Prva sednica, Drugog redovnog zasedanja, 15.10.2009.

7. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Prva sednica, Drugog redovnog zasedanja

7. dan rada

15.10.2009

Sednicu je otvorila: Slavica Đukić-Dejanović

Sednica je trajala od 10:05 do 18:00

OBRAĆANJA

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Zahvaljujem. Na član 3. amandman je podnela grupa od 20 narodnih poslanika Poslaničke grupe Napred Srbijo.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 4. amandman su, u istovetnom tekstu, podneli narodni poslanici Milorad Buha i zajedno narodni poslanici Dragan Šormaz, Jovan Palalić, Miroslav Petković, Miloš Aligrudić, Aleksandar Pejčić i Zoran Nikolić.
Reč ima gospodin Milorad Buha.

Milorad Buha

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici,  uvaženi građani Srbije, podneo sam amandman u ime SRS na član 4, čime sam zatražio njegovo brisanje.
Zbog javnosti ću pročitati odredbe člana 4. Predloga zakona koji kaže: ''Teritorijalni organ je dužan da regrutu u pozivu za uvođenje u vojnu evidenciju, lekarske preglede i odsluženje vojnog roka, dostavi obaveštenje o njegovom pravu na prigovor savesti i postupa za ostvarivanje tog prava.''
Ovakvom pravnom formulacijom mi smo obavezali teritorijalni državni organ da u svim postupcima, upravno-pravnim postupcima bukvalno nagovaramo lice da može to pravo ostvariti.
Dakle, i kod uvođenja u vojnu evidenciju obavezno je da teritorijalni organ dostavi obaveštenje i prilikom lekarskih pregleda, zatim odsluženja vojnog roka itd. Mi ga prosto nagovaramo da iskoristi to pravo.
Da li nam je u interesu da to lice služi civilni ili vojni rok? Ovo je bukvalno nagovaranje, što je protivustavna kategorija. On to svoje ustavno pravo može ostvariti bez obzira na to da li ga mi nagovarali ili ne. Ovo je čak u suprotnosti sa zakonskim odredbama Zakona o vojsci i Zakona o odbrani. Zbog toga tražim da se ovaj član briše. Hvala.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
 Na član 4. amandman je podneo narodni poslanik Konstantin Arsenović.
Da li neko želi reč? (Da.)
Gospodin Arsenović. Izvolite
...
Partija ujedinjenih penzionera, poljoprivrednika i proletera Srbije – Solidarnost i pravda

Konstantin Arsenović

Partija ujedinjenih penzionera Srbije - PUPS
Neću ovaj amandman da obrazlažem, ali iskoristiću vreme da samo još nešto kažem vezano za prethodni amandman. Još jedanput molim ministra da to razmotri, pošto nisam dobio njegovo mišljenje. U suprotnom, ja kao čovek dovodim, pitam se da li uopšte da glasam za ovaj zakon. Dobro znate, i pored svojih ličnih ubeđenja, da sam se pohvalno izrazio o ovom zakonu i mislim da je dobro napisan u mnogim elementima, ali ovakva odrednica, još jednom povlačim, dovodi me u dilemu šta i kako da se ponašam.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala. Na član 5. amandman je podneo narodni poslanik Milan Veselinović.
Da li neko želi reč? (Da.)
Gospodin Veselinović. Izvolite

Milan Veselinović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, ovaj zakon o civilnoj službi je samo nastavak daljeg urušavanja svih vrednosti našeg sistema, a i podrivanja odbrambene gotovosti Republike Srbije.
Naime, ispred SRS podneo sam amandman na član 5. ovog zakona o civilnoj službi, gde tražim da se član 5. briše, a i celokupan zakon ne treba da postoji u ovakvom obliku, zato što na ovaj način, kao što sam rekao, podrivamo našu odbrambenu moć Srbije.
Član 5. kaže da pravo na prigovor savesti ne može ostvariti vojni obveznik, regrut i lice u rezervnom sastavu. Onda su ovde pobrojane odredbe koje se odnose na posedovanje oružja, zatim ako je podneo zahtev za nošenje i držanje oružja, ako je pravosnažno osuđivan za krivično delo za koje se goni po službenoj dužnosti, i tako redom, nabrojano je sve do tačke 9, da ne čitam. Ako bismo sve ovo uzeli u obzir i ozbiljno shvatili, nama će veliki deo mlade populacije da služi civilni vojni rok. Normalno da ćemo time ugroziti i broj vojnika koji će odslužiti pravu Vojsku.
Želim građanima, i radi javnosti, da kažem da je Zakon o civilnoj službi štetan i ovo se moglo uvrstiti u neki drugi zakon o vojnoj obavezi. Na taj način bi se izbeglo nagovaranje mladih ljudi, mlade populacije da služe civilnu vojsku. Hala. (Aplauz.)

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
 Hvala. Na član 5. amandman je podneo narodni poslanik Vlatko Ratković.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 5. amandman je podneo narodni poslanik Konstantin Arsenović.
Da li neko želi reč? (Da.)
Izvolite, gospodine Arsenoviću.
...
Partija ujedinjenih penzionera, poljoprivrednika i proletera Srbije – Solidarnost i pravda

Konstantin Arsenović

Partija ujedinjenih penzionera Srbije - PUPS
Ovaj amandman koji sam podneo, jednostavno, usklađivanje odredaba jednog i drugog zakona, izjednačio sam pravo prigovora, odnosno izjednačio sam ako neko ne može ostvariti pravo na prigovor savesti, i u Zakonu o vojnoj, radnoj i materijalnoj obavezi i civilnoj službi, tako što sam dodao još dve odrednice, jer smatram da ne treba praviti razliku između prigovora savesti za civilnu službu i prigovora savesti služenja vojnog roka bez oružja. Prema tome, to je bila svrha ovog amandmana.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala. Na član 5. amandman, sa ispravkom, podneo  je narodni poslanik Nenad Čanak.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 5. amandman je podnela grupa od 20 poslanika Poslaničke grupe Napred Srbijo.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 6. amandman je podneo narodni poslanik Slobodan Vuković.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 6. amandman je podneo narodni poslanik Nenad Čanak.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 7. amandman u istovetnom tekstu podneli su narodni poslanici Momčilo Duvnjak i Nenad Čanak.
Da li neko želi reč? (Da.)
Reč ima narodni poslanik Momčilo Duvnjak.

Momčilo Duvnjak

Srpska radikalna stranka
Poštovani narodni poslanici, pred nama je Predlog zakona o civilnoj službi na koji SRS ima veliki broj primedbi. Osnovna i glavna jeste što smatramo da je ovaj predlog zakona štetan i nepotreban, te iz tih razloga podnosim amandman i predlažem da se član 7. Predloga zakona briše, jer tretira zahtev za civilnu službu.
Naime, ovaj vid prava na prigovor savesti lica koja podležu vojnoj obavezi i izvršenju vojne obaveze u civilnoj službi je najnovijeg datuma i, koliko nam je poznato, iz godine u godinu ima sve manje pristalica.
Zbog toga je predlog morao da sačini detaljnu analizu današnjeg iskustva u civilnoj službi. Naime, kakav je i koliki je doprinos bio u radu organa, organizacija i ustanova od angažovanih mladih u civilnoj službi, ko su ti mladi ljudi, struktura, zanimanje, njihovo obrazovanje koji se opredeljuju za civilno služenje vojnog roka?
Po nekom našem istraživanju i saznanju taj i takav rad u organima i ustanovama obavljali su zaposleni u njima, a ukoliko se obim posla povećao trebalo je uposliti brojna nezaposlena lica sa evidencije Nacionalne službe za zapošljavanje.
Bilo bi dobro da znamo i kolika je bila materijalna ušteda u određenim organima i ustanovama, gde je bilo mladih u civilnoj službi, kao i podatak koliko su troškovi iznosili za ovaj vid služenja vojnog roka.
U ovom zakonu ima dosta nedostataka, na primer, navedeni su državni organi, organizacije, ustanove, pravna lica, u kojima se može vršiti civilna vojna služba. Kako to da niste predvideli da se civilno služenje može vršiti u ustanovama, preduzećima i organizacijama, na primer, informativne delatnosti?
Ovde u zakonu imamo da se civilno služenje može obaviti u organizacijama koje se finansiraju iz budžeta Republike Srbije. Zašto ne može da se civilno suženje obavi u organizacijama koje se finansiraju iz budžeta lokalne samouprave?
Na kraju, pored ovih i drugih nedostataka, Predlog zakona o civilnoj službi, koji je nepotreban, treba vratiti predlagaču na ozbiljnu doradu. Smatram da ćete ovaj moj predlog prihvatiti. Hvala. (Aplauz.)