TREĆA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 04.11.2010.

8. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

TREĆA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

8. dan rada

04.11.2010

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:15 do 11:50

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo rad Treće sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2010. godini.

Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika, konstatujem da sednici prisustvuju 93 narodna poslanika.

Radi utvrđivanja broja narodnih poslanika prisutnih u sali, molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje. Molim vas da proverite da li vam je kartica registrovana u sistemu. Izvolite.

Konstatujem da je, primenom elektronskog sistema za glasanje, utvrđeno da je u sali prisutno 85 narodnih poslanika, odnosno da postoje uslovi za rad Narodne skupštine.

Podsećam narodne poslanike da utorkom i četvrtkom, a nakon otvaranja sednice i utvrđivanja broja narodnih poslanika koji prisustvuju sednici, a pre prelaska na dalju raspravu, Narodna skupština radi na osnovu člana 286. stav 2. Poslovnika, koji kaže da izuzetno predsednik, odnosno ovlašćeni predstavnik poslaničke grupe ima pravo iz stava 1. člana 286. da traži obaveštenje i objašnjenje od predsednika Narodne skupštine, predsednika odbora Narodne skupštine, ministara i funkcionera u drugim republičkim organima i organizacijama, a o pitanjima iz okvira prava i dužnosti ovih funkcionera i iz nadležnosti organa na čijem se čelu funkcioneri nalaze.

Pitam da li neko od predstavnika poslaničkih grupa želi da zatraži obaveštenje ili objašnjenje u skladu sa članom 286. Poslovnika? Da, narodna poslanica Judita Popović ima reč.
...
Liberalno demokratska partija

Judita Popović

Liberalno demokratska partija
Poštovana predsedavajuća, dame i gospodo narodni poslanici, pre svega bih htela da postavim jedno pitanje Vladi, kao i Ministarstvu finansija, a pitanje glasi – kada će se vratiti imovina lokalnim samoupravama i pokrajini Vojvodini Kada će se staviti van snage Zakon o sredstvima u svojini Republike Srbije, donet još davne 1995. godine?

Podsetila bih vas da je tim zakonom centralizovano upravljanje kompletnom imovinom pokrajine Vojvodine i lokalnih samouprava. Šta to znači? To znači da lokalne samouprave i pokrajina Vojvodina nisu mogle da raspolažu svojom imovinom bez saglasnosti Republičke direkcije za imovinu.

Saglasnost je morala da se traži za prenos prava korišćenja, za otuđenje, za pribavljanje imovine, za stavljanje pod hipoteku, za davanje u zakup, odnosno čak i za raskid ugovora o zakupu. Ovaj način centralizovanog upravljanja imovinom doveo je do štete koja danas posle 15 godina primene ovog zakona iznosi oko dve milijarde evra na štetu lokalnih samouprava.

To nije beznačajna suma, s obzirom da iste te lokalne samouprave nikako ne mogu da dođu do potpunih sredstava, dakle do nenamenskog transfera sredstava iz budžeta Republike Srbije, pod izgovorom da je kriza.

Na ovaj način lokalne samouprave dobijaju manje do 40% od sredstava koja su predviđena Zakonom o finansiranju lokalnih samouprava, a to su ta sredstva koja mnogim lokalnim samoupravama omogućuje da uopšte prežive ova vremena krize. Odgovor ministarke finansija na pitanje – zašto se ne poštuje Zakon o finansiranju lokalnih samouprava bio je taj da su vremena krize, a vremena krize opravdavaju i da Vlada ne poštuje sopstveni zakon.

Dakle, s jedne strane, imamo slučaj da se u potpunosti sprovodi i realizuje zakon iz 1995. godine, koji je proizveo štetu po lokalne samouprave. Ponovo naglašavam dve milijarde evra do sada, a sa druge strane imamo nepoštovanje zakona pod izgovorom da su vremena krize.

Očigledno da postoje dva aršina koje ova vlada, ova izvršna vlast primenjuje na lokalne samouprave. Podsećam vas da se pri tom uopšte ništa ne preduzima da se donese zakon o restituciji. Ništa se ne preduzima da se završi denacionalizacija. Dakle, ništa se ne preduzima u pogledu vraćanja imovine lokalnim samoupravama i AP Vojvodini.

Iz tog razloga ponovo naglašavam i pitam kada će se vratiti imovina lokalnim samoupravama i AP Vojvodini koja im i pripada radi daljeg razvoja i privrede, kao i tih lokalnih samouprava i pokrajine Vojvodine?
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Reč ima poslanica Vjerica Radeta.
...
Srpska radikalna stranka

Vjerica Radeta

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo, već više od mesec i po dana poslanici SRS skreću pažnju javnosti Srbije na ugrožen život i neadekvatno lečenje našeg predsednika u Haškom tribunalu. Tražili smo u više navrata od Vlade Republike Srbije da se inicira razrešenje načelnika VMA, koji je prekršio sve moguće moralne i lekarske norme kada je odbio da pruži savetodavnu pomoć timu za odbranu Vojislava Šešelja.

Naravno, očekivali smo taj odgovor i onda se Vlada dosetila da svim poslanicima koji su postavili pitanja, da da odgovor Ministarstvo pravde. Nismo ništa ni pitali Ministarstvo pravde, niti mislimo da su oni nadležni, ali oni su se, ne znamo zbog čega, osetili prozvanim.

Ministarstvo od kojeg smo tražili odgovor jeste Ministarstvo odbrane, za koje smo utvrdili da je, zapravo, ministarstvo laži, jer je u javnosti izlazilo sa nekim dezinformacijama. Da podsetim samo da u tom ministarstvu nisu hteli da prime zahtev koji je, u ime tima za odbranu, podneo savetnik predsednika stranke naš kolega poslanik Boris Aleksić.

Obaveštenje koje smo pojedinačno dobili od Ministarstva pravde je cinično i ne daje odgovor na pitanja koja smo mi i koja uporno postavljamo već više od mesec dana, kao što rekoh. Naime, ovde nam skreću pažnju da je kancelarija Nacionalnog saveta za saradnju sa Međunarodnim krivičnim sudom upoznata sa činjenicom da je Vojislav Šešelj govorio o svom pogoršanom zdravstvenom stanju još 21. septembra 2010. godine na statusnoj konferenciji itd. Dakle, ovo obaveštenje je opisno, zapravo, prepisali su ono što smo mi kao pitanje postavili.

Što se tiče te kancelarije Nacionalnog saveta, mi se njima nismo obraćali na ovu temu, ali za potrebu tima za odbranu tražili smo jedan sudski spis. Od 13. oktobra do danas još uvek tim za odbranu nije dobio taj sudski spis koji se vodio kod nekad Vojnog suda u Beogradu i čak smo više puta intervenisali direktno kod ministra Ljajića i obećavao je - biće, dostavićemo i na kraju smo dobili obaveštenje od jednog službenika da taj sudski spis ne mogu da nam daju zato što je za to potrebna saglasnost Dragana Šutanovca. Dakle, opet Dragan Šutanovac, koji na sve moguće načine ugrožava odbranu Vojislava Šešelja i, naravno, njegovo zdravstveno stanje.

Operacijom od 28. oktobra i onim što se dešavalo posle operacije, Vojislavu Šešelju su ugrožena dva osnovna ljudska prava, to je ljudsko pravo na život i jedno od osnovnih ljudskih prava, pravo na informisanje o zdravlju.

Pet dana posle operacije Vojislava Šešelja nije pregledao ni pogledao nijedan medicinski radnik, a kamoli lekar. Vojislav Šešelj ni danas ne zna ni šta mu je rađeno, ni da li je ta operacija uspela, čak pet dana mu nisu menjali terapiju, iako su mu pre toga davali terapiju kojom su smanjivali ili je trebalo da smanje aritmiju i tahikardiju. Sad ako je ta operacija bila uspešna, postavlja se pitanje zašto mu onda nisu promenili terapiju ili zaista operacija nije bila uspešan, to je ono što mi i Vojislav Šešelj i dalje ne zna.

Zato apelujemo na nadležne državne organe da malo povedu računa o zdravlju i o životu građanina RS Vojislava Šešelja. Ali, vaš odnos prema onima Srbima koji u Haškom tribunalu i prema onima koji prema vašem mišljenju tek treba da odu u Haški tribunal pokazujete na taj način što obećavate nagradu od 10 miliona evra onome ko vam oda Ratka Mladića, a srpski radikali vas pozivaju, gospodo iz vlasti.

Reče gospođa, izvinite samo jednu rečenicu, reče gospođa Kalanović da tih deset miliona evra je obezbeđeno u budžetskoj rezervi. Molim vas, skinite tih deset miliona evra iz budžetske rezerve i pod hitno ih usmerite na ugrožene posle zemljotresa u Kraljevu. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li još neko želi reč? (Da.) Narodni poslanik Radojko Obradović.

Radojko Obradović

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Dame i gospodo narodni poslanici, jedan od osnovnih poslova Skupštine je da donosi zakon. Veliki broj tačaka i veliki broj zakona o kojima raspravljamo su upravo zakoni o potvrđivanju raznih sporazuma o saradnji koje potpisuju Vlada u ime RS sa brojnim drugim zemljama. To su izuzetno važni zakoni.

Na ovoj sednici je 36 tačaka dnevnog reda, više od 15 su upravo zakoni kojim se potvrđuju razni međunarodni sporazumi. Primera radi, dopuna konvencije o stvaranju Saveta za carinsku saradnju, pa sa savetom ministara BiH o saradnji u oblasti turizma, o saradnji u oblasti vazdušnog saobraćaja sa Vladom Egipta, saradnja sa Azerbejdžanom o borbi protiv organizovanog kriminala.

Pre dve godine smo imali vrlo interesantnu situaciju. Kada su počeli pregovori sa MMF Vlada je rekla da taj aranžman nije predmet rasprave u Skupštini Srbije. Sadržina tog aranžmana nije stvar o kojoj treba da raspravlja Skupština Srbije nego to potpisuje Narodna banka.

Dokaz tome je i kada pogledate spisak zaduženja, pošto je na bazi tog sporazuma koji je potpisala NB i koji je potpisala Vlada, bez saglasnosti, bez ratifikacije u Skupštini, kada pogledate zaduženje RS kredit od MMF nije deo duga Vlade RS. Ministarka finansija je ovde mnogo puta rekla da to ne spada u zaduživanje RS.

Bili smo svedoci da je poslednjih dana, iako priča traje već skoro dve godine o reformi penzionog sistema, pre dva ili tri dana pojavila se vest da su premijer Cvetković i ministar Ljajić potpuno saglasni sa svim zahtevima penzionera i sindikata, ali da će o tome morati da razgovaraju sa misijom MMF koja je trenutno u Beogradu, ali da ni misija nema saglasnost da da i da raspravlja o tome nego mora da se traži saglasnost sedišta MMF i centrale u Vašingtonu.

Imamo jedan sporazum koji nije ratifikovala Skupština, imamo dug koji nije dug RS, a jedan od najvažnijih zakona mora da dobije saglasnost u Vašingtonu. Kako je to moguće, kao je moguće da nešto nije dug, da mi nemamo nikakve obaveze, a da najvažniji ili jedan od najvažnijih zakona koji reguliše pitanje u ovom trenutku otprilike 1.820.000 penzionera o tome mora da se raspravlja u Vašingtonu? Pogledajte, cela Evropa je blokirana zbog mnogo manje izmena koje njihovi zakoni predviđaju.

Sve ono što se dešavalo u prethodne dve godine predstavlja jednu prilično tužnu priču o promenama čitavog ovog zakona. Ono što je činjenica to je da predložene izmene predviđaju u korist budžetske štednje samo smanjenje prava penzionera.

Predložena indeksacija je unikatno rešenje, takva indeksacija ne postoji negde u svetu. Ono što kreatori te indeksacije, a oni su iz nekih međunarodnih krugova, upozoravaju to je upravo da takva indeksacija dugoročno vodi prosečnu penziju na društveno neprihvatljivi nivo.

Tužno je što se reforma jednog takvog sistema sprovodi pre svega pod inicijativom MMF. MMF po prirodi svog posla je zadužen za štednju i za kratkoročne stvari, a to niti je jedini niti je najvažniji problem penzionog sistema. Taj penzioni sistem ima mnogo ozbiljnije, mnogo veće probleme i tužno je što se o tako važnom zakonu raspravlja na ovakav način.

Moje pitanje za predsednika Vlade, gospodina Cvetkovića – šta sve stoji u tom sporazumu koji ova Skupština nije ratifikovala i kakve sve još to obaveze je Vlada preuzela u ime svih građana Srbije? Jedna od njih je i "Telekom" i to piše u tom pismu o namerama. O tome smo već ovde govorili, ali šta sve tu još piše voleli bismo da znamo.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li još neko želi reč? (Da.)

Narodni poslanik Miroslav Markićević.
...
Nova Srbija

Miroslav Markićević

Nova Srbija
Poštovana potpredsednice, poštovane kolege narodni poslanici, poštovani građani koji gledate ovaj direktan prenos, želi da obavestim sve kolege narodne poslanike, potpredsednicu Skupštine i javnost da sam nedavno postavio pitanje Tužilaštvu za ratne zločine povodom, tako već mislim da možemo da kažemo, o slučaju Ilije Jurišića.

Dakle, želim da podsetim sve da je nedavno sa suđenja u Beogradu, a povodom podignute optužnice Tužilaštva za ratne zločine u državi Srbiji, bosansko-hercegovački državljanin Ilija Jurišić pušten iz zatvora. Želim da sve podsetim da je on bio optužen da je učestvovao u likvidaciji 51 vojnika JNA 1991. godine u Tuzli i od tih 51 mučenika većina su bili naši sunarodnici, dakle Srbi.

Postavio sam pitanje Tužilaštvu za ratne zločine, a dobio sam odgovor gospođo potpredsednice od Republičkog javnog tužioca, gde je potpisana zamenik Republičkog javnog tužioca, otkucano ime i prezime, Olgica Miloradović, pa još piše i za. Prvi put nisam dobio kao odgovor na svoje pitanje original nego sam dobio neku kopiju.

U tom odgovoru se kaže:" U vezi vašeg dopisa pod gornjim brojem, od 12. oktobra 2010. godine, obaveštavamo vas da smo pitanje narodnog poslanika Miroslava Markićevića radi odgovora uputili Tužilaštvu za ratne zločine, koje je podiglo i zastupalo optužnicu prema Iliji Jurišiću, kako bi narodnom poslaniku i Skupštini uputili svoja saznanja i upoznali ih sa relevantnim činjenicama".

Dakle, želim sve da obavestim da Republičko javno tužilaštvo nisam ni pitao za ovo, ali u svakom slučaju hvala im što su dobili ovo i što su reagovali i što su bilo kakav odgovor poslali, a očigledno je da oni koji je trebalo da odgovore na ovo pitanje, dakle, Tužilaštvo za ratne zločine, nisu se udostojili da jednom narodom poslaniku pošalju odgovor.

Postavlja se pitanje, s obzirom da smo videli da su građani Tuzle gospodina Iliju Jurišića dočekali kao nacionalnog heroja, da li je taj čovek nepravedno optužen, da li je on nevin i da li je Tužilaštvo za ratne zločine možda kao za unutrašnju političku upotrebu podiglo optužnicu protiv ovoga čoveka?

Mislim da je ovo krajnje nehumano i neozbiljno prema porodicama 51 vojnika JNA koji su mučki ubijeni pre dvadesetak godina u Tuzli, mislim da su oni na ovakav način i ovakvim neozbiljnim postupanjem, Tužilaštvo za ratne zločine, na neki način te mučenike su ponovo sahranili.

Neko bi trebalo da odgovara za ovo. Ako je Ilija Jurišić nevin, ili ne daj bože da je to neki deo političkog dogovora između države Srbije i BiH, onda bi neko po nekoj mojoj logici u Tužilaštvu za ratne zločine trebalo da odgovara za neozbiljnu, nepravednu i lažnu optužnicu podignutu protiv Ilije Jurišića. Ovako ostaje gorak ukus kod svih građana Srbije, a naravno pogotovo kod tih porodica, koje verovatno svoje sinove nikada neće prežaliti.

U vezi sa tim, da slučajno neko ne bi pomislio da se Tužilaštvo za ratne zločine bavi svojevrsnom politikom, pozivam ga da javno kaže da li postoji u Raškoj masovna grobnica, kao su mediji javili, da je to gotova stvar i samo se čeka iskopavanje.

Dakle, kao čovek i kao predstavnik stranke Nova Srbija, želim da se istraže svi lokaliteti koji su evidentirani ili postoje neke indicije da postoje i da se ti ljudi na dostojan način koji su u tim grobnicama sahrane, a krivci optuže i kazne.

Ali, na ovakav način saopštavajući, kao što je slučaj sa Raškom, brukajući na neki način ceo grad i celu regiju i posle nikom ništa, a to se uvek događa, gospodo narodni poslanici, uoči posete Bramerca Srbiji, pa sad da to tužilaštvo ispadne, ili da neku političku ravnotežu pravi ili da se nešto dodvori tom tužiocu, recimo, to sam tako shvatio.

Pogotovo što su mediji, znamo koji, objavili da grobnica u Raškoj, ko je gledao u televiziju to veče mogao je da nađe da je masovna grobnica u Raškoj, gotovo, kreću iskopavanja, da je tu nađena. I posle toga nikom ništa.

Dakle, pozivam Tužilaštvo za ratne zločine da se izjasni o ovim pitanjima i obaveštenjima koje sam tražio.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li još neko od predsednika ili ovlašćenih predstavnika poslaničkih grupa želi da iskoristi svoje pravo iz člana 286. Poslovnika Narodne skupštine? (Ne.)
Pošto se niko više od predsednika, odnosno ovlašćenih predstavnika poslaničkih grupa ne javlja za reč, nastavljamo rad.
Obaveštenje o pozvanima na sednicu. Saglasno članu 90. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, obaveštavam vas da je predsednica Narodne skupštine, gospođa Slavica Đukić-Dejanović, pored predstavnika predlagača Diane Dragutinović, ministarke finansija, pozvala da sednici prisustvuje i Vesna Hreljac Ivanović, Zoran Ćirović, pomoćnici ministra finansija, Predrag Aleksić, načelnik odeljenja u Ministarstvu finansija i Dušan Purić, savetnik u Ministarstvu finansija.
Prelazimo na 17-22. tačke dnevnog reda: – PREDLOZI ZAKONA O ZADUŽIVANjU SRBIJE KOD DESET BANAKA, GARANCIJI JAT-u ZA ZAJAM KOD DVE BANKE I POTVRĐIVANjU DVA ZAJMA KINE, ZA STVARANjE SAVETA ZA CARINSKU SARADNjU I SPORAZUMA SA UKRAJINOM O CARINSKIM PITANjIMA (zajednički načelni i jedinstveni pretres)
Obaveštenje o odsutnim narodnim poslanicima. Obaveštavam vas da su sprečeni da sednici prisustvuju sledeći narodni poslanici: Slavica Đukić-Dejanović, Nikola Novaković, Zoran Kasalović, Saša Dujović, Nikola Krpić i Đorđe Milićević.
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo po utvrđenom dnevnom redu zajedničkim načelnim i jedinstvenim pretresom o Predlogu zakona o zaduživanju Republike Srbije kod KBC banke a.d. Beograd, Nove Kreditne Banke Maribor d. d., EUROBANK EFG Beograd, Vojvođanske banke a.d. Novi Sad, Hipo-Alpe-Adria Bank a.d. Beograd, Erste Bank a.d. Novi Sad i kod BANCA INTESA a.d. Beograd, UniCredit Bank Srbije a.d. Beograd, Raiffeisen Bank a.d Beograd i Societe Generale Banke Srbija a.d Beograd, koje su dale zajedničku ponudu, Predlogu zakona o davanju garancija Republike Srbije u korist Societe Generale Banke Srbije a.d Beograd i UniCredit Bank Srbija a.d. Beograd, po zaduženju akcionarskog društva za vazdušni saobraćaj "JAT AIRWAYS" a. d. Beograd, Predlogu zakona o potvrđivanju Okvirnog sporazuma između Vlade Republike Srbije i Vlade narodne Republike Kine o obezbeđivanju Republici Srbiji koncesionalnog zajma Narodne Republike Kine, Predlogu zakona o Potvrđivanju ugovora o državnom koncesionalnom zajmu za Projekat sistem NUCTECH­­­­, za inspekciju kontejnera/vozila između Vlade Republike Srbije kao zajmoprimca i Kineske Export Import banke kao zajmodavca, Predlogu zakona o potvrđivanju Dopuna Konvencije o Stvaranju saveta za carinsku saradnju i Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Srbije i Kabineta ministara Ukrajine o uzajamnoj pomoći u carinskim pitanjima.
Saglasno odluci Narodne skupštine da se obavi zajednički načelni jedinstveni pretres o 17, 18, 19, 20, 21. i 22. dnevnog reda, a pre otvaranja zajedničkog načelnog i jedinstvenog pretresa podsećam vas da, shodno članu 97. Poslovnika Narodne skupštine, ukupno vreme rasprave za poslaničke grupe iznosi pet časova, kao i da se ovo vreme raspoređuje na poslaničke grupe srazmerno broju narodnih poslanika članova poslaničke grupe, i to: poslanička grupa Za evropsku Srbiju - jedan sat, 33 minuta i 36 sekundi; poslanička grupa SRS - jedan sat, sedam minuta i 12 sekundi; poslanička grupa G17 plus - 28 minuta i 48 sekundi; poslanička grupa "Napred Srbijo" - 25 minuta i 12 sekundi; poslanička grupa DSS - Vojislav Koštunica - 24 minuta; poslanička grupa SPS - JS - 18 minuta; poslanička grupa LDP - 14 minuta i 24 sekundi; poslanička grupa Nova Srbija - 10 minuta i 48 sekundi; poslanička grupa manjina - osam minuta i 24 sekunde i poslanička grupa PUPS - šest minuta.
Saglasno članu 96. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, narodni poslanici koji nisu članovi poslaničkih grupa imaju pravo da govore svako po jedanput do pet minuta.
Molim poslaničke grupe, ukoliko to već nisu učinile, da odmah podnesu prijave za reč, sa redosledom narodnih poslanika.
Obaveštavam vas da su poslaničke grupe ovlastile da ih predstavljaju: narodni poslanik Zoran Kasalović - poslaničku grupu SPS-JS, narodni poslanik Vlajko Senić - poslaničku grupu G 17 plus, narodni poslanik Veroljub Arsić - poslaničku grupu Napred Srbijo, narodni poslanik Dragan Stevanović - poslaničku grupu SRS.
Molim druge poslaničke grupe, ako imaju obaveštenja o ovlašćenim predstavnicima da nam dostave, da bismo mogli da obavestimo Narodnu skupštinu.
Saglasno članu 157. stav 2. i članu 170. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram zajednički načelni i jedinstveni pretres o 17-22. tački dnevnog reda.
Da li predstavnik predlagača dr Diana Dragutinović, ministarka finansija, želi reč?
Poštovani narodni poslanici, na osnovu člana 101. stav 2, pozivam predsednike poslaničkih grupa, odnosno ovlašćene predstavnike ili predstavnike poslaničkih grupa na konsultacije o daljem toku rada ove sednice, s obzirom da nema predstavnika predlagača, odnosno predstavnika Vlade.
Određujem pauzu od 10.45 časova do 11.45 časova.
Konsultacije će se održati u 11.00 časova u sali 1.
Pauza je određena na osnovu člana 87, a poziv na konsultacije svim predsednicima, zamenicima predsednika ili ovlašćenim predstavnicima, sala 1, u 11.00 časova, konsultacije radi izostanka i kršenja Poslovnika od predstavnika Vlade za prisustvo na sednici tokom rasprave o zajedničkom načelnom i jedinstvenom pretresu.
Rad nastavljamo u 11.45 časova. Hvala.
(Posle pauze – 11.45)
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo rad nakon pauze.
Na osnovu člana 90. stav 2. dajem potrebna obaveštenja o zaključcima na sastanku konsultacija sa predsednicima, zamenicima ili ovlašćenim predstavnicima poslaničkih klubova o daljem radu danas, 4. novembra 2010. godine.
Naime, ministarka Diana Dragutinović, koja je od Vlade predviđena i ovlašćena da bude predstavnik Vlade tokom današnje sednice, imam obaveštenje da je dala informaciju da je bolesna i time opravdala svoje odsustvo. Želimo joj brzo ozdravljenje. Međutim, Vlada nije umesto predviđenog predstavnika predlagača poslala nijednog drugog ministra odnosno člana Vlade.
Zaključak na konsultacijama predsednika, zamenika predsednika ili ovlašćenih predstavnika poslaničkih klubova je da u tom slučaju ne želimo da kršimo odredbe Poslovnika Narodne skupštine, koji podrazumeva obavezu prisustva predstavnika Vlade, odnosno da to može da se dogodi samo u slučaju da se oko takvog toka sednice saglase svi predsednici, predstavnici ili zamenici predsednika poslaničkih klubova.
Pošto to za ovu sednicu nije slučaj za danas završavamo rad i rad nastavljamo u utorak, 9. novembra, u 10.00 časova. Hvala vam.