PETA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 26.12.2008.

4. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PETA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

4. dan rada

26.12.2008

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:10 do 22:05

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Dame i gospodo, nastavljamo rad Pete sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine u 2008. godini.
Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika, konstatujem da sednici prisustvuje 112 narodnih poslanika.
Radi utvrđivanja broja narodnih poslanika prisutnih u sali, molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje.
Konstatujem da je, primenom elektronskog sistema za glasanje, utvrđeno da su u sali prisutna 93 narodna poslanika, odnosno da je prisutno više od jedne trećine narodnih poslanika i da postoje uslovi za rad Narodne skupštine.
Obaveštavam vas da je, saglasno članu 88. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, predsednica Narodne skupštine gospođa Slavica Đukić-Dejanović pozvala da današnjoj sednici prisustvuju članovi Vlade i gospodin Janko Guzijan, državni sekretar u Ministarstvu finansija, gospođa Ružica Stojiljković, pomoćnik direktora Uprave za trezor.
Nastavljamo rad pretresom u pojedinostima 1. tačke dnevnog reda - Predlog zakona o budžetu Republike Srbije za 2009. godinu
Obaveštavam narodne poslanike da će se današnji rad nastaviti u 12.00 časova zbog toga što je u toku sednica Odbora za finansije, koji razmatra amandmane podnete na Predlog zakona o budžetu Republike Srbije za 2009. godinu, a sednica Zakonodavnog odbora treba da počne u 10.30 časova.
Takođe, svakog trenutka očekujemo i da nam stigne mišljenje Vlade o podnetim amandmanima koje će biti obimno, trebaće određeno vreme da se umnoži i podeli narodnim poslanicima. Hvala vam.
(Posle pauze – 12.05)
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Dame i gospodo, nastavljamo rad.
Prelazimo na 1. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O BUDžETU REPUBLIKE SRBIJE ZA 2009. GODINU, SA PRATEĆIM DOKUMENTIMA (pojedinosti)
Uz budžet se razmatraju predlozi odluka o davanju saglasnosti na finansijske planove za 2009. godinu a) Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje, b) Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje i v) Nacionalne službe za zapošljavanje.
Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona podneli narodni poslanici: Radovan Radovanović, Riza Halimi, Olena Papuga, Milutin Jeličić, Radoslav Mojsilović, Srđan Spasojević, Aleksandra Janković, Zlata Đerić, Aleksandra Ilić, Mladen Grujić, Miroslav Markićević, Velimir Ilić, Jorgovanka Tabaković, Veroljub Arsić, Zoran Antić, Zoran Mašić, Mićo Rogović, Mileta Poskurica, Borislav Pelević, Jelena Budimirović, Vučeta Tošković, Stefan Zankov, Tomislav Nikolić, Ljiljana Miladinović, Oto Kišmarton, Saša Maksimović, Predrag Mijatović, Božidar Delić, Dragan Čolić, Zoran Babić, Milan Knežević, Gojko Radić, Milica Radović, Željko Tomić, Zoran Nikolić, Arsen Đurić, Milan Lapčević, Nenad Popović, Vladimir Milentijević, Milan Dimitrijević, Slobodan Samardžić, Dragan Šormaz, zajedno Velimir Ilić, Miroslav Markićević, Srđan Spasojević, Zlata Đerić, Aleksandra Ilić i Aleksandra Janković, Miloš Radulović, Nikola Lazić, Donka Banović, Jovan Palalić, Milica Vojić-Marković, Zoran Šami, Svetlana Stojanović, Miroslav Petković, Gorica Mojović, zajedno Smiljana Milisavljević i Dragiša Đoković, Ljubomir Kragović, Goran Mihajlović, Dragan Stevanović, Milan M. Nikolić, Bojan Mladenović, Vladan Jeremić, Vlada Milojković, Vitomir Plužarević, Dragan Stevanović, Tomislav Ljubenović, Gordana Paunović-Milosavljević, Paja Momčilov, Nikola Žutić, Branimir Đokić, Slađan Mijaljević, Ljubiša Petković, Lidija Vukićević, Vesna Marić, Dragan Todorović, Dragan Aćimović, Dragan Živkov, Dobrislav Prelić, Milorad Krstin, Mirko Munjić, Lidija Dimitrijević, Jadranko Vuković, Srboljub Živanović, Dušanka Plećević, Marko Milenković, Sulejman Spaho, Jovan Damjanović, Milan Veselinović, Dušan Marić, Filip Stojanović, Nikola Savić, Zoran Popović, Marina Toman, Petar Jojić, Milan Škrbić, Momčilo Duvnjak, Slobodan Vuković, Milan Avramović, Marina Raguš, Radiša Ilić, Sreto Perić, Vjerica Radeta, Dejan Mirović, Elena Božić-Talijan, Milorad Buha, Gordana Pop-Lazić, Milovan Radovanović, Zoran Krasić, Ognjen Mihajlović, Boris Aleksić, Momir Marković, Nataša Jovanović, Aleksandar Martinović, Radica Jocić, Donka Banović, Miloš Aligrudić, Aleksandar Pejčić i Đorđe Milićević, Vlada Republike Srbije i Odbor za finansije.
Pisanim putem amandmane su povukli narodni poslanici: Radovan Radovanović na član 5. razdeo 16. i na član 5. glavu 12. tačka 1), Milan Lapčević na članove 1, 2. i 5. (podnete 18. decembra 2008. godine u 20.45 minuta), Milan Dimitrijević ne član 5, razdele 1. i 58, Milica Radović na član 1. (podnet 12. decembra) i Olena Papuga na član 5. razdeo 26. (podnet 15. decembra).
Na osnovu člana 146. stav 2. Poslovnika Narodne skupštine, Zakonodavni odbor je odbacio kao neblagovremene amandmane narodnih poslanika Moma Čolakovića na članove 1. i 25. i Konstantina Arsenovića na članove 3. i 5.
Odbor za finansije i Zakonodavni odbor održali su sednice i izveštaji sa ovih sednica će vam biti dostavljeni ili su podeljeni tokom pauze, a mišljenje Vlade o podnetim amandmanima je u procesu kopiranja.
Za sada samo imamo procenu da će posle kopiranja otprilike negde do 15.00, 15.30 časova, eventualno 16.00 časova da stigne, pošto se radi o obimnom materijalu. To je razlog zašto ne čitam po scenariju koji je predviđen za ovu sednicu, gde stoji da smo primili izveštaje, jer nismo.
Pošto smo obavili načelni pretres, saglasno članu 140. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Ako se predsednici poslaničkih grupa slažu da ovo vreme do pristizanja materijala rade, ako ne izvolite.
Predsednica Narodne skupštine je dala uputstvo da se sednica odlaže do 12.00 časova. Ovo novo eventualno odlaganje mora da bude u dogovorima predsedavajućeg i predsednika i ovlašćenih predstavnika poslaničkih grupa.
Izvolite, gospodine Todoroviću.
...
Srpska radikalna stranka

Dragan Todorović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, gospođo predsedavajuća, mislim da ne treba vas da podsećam na Poslovnik, vi ga izuzetno dobro poznajete, što ste demonstrirali sve vreme vodeći sednice Skupštine Republike Srbije. Znate da moramo da imamo mišljenje Vlade. To što niste uspeli do sada, imali ste juče slobodan dan, mogli ste sve to da završite i molim da radite u skladu sa Poslovnikom. To je jedna stvar.
Druga stvar, opet vas opominjem na nešto što bi trebalo da vam napokon postane praksa. Vi krenete nešto da radite, vidite da ne možete, a onda kažete - hajde da se dogovaramo. Dođete posle 45 dana zakašnjenja sa predlogom budžeta, krenete da raspravljate o budžetu, vidite da je došlo dosta amandmana, a onda lele i kuku, zovete predsednika, ministra - hajde da se dogovaramo.
Hoćemo da se dogovaramo, ali pre, ne posle, ne kada vi udarite glavom o zid, shvatite da dalje ne može, e onda bi da se dogovarate.
Uozbiljite se. Nemojte više da obmanjujete građane Srbije. Vama nije cilj da rešite ove probleme. Vama nije cilj da donesete budžet. Vama odgovara privremeno finansiranje. Nemojte da obmanjujete građane Srbije.
Vi iz DS-a ste ovde najodgovorniji, vas prozivam. Vi ste odgovorni zato što budžet neće biti usvojen u Skupštini Srbije, jer vi sve vreme jasno stavljate do znanja da vam odgovara privremeno finansiranje, jer to će se nastaviti u okviru sredstava iz prethodnog kvartala, pa ćete lepo da troškarite te pare, ali ćete zato da kažete - nema penzija zato što su opstrukciju vršili poslanici opozicije, pre svega SRS-a. Odmah ćete da izađete 75 sata javljanja po Poslovniku, pa ćete reći da nema socijalnih davanja, nema ovoga, nema onoga, a za sve to je odgovorna SRS.
Kad vam postavimo jednostavno pitanje - da li je opstrukcija SRS bila na Vladi, pa do 1. novembra kada je trebalo da ga usvojite, vi ga usvojite 7. decembra? Da li su se i tu poslanici SRS-a javljali po Poslovniku? Nisu. Da ste vi to uradili, da ste dostavili Predlog budžeta 1. decembra, vi bi imali legitimno pravo da stavljate svoje primedbe, ovako nemate. Možete vi da radite šta god hoćete, ali nemate jednostavno pravo po Poslovniku to da radite.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Razmatranje amandmana i mišljenje Odbora i Vlade tretira član 147, koji govori o tome da su i Vlada i odbori dužni, upravo zato je bilo pauze. Ponavljam, pre nego što sam vam dala reč, da je poštovanje člana 147. obavezujuće, ne bi bilo pauze da nije. Postoji član 139. stav 5. koji omogućava Skupštini da radi i ako nisu stigla mišljenja odbora i Vlade, sa informacijom da je u pitanju tehnički deo posla, a ne razmatranje amandmana. To je razlog zašto sam počela sednicu u 12.00. Dakle, u pitanju je tehnički deo posla.
Narodna poslanica Nada Kolundžija, predsednika poslaničke grupe Za evropsku Srbiju. Izvolite.

Nada Kolundžija

Za evropsku Srbiju
Poštovana predsedavajuća, dame i gospodo narodni poslanici, javljam se na osnovu člana 101. Poslovnika i želim da kažem, što se tiče parlamentarne većine, nama je jako važno da budžet usvojimo do kraja godine, da priča o tome da mi ne želimo da ovaj budžet bude usvojen prosto nisu tačne.
Naravno da stoje primedbe da je budžet stigao sa zakašnjenjem i mi to nismo ni osporavali. Ono što su svi mogli da vide i da razumeju jeste - razlozi zbog kojih je ovaj budžet kasnio. Među tim razlozima ima puno opravdanih razloga. Ima razloga koji jesu pitanje usklađivanja svih potreba sa onim što su ograničenja, koja su nesporna zbog krize koja je evidentna. Ako mislite da to nije dovoljan razlog to je vaše pravo i mi sa tim ne želimo da polemišemo. Želim samo da vam kažem da jeste interes građana da ovaj budžet bude usvojen do kraja godine.
Upravo zbog toga su i predstavnici Vlade pokazali, kao i predstavnici opozicionih političkih partija, punu spremnost, sarađujući i pokušavajući da usklade zahteve i amandmane opozicionih partija sa onim što je moguće uskladiti u budžetu, pokazali su spremnost da se dogovorom postigne taj rezultat, a to je usvajanje budžeta do kraja godine. Jedina poslanička grupa koja to nije želela jeste SRS. Dakle, zaista mislim da nije korektno svaljivati odgovornost na one koji žele da ovaj budžet bude usvojen, a velika većina narodnih poslanika u ovoj skupštini želi da ovaj budžet bude usvojen do kraja godine. Hvala lepo.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Narodni poslanik Dragan Todorović, predsednik poslaničke grupe SRS.
...
Srpska radikalna stranka

Dragan Todorović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, gospođo Čomić, ne citiram član 147. zbog vas. Znam da ga vi odlično poznajete, ali moram zbog gospođe Kolundžije, jer vi sve vreme pokušavate da vršite zamenu teza, gospođo Kolundžija.
To što vi izražavate spremnost i mislite kada kažete za govornicom da je to dovoljan razlog da vam se poveruje. Ne sumnjam u vas, možda i u veliki broj, možda i u sve poslanike DS - da stvarno žele, ali za ovo je odgovorna Vlada, ona koju ste vi izabrali svojim glasovima.
Možete vi ovde da dubite na glavi, ali ako oni ne donesu 1. novembra budžet, nego ga donesu sedmog, a mi ga dobijemo desetog decembra - šta mi možemo tu da radimo. Kakvu tu spremnost onda izražavate, za šta spremnost - da to ofrlje uradite, a to vašoj Vladi uopšte ne odgovara. Vašoj Vladi uopšte ne odgovara vaša spremnost, jer oni su rešili da idu na privremeno finansiranje i to pokazuju.
Vi sve vreme radite poteze obrnutim redom. Da je ta Vlada imala stvarno nameru da se dogovara sa opozicijom, da stvarno želi da se usvoji budžet, ona bi preduzela neke korake. Dobro ljudi moji, nije ovo prvi put da jedna Skupština radi sa opozicijom. To je od 1990. godine, otkako je uvedeno višestranačje - uvek je postojala opozicija. Mi ne bismo odmakli od 1990. godine zato što bi opozicija svo vreme opstruirala - znači većina ne može da radi. Nije tačno, nego ova većina je apsolutno nesposobna.
Pogledajte današnje novine i novo prepucavanje ministara unutar Vlade, odnosno unutar vaše koalicije. I vi mislite da će građani da vam veruju - da vi imate spremnost. Možda, ne sumnjam u vašu ličnu spremnost, ali ova vlada nema spremnosti i ona to sve vreme dokazuje. Sada vi krivite nas i kažete - mi smo spremni, a vi niste spremni.
Član 147. kaže - predlagač zakona, nadležni odbor i Vlada dužni su da pre sednice Narodne skupštine razmotre amandmane koji su podneti na predlog zakona i da Narodnu skupštinu obaveste za koje amandmane predlažu da ih Narodna skupština prihvati, a za koje da ih odbije.
Sada pazite ovu logiku. Vi ste spremni, a mi nismo spremni - nismo spremni da kršimo Poslovnik. Jeste vi spremni da kršite Poslovnik?
Jeste li spremni da kršite Poslovnik recite građanima Srbije - evo mi smo spremni da kršimo Poslovnik, jer navodno budžet treba da se usvoji? Mi nismo spremni. Nismo spremni ni da se krši ni Ustav, ni zakon, ni Poslovnik. Počnite da radite u skladu sa Ustavom, zakonom i Poslovnikom i mnoge stvari će se srediti same od sebe.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Narodni poslaniče, upravo da ne bi došlo do povrede člana 147, a zato što u 10 časova nismo imali informaciju da li je Vlada razmotrila sve amandmane na jutrašnjoj sednici i zbog zakazane sednice Odbora za finansije, određena je pauza do 12 časova. Počinjući rad u 12 časova rekla sam da je sekretar obavešten da su amandmani razmotreni i da se radi o tehničkom delu posla umnožavanja materijala, tako da nema govora o kršenju člana 147.
Na kraju, kazala sam da moramo da se složimo s tim da ćemo sačekati tehnički, bez kršenja člana 147, a uvažavajući i član 139. stav 5. koji glasi - ukoliko nadležni odbori ne dostave izveštaje, odnosno Vlada mišljenje o predlogu zakona, predlog zakona će se razmatrati i bez tih izveštaja, odnosno mišljenja, što smatram da je stavljeno samo kao eventualnost u Poslovnik, ali daje prostor koji omogućava rad, a da se ne krši nijedna odredba Poslovnika.
Narodna poslanica Vjerica Radeta želi da govori o povredi Poslovnika. Narodni poslanik Božidar Delić je isto tražio reč, evo odmah posle poslanice Vjerice Radete. Izvolite.
...
Srpska radikalna stranka

Vjerica Radeta

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, javljam se na osnovu člana 104. Poslovnika Narodne skupštine.
Gospođa Nada Kolundžija je ovde rekla da je evidentno da je budžet kasnio. Vrlo je bitno da se radi javnosti kaže koliko je predlog budžeta kasnio. Predlog budžeta nije kasnio četiri dana, nego 40 dana.
Da je kasnio četiri dana, pa mogli bismo i da tolerišemo, ali ako je sa 40 dana zakašnjenja došao u parlament taj predlog, ako je došao u parlament svega sedam dana pre roka koji je po budžetskom kalendaru, 15. decembar, kada je budžet trebalo da bude usvojen u parlamentu - onda zaista ne vidim na koga, osim na Vladu Republike Srbije možemo da stavimo odgovornost zašto budžet, očigledno je, neće biti donet do 29. decembra u ponoć, jer je to rok u kojem radimo u redovnom zasedanju.
Čulo se ovih dana da predstavnici nekih političkih grupa iz vladajuće koalicije kažu - radićemo i tridesetog. Možemo mi da radimo i trideset prvog i prvog, ali ustavni rok i poslovnički - kada mora da se završi ovo redovno zasedanje - jeste 29. decembar u ponoć.
Sada je pitanje na koje bi trebalo neko da nam da odgovor, kada smo u ovakvoj stisci sa vremenom da se usvoji budžet, odnosno da se raspravlja po amandmanima - zašto Vlada od srede ujutru nije, a sreda u 10 sati je bio poslednji momenat kada smo morali da dostavimo sve amandmane, i stigli su amandmani i svi narodni poslanici su ih dobili, šta je Vlada radila od tada do danas u 10 sati da nisu uspeli da utvrde, odnosno da daju mišljenje po podnetim amandmanima?
Ta priča - tehnički, kaže gospođa Čomić - pitanje je tehničkog štampanja, odnosno umnožavanja mišljenja Vlade, ne možemo u to da verujemo. Dok ne dobijemo to, ne treba nam to reda radi, nego da bismo znali šta je Vlada rekla po našem amandmanu i da bismo mogli to da komentarišemo.
Vi ste nama mogli od 1. novembra do 7. decembra, kad ste nam dostavili predlog budžeta, da pričate - donet je budžet, ali tehnički još nije umnožen, pa ga zato nemate, jer ima 900 strana.
Kad budemo dobili mišljenje Vlade, onda će se stvoriti uslovi predviđeni članom 147. Poslovnika Narodne skupštine.
Vidim da je prošlo vreme, samo još, gospođo Kolundžija, rekli ste da su postojali razlozi zašto je budžet kasnio i da su razlozi u ovoj krizi koja je zahvatila Evropu, svet, naravno i Srbiju, ali 1. novembra, kad je trebalo da se usvoji predlog budžeta, tada je potpredsednik Vlade Božidar Đelić tvrdio, i posle toga, da ta kriza neće uticati na Srbiju, naprotiv, da je ta kriza bogom dana za Srbiju, jer ćemo zbog evropske krize mi u Srbiji da procvetamo.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Nema povrede člana 104. U svojoj replici narodna poslanica Nada Kolundžija nije prekršila nijedan od stavova člana 104.
Reč ima narodni poslanik Božidar Delić, želi da govori o povredi Poslovnika i dobija reč na osnovu člana 100. stav 1.