DRUGA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 29.04.2010.

16. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DRUGA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA

16. dan rada

29.04.2010

Sednicu je otvorila: Slavica Đukić-Dejanović

Sednica je trajala od 10:10 do 19:00

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Izvolite, gospodine Škundriću.
...
Socijalistička partija Srbije

Petar Škundrić

Mislim da prvi deo pitanja koji ste postavili zahteva zaista jedan odgovoran odnos i proveru svih ovih podataka. Saglasan sam, kao neko ko se razume u ovu oblast, da je nedopustivo skladištenje opasnih materija, bez obzira o kojoj opasnoj materiji je reč, u okruženju gde žive građani, a pogotovo u delu vodotokova koji mogu da se koriste kao voda za piće.
Zaista nisam upućen u ove podatke o kojima ste govorili. Mislim da nadležno ministarstvo treba da izvrši proveru. Ukoliko treba moja pomoć, biću na raspolaganju, da vidimo i da se interveniše u tom pravcu.
U vezi s drugim pitanjem, apsolutno sam saglasan da ne treba da prihvatimo one oblike investiranja u našoj zemlji koji mogu da dovode u opasnost životnu sredinu u našoj zemlji, ali mislim da se događa često naopako tumačenje nekih projekata koji ni po kojoj osnovi ne dovode u pitanje zaštitu životne sredine.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem. Reč ima gospođa Vojić Marković.

Milica Vojić-Marković

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Vidim da gospodin potpredsednik nema nameru da odgovori, pa ću sada samo da prokomentarišem ovo što je gospodin Škundrić rekao. Mnogo vam hvala, ovo je velika podrška za građane Srbije i mene kao poslanika koji se bavi ekologijom i predstavlja građane Valjeva.
Ovde imam obaveštenje o podnošenju zahteva za izdavanje integralne dozvole. Oni će se baviti: mašinskim emulzijama i rastvorima, uljima iz separatora (ulje-voda), ambalažom koja sadrži ostatke opasnih supstanci ili kontaminiranim opasnim supstancama, materijalima za filtere, uključujući filtere za ulja koja nisu na drugi način specificirana, krpe za brisanje i zaštitnu odeću kontaminirane opasnim supstancama, komponente koje sadrže živu, antifriz koji sadrži opasne supstance... Dalje navodi ravno 32 ovakve stavke.
Inače, za sve ovo oni daju u ovom dopisu koji su uputili Ministarstvu dalje opise toga kako će raditi. Rekli su da će raditi ručno, prebacivaće iz originalne ambalaže koju budu sakupljali, dok je sakupljaju i transportuju do skladišta, ručno ili odgovarajućim pumpama, zavisno od vrste i svojstava otpada.
A sad pazite o kojoj opremi se radi (ova oprema, inače, treba da garantuje građanima Valjeva da im neće ugroziti zdravlje) – metalni ili plastični rezervoari od metar do 50 kubnih metara, kontejneri od metra kubnog, metalna ili plastična burad od 50 i 200 litara, kanisteri... Molim vas, da li su ovo ti savremeni načini čuvanja i skladištenja opasnog otpada?
Uzgred, ovo me strašno podseća i asocira na onu aferu koju smo imali u Gornjem Milanovcu sa ''Heliosom''. Zbog toga i govorim na ovaj način, zato što mislim da je bolje sprečiti nego lečiti. A dokaz da nisam lažno uznemirena, nego da sam zaista uznemirena ovim što se dešava je to što je ministar napravio nekoliko zaista velikih akcidenata u Srbiji, a pri tom je izjavio, koristim njegovu izjavu, da je sasvim logično da slovenačka firma "Gorenje" poseduje fabriku za proizvodnju bele tehnike u Valjevu i sasvim je logičan zahtev da se dalje bavi skladištenjem u tom preduzeću u hali od 120 metara kvadratnih.
Dalje, šta je još vrlo zanimljivo? Gospodin Dulić nam je ovde prezentovao pre dve godine set ekoloških zakona, gde je bio i Zakon o upravljanju otpadom. Zaista sam pozdravila taj zakon i ti zakoni su doneti i glasovima poslanika DSS, ali način na koji se on ponaša nije u skladu sa zakonima koje je doneo.
Otkad je on doneo te zakone, mi smo imali slučaj Krnjeva, koji se i dan-danas nije razrešio, koji je vrlo komplikovan i koji će ući u anale ekoloških problema u Srbiji. Bojim se da Valjevo ne bude sledeći slučaj. Zatim, imamo Loznicu, gde nisu pipnute opasne materije iako se više puta najavljivalo, a tek se sada govori o tome da to treba da radi privatna firma koja je uzela da radi te poslove. A, bogami, i u Zakonu o vodama imamo, u članu 117, uvođenje nuklearki na mala vrata. Trebalo je, gospodine, da nam kažete nešto i o tome. Ne verujem da se zakoni ne čitaju na Vladi, da ministri kao što ste vi ili kao što je ministar Dulić nisu pročitali to.
Ako je ovo tako bezbedan način odlaganja otpada, opasnih materija, zašto se to ne radi u Subotici, recimo? Zašto se radi tamo gde je, zaslugom ekologa, taj grad zaista čist, ako izuzmemo probleme i posledice koje smo imali posle bombardovanja, jer je Valjevo jedan od gradova koji je postradao i te kako? Znači, jedva smo doživeli da očistimo grad, da se "Krušik" očisti i da se sve sredi (imali smo podatke koji su lažirani, ali smo uspeli) i meni danas zaista nije jasno zbog čega je važno da se grad Valjevo pretvori u deponiju.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Ministre Škundriću, izvolite.
...
Socijalistička partija Srbije

Petar Škundrić

Mislim da ćemo svi mi u Vladi, a mogu u svoje ime da kažem, dati maksimalnu podršku gradu Valjevu da sačuva zdravu životnu sredinu i okolinu, zaista. Mislim da će i lokalna samouprava u gradu na isti način reagovati kao i vi, ukoliko je sve ovo tačno, i imaće podršku u Vladi Republike Srbije.
Verovatno, ukoliko su neki od ovih navoda apsolutno tačni, ima određenog nerazumevanja u davanju saglasnosti fabrici bele tehnike da se bavi deponovanjem bilo kakvih materija, pogotovo opasnih materija. Znači, oni ne mogu da dobiju to pravo i tu mogućnost.
Mi smo pokrenuli u Vladi Republike Srbije, u ministarstvu u kome se nalazim, inicijativu da sav komunalni otpad pretvorimo u čistu energiju, po tehnologijama koje ne zagađuju okolinu. Između ostalog, razgovarali smo i sa lokalnom samoupravom u Valjevu da na tom planu maksimalno uradimo, ali nismo govorili da će se deponovati čak ni komunalni otpad na teritoriji opštine Valjevo, nego smo govorili o regionalnoj deponiji koja je dosta daleko od Valjeva.
Samo želim da skrenem pažnju da ćemo mi zaista uraditi onaj deo koji se odnosi na naše ingerencije na odgovoran način, sa uverenjem da će i lokalna samouprava, gde, koliko znam, sede i predstavnici vaše stranke, reagovati na isti način kao što ste i vi reagovali. Zahvaljujem.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Gospođa Vojić Marković ima reč.

Milica Vojić-Marković

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Ja se vama zahvaljujem, gospodine ministre, ako zaista ispoštujete sve što ste ovde rekli. Verujem da građani Valjeva slušaju, i ja vas slušam, tako da ću vas rado podsetiti na to kada dođe trenutak. Ali, veliki problem jeste to što se, prema Zakonu o upravljanju otpadom, član 20. stav 1. tačka 5), samo od grada Valjeva i lokalne samouprave traži mišljenje. Njihovo mišljenje nikoga ne obavezuje. Mišljenje i ono što donese Ministarstvo za životnu sredinu i prostorno planiranje je ono što je važno, a oni daju dozvolu za poslove u vezi sa opasnim otpadom.
Toga se plašim, citirajući njihove izjave ponovo i citirajući i ono što je rekao moj kolega Maraš, da gospodin Dulić ne dolazi u ovu skupštinu kada se raspravljaju problemi vezani za ekologiju. Mi smo ovde nekoliko puta u ime Odbora tražili da se on pojavi i da se raspravlja o Krnjevu. Nazvao nas je neznalicama jer poslanici ne mogu da raspravljaju o tako važnim stvarima.
Gospodine, obavestite Vladu i obavestite gospodina Dulića da ovde ima stručnih ljudi, a gospodin Dulić je ortoped, pa baš kao i mi, amateri u toj oblasti, možda nešto zna, a možda i ne zna.
Dakle, ono što je važno reći, nije samo stvar toga da lokalna samouprava donese to mišljenje, jer u lokalnoj samoupravi sede političari i citirala sam vam šta kaže zamenik gradonačelnika: ''Ja kao građanin neću dozvoliti'', ali nigde ne kaže: ''Ja neću dozvoliti'', a to bi značilo da ja kao građanin budem isto i ja kao političar, što bi trebalo da bude isto, nego, znači – ostavljam mogućnost da ja kao političar uradim nešto što se od mene zahteva.
Tako da unapred tražim vašu saglasnost da nekada dođete pred građane Valjeva, pošto očigledno gospodin Dulić neće takvu mogućnost iskoristiti, i da se popriča na tu temu. Niko ne beži od vrlo važnih stvari koje se donose zakonom, da se tim zakonima uredi neka oblast kao što je upravljanje otpadom, i da negde, na nekom delu teritorije Srbije, postoji mogućnost da se skladišti takav otpad. Ali skladištiti ga u vodotokovima, u kilometar i po od centra grada, između četiri naselja, to zaista nema smisla. A to se isto dogodilo u Krnjevu, 300 metara od škole se nalazi to skladište.
Zahvaljujem što ste imali razumevanja da saslušate, da budete informisani i zaista vas molim da o tome obavestite Vladu. Jer, problem u Valjevu neće biti isti kao u Krnjevu, u Valjevu ima sto hiljada stanovnika. Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem.

Gospodin Dejan Mirović ima reč.

Dejan Mirović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo, imam dva konkretna pitanja za gospodina potpredsednika Vlade i molio bih unapred da mi odgovori konkretno i jasno. Mi, kao i veliki deo javnosti, vidim i kolege iz drugih opozicionih partija, nismo zadovoljni odgovorom na jedno konkretno pitanje – zašto se prodaje "Telekom"?
Molim vas da mi odgovorite na to pitanje jer, prema izjavama gospođice Aleksandre Smiljanić, koja je bila ministar za telekomunikacije u prošloj vladi, "Telekom" ima prihod od milijardu evra godišnje, ima profit od 150 miliona evra godišnje, i ona tvrdi (a treba joj verovati jer je ekspert za tu oblast, radila je u američkim i japanskim firmama, ima sedam patenata koji su registrovani u Americi i u Evropi) da će profit "Telekoma" porasti i u sledećoj godini zbog povećanja cena.
Takođe mi nije jasno i pitam se da li vi delite mišljenje vašeg premijera da se "Telekom" prodaje zato što je privatna svojina efikasnija od državne. To je jedna fraza, znate? To je fraza posle ovoga što se desilo u Americi 2008. godine, tačnije posle preuzimanja od strane Ministarstva finansija i FED-a, u vrednosti od 20 milijardi dolara, banke "Sitigrup".
Znate i da je ''Morgan Čejs'' preuzeo, takođe s državnim parama, jednu drugu poznatu firmu, hipotekarni džinovi ''Fredi Mek'' i ''Fani Mej'' su isto preuzeti od strane države, znači, vidimo da se na Zapadu i u tom svetu kojem vi težite upravo dešava obrnut proces od ovoga što se radi sa "Telekomom".
Pošto ste radili u Rusiji, sigurno znate i šta se desilo s ruskom državom, kakav je napredak nastao posle faktičke nacionalizacije ''Jukosa'', znači, opet suprotan proces od toga. Tako da ne vidim nikakvo opravdanje za to da je privatna svojina u ovom momentu ono što je povoljnije za Srbiju.
Drugo pitanje za vas je – ako ste već potpisali sa MMF-om i drugim međunarodnim institucijama faktički zamrzavanje i otpuštanje radnika u državnom sektoru, kako je moguće da se 350 ljudi zapošljava u naredne dve godine u Vladi Srbije samo zbog tzv. evropskih integracija? Mislim, to je nelogično. Molim vas da mi objasnite to konkretno. To je izjavio vaš koordinator za evropske fondove gospodin Ognjen Mirić, ako se ne varam. Zahvaljujem.