DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 07.11.2007.

3. dan rada

OBRAĆANJA

Oliver Dulić

| Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, izvinjavam se zbog kašnjenja. Otvaram Treću sednicu Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2007. godini.

Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika, konstatujem da sednici prisustvuju 132 narodna poslanika.

Podsećam vas da je članom 86. stav 5. Poslovnika Narodne skupštine predviđeno da kvorum za rad Narodne skupštine prilikom usvajanja zapisnika sa prethodnih sednica i utvrđivanja dnevnog reda postoji ako je na sednici Narodne skupštine prisutno najmanje 126 narodnih poslanika.

Radi utvrđivanja kvoruma za rad Narodne skupštine, molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje.

Konstatujem da je primenom elektronskog sistema za glasanje utvrđeno da je u sali prisutno 126 narodnih poslanika, odnosno da je prisutno više od 125 narodnih poslanika i da postoje uslovi za rad Narodne skupštine.

Nema obaveštenja da su sednici sprečeni da prisustvuju narodni poslanici.

Saglasno članu 84. stav 2. Poslovnika Narodne skupštine, obaveštavam vas da sam ovu sednicu sazvao za četvrtak 1. novembar 2007. godine, a to u ovom slučaju znači u roku kraćem od roka utvrđenog u članu 84. stav 1. Poslovnika, zbog potrebe da Narodna skupština što pre razmotri predloge akata iz predloženog dnevnog reda.

U sazivu i ispravci saziva ove sednice koji su vam dostavljeni sadržan je predlog dnevnog reda sednice.

Pre utvrđivanja dnevnog reda sednice, saglasno članu 90. stav 5. i članu 92. Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije, potrebno je da Narodna skupština odluči o predlozima za stavljanje na dnevni red akata po hitnom postupku, za proširenje dnevnog reda i za promenu redosleda tačaka dnevnog reda.

Vlada je predložila da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o Ustavnom sudu, koji je podnela Narodnoj skupštini 5. oktobra 2007. godine.

Stavljam na glasanje ovaj predlog.

Za 126, nije glasalo 13, od 139 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.

Narodni poslanik Nada Kolundžija, predsednik poslaničke grupe Demokratska stranka, predložila je da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog odluke o izmenama Odluke o izboru članova odbora Narodne skupštine Republike Srbije, koji je podnela Narodnoj skupštini 5. novembra 2007. godine, kao i da se ovaj predlog odluke razmatra kao 5. tačka dnevnog reda.

Stavljam na glasanje ovaj predlog.

Za 132, nije glasalo devet, od 141 narodnog poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.

Narodni poslanik Miloš Aligrudić, predsednik poslaničke grupe Demokratska stranka Srbije - Nova Srbija - dr Vojislav Koštunica, predložio je da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog odluke o izmenama Odluke o izboru članova odbora Narodne skupštine Republike Srbije, koji je podneo Narodnoj skupštini 7. novembra 2007. godine, i da se ovaj predlog odluke razmatra u okviru iste tačke dnevnog reda kao i Predlog odluke o izmenama Odluke o izboru članova odbora Narodne skupštine Republike Srbije, koji je podnela poslanička grupa Demokratska stranka.

Stavljam na glasanje ovaj predlog.

Za 132, nije glasalo 10, od 142 narodna poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.

Narodni poslanik Nenad Čanak predložio je da se dnevni red proširi novom tačkom Predlog zakona o zabrani manifestacija neonacističkih ili fašističkih organizacija i udruženja i zabrani upotrebe neonacističkih ili fašističkih simbola i obeležja, koji je podneo Narodnoj skupštini 11. oktobra 2007. godine.

Da li narodni poslanik Nenad Čanak želi reč? (Ne.)

Stavljam na glasanje ovaj predlog.

Za devet, protiv 116, uzdržanih sedam, nije glasalo 12, od 144 narodna poslanika.

Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj predlog.

Pošto smo se izjasnili o predlozima za stavljanje na dnevni red sednice akata po hitnom postupku za proširenje dnevnog reda i za promenu redosleda tačaka dnevnog reda, na osnovu člana 92. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije, stavljam na glasanje predlog dnevnog reda u celini.

Za 130, protiv jedan, nije glasalo 16, od 147 poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština utvrdila dnevni red Treće sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2007. godini u celini.

D n e v n i r e d:

1. Predlog zakona o Ustavnom sudu, koji je podnela Vlada;

2. Izbor sudija Ustavnog suda sa liste kandidata koju je podneo predsednik Republike;

3. Utvrđivanje liste kandidata za sudije Ustavnog suda koje imenuje predsednik Republike, na predlog poslaničkih grupa u Narodnoj skupštini;

4. Predlog zakona o azilu, koji je podnela Vlada;

5. Predlog odluke o izmenama Odluke o izboru članova odbora Narodne skupštine Republike Srbije, koji je podnela narodni poslanik Nada Kolundžija, predsednik poslaničke grupe Demokratska stranka i Predlog odluke o izmenama Odluke o izboru članova odbora Narodne skupštine Republike Srbije, koji je podneo narodni poslanik Miloš Aligrudić, predsednik poslaničke grupe Demokratska stranka Srbije - Nova Srbija - dr Vojislav Koštunica;

6. Poslanička pitanja.

Molim Službu Narodne skupštine da pripremi prečišćeni tekst dnevnog reda sednice i da ga uruči narodnim poslanicima.

Rad prema utvrđenom dnevnom redu.

Prelazimo na 1. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O USTAVNOM SUDU (načela)

Primili ste Predlog zakona koji je podnela Vlada.

Pre otvaranja načelnog pretresa podsećam vas da, prema članu 94. Poslovnika Narodne skupštine, ukupno vreme rasprave u načelu za poslaničke grupe iznosi pet časova, kao i da se ovo vreme raspoređuje na poslaničke grupe srazmerno broju narodnih poslanika članova poslaničke grupe.

Pošto je ukupno vreme rasprave u načelu za poslaničke grupe pet časova, konstatujem da je vreme rasprave, po poslaničkim grupama, sledeće: Poslanička grupa Srpske radikalne stranke jedan sat, 37 minuta, 12 sekundi; ovlašćeni predstavnike Srpske radikalne stranke po ovoj tački je narodni poslanik Zoran Krasić; Demokratska stranka jedan sat, 16 minuta, 48 sekundi; Demokratska stranka Srbije-Nova Srbija, dr Vojislav Koštunica 56 minuta, 24 sekunde; poslanički klub G17 plus 22 minuta, 48 sekundi; poslanička grupa Socijalističke partije Srbije 19 minuta, 12 sekundi; poslanička grupa Liberalno-demokratska partija 13 minuta, 12 sekundi – ovlašćeni predstavnik ove poslaničke grupe je narodni poslanik Nebojša Ranđelović; poslanička grupa Savez vojvođanskih Mađara-Lista za Sandžak-Unija Roma Srbije-Koalicija Albanaca Preševske doline sedam minuta, 12 sekundi, Vojvođanski poslanici LSV-SVM šest minuta i poslanici koji ne pripadaju nijednoj poslaničkoj grupi po pet minuta, prema članu 93. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine.

Molim poslaničke grupe, ukoliko to već nisu učinile, da odmah podnesu prijave za reč sa redosledom narodnih poslanika.

Saglasno članu 140. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram načelni pretres.

Pre nego što dam reč ministru Dušanu Petroviću, po Poslovniku se javio narodni poslanik Nikola Novaković. Izvolite.

Nikola Novaković

Gospodine predsedniče, gospođo sekretarka, dame i gospodo narodni poslanici, podsećam na odredbu člana 27. al. 3. i 4. Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije, u kojoj stoje obaveze predsednika Narodne skupštine da se stara o primeni Poslovnika i da se stara o blagovremenom i usklađenom radu radnih tela Narodne skupštine. U članu 43 - sekretar Narodne skupštine rukovodi službom Narodne skupštine i pomaže predsedniku u njegovom radu.
Sa ove govornice sada govorim kao predsednik Odbora za privatizaciju u ovom sazivu, a istu funkciju sam obavljao i u prošlom sazivu. Zbog toga ne mogu da prihvatim već duboko uvreženo neko mišljenje i nekakav stav – pre nas potop. Kontinuitet rada Odbora za privatizaciju je prekinut onemogućavanjem uslova za rad Odbora, tako da se danas arhiva i materijali ovog odbora nalaze u dve zgrade, u tri kancelarije, što potpuno onemogućava dalji rad.
Kao svaki fini Prečanin, prvo sam se pouzdao u obećanja da će do kraja avgusta taj problem biti rešen. Prođe avgust. Onda sam počeo da se dopisujem i to je jedna toliko ružna epizoda, to dopisivanje sa sekretarima Narodne skupštine, to ću brzo da zaboravim, i bio sam prinuđen juče da se obratim i predsedniku Narodne skupštine, kao poslednji vapaj pred zvanično neko obaveštenje javnosti da će Odbor da prestane da radi.
Prestaće da radi dok sam predsednik, što ne znači da mora da prestane da radi, jer je ovlašćen i predsednik Narodne skupštine da zakazuje te sednice.
Odbor za privatizaciju ima jedan potpuno različit, drukčiji način rada od drugih odbora. Moram da vam kažem da 90% pismena koji ulaze u ovaj dom odnose se na probleme privatizacije na koje ukazuju mali akcionari, građani Srbije. Javiću se još jedanput.

Oliver Dulić

| Predsedava
Zahvaljujem. Samo da dam jedno obaveštenje. Sednica Odbora za smanjenje siromaštva pomerena je sa 14,00 časova na 15,00 časova.
Po Poslovniku se javio narodni poslanik Dragan Todorović.
...
Srpska radikalna stranka

Dragan Todorović

Dame i gospodo narodni poslanici, gospodine predsedniče, uz rizik da na neki način budem malo dosadan i poslanicima i građanima Srbije, ipak moram da vas podsetim da već nekoliko puta postavljam pitanje vezano za odluku Ministarstva, da li ste vi dobili odluku po pitanju sednice Skupštine grada Beograda i protivzakonitog izbora predsednika Skupštine grada Beograda, potpredsednika i izbora vršioca zamenika gradonačelnika.
Da ovo razjasnimo odmah. Mi stvarno nemamo nameru da vršimo opstrukciju i da nam to na bilo koji način prebacite, ali shvatite ovo najozbiljnije. Mi, jednostavno, nećemo da se pomirimo sa činjenicom koju vi pokušavate da nam stavite do znanja, činjenicom svršenog čina.
Bilo je to, evo sad će mesec dana, 8. je tačno mesec dana, 9. smo vas obavestili. Obavestio sam vas da je Ministarstvo u nekim drugim slučajevima, što je izuzetno pozitivno i poželjno, promptno reagovalo, ali zbog čega se to ne dešava i kada je u pitanju Skupština grada Beograda, jedna od najvažnijih institucija, posebno imajući u vidu koliki je budžet Skupštine grada Beograda.
Najdobronamernije vas upozoravam, čak na neki način pozivam i poslanike vladajuće koalicije, DS i DSS, da ovo shvate kao dobronameran poziv da ipak probamo da u politiku uvedemo neke stvari koje će se razlikovati od nekih ranijih vremena. To prvenstveno podrazumeva jedan od minimuma, a to je poštovanje Ustava i zakona. Stvarno ne mogu da vas razumem kako možete da pređete preko te činjenice.
Šta je to toliko strašno kada ste svi svesni činjenice da je tamo stvarno na najgrublji mogući način prekršen i zakon i poslovnik? Šta vas to sprečava da uradite ono što je jedino moguće, da se to obavi na zakonit način? Niko ne može da vam preotme vlast, ne može da vas ugrozi, ali jednostavno tražimo da to uradite na način koji je propisao Poslovnik. Šta još treba da uradimo da bi vi napokon shvatili da morate to da uradite?
Za razliku od vas, mi se nećemo žaliti nikome. Mi ćemo pokušati na jedan jedini način koji je moguć da evo, ovakvim pozivima, stvarno uradite ono što se od vas očekuje. Posebno pozivam i ministra pravde, koji je danas u Skupštini, da i on uloži svoj uticaj, normalno i kao ministar u Vladi i kao istaknuti član DS, da se ta stvar reguliše, jer verujte da ćemo biti prinuđeni da na drugačiji način od vas dobijemo ono što zaslužuju građani Srbije, a to je da se poštuje Ustav, zakon i Poslovnik. Hvala vam.

Oliver Dulić

| Predsedava
Zahvaljujem. Gospodine Todoroviću, pridružujem se vašem pozivu i potrudićemo se da odgovor iz Ministarstva stigne što je pre moguće.
Želim da obavestim vas i sve druge narodne poslanike, na ovoj sednici, na Trećoj sednici redovnog zasedanja, postoji tačka dnevnog reda koja se zove poslanička pitanja. Kao što ste to i tražili da se stavi, kada dođemo do te tačke tada imate pravo da postavite poslanička pitanja. Molim vas da se poslanička pitanja ne postavljaju u drugim tačkama. Ovo jeste poslaničko pitanje, gospodine Todoroviću, i molim vas da se sada toga pridržavamo.
Dogovor je bio da se stavi tačka dnevnog reda gde će biti poslanička pitanja, sada ta tačka dnevnog reda postoji i sada ćete sva poslanička pitanja koja imate da postavljate na toj tački dnevnog reda. Po Poslovniku se javio narodni poslanik Amdžad Migati.

Amdžad Migati

Javio sam se po Poslovniku, član 226. Dobio sam odgovor od Vlade Srbije na moje pitanje - da li je naša država zadovoljna radom Haškog tribunala. Ne znam ko je to pisao, znam da mi je faksom poslao Vojislav Koštunica. Misli da sam glup, ali on vređa inteligenciju Narodne skupštine. Pošaljem jedno pitanje, a on mi pošalje sasvim drugi odgovor.

Oliver Dulić

| Predsedava
Vi ste podneli poslaničko pitanje, i dobili ste odgovor na poslaničko pitanje i pozvali ste se da je prekršen član 226. koji kaže - narodni poslanik ima pravo da traži obaveštenja i objašnjenja od predsednika Narodne skupštine, predsednika odbora Narodne skupštine, ministara, funkcionera u drugim republičkim organima i organizacijama o pitanjima iz okvira prava i dužnosti ovih funkcionera iz nadležnosti organa na čijem se čelu nalaze, a koje su potrebne za ostvarivanje funkcije narodnog poslanika.
Vi sada niste zadovoljni odgovor. Smatrate da je prekršen član Poslovnika zbog toga što niste informisani na pravi način. Dakle, kada se postavi poslaničko pitanje u tački dnevnog reda koja to definiše, ukoliko niste zadovoljni odgovorom, imate pravo da se pozovete na ovaj član.
Izvolite. Sada dobijate tri minuta da objasnite zbog čega smatrate da je Poslovnik prekršen.

Amdžad Migati

Tražim objašnjenje, jer ovo što je pisano ovde nema veze sa pameću. Kažu da oni učestvuju u diskusiji. Sada meni ništa nije jasno. Šta oni u toj diskusiji kažu u Generalnoj skupštini? Konkretno tražim objašnjenje da li u Generalnoj skupština, na primer, zastupate stav, na osnovu onoga što je juče u Haškom tribunalu sudsko veće potvrdilo da pravično suđenje nije omogućeno za Vojislava Šešelja: jer, prvo, 207.000 strana nije mu dostavljeno kao oslobađajući materijal; drugo, 24.000 strana koje treba da mu dostave nisu dostavljene; treće, nije rešeno pitanje finansiranja i ne može da počne suđenje; četvrto, najvažnije, šta radi država Srbija?
Na osnovu člana 13. Ustava, da je čovek pet godina u Haškom tribunalu, a još tužilaštvo nije spremno za proces, zašto je on tamo? Znam da je gospodinu Koštunici lakše da je on tamo, ali on mora po članu 13. da štiti svoje građane i njihova prava. Zato takav odgovor je čisto vređanje inteligencije Narodne skupštine i svih poslanika. Zato tražim od Vlade Srbije ponovo objašnjenje na taj odgovor i na naknadno pitanje koje sam postavio, ne kao pitanje, nego da mogu da radim moj posao u Skupštini. Ako oni ne poštuju Ustav, zašto onda vladaju?

Oliver Dulić

| Predsedava
Po Poslovniku se javio narodni poslanik Nikola Novaković.

Nikola Novaković

Dakle, ne reklamiram povredu Poslovnika, nego podsećam na obaveze predsednika Skupštine i sekretara – član 27. i član 33.
Kao predsednik Odbora za privatizaciju, kratki podaci: u prošlom sazivu 66 sednica, prosečnog trajanja oko tri sata, 318 tačaka dnevnog reda, 658 predmeta, 333 zaključka ili preporuke, ekspedovano više od 1.800 pisama ili odgovora, održana 74 sastanka van sednice i obavljeno preko 500 razgovora sa akcionarima, sindikatima, radnicima, a sednicama Odbora je prisustvovalo 483 predstavnika izvršne vlasti i drugih državnih organa, 471 predstavnik subjekata privatizacije i 1.028 narodnih poslanika koji nisu članovi Odbora. U ovoj godini rezultata nema.
Problemi se rešavaju krajnje jednostavno. Problemi su: prvo, problem prostora. Dakle, jedna kancelarija u ovoj zgradi; i kadrovski, osim sekretara koji je trenutno na bolovanju, nema savetnika i nema saradnika.
Apsolutno je nemoguće raditi. Dobio sam danas 200 strana materijala od 2. oktobra pa naovamo. Izvinjavam se svima koji su pisali Odboru, jer ukoliko se ubrzo ne reši ovaj problem, biću prinuđen da sve to šaljem na adresu predsednika Narodne skupštine Republike Srbije.
Šta nas čeka? Izmenjena je Uredba o uslovima aukcijske prodaje društvenog kapitala, a da o tome Odbor nije rekao ni jednu jedinu reč.
U postupku su izmene i dopune Zakona o privatizaciji. Usvaja se strategija okončanja privatizacije, usvajaju se i strategije privatizacije pojedinačnih preduzeća u specifičnim delatnostima. U toku je javna rasprava zakona o restituciji i privatizaciji građevinskog zemljišta. Ni reč o tome na Odboru. Jednostavno, nema se ni gde ni kada.
Glavna tema danas kada se izađe iz ove skupštine, jer život je tamo negde drugde, jeste besplatna podela akcija. Kako mislite, s kim i na koji način da Odbor o tome raspravlja, ako se vijamo po Pionirskom parku, po ulicama i čekamo da li će da nam pokisnu materijali ili neće. Još 156 predmeta, koji čekaju na rešavanje u ovom odboru, stoje u susednoj zgradi.
Izlaziću uoči svake sednice i sve oštrije upozoravati da smo u prošlom sazivu imali i manje zgrada, i manje zaposlenih, i manje sekretara, i nikakvih problema. Odjedanput to se nešto geometrijskom progresijom umnožilo i ne mogu da prihvatim da tuđa neodgovornost utiče na moju odgovornost, niti da prihvatim da oni zakoni birokratije važe baš tako očigledno, kao što je sada trenutno na delu.