Dame i gospodo poslanici, čekajući ministri poljoprivrede, očekivao sam da se slučajno ne bude pojavio na lipicaneru, verovatno je rešio i taj problem, pa se evo pojavio i u Skupštini. Srpska radikalna stranka je predložila posle člana 3. novi član 3a koji glasi: "Da u članu 9. Zakona stav 1. posle reči "zadruga" dodaje se zapeta i reč "poljoprivrednik".
Obrazloženje. Stav Srpske radikalne stranke je da država mora da stimuliše poljoprivrednu proizvodnju i to direktno poljoprivrednog proizvođača, a ne da ih tera da rade za druge.
Dame i gospodo, kada smo diskutovali o zakonu u celini, govorio sam koliko se nebrige ili koliko se malo ovim zakonom obuhvatio individualni proizvođač, da kažemo seljak, sirovog duvana. To je jedna vrlo značajna proizvodnja, jer od te proizvodnje sirovog duvana će zavisiti i industrijska proizvodnja.
Međutim, moram iskreno reći, ovde u ovom zakonu nigde se ova proizvodnja ili poljoprivredni proizvođač ne pojavljuju, samo se u ovom amandmanu pojavljuje reč "zadruga" i nigde više. Znači, da Ministarstvo za poljoprivredu, vezano za ovaj vid proizvodnje i pomoći seljaku, nije ovde obratilo pažnju niti dalo bilo koju stimulaciju.
Prošle godine bila je ta stimulacija negde oko 65.000 po jednom hektaru, a ove godine te stimulacije nema, a već znamo da je i počela uveliko, mislim da je čak i preko 80% berba sirovog duvana i završena, iako znamo da je ove godine, usled elementarne nepogode suše smanjen rod duvana čak i za polovinu.
Jer jedna biljka ima negde oko 30 listova, dok ovogodišnji rod ili ovogodišnja odgajena biljka, koja nije imala adekvatne uslove zaliva, ona ima negde oko 15 listova.
Što znači da se po hektaru proizvodnja duvana u dobrim uslovima, kada su kišne godine i kada su primenjene sve agrotehničke mere, kreće negde oko 2,5 tona po hektaru, a sada isto ne verujem, kao i poljoprivredni proizvođači, da će to biti negde do tonu i po, čak i pola od regularne proizvodnje.
Kao što vidite, država nije pomogla poljoprivredne proizvođače, koji sami sebe finansiraju, kako kažem i prilikom berbe, prilikom sušenja tog duvana, a vi znate, te sušare ili se proces obavlja električnom energijom ili se koristi drvo u tom procesu.
Dame i gospodo, sve ovo vreme, a i u ovoj predizbornoj kampanji, videli smo prilikom posete određenih opština gospodina ministra kada izjavljuje i kada kaže, evo ono što smo mi u DOS-u obećali mi to u stvari i ostvarujemo. To je 100 evra po zasejanoj površini ili po žetvenoj površini, ili 90 evra po utovljenom grlu.
Ali, ministar nije rekao, to sam i prošli put izjavio, jer znate, tim poslom se bavim, pa ipak govorim iz svoje duše i duše onih poljoprivrednih proizvođača. Znate da sam postavio poslaničko pitanje Ministarstvu i dobio sam odgovor da se cena pšenice, baš kada je bila žetva, kretala od 10 do 14 dinara. Pitao sam zbog čega nije određena, jer tada nije ni postojala cena, rekli su mi da je to tržišna ekonomija, cenu diktiraju mlinari.
Ali, šta se sada dešava? Dešava se da na svetskoj berzi cena pšenice je veća, odnosno, normalno i Ministarstvo za poljoprivredu trebalo je ranije to da vidi, da vide da je ovu Srbiju pogodila elementarna nepogoda i da je došlo do smanjenja roda na svim zasejanim površinama, ako hronološki kažem od kukuruza, soje, pa šećerne repe, pa da ne nabrajam dalje, znači, nije smanjen rod za 10-20, nego čak i do 50%, u zavisnosti od regiona gde su poneki delovi dobijali pomalo kiše.
Ministar je vrlo često nekada posećivao Šabac, gde je bio predsednik upravnog odbora firme "Galeb", a ta firma je prva privatizovana i oteta od radnika, pa me čudi i kada je zasedao taj upravni odbor, morala je da ga čuva policija, pa prema tome je dobro poznavao prilike u šabačkoj opštini odnosno u Mačvanskom okrugu.
Ali, to u svojoj biografiji, koja je ispred nas bila, nije to napisao. Verovatno ga je bilo sramota, jer je ipak kao doktor nauka nasledio jednog radio i TV mehaničara Radoslava Veselinovića, koji je vlasnik ove firme, nasledio ga je na mestu predsednika Privredne komore. A vi znate kako se i šta se sve dešava u Privrednoj komori, kolika je korupcija, borba za te stambene kredite. Prema tome, mislim da je svojim ugledom i svojim ponašanjem gospodin ministar to i doprineo.
Nastaviću dalje ono što se tiče poljoprivrede. Što se tiče cene od 90 evra po utovljenom grlu, to je još jedna prevara DOS-ovske vlasti ili Demokratske stranke, kako god hoćete, jer je ona kostur ove vladajuće oligarhije, pa je obećala 90 evra, ali to obećanje sopstvenim novcem ti poljoprivredni proizvođači u stvari plaćaju tih 90 evra. Kako?
Pa evo, umesto cene koja je bila 1,75 evra ili 1,80 po utovljenom grlu žive mere, živog mesa, gospodin ili Vlada i klanice sada to otkupljuju po 1,35 evra.
Sada uzmite i izračunajte taj odnos koji je u stvari sada prisutan, znači da poljoprivredni proizvođači faktički sopstvenim novcem, to što im Demokratska stranka nudi, to je u stvari njihov novac koji su i oni imali kada je 1,75 evra bila ta cena utovljenog juneta.
Ono što dalje moram reći jeste, kao što vidite, vrlo male su bile te subvencije u poljoprivredi, vezano od prolećne setve, da sada ne nabrajam, i sad smo na pragu jesenje setve pšenice, gde Vlada na tom polju ništa nije učinila.
Čak i preko svojih lokalnih, da ih nazovemo, institucija, direkcije za poljoprivredu, koje se bave nekakvim marginalnim poslovima, pišu određene elaborate, koliko je čega posejano i koliko je požnjeveno, a ne koje su, u stvari, mere kojima bi oni pomogli poljoprivrednim proizvođačima.
Znate da nikakvih stimulativnih sredstava u prolećnoj setvi nije bilo, bilo kakvog regresiranja vezano za bilo koje inpute, da li za mineralna đubriva, da li za semena, da li za hemijska sredstva koja se koriste za zaštitu bilja. Toga nije bilo.
Ako pogledamo, naročito u ovoj godini, ali i u periodu ovih sedam godina dosovske vlasti, njihova težnja jeste bila da unište poljoprivredu i da se taj uvoznički lobi bavi uvozom poljoprivrednih proizvoda iz EU.
Pogledajmo samo fabrike za proizvodnju mineralnih đubriva, jer smo na prostorima bivše Jugoslavije i na prostorima Srbije imali pet velikih proizvođača mineralnih đubriva. Danas samo imamo jednu fabriku i to Prahovo. Ona funkcioniše zato što mora da koristi nusprodukt iz Bora, sumpornu kiselinu, a inače verovatno ni ona ne bi postojala.
Azotara Pančevo je prodata, a držala je monopol nad proizvodnjom amonijaka, komponenta potrebna u proizvodnji mineralnih đubriva. Šta se dešava?
Kupili su je tajkuni koji se tim poslom ne bave, koje poljoprivredna proizvodnja u Srbiji ne interesuje, tako da je nedostatak amonijaka, koji je potreban u proizvodnji mineralnih đubriva, doveo takoreći do njihovog zatvaranja.
Kada pogledamo vidimo da je cilj ove vlade u stvari bio samo da se poljoprivredna proizvodnja uništi i da se poljoprivredni proizvodi mogu uvoziti iz EU ili iz zemalja NATO-a.
Dame i gospodo, mislim da je vreme da se Ministarstvo za poljoprivredu okrene selu, okrene najvrednijoj populaciji, ljudima koji svojim radom, svojom borbom žele da sačuvaju svoje ognjište, da sačuvaju poljoprivrednu proizvodnju, jer to su male fabrike, a njima ste vi posle Dosovog dolaska na vlast pričali da će im se otvoriti vrata, da će moći bez posredničkog lobija da izvoze svoju robu. Međutim, to se nije desilo.
Vi ste posle petooktobarske revolucije, petooktobarskog puča stvorili ili pojedinci se toliko obogatili nad tim herojem rada, na njegovim krvavim znojem, jer na ovoj temperaturi od 40 stepeni on nije mogao na leđima da nosi klima uređaje i nije bila tada ta zakonska norma koju je Vlada donela da u određenim vremenskim satima ne borave na spoljnoj temperaturi. Ne, oni su izloženi svim vremenskim uslovima, njih umiva kiša i njih suši Sunce, a očekivali su mnogo od vas, da ćete im pomoći, ali nisu znali kada su se u petooktobarskom puču, mnogi, okrenuli ka vama misleći da ih čeka blagostanje. Međutim, videli su šta su dočekali.
Njihova ognjišta napuštaju deca jer nemaju perspektive. Ono što treba da znate jeste da u Mačvanskom okrugu ima preko 10 hiljada neoženjenih momaka. To je sutra preduslov koji će biti 10 hiljada zatvorenih domaćinstava.
A da ne govorimo o staračkim domaćinstvima, koje ste isto prevarili i davali im po 40 hiljada, to vam je pomoć pred izbore od Dosovske vlasti. Šta ste posle toga učinili? Vrlo brzo ste im uzeli tih 40 hiljada zato što je trebalo da uplate zdravstveno i penziono osiguranje, što znači da su na kraju ostali bez toga.
Shvatite da Srbija neće moći da ide ovakvim putem koji ste vi trasirali i nadam se da će vrlo brzo srpski seljak shvatiti ko mu želi dobro. Srpski seljak će shvatiti kome sutra treba da da svoj glas, a to je SRS.