Čini mi se da je ovo bio Poslovnik od strane gospođe Pop-Lazić, ali dobro, javio sam se na repliku ministru, ne vama, vi ste danas tu, sa vama ćemo tek danas da razgovaramo, eto, ceo dan mi se, nekako, činilo da rasprava ide kako treba, da se neće ponoviti situacija koju smo imali sa gospodinom Šutanovcem u danu kada smo postavljali poslanička pitanja, pre nekoliko meseci, ali to se dogodilo sinoć u šest, ali ja sam čekao sam ceo dan da to upravo gospodin Šutanovac. Poenta i jeste u tome što je ministar tada rekao.
Naime, često se ide sa zamenom teza, naročito poslednjih dana u ovoj kampanji koja se vodi protiv DSS za sve i svašta, ponavljam da je DS u izvršnoj vlasti u Srbiji najuticajnija, da vodi ili je bila najbrojnija u četiri vlade, od pet vlada, od 2000. godine naovamo, tako da ako je neko najodgovorniji za stanje u Srbiji, to je svakako DS.
Gospodin Šutanovac je juče rekao da je u izradi Strategije nacionalne bezbednosti i Strategije odbrane, kada je 2007. godine počela izrada predloga, učestvovao predstavnik kabineta tadašnjeg predsednika Vlade, gospodina Koštunice, gospodin Stajević, što je tačno, ali on nema nikakve veze ni sa jednim slovom napisanim u ovim predlozima koji su ušli u skupštinsku proceduru. Čak i dok je radio i dok je učestvovao u tom radu, nijedna njegova primedba nije uvažena, nijedan njegov predlog nije uvažen, a kada se to završilo, pre godinu i nešto, kada je prestao uopšte i da učestvuje u tome, jer ga niko više nije pozivao, nama je predata Strategija nacionalne bezbednosti bez nacionalnog konsenzusa o tome šta su to najvažnija nacionalna pitanja, kako Srbija na njih da odgovori.
Juče je ovde isto rečeno – ne možemo mi da čekamo na konsenzus da bismo radili.
Pa, ne treba da se čeka, ali izvršna vlast mora da ga pokrene. I sada se vidi u predlozima koje smo dobili, da su Predlog nacionalne strategije bezbednosti i Predlog nacionalne strategije odbrane korak ka NATO integracijama, bez obzira što predsednik Tadić kaže da za vreme njegovog mandata Srbija neće ući u NATO pakt. Ovi papiri govore suprotno, a nema ni jedne jedine reči, terminološki se apsolutno ne upotrebljava ono što je državna odluka – ''vojna neutralnost Srbije''. I to je poenta.
Da je uvaženo mišljenje gospodina Stajevića...
(Predsednik: Vreme. Zahvaljujem.)
...završavam, to bi pisalo. (Aplauz.)