PRVO VANREDNO ZASEDANjE, 26.02.2010.

3. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PRVO VANREDNO ZASEDANjE

3. dan rada

26.02.2010

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:05 do 15:25

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo sednicu Prvog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2010. godini.

Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika, konstatujem da sednici prisustvuje 101 narodni poslanik.

Radi utvrđivanja broja narodnih poslanika prisutnih u sali, molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje. Izvolite.

Konstatujem da je, primenom elektronskog sistema za glasanje, utvrđeno da je u sali trenutno prisutno 92 narodna poslanika, odnosno da ima uslova za rad Narodne skupštine.

Obaveštavam vas da su sprečeni da sednici prisustvuju sledeći narodni poslanici: Momo Čolaković, Aleksandra Janković, Mladen Grujić, Aleksandar Pejčić i Milan Dimitrijević.

Prelazimo na 1. tačku dnevnog reda: – Predlog zakona o Narodnoj skupštini (pojedinosti)

Na član 18. amandman je podneo narodni poslanik Nemanja Šarović.

Da li neko želi reč? (Da.)

Reč ima narodni poslanik Nemanja Šarović.
...
Srpska radikalna stranka

Nemanja Šarović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, podneo sam ovaj amandman u ime Poslaničke grupe SRS. Moram priznati da sam očekivao da će pre biti prihvaćen ovaj amandman, nego jedan od ona dva amandmana koja ste već ranije prihvatili. Zaista željno iščekujem objašnjenje gospođe Kolundžije zašto ovaj amandman nije prihvaćen, imajući u vidu da je parlamentarna demokratija u Srbiji zasnovana na proporcionalnom sistemu.
Nesumnjivo je da smo svi mi ovde predstavnici stranaka, kao što je nesumnjivo da stranke imaju pravo da samostalno određuju svoje predstavnike. Ukoliko želite da imate nekakav kontinuitet onda se isti principi moraju primenjivati i prilikom izbora radnih tela Skupštine, kao što se ti principi moraju primenjivati prilikom izbora stalnih delegacija u međunarodnim institucijama. Ovo ne govorim slučajno. Znate da je u prethodnom periodu oko toga bilo dosta problema, ali princip da stranka samostalno može odrediti svog predstavnika u određenom odboru nikada nije došao u pitanje.
Vi znate da stranke i poslaničke grupe bez ikakvih problema kada požele mogu poslati dopis, zameniti nekog od svojih članova u određenom radnom telu i da su za takve predloge uvek glasale sve poslaničke grupe. To nikada nije bilo pitanje na kome su se delili opozicija i pozicija. Međutim, kada su u pitanju parlamentarne delegacije u međunarodnim institucijama, vi, iz meni nepoznatog razloga, pravite razliku koja ne sme da se pravi i ovde ste dali jednu kratku odredbu koja kaže da samo Narodna skupština bira parlamentarne delegacije u međunarodne institucije.
Smisao mog amandmana je da se ovaj princip, koji važi već godinama i koji niko nije dovodio u pitanje, proširi i na član 18. U prilog ovoj mojoj tezi da može doći do zloupotreba, moram navesti primere iz dosadašnje prakse kada je već dolazilo do zloupotreba.
Te zloupotrebe pravi onaj koga vi ponekad nazivate ''ocem demokratije'', neki su ga nazivali i ''jahačem bez sedla'', da ne ulazimo sada u tu priču, ali SRS je imala velike probleme prilikom određivanja delegacija Odbora za inostrane poslove, jer je gospodin Mićunović dao sebi pravo ne samo da određuje koliko će članova iz koje političke stranke biti u delegaciji, pri tom, ne vodeći računa o proporcionalnosti i o jednakoj zastupljenosti političkih stranaka, o broju mandata, koje svako od nas ima u Narodnoj skupštini, već je, gospodin Mićunović, otišao još i korak dalje, u tom svom brutalnom gaženju demokratije, i uzeo čak i da odredi koji će to poimenično član SRS, odnosno član Odbora za inostrane poslove biti u toj delegaciji Odbora za inostrane poslove.
Tako je prilikom formiranja delegacije za odlazak u Egipat i za odlazak u Češku Republiku gospodin Mićunović rekao samovoljno, potpuno samovoljno, da će SRS imati jednog predstavnika i da će taj predstavnik biti Moma Marković. SRS ima četiri predstavnika u tom odboru, to su: Marina Raguš, Ognjen Mihajlović, Nataša Mihajlović i Momir Marković. Dakle, ukoliko se odredi princip da će prisustvovati po jedan iz svake stranke ili neki drugi princip, minimum prava i minimum onog što osnovni demokratski principi zahtevaju jeste to da vi SRS obavestite da ima jedno mesto u toj i toj delegaciji, pa da mi onda na sastanku poslaničke grupe dogovorom odredimo ko će to od nas biti. Hvala vam. (Aplauz.)
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Dva minuta i 25 sekundi iskorišćeno od vremena poslaničke grupe.
Reč ima narodna poslanica Nada Kolundžija, ovlašćena predstavnica.

Nada Kolundžija

Za evropsku Srbiju
Ovaj amandman nije prihvatljiv, pre svega, zbog činjenice da je sadržaj tog amandmana predmet materije Poslovnika o radu, a ne zakona o Narodnoj skupštini. Ono što je i do sada bilo pravilo, koje je ova skupština poštovala, jeste da članove stalnih delegacija predlažu poslaničke grupe srazmerno svojoj zastupljenosti u parlamentu i to se uvek poštovalo. Istovremeno, članove ad hok delegacija određuju ili nadležni odbori ili predsednik, odnosno Odbor za inostrane poslove.
Dakle, ovo što ste vi predložili biće materija poslovnika, ali u svakom slučaju postoji razlika koja će i u novom poslovniku biti poštovana, a to je da postoji razlika kako se biraju predstavnici u delegacijama kada su u pitanju stalne delegacije i ad hok delegacije koje vrlo često predstavljaju, zapravo, ili neke od odbora ili predstavljaju parlament u celini. U tom slučaju na drugačiji način se utvrđuje sastav delegacije. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Dragan Šormaz, pa Nemanja Šarović.
...
Srpska napredna stranka

Dragan Šormaz

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Ima vremena, gospodine Šaroviću. Ne znam samo zašto vas čudi ova reakcija i odbijanje. Naime, koristim vreme poslaničke grupe.
I ovako i onako, ceo ovaj zakon, da je bilo sreće, potpisalo bi svih 250 poslanika i svi bismo ga doneli, ali teško da to ovde može da se uradi.
Čitava priča oko važnosti institucije kakva je Narodna skupština i o tome kako su vama, kao vladajućoj većini, to bile namere donošenjem ovog zakona, mi smo u raspravi, a mislim i druge poslaničke grupe opozicije, dokazali da to nije istinito, nego da ovaj predlog zakona, a iz njega će izaći poslovnik na koji se poziva gospođa Kolundžija, u stvari, samo treba da posluži nervoznoj vladajućoj većini koja se očigledno unervozila zbog sve teže situacije u zemlji, koja se očigledno unervozila zbog već skupljenih milion potpisa, a biće još više, i koja je juče pokazala, takođe, jednu veliku nervozu.
A želim da kažem još jednu stvar. I ako ovaj zakon bude usvojen, bio prihvaćen ovaj amandman ili ne, nikada se drugi činioci u našem društvu neće odnositi na pravi način prema Narodnoj skupštini Srbije, kako to ona zaslužuje, i neće se odnositi drugačije nego što se odnose i danas. Posle jučerašnje sednice kada smo postavljali pitanja Vladi, predsedniku Vlade i ministrima, u izveštaju ''Javnog servisa'' iz Narodne skupštine rečeno je da je predsednik Vlade postavio pitanje poslaniku, obrnuto. Konkretno, da je predsednik Vlade, Cvetković, postavio meni pitanje, ali moj odgovor na njegovo pitanje nije pušten. To je odnos RTS, ''Javnog servisa'', prema Narodnoj skupštini.
Poslanik sam koji ne podržava ovu vladu i gospodina Cvetkovića, koji kada se obraća gleda u galeriju, a ne u narodne poslanike, javnost u Srbiji ima pravo i to da čuje. Valjda je javnost u Srbiji imala pravo da čuje, a ne samo oni koji gledaju direktan prenos Narodne skupštine, da je Šarić dobio državljanstvo na osnovu starih zakona u jednoj drugoj državi, kada je bila potrebna samo promena prebivališta i ništa više, al' da mu je ova vlada dala novu ličnu kartu, novi pasoš, i to nekoliko dana pre nego što je pokrenuta afera o njemu.
Juče suđenje u Zagrebu, "Metals banka" – Prva crnogorska banka, Aco Đukanović, ništa od toga nije vest?! Nije vest Pajtić i fondovi u toj banci, nije vest kupovina te banke. Nije vest za RTS kupovina pedeset firmi od uhapšenog Stanaja, koje kupuje taj isti Darko Šarić. To nije vest. Ništa od toga u Skupštini kao da nije izgovoreno. To je odnos prema Narodnoj skupštini Republike Srbije.
Ovaj parlament samo služi potrebama i interesima Vlade Republike Srbije, a ovim zakonom vi to učvršćujete. Ovim zakonom vi to želite da učvrstite jer ste nervozni, jer nemate podršku naroda, nego samo vas malo više od 126 koji ovde sedite.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Iskorišćeno je tri minuta i 45 sekundi od vremena poslaničke grupe.
Reč ima narodna poslanica Nada Kolundžija, ovlašćena predstavnica predlagača.

Nada Kolundžija

Za evropsku Srbiju
Za razliku od teksta zakona koji je pred vama gde ovom opštom odredbom mi samo, zapravo, kažemo da Narodna skupština bira članove, ne ulazeći u to na koji način ih bira, Predlog zakona koji je utvrđen u vreme dok je predsednik radne grupe bio gospodin Rade Obradović je čak imao sledeću odredbu – sastav delegacije, ciljeve i zadatke i posete delegacije Narodne skupštine utvrđuje nadležno radno telo Skupštine.
Dakle, vi ste čak predlogom koji je tada bio i koji smatrate da je bolji od ovog našeg, a sada reklamirate odredbu Poslovnika u kojoj mi nismo išli u zakonu tako precizno da utvrdimo da je za to nadležno radno telo, već, u svakom slučaju, mislimo da u nekim slučajevima to jeste pitanje za poslaničke grupe i sastav koji bi poslaničke grupe predložile na osnovu svoje zastupljenosti, mislim da u najmanju ruku pokazuje ili da niste čitali zakon ili da ono što ste hteli da kažete nema veze sa zakonom. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Nemanja Šarović, pa Dragan Šormaz.
...
Srpska radikalna stranka

Nemanja Šarović

Srpska radikalna stranka
Za repliku sam se javio, gospođo Čomić.