Peto vanredno zasedanje, 19.06.2013.

5. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Peto vanredno zasedanje

5. dan rada

19.06.2013

Sednicu je otvorila: Vesna Kovač

Sednica je trajala od 10:30 do 19:55

OBRAĆANJA

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici,  nastavljamo rad sednice Petog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2013. godini.
Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika, konstatujem da sednici prisustvuje 75 narodnih poslanika.
Radi utvrđivanja broja narodnih poslanika prisutnih u sali, molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje.
Konstatujem da je, primenom elektronskog sistema za glasanje, utvrđeno da je u sali prisutno 86 narodnih poslanika, odnosno da su prisutna najmanje 84 narodna poslanika i da postoje uslovi za rad Narodne skupštine.
Obaveštavam vas da su sprečeni da sednici prisustvuju sledeći narodni poslanici: Konstantin Arsenović i Mladen Grujić.
Saglasno članu 90. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, obaveštavam vas da je predsednik Narodne skupštine, pored predstavnika predlagača, prof. dr Žarka Obradovića, ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, pozvao da sednici prisustvuju i: Muhedin Fijuljanin i prof. dr Radivoje Mitrović, državni sekretari u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, dr Zoran Kostić, Ljubiša Antonijević, Vesna Fila, prof. dr Slobodan Stupar i prof. dr Ivica Radović, pomoćnici ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i Nevenka Novaković, samostalni savetnik u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.
Nastavljamo pretres u pojedinostima o prvoj tački dnevnog reda – Predlogu zakona o osnovnom obrazovanju i vaspitanju.
Povreda Poslovnika, dr Janko Veselinović. Izvolite.
...
Stranka slobode i pravde

Janko Veselinović

Demokratska stranka
Gospođo predsedavajuća, mislim da po članu 87. dugujete izvinjenje i poslanicima i građanima i da ste trebali da kažete na početku, ne samo za kašnjenje od jutros, nego konstantno kašnjenje početka rada Narodne skupštine. Sada je 10.30 časova, a juče smo počeli da radimo u 17.15 časova. Radili smo pre podne pola sata i ova skupština, po svemu sudeći, vladajuća većina, ne funkcioniše. Preslikava se situacija sa Vlade Republike Srbije, jer ovde imamo ljude koji su lenji da dođi ujutru u 10.00 časova na sednicu, i kako sa spavalicama mi možemo ići dalje? Verovatno su na sličan način se ponašali oni koji su čuvali testove za polaganje osnovaca, pa su prespavali kada su neki uzeli određeni broj tih testova i dali ih na kopiranje i da se prodaju.
Molim vas da ne potcenjujete Narodnu skupštinu Republike Srbije, da pokušate da organizujete vaše poslaničke grupe da se pojave poslanici ovde u 10 časova, i to nije puno, to je, koliko ja znam, 84 poslanika, a vi imate većinu od najmanje 140 poslanika. Pokušajte da im napravite neki raspored i organizujte buđenje kako bi došli u 10 časova ovde i kako ne bi čekali sa početkom svaki dan. Hvala.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Podsetiću vas, gospodine Veselinoviću, na odredbu člana 127. stav 1. Poslovnika gde kaže da su narodni poslanici dužni da koriste isključivo svoje identifikacione kartice, kao i da se identifikuju pre ulaska u salu ubacivanjem kartica u poslaničke jedinice, odnosno da se odjave prilikom napuštanja sale.
S obzirom da su sedeli poslanici koji nisu ubacili svoje identifikacione kartice, ja sam očekivala da će oni to uraditi u vrlo kratkom roku i zato smatram da ne treba da vam se izvinjavam.
Ukoliko vi želite, možete u Danu za glasanje da se izjašnjavamo o ovome. Da li želite? (Da)
Gospodin Kišmarton, da li ste želeli povredu Poslovnika ili nešto drugo? Ne.
Nastavljamo rad.
Na član 12. amandman je podneo narodni poslanik Karolj Čizik.
Vlada i resorni odbor nisu prihvatili amandman.
Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom Republike Srbije.
Da li neko želi reč? (Da)
Reč ima narodna poslanica Olena Papuga.
...
Liga socijaldemokrata Vojvodine

Olena Papuga

Liga socijaldemokrata Vojvodine
Gospodine ministre i predstavnici Vlade, današnji dan stvarno počinjemo u nekoj strepnji i strepeli smo da li će biti kvoruma, dalje, strepimo kakav će biti test u 12 časova, da li će biti sve u redu. Nadam se da neće biti skandal kao što je bio juče, da će i roditelji i učenici to na miru da polože i da urade tu završnu malu maturu.
Ne znam da li su u toj noći juče, rekli ste ministre da su organi kriminalističke policije angažovani da urade nešto, ne znam da li su uradili, imali su više od 24 časova da urade, ali se nadam da neće biti tako, da će se to polako zaboraviti.
Preći ću na amandman koji nije prihvaćen, a odnosi se na član 12. na stav 4. poslanik iz LSV je predložio da, ako se nastava u školama odvija na jeziku nacionalne manjine, ako je nastava na mađarskom, rusinskom, slovačkom, rumunskom jeziku, propisano je ovim zakonom da nastava mora da se organizuje i na srpskom jeziku. Predložili smo da, ako je nastava na jeziku nacionalne manjine, da moraju da budu organizovani časovi srpskog jezika i književnosti. Ako je nastava na jeziku nacionalne manjine i nastava na srpskom jeziku, to mi je nekako nepojmljivo, jer u nastavi na jeziku nacionalne manjine bi trebalo da budu organizovani časovi srpskog jezika i književnosti.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Na član 12. amandman je podnela narodni poslanik Olena Papuga.
Vlada se nije izjasnila o ovom amandmanu, a Odbor za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo nije prihvatio amandman.
Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom Republike Srbije.
Da li neko želi reč? (Da)
Reč ima narodna poslanica Olena Papuga.
...
Liga socijaldemokrata Vojvodine

Olena Papuga

Liga socijaldemokrata Vojvodine
Došlo je do nesporazuma, pošto smo na Odboru kada smo raspravljali o zakonima, predloženo je da povučemo amandman i da napravimo, odnosno da ubacimo jednu rečenicu, u stvari u toj rečenici jednu reč, ali ne znam šta se desilo u međuvremenu, ali ja ću ga ipak obrazložiti.
Radi se o članu 12. stav 5. koji govori o izvornom predmetu i ja sam više puta o tome pričala i u načelnoj raspravi sam govorila o tome, a podstaklo me to da, kontaktirajući sa nacionalnim savetima nacionalnih zajednica, a takođe i radeći u obrazovanju nekoliko godina, pošto sam negovala rusinski jezik, čak i u Beogradu, videla sam da ima jako puno problema u negovanju jezika nacionalnih manjina.
Reći ću da se jezici ne neguju, zna se ko se neguje, neguju se bolesnici, jezici se uče, to negovanje jezika mislim da nije dobar termin.
Drugo, radi se o tome da jezik nacionalnih zajednica nacionalnih manjina ulazi u izborni predmet V grupe, znači, u B grupu izbornih predmeta ulazi veronauka i građansko vaspitanje, a čak je i u ovom zakonu predviđeno da postoji komisija za versko obrazovanje, u stvari za versku nastavu. Jezici nacionalnih manjina nisu zaslužili ni da imaju svoju komisiju. Stavljeni su u grupu V izbornih predmeta, neobaveznih izbornih predmeta gde je hor, folklor, i to je degradacija učenja jezika nacionalnih manjina.
Takođe bih istakla da, ako bi se stavio izborni predmet, dakle, jezik nacionalne manjine u tu grupu gde je veronauka i gde je građansko vaspitanje, to ne bi bilo ništa strašno, jer ako bi učenici imali dva izborna i obavezna predmeta, a roditelji se izjašnjavaju na početku školske godine da li hoće ili neće da njihova deca uče fakultativno i izborno maternji jezik i to što deca idu da uče maternji jezik u izbornoj osnovi, a taj predmet se ocenjuje, ali ocena ne ulazi u prosek, mislim da je stvarno degradacija učenja maternjih jezika.
Svakako mislim, a i Zavod za unapređenje, obrazovanje i vaspitanje je već na više puta dao zamerku da bi jezik nacionalnih zajednica mogao da bude izborni predmet obavezni, kao što je i veronauka i građansko vaspitanje.
Tako da, molim vas ministre da još jednom, tu zamerku su imali i Nacionalni savet, jer postoji jako puno problema u tom, da kažem, fakultativnom učenju jezika. Na kraju krajeva, i koji je onda motiv učenja jezika, pa vas molim da još jednom razmotrite taj amandman i da izađete u susret deci koja hoće da uče maternji jezik u školama gde je nastava na srpskom jeziku.
Postoji problem i oko udžbenika. Ništa nije regulisano oko te nastave fakultativnog učenja jezika. Ako bi bio taj izborni predmet na tom nivou kao što je veronauka, bilo bi skroz drugačije. Hvala.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala.
Reč ima Ministar Obradović. Izvolite.
...
Socijalistička partija Srbije

Žarko Obradović

Koleginice, Papuga, mislim da nema razloga za strah moguće asimilacije pripadnika manjina, jer jedino tako na taj način mogu razumeti vašu inicijativu da se drugi izborni predmet uvede kao obaveza.
Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja u članu 19. stav 3. reguliše da su jedan od obaveza izbornih predmeta verska nastava ili građansko vaspitanje.
Vi postavljate pitanje prava dece na učenje, održavanja nastave jezika nacionalne manjine. Moram reći javnosti radi da to pravo apsolutno postoji i da se koristi. Ovde je reč o fakultativnom izboru za onu decu koja su se opredelila da učestvuju u nastavi gde se nastava izvodi na srpskom jeziku i oni imaju pravo da se nastava izvodi i nastavnog predmeta nacionalne manjine, sa elementima nacionalne kulture kao izborni.
Vaš amandman bi podrazumevao izradu i novog školskog plana i programa i, da kažem, temeljnu rekonstrukciju člana 72, pa se postavlja onda jedno pitanje, ako je pripadnicima manjina dozvoljeno pravo učenja na svom jeziku, zašto im uskraćujemo pravo da ako se nastava izvodi na srpskom jeziku, da ne izaberu taj fakultativni predmet i zašto mislite da bi to morao biti obavezni i koji bi se ocenjivao? Ako mislite da postoji strah, u redu, to mogu razumeti, ali je pitanje izbora valjda i pitanje prava i mogućnosti izbora. Ima pravo izbora i izabrao je i ne vidim tu problem.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala.
Reč ima narodni poslanik Olena Papuga, replika. Izvolite.
...
Liga socijaldemokrata Vojvodine

Olena Papuga

Liga socijaldemokrata Vojvodine
Nisam govorila o tome da nacionalne manjine osećaju da nemaju to pravo. Mi to pravo imamo i to pravo osećamo i to pravo koristimo.
Ja sam pripadnica nacionalne manjine i uvek sam koristila gde sam mogla to pravo na izražavanje na svom maternjem jeziku, na kraju krajeva, i do studiranja sam završila obrazovanje na maternjem jeziku i time Srbija stvarno može da se pohvali, jer to jedino u Srbiji možemo da koristimo, sav taj obrazovni sistem na maternjem jeziku.
Ja o asimilaciji nisam govorila. Ministre, ja sam govorila o tome da kakav je onda motiv, zašto dete mora da uči strani jezik i to se ocenjuje, to mu daje neki motiv da uči još jedan jezik, pa još jedan jezik. Ne uči svako strani jezik zato što ga voli ili ne znam ni ja šta, nego zato što mu je to potrebno ili zato što se to možda ocenjuje, pa će mu ta dobra ocena ući u prosek. Ne kažem da je to tako i sa maternjim jezicima, ali mislim da bi država stvarno trebala da ima razumevanje prema tome zašto se to ne ocenjuje i zašto ocena ne ulazi u prosek, ja to ne razumem.
Zašto takav strah od učenja maternjih jezika? Koji je to onda motiv? Za neku decu u višenacionalnim sredinama, ići na maternji jezik je možda negde, ne gleda se to baš tako lepo na to. Zašto ne dati motiv možda i drugim nacionalnim zajednicama da uče jezik društvene sredine, u stvari jezik sredine u kojoj žive? Zašto se to ne ocenjuje i zašto toliki problem oko tog menjanja programa i, ne znam ni ja, nastavnih planova i svega. Mislim da je jako malo potrebno da se to uradi.