PRVO VANREDNO ZASEDANjE, 25.02.2010.

2. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PRVO VANREDNO ZASEDANjE

2. dan rada

25.02.2010

Sednicu je otvorila: Slavica Đukić-Dejanović

Sednica je trajala od 11:10 do 19:00

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem.
Izvolite, gospodine predsedniče.

Mirko Cvetković

Daću vam jedan sažeti odgovor, vezano za događanja na jučerašnjoj konferenciji u Budimpešti. Vaše pitanje je prevashodno bilo okrenuto prema „Južnom toku“, ali konferencija se nije bavila „Južnim tokom“. Jeste u jednom delu, ispravno ste informisani, na naš predlog je to ušlo u deklaraciju. O tome ću reći kasnije. Međutim, konferencija je imala mnogo širi zadatak, a taj zadatak jeste bio da razmotri zajedničko planiranje i strategiju sigurnosti u snabdevanju energijom za zemlje centralne, istočne i jugoistočne Evrope.
Pri tome, kao rezultat te konferencije otprilike su bile neke tri ideje, koje su kao okosnice svih onih diskusija i usvojene. Jedno jeste da je za sve ove zemlje koje sam pomenuo važno da obezbede diverzifikaciju izvora snabdevanja energijom, odnosno da ne zavise samo od jednog izvora. Imali smo negativno iskustvo kada smo zavisili od jednog izvora – kada je nastao problem u Ukrajini našli smo se u veoma teškoj situaciji.
Druga ideja je bila ideja o izgradnji infrastrukture, ne toliko zajedničke, koliko veza između infrastruktura koje bi bile kao mreža u čitavom ovom regionu i u svim zemljama. To bi faktički omogućavalo da imate alternativne rute snabdevanja, pa ako neka od ruta zakaže, možete da poručite energente iz drugog pravca.
Treći zaključak se zapravo izvodi iz ova prva dva. Ako imate diverzifikaciju izvora, ako imate zajedničku infrastrukturu (uslovno rečeno zajedničku, da kažem - jedinstvenu), onda de fakto možete da stvorite jedno mini regionalno tržište energenata, gde oni kroz različite izvore i različite opcije snabdevanja međusobno konkurišu, što je naravno u korist potrošača, koji bolje prolaze.
Dakle, to je bila okosnica i to je bilo ono o čemu smo razgovarali.
Sama deklaracija se nije bavila nijednim projektom, ali su u jednom članu bila pomenuta dva-tri projekta, među kojima se nije nalazio „Južni tok“. Mi smo onda rekli da bismo želeli da „Južni tok“ uđe u taj dokument, rekli smo – ukoliko vi ne smatrate da je za vas važan, mi bismo bili spremni da piše da je važan za Srbiju, jer za nas on jeste važan. Kada smo dali taj predlog on je prihvaćen, ali i više od toga – ne samo da je prihvaćen, nego su nam se pridružile još neke zemlje, pa se onda pojavio tekst da je „Južni tok“ važan za Bugarsku, Srbiju, Mađarsku, Slovenija se priključila, ne mogu da se setim da li je Hrvatska, itd. Uglavnom, to je ušlo u dokument, uz podršku više zemalja, tako da smo imali priliku da praktično jednoglasno usvojimo taj važan dokument. Dokument je programskog karaktera i bavi se ovim problemima o kojima sam govorio.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem. Gospodin Petar Škundrić ima reč. Izvolite.
...
Socijalistička partija Srbije

Petar Škundrić

Nekoliko reči u vezi sa postavljenim pitanjem. Uvaženi narodni poslanici, želim da kažem da se sve aktivnosti u vezi sa realizacijom projekta „Južni tok“ odigravaju po planu, kada je u pitanju učešće Republike Srbije u realizaciji ovog panevropskog projekta. Zašto kažem panevropskog projekta? Jer je jedanaest ili dvanaest evropskih država uključeno u realizaciju ovog projekta. Nije ovo bilateralni projekat između Srbije i Ruske Federacije, nego je reč o velikom broju evropskih zemalja koje su potpisale slične ili iste aranžmane kao i mi sa Ruskom Federacijom, što se tiče realizacije projekta „Južni tok“.
Nezavisno od projekta „Južni tok“, sprovodimo plan, nacionalni plan gasifikacije Republike Srbije i obezbeđujemo sve potrebne uslove da bismo imali visoku energetsku stabilnost ili bezbednost u vezi sa snabdevanjem Srbije ovim plemenitim energentom. U tom smislu, doneli smo odluku da se pristupi izgradnji novog podzemnog skladišta gasa, podzemnog skladišta gasa „Banatski Dvor“. Prva faza je praktično završena. Formirano je zajedničko preduzeće sa strateškim partnerom „Gasprom“ i stvoreni su svi uslovi da se pristupi realizaciji druge faze dostizanja željenog kapaciteta od osamsto miliona normalnih metara kubnih prirodnog gasa u tom skladištu.
Pored ovog posla koji je vezan za drugo skladište prirodnog gasa, koje će biti finansirano iz kredita koje nam je odobrila Evropska banka za rekonstrukciju i razvoj, pod veoma povoljnim ili najpovoljnijim uslovima, razgovarali smo i sa slovačkom državom i slovačkim kompanijama o izgradnji još jednog skladišta gasa. Normalno, o tome će se donositi odluke po procedurama koje važe u našim zakonima.
Pristupamo interkonekcijama sa susednim zemljama da bi naša mreža u potpunosti postala deo integralne mreže u ovom delu Evrope ili da bi se energetski potpuno integrisala u EU. Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem. Reč ima narodni poslanik Nemanja Šarović.
...
Srpska radikalna stranka

Nemanja Šarović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, svakako da je prethodnih dana jedna od najvažnijih tema u javnosti bila upravo ova afera u vezi sa braćom Šarić. Pričalo se dosta o ispitivanju porekla imovine, o zapleni te imovine, ali mislim da je svakako jedan od najzanimljivijih aspekata čitave te priče upravo povezanost braće Šarić sa političkim strankama. Jer, jasno je da tokom prethodnih godina niko nije mogao od običnog smrtnika postati vlasnik krupnog kapitala, a da nije imao izuzetno čvrste političke veze sa političkim strankama i onima na vlasti, ali se te veze uvek gaje i sa strankama u opoziciji, barem to rade najveći tajkuni, i bez obilnog finansiranja tih političkih stranaka. Oni koji su te veze gubili često su prolazili poput Bogoljuba Karića, koji je preko noći od, da kažem, uvaženog člana društva i vlasnika velike imperije postao lice sa poternice i ostao bez velikog dela svoje poslovne imovine.
Ono što je zanimljivo, karijeru sličnu njegovoj, uslovno rečeno sličnu, imao je i gospodin Željko Mitrović, vlasnik „Pinka“, koji je veoma dobro poznat našoj javnosti. On je počeo kao jedan običan muzičar, kao gitarista, ukoliko se ne varam. Veoma brzo je uz pomoć političkih veza i članstva u tadašnjoj Jugoslovenskoj udruženoj levici proširio svoju poslovnu imperiju. Do 2000. godine on je poprilično razgranao biznis. Napravio je televiziju koju ste vi, čelnici dosovog režima u to vreme žestoko kritikovali zbog kiča, šunda, španskih serija, čak ga optuživali da je direktno pomagao, zabavljajući narod, produžetak Miloševićevog režima.
Bilo je za očekivati da će on biti jedan od tih čija je imovina bila predmet preispitivanja, da će proći možda kao Bogoljub Karić, međutim, on je očigledno imao izuzetno dobre političke veze i u strankama koje danas čine vladajuću koaliciju. Dakle, i u Demokratskoj stranci, pre svega, ali i u SPO i u nekim drugim. Jasno je da je on nastavio da se bogati i nakon petooktobarske revolucije. On je samo za jednu kompaniju, podatak je dostupan na internetu preko APR-a, znači za „Pink international company“, u 2008. godini u aktivi imao 9.666.485.000 dinara. To je samo jedna od njegovih brojnih firmi.
Mene zanima da li je Vlada Republike Srbije ikada kontrolisala tu imovinu, da li je to u planu? Da vidimo, imajući u vidu da ste se u prethodnom periodu dosta angažovali oko toga. Mislim da je ovo vlasnik kapitala koga bi takođe trebalo proveriti.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Vreme. Izvolite, gospodine predsedniče.

Mirko Cvetković

Mislim da smo već čuli odgovor da ne možemo razgovarati o nečemu što je pod istragom, znači, da li je kontrolisana imovina, dokle je stigla kontrola itd. Zamolio bih da ostavimo istražnim organima da to urade; kada oni to budu uradili imaćemo informaciju o tome.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Gospodin Šarović.
...
Srpska radikalna stranka

Nemanja Šarović

Srpska radikalna stranka
Gospodine predsedniče Vlade, shvatiću da ste mi potvrdno odgovorili na ovo moje pitanje, odnosno da je imperija Željka Mitrovića trenutno pod kontrolom pravosudnih organa.
Vama bih ukazao na neke stvari koje bi, po mom mišljenju, trebalo da proverite. Nisam previše informacija pripremio sada, jer je vreme kratko, ali je nesporno da je Željko Mitrović barem deo svoje imovine stekao kršenjem zakona i uz obilatu političku pomoć tada vladajućih partija. Konkretno, zgrada „Pinka“, znate da se nalazi na Dedinju, izuzetno je velike vrednosti; kao što znate, ona je napravljena apsolutno bez ikakvih dozvola.
Dana 31. januara 2000. godine donet je regulacioni plan prostorne celine Dedinja. Taj plan je, između ostalog, regulisao blok gde se nalazi ta zgrada. To je, ukoliko se ne varam, blok 21. Sam plan nije toliko zanimljiv. On je propisao određene parametre, kakvi objekti se mogu zidati, kakva je pokrivenost itd. Međutim, sporan je član 43, koji je očigledno bio potpuno besmislen, protivustavan i namenjen upravo tom jednom čoveku. Tim članom 43. propisano je da je moguće na tom prostornom delu Dedinja legalizovati čak i objekte koji ne ispunjavaju kriterijume koji su dati prostornim planom.
Taj regulacioni plan je otišao na Ustavni sud. Ustavni sud je doneo 31. 12. 2002. godine odluku kojom je potvrđen regulacioni plan, ali je, naravno, taj famozni član 43. proglasio protivustavnim. Podrazumeva se da je u međuvremenu, prema dogovoru koji je postojao, pretpostavljam, sa u to vreme vladajućom DS i SPO, Željko Mitrović podneo zahtev za legalizaciju i legalizovao svoj objekat.
Da čitava stvar bude zanimljivija, svi ostali vlasnici objekata u tom bloku 21 koji ispunjavaju uslove u skladu sa zakonom do dan-danas nisu uspeli da legalizuju svoje objekte.
Kada govorimo o programu Pink televizije, zaista mislim da on nikada nije bio gori nego što je danas. Ukoliko se neko mogao optuživati za očuvanje Miloševićevog režima i za zabavljanje građana, postavlja se pitanje da li sada ove emisije neko kontroliše, da li ih kontroliše RRA? Da li Vlada, ministarstva kulture, obrazovanja i vi kao predsednik imate mišljenje o emisijama poput „Trenutka istine“, „Velikog brata“? Jasno je da se zbog tih emisija i na račun tih emisija uzimaju izuzetno velika novčana sredstva.
Da stvar bude još gora, jedan od autora i kreatora tog serijala „Veliki brat“ je upravo gradonačelnik Beograda Dragan Đilas, koji je bio visoki funkcioner... On je najpre bio funkcioner, bio je u Narodnoj kancelariji Borisa Tadića, to mu je bila odskočna daska i tada je krenuo. Nije se, kako on kaže, obogatio pre politike; on se obogatio za vreme bavljenja politikom. On je tada krenuo krupnim koracima da uvećava svoj kapital. Na primer, samo je „Emotion production“, koji je vlasnik licence za „Velikog brata“, ostvario u 2005. godini 78.000.000, u 2006. godini 193.000.000, a u 2007. godini čak 373.000.000 dinara.
O ukupnoj vrednosti imovine Dragana Đilasa i Željka Mitrovića zaista je teško govoriti, ali mislim da je zanimljiv podatak da je u 2007. godini prihod „Multikom grupe“, čiji je Dragan Đilas suvlasnik, iznosio 6,2 milijarde dinara, dok je istovremeno budžet grada Niša bio za milijardu manji, dok je, na primer, budžet opštine Čukarica bio 302.000.000. Oko dvadeset godišnjih budžeta opštine Čukarica je iznosio poslovni prihod Dragana Đilasa! Naravno, u 2008. godini je taj prihod porastao za još jednu milijardu, pa iznosi nekih 7.157.698.000.
Mislim da bi Vlada Republike Srbije morala da pokaže, ukoliko se već deklarativno zalažete za borbu protiv korupcije, da je spremna da se obračuna sa onima koji su debelo zagazili ne samo u korupciju, već i u politiku, jer priznaćete da su ovo zaista iznosi od kojih se…