u Srbiji ne završi, ako nigde drugo, ono bar na sudu.
Dakle, kada sve upakujemo približavanje globalnim ekonomskim tokovima i nešto čini mi se da nikada nije bilo dalje. Iz ovog razloga želim na kraju samo da kažem da potpis makar i formalan ove skupštine na ovom sporazumu imaće mnogo više štete nego koristi za privredu Srbije i za društvo Srbije. Hvala vam. (Aplauz.)