PRVA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 09.10.2008.

3. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PRVA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

3. dan rada

09.10.2008

Sednicu je otvorila: Slavica Đukić-Dejanović

Sednica je trajala od 10:10 do 20:35

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo rad Prve sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2008. godini.
Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika, konstatujem da sednici prisustvuje 110 narodnih poslanika.
Radi utvrđivanja broja narodnih poslanika prisutnih u sali, molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje.
Konstatujem da je, primenom elektronskog sistema za glasanje, utvrđeno da je u sali prisutno 96 narodnih poslanika, odnosno da je prisutno više od jedne trećine narodnih poslanika i da postoje uslovi za današnji rad Narodne skupštine.
Obaveštavam vas da sam, saglasno članu 88. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, pozvala da današnjoj sednici, povodom razmatranja pojedinih tačaka dnevnog reda, prisustvuju Milorad Todorović, državni sekretar U MUP, Aleksandar Veljković, načelnik u MUP i prof. dr Radivoje Mitrović, državni sekretar u Ministarstvu prosvete. Pozdravljam prisutne pozvane i zahvaljujem što su se odazvali da prisustvuju.
Takođe bih htela da vas upoznam sa pregledom sednica odbora zakazanih za četvrtak, 9.oktobar 2008. godine. u 11,00 časova – Zakonodavni odbor; u 12,00 časova – Odbor za finansije, guverner Narodne banke će učestvovati u radu ove sednice; u 13,00 časova Odbor za inostrane poslove; u 14,00 Odbor za privatizaciju; u 17,00 časova Odbor za prosvetu.
Prelazimo na zajednički načelni pretres 7. i 8. tačke dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O STRANCIMA I PREDLOG ZAKONA O ZAŠTITI DRŽAVNE GRANICE
Saglasno odluci Narodne skupštine da se obavi zajednički načelni pretres o Predlogu zakona o strancima i Predlogu Zakona o zaštiti državne granice, a pre otvaranja pretresa, podsećam vas da, shodno članu 94. Poslovnika Narodne skupštine, ukupno vreme rasprave u načelu za poslaničke grupe iznosi pet časova, kao i da se ovo vreme raspoređuje na poslaničke grupe srazmerno broju narodnih poslanika članova poslaničke grupe.
Pošto ukupno vreme rasprave u načelu za poslaničke grupe iznosi pet časova, konstatujem da je vreme rasprave, po poslaničkim grupama sledeće: Poslanička grupa Za evropsku Srbiju - sat, 33 minuta i 36 sekundi; poslanička grupa SRS - sat, 9 minuta i 36 sekundi; poslanička grupa G17 plus - 28 minuta i 48 sekundi; poslanička grupa DSS - Vojislav Koštunica - 25 minuta 12 sekundi; poslanička grupa "Napred, Srbijo" - 24 minuta; poslanička grupa SPS - JS - 18 minuta; poslanička grupa LDP - 15 minuta i 36 sekundi; poslanička grupa Nova Srbija - 10 minuta i 48 sekundi; poslanička grupa Manjina - osam minuta i 24 sekunde i poslanička grupa PUPS - šest minuta.
Molim poslaničke grupe, ukoliko to već nisu učinile, da odmah podnesu prijave za reč, sa redosledom narodnih poslanika.
Obaveštavam vas da su poslaničke grupe ovlastile da ih po ovim tačkama dnevnog reda predstavljaju: za SRS narodni poslanik Milorad Buha.
Shodno članu 140. stav 2. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram zajednički načelni pretres o Predlogu zakona o strancima i Predlogu zakona o zaštiti državne granice.
Povredu Poslovnika reklamirao je gospodin Zoran Ostojić.
...
Liberalno demokratska partija

Zoran Ostojić

Liberalno demokratska partija
Gospođo predsednice, koleginice i kolege, nije klasična povreda Poslovnika, više je jedna molba da bi poslanici mogli da ispoštuju članove 225. i 226, tj. da dobiju informacije potrebne za ostvarivanje funkcije narodnog poslanika. Izražavam zadovoljstvo konstruktivnim radom juče, i nadam se da će to postati praksa u ovoj skupštini i prihvatanjem predloga LDP da se zaista državni organi trgnu oko finansijske krize koja je zahvatila svet i preliva se u Srbiju.
Pozdravljam vaše zakazivanje sednice Odbora za finansije. Ovo je moja molba: zbog velikog interesovanja za tu sednicu, ako bi gospođo Dejanović mogli da date pauzu u 12,00 časova, da bi što više poslanika koji žele moglo da prisustvuju sednici Odbora za finansije i razgovoru sa guvernerom Jelašićem.
S druge strane, ovde imamo zaista važne zakone vezane za našu zemlju i za belu šengensku listu i prosto ne možemo biti, mi koji smo zainteresovani za jedno i drugo, na dva mesta.
Mislim da bi u radu sednice jedan raniji ručak za one koji ne žele da sede na Odboru za finansije, a omogućavanje zainteresovanim poslanicima da učestvuju u radu Odbora za finansije, bilo neko kompromisno rešenje kojim bi se pokazalo da parlament postaje mesto gde se donose važne odluke i da je jedna atmosfera tolerancije i saradnje zaista dobar put da Srbija što pre postane punopravni član EU.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem na ovom predlogu. Za slučaj da sednica krene uobičajenim tokom i radno, možemo dati pauzu između 12,00 i 13,00 časova, ali o svojoj odluci ću vas obavestiti neposredno pre tog vremena.
...
Nova Demokratska stranka Srbije

Nenad Popović

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, gospođo predsednice, ovih dana za neke ljude glavna vest u novinama je bila žirafa. Za mene je glavna vest druga životinja, a to je noj, jer Vlada Republike Srbije se i dalje ponaša tako kao da je noj i zabila je glavu u pesak, kao da se ništa oko nje ne dešava, u trenucima kada svet potresa nezapamćena finansijska kriza, najveća od 1929. godine, ovako ponašanje je neodgovorno prema ekonomskoj budućnosti Srbije.
Juče sam istakao da Vlada nema premijera, jer on nije preuzeo nikakvu odgovornost, on ignoriše trenutna dešavanja. Danas smo zakazali Odbor za finansije. Zašto samo Odbor za finansije? Tražio sam juče da se premijer obrati svim poslanicima, jer zašto ne Odboru za industriju, zašto ne Odboru za privredu, odnosno Odboru za razvoj i ekonomske odnose sa inostranstvom.
Pa, nije ovo samo problem finansijskog sistema. Ovo nije finansijska kriza, ovo je globalna ekonomska kriza. Od ovoga će najveću štetu imati ne samo oni koji imaju uloge u bankama, oni naravno, ali još veću štetu će imati svi radnici koji su zaposleni danas u srpskoj privredi. Tu će biti mnogo veća šteta.
Zahtevam da nam se premijer obrati, svima u Skupštini, i da Vlada hitno formuliše državnu strategiju koja bi dala odgovore na dva pitanja: prvo, kako preduprediti finansijsku krizu, i drugo, kako ublažiti posledice kada kriza nastupi.
Vlada treba da ima rešenje za tri konkretna slučaja, tri scenarija. Prvi scenario je ekonomska stagnacija. Kada je situacija relativno dobra, stabilna, ali postoje poremećaji u određenim segmentima. Tu ona može da utvrdi nove prioritete ekonomske politike i, vrlo važno, revidira ekonomska i socijalna obećanja. Drugi način je da izvrši promene u izboru investicionih projekata. Pravi dokaz da je došlo do promene prioriteta u ovoj vladi biće kada se primi novi, a ne ovaj koji je već usvojen, potpuno nerealan rebalans budžeta.
Postoji scenario "B", to je ekonomska depresija. U tom trenutku razvoj situacije je loš, ali je zaista moguće da posledice ne budu katastrofalne i privredna aktivnost opada, ali se makroekonomski procesi još uvek nisu oteli kontroli. To je scenario "B". Vlada treba da predloži mere za tu depresiju.
Treći scenario, najgori mogući, to je ekonomska recesija. Najlošiji razvoj situacije koji direktno ugrožava građane, kada banke ulaze u bankrot itd. Šta tada država treba da radi, Vlada treba da odgovori. Vlada treba da nas vodi tako da u najboljem slučaju budemo u scenariju "A", u ekonomskoj stagnaciji, i nikako da ne dozvolimo da nas zapljusne talas koji nas odvodi u scenario "C", ekonomsku recesiju. Zahvaljujem.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Od novih sadržaja o kojima ste danas govorili u odnosu na jučerašnji dan, pomenuli ste rebalans budžeta, i želim da vas obavestim da je stigao u Skupštinu i da je u skupštinskoj proceduri, umnožava se, već tokom dana ćete imati priliku da imate tekst rebalansa u svojim rukama.
Gospodin Dragan Marković-Palma, izvolite, a zatim gospodin Vlahović.
...
Jedinstvena Srbija

Dragan D. Marković

Poštovano predsedništvo, dame i gospodo narodni poslanici, gospodine ministre Dačiću, dobar dan, evo već nekoliko dana se priča o ovoj žirafi i imam obavezu, stvarno, da odgovorim o čemu se radi, a posebno bivšem ministru Velimiru Iliću, koji već mesecima plače na mitinzima, za govornicom, kako se on bori za bolje sutra građana Srbije. Gospodine Velimire Iliću, vi ste iskoristili da pričate o meni kada nisam bio tu, da vas samo podsetim da 19. februara 2008. godine, Vlada čiji ste vi bili ministar donela je odluku, i to je objavio "Službeni glasnik" broj 20, da 25 miliona ide za Jagodinu za SKI stazu.

Pošto, kao dobar domaćin, uvek gledam šta su to prioriteti za jedan grad, odlučio sam da ne pravim SKI stazu jer bi Jagodina trebalo da još tri puta više uloži novca u SKI stazu, započeo sam da pravim tri dečja vrtića. A pošto sam već dobio od Vlade, čiji ste vi bili ministar, 25 miliona, imam na to pravo, ponovo sam uputio zahtev da sredstva umesto da idu za SKI stazu idu za razvoj turizma, za ZOO vrt, gospodine ministre Velimiru Iliću. Te pare ne idu sve za žirafu.

Vi ste pre neki dan rekli ovde - svaka šuša pravi vladu. Znate šta, gospodine Velimire Iliću, možda vi imate naviku da budete ministar, ali navika nije kriterijum da bi neko u životu nešto postao. Kriterijum donose građani Srbije kada izađu na izbore. Možda je navika za pivo i rakiju. To niko ne može da vam ospori.

Gospodine Velimire Iliću, sada se predstavljate kako ste najveći nacionalista i patriota svih vremena.

Da vas podsetim da je vaša vlada, čiji ste vi bili ministar, isporučila 16 Srba Haškom tribunalu, da je čovek s kojim ste vi bili u koaliciji amnestirao 1.300 Šiptara, Albanaca koji su ubijali srpski narod na KiM.

Gospodine Velimire Iliću, pomenuli ste "Magnohrom" Kraljevo, sram vas bilo, pa imali ste predsednika opštine dva mandata u Kraljevu i vi ste bili ministar. Cela vlast je bila u vašim rukama, pa zašto niste pomogli tim ljudima, za dva sata ste mogli da im pomognete.

Pričate o meni kako sam loš čovek, a znate kako ste me kumili...

(Predsednik: Vreme.)

Izvinjavam se, prvi put se javljam...

I neću reći sada za ono što znamo vi i ja, a ne znaju građani Srbije. Ako me naterate, i to ću reći.

(Predsednik: Vreme.)

Zahvaljujem.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Gospodin Vlahović, pa zatim gospodin Ilić.
...
Demokratska stranka

Aleksandar Vlahović

Za evropsku Srbiju
Javljam se, poštovana gospođo predsednice, povreda Poslovnika, član 103, dakle, poslanik je dužan, u stavu 2. piše, da govori o temi koja je na dnevnom redu. Zapravo, neposredni povod jeste diskusija gospodina Popovića i želim da kažem da u ovom trenutku najveća opasnost koja preti od svetske finansijske krize jeste nepotrebno razvijena i nepotrebno stvorena panika.
Ne postoji niti jedan ozbiljniji udarac koji Srbija može da pretrpi kao posledicu finansijske krize koja je nastala na Volstritu, a pogotovu ne postoji i tu želim, zaista da skrenem pažnju svim poslanicima da su svi jednako odgovorni za kreiranje klime, koja postoji i da mi moramo da vodimo računa o tome bez obzira da li smo pozicija ili opozicija.
Svi vrlo dobro znate da centralna banka vodi veoma oštru monetarnu politiku, da centralna banka ima vrlo visoku stopu deviznih rezervi, da se 50% deviznih uloga nalazi kod centralne banke, da su štediše potpuno zaštićeni.
Prema tome, osećam potrebu da se obratim građanima Srbije i da kažem: nemate razloga da brinete za svoje devizne uloge, oni su na sigurnom.
To ne znači da se mali talasi svetske finansijske krize neće osetiti kod nas. Sigurno je da će doći do blagog povećanja kamatnih stopa, ali kao što ste juče u izveštaju mogli da vidite euribor pada, ne raste. To drugim rečima znači da postoje odgovori centralne banke Evropske unije i, sa druge strane, centralne banke drugih zemalja koje ne pripadaju Evropskoj uniji, kompenzacija zarad komercijalnog rasta kamata.
Sigurno je da će se povući finansijski investitori, ali kao što znate dobra vest za Srbiju jeste da Fijat investira, Fijat je strateški investitor. Kao što znate, Ikea je najavila investiciju od milijardu i petsto miliona evra i vrlo uskoro ćemo imati prvog čoveka Ikee u Srbiji, i to je dobro.
Dobro je da strateški investitori investiraju u Srbiju i dobra je politika Vlade da te investicije direktno podstiče. Sigurno je da će se finansijski investitori delimično povući, ali ne očekujem da će i taj efekat trajati duže od šest meseci i očekujem posle toga povratak finansijskih investitora.
Dakle, da zaključim, nema razloga da se u ovom visokom domu širi bespotrebna panika, ima potrebe da se priča šta Vlada preduzima i pretpostavljam da se ovde radi o komunikaciji koja mora da postoji između Vlade i parlamenta. Kada danas bude sednica Odbora za finansije imaćemo prilike da svako kaže ono što zaista misli. Nije srpsko finansijsko tržište, nažalost, tako dobro razvijeno kao što je američko finansijsko tržište. Nema sofisticiranih instrumenata...
(Predsednik: Vreme.)
završavam... nema sofisticiranih instrumenata finansijskih derivata koji su razvijeni na Volstritu, prema tome, nema opasnosti onakve kakvu neki poslanici iz opozicije predviđaju, na veliku sreću za sve nas. Hvala vam.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem. Predlažem da ekonomsko-finansijske teme pomerimo za sednicu Odbora, a da se sada ipak vratimo dnevnom redu. Izvolite, gospodine Iliću, vi ste reklamirali Poslovnik.

Velimir Ilić

Nova Srbija
Želim da posle ovih dobrih vesti gospodina Vlahovića, prihvatim ovo, pa ćemo danas na Odboru za finansije raspravljati. Ovo je jedna možda dobra vest, da ne strahujemo, da će biti sve u redu.
Želeo bih narodnom poslaniku gospodinu Markoviću da poručim da ga, stvarno, nisam pomenuo u svojoj diskusiji i drago mi je da je Jagodina dobila žirafu, ali nije morala na ovaj način da se nabavi. I novinari su nas zvali čitav dan i pitali, nismo znali o kome se radi, kako i ko je platio, ali šta ćete i to je neka cena, koja je plaćena i to sam prokomentarisao, kako se troše budžetska sredstva. Ne može neki ministar koji vodi neki resor da ima milion problema, da se bavi i tim poslom i da to nije u redu. Tražio sam da se takve stvari više ne ponavljaju.
Meni je drago da ste vi onih 25 miliona, sigurno iz one vlade, dali za obdanište i to je dobro, to je odlično. Neka bude tako uvek i ne bih želeo da sada polemišem o rakiji, o pivu itd. Ali, bože moj, sve ima svoje i nemojte se ljutiti, poslanici su inicirali jednu raspravu i ona se razvila. Nisam bio u tom drugom delu, nisam učestvovao niti to pratio i ne znam kako se to završilo jer sam imao neke obaveze i otišao.
Prema tome, mi smo upozoravali da se uradi rebalans budžeta, da se sredstva troše onako kako zakon nalaže, da se sredstva troše iz budžeta za projekte koji su planirani zakonom o budžetu.
Tražili smo da parlament i opozicija budu kontrolori trošenja budžetskih sredstava, a ne Ministarstvo finansija preko svoje finansijske inspekcije. Prema tome, nije to ništa strašno. Nemojte se ljutiti. Meni je drago da vi radite dobro, biće mi drago da tako i nastavite. Bože moj, imate pravo da tražite sve, a oni koji daju moraju odgovarati ako to nije u skladu sa Zakonom o budžetu.
Prema tome, ništa to nije bilo lično, gospodine Markoviću, nemojte se ljutiti. Šta više, ni vas, ni Jagodinu, ni vašu partiju nisam pomenuo u svom govoru, izlaganju. Naravno, to su posle poslanici komentarisali na jedan način. Ako imate nešto da kažete, recite, meni će biti drago, ali šta je Vlada isporučila, koja vlada, kako i na koji način, to stoji. Isporučivali su mnogi u mnogim vladama, znate da to nisu radili ministri koji se bave nekim poslovima, gradnjom puteva i ostalo, da su to radili neki drugi, koji su i danas u tim službama koje funkcionišu i sarađuju sa Haškim tribunalom.
Možemo biti u duši i patriote i šta god hoćete, ali neki ljudi su to morali da urade u određenom trenutku...
(Predsednik: Vreme.)
... oni će snositi posledice svojih odluka koje su donosili, ali ja o tome nisam nikad odlučivao, niti bih odlučio na takav način.
Ovde imamo ozbiljnih tema kojima ćemo se baviti i juče smo započeli jednu raspravu koja je izuzetno važna, i ne treba bilo ko da se ljuti što je zabrinutost u državi, što se brinemo i što smo tražili da dođe premijer, ministar finansija i guverner, jer to od nas narod traži. Tačno je da ima problema u privredi. Tačno je da će ih biti i da se polako prevazilaze neki problemi, ali nije tačno ...
(Predsednik: Gospodine Iliću, govorite minut duže.)
... da ne može mnogo brže, mnogo bolje i pojedini ministri uporno godinama beže od razrešenja Bora, Majdanpeka, Magnohroma. A verujte, ne može gradonačelnik rešavati sudbinu nekoliko hiljada ljudi, to je problem Vlade, to je problem ministra privrede, ministra finansija i oni to moraju rešiti.
(Predsednik: Gospodine Iliću, moraćete da privedete kraju.)
Ne može narodni poslanik ili bilo ko rešavati sudbinu hiljade zaposlenih ako je privatizacija loše urađena. Vi ste lepo znali da u privatizaciji ne možemo da učestvujemo, ni sudovi ne mogu da zaštite neke firme da se ne privatizuju, krše se... (isključen mikrofon).