Šesto vanredno zasedanje, 12.02.2015.

2. dan rada

OBRAĆANJA

...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem gospodine Babiću, dobićete odgovor od Ministarstva unutrašnjih poslova i nadamo se da će biti nastavljen dobar trend ministra Stefanovića i da ćemo ubrzo dobiti izveštaje o svim istragama koje su u proteklom periodu uznemiravale građane. Zahvaljujem.
Pošto više niko od predsednika, odnosno ovlašćenih predstavnika poslaničkih grupa ne javlja za reč, nastavljamo sa radom.
Obaveštavam vas da su sprečeni da sednici prisustvuju sledeći narodni poslanici: Dubravka Filipovski, Miroslav Markićević i Branko Đurović.
Nastavljamo rad i prelazimo na pretres u pojedinostima o PREDLOGU ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O POMORSKOJ PLOVIDBI.
Saglasno članu 90. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, obaveštavam vas da sam pozvao da današnjoj sednici prisustvuju profesor doktor Zorana Mihajlović, potpredsednik Vlade i ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Miodrag Poledica, državni sekretar Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Dejan Trifunović državni sekretar Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Leposava Sojić pomoćnik ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture i Veljko Kovačević savetnik u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
Primili ste amandmane koji su na Predlog zakona podneli narodni poslanici: Zoran Živković, Vladimir Pavićević, Katarina Rakić, Olgica Batić, kao i Odbor za prostorno planiranje saobraćaj, infrastrukturu i telekomunikacije.
Primili ste izveštaje Odbora za prostorno planiranje saobraćaj, infrastrukturu i telekomunikacije i Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo, kao i mišljenje Vlade o podnetim amandmanima.
Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres, saglasno članu 157. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Izvolite dr Vladimir Pavićević, po Poslovniku.
...
Nova stranka

Vladimir Pavićević

Samostalni poslanici
Dame i gospodo narodni poslanici, javio sam se sada po povredi članova 32. i 33. Poslovnika Narodne skupštine, poštovani predsedavajući, gospodine Bečiću, a članovi 32. i 33. tiču se delanja potpredsednika Narodne skupštine.
Evo kako je povređen naš Poslovnik u članovima 32. i 33. i jutros. Narodni poslanik Zoran Živković sprečen je po 16. put zaredom, poštovana gospođo i gospodine Bečiću, da uđe u našu veliku salu Narodne skupštine uprkos tome što je podneo za ova tri Predloga zakona 16 amandmana.
Uprkos tome što je sedam od 16 amandmana prihvaćeno, uprkos tome što je nameravao, poštovana gospodo, da ovde danas obrazlaže i ovih devet, ne prihvaćenih amandmana uz nadu da će mu u jednom dijalogu doći do uslova da se prihvati možda i neki od tih devet, sada ne prihvaćenih amandmana i narodni poslanik Zoran Živković, poštovana gospodo, evo već 16 radni dan naše Narodne skupštine ne može da ostvaruje svoja prava i dužnosti kao narodni poslanik u skladu sa članovima 283. i 284. Poslanika Narodne skupštine, zato što je na jednoj sednici, drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine bio izložen jednoj samovolji, upravo vašoj gospodine Bečiću.
Vi ste, ja mislim koristili neke ne primerene termine, jednim delom i vređali narodne poslanike i zbog toga narodni poslanik Zoran Živković danas po 16. put zaredom ne može da učestvuje u radu naše skupštine.
Predlažem, gospodine Bečiću, da pozovete gospodina Zorana Živkovića da uđe u veliku salu danas i da pomogne i meni i nama opozicionim poslanicima da ubedimo ministarku da prihvati i ovih devet, do sada ne prihvaćenih amandmana.
Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem se gospodine Pavićeviću. Smatram da nisam prekršio Poslovnik.
Takođe, još samo četiri radna dana i sa zadovoljstvom ćemo videti gospodina Živkovića u velikoj sali Narodne skupštine.
Da li želite da se Skupština izjasni? (Ne)
Hvala.
Na član 1. amandman sa ispravkom zajedno su podneli narodni poslanici Zoran Živković i Vladimir Pavićević.
Da li neko želi reč?
Reč ima narodni poslanik dr Vladimir Pavićević.
...
Nova stranka

Vladimir Pavićević

Samostalni poslanici
Dame i gospodo narodni poslanici, poštovani gospodine Bečiću, potpredsedniče Narodne skupštine i predsedavajući danas, poštovana gospođo Mihajlović i poštovani gosti iz ministarstva, narodni poslanik Zoran Živković i ja smo podneli amandman na član 1. Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o pomorskoj plovidbi i nažalost ovaj amandman nije prihvatila Vlada, odnosno u ime Vlade gospođa Mihajlović, a ja smatram da imamo dobru argumentaciju da se usvoji i ovaj amandman i da to bude osmi naš usvojeni amandman na ova tri predloga zakona.
Ja ću pokušati da iskoristim ovo vreme da sada u jednom dijalogu ubedim naše goste iz ministarstva i ministarsku, da prihvati i ovaj amandman na član 1.
Evo poštovana gospodo, čega se tiče ovaj amandman. Vlada je predložila da se u Zakonu o pomorskoj plovidbi menja član 4. tačka 22. koja se tiče definisanja priznate organizacije. Evo da pokušam da objasnim to.
Kaže – Priznata organizacija je organizacija koja ispunjava uslove propisane posebnim propisom i koja je, itd.
Imamo sada jedan predlog zamene termina. Mi smo predložili, poštovana gospodo, da se priznata organizacija definiše ovako – Priznata organizacija je organizacija koja ispunjava uslove definisane posebnim propisom, kako se jedna reč ne bi ponavljala odmah tu tri-četiri puta za redom.
Šta se desilo? Vlada je nama obrazložila ovako – amandman se ne prihvata zbog toga što je predložena formulacija iz predloga zakona usaglašena sa definicijom pojma, priznata organizacija iz direktive 2009, 15. Evropska zajednica.
Pazite poštovana gospodo, ja bih mogao da uvažim ovu argumentaciju, da se pozivamo na usaglašavanje sa direktivom koja važi na teritoriji država članica EU, ali tu sada imam dve primedbe i molim sada ministarku za pažnju, jer mislim da ove dve primedbe jesu dobar argument da se ovo usvoji.
Pazite, mi kažemo da je priznata organizacija ona koja ispunjava uslove definisane posebnim propisom, a Vlada kaže – propisane posebnim propisom.
Kada se kaže da je ovo usaglašeno sa definicijom iz direktive koja se tiče delovanja u EU, onda, poštovana gospodo, ja zaključujem, čekajte to je onda reč o nekom prevodu.
Srpski jezik još uvek nije zvanični jezik EU. MI dakle treba da prevedemo nešto što tamo važi i ja mislim da je bolje da stavimo – definisane izvesnim propisom, nego - propisane izvesnim propisom.
Druga stvar, poštovana gospodo, ovaj naš predlog je, gospođo Mihajlović, u duhu našeg jezika. Svi ovde znamo da možemo da govorimo o duhu vremena, o duhu zakona, ali možemo i moramo, poštovana gospodo, da govorimo i o duhu jezika, o duhu našeg jezika, a ja mislim ako se prihvati ova izmena, neće biti u suprotnosti sa direktivom, jeste da prihvatimo taj termin definisane.
Molim vas sada za mišljenje. Naravno, ja ću prihvatiti obrazloženje ako se držite njega, ali čini mi se da imamo dobar argument ovde. Hvala vam poštovana gospodo.
...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Da li još neko želi reč? (Ne)
Na član 3. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Zoran Živković i Vladimir Pavićević.
Vlada i Odbor za prostorno planiranje, saobraćaj, infrastrukturu i telekomunikacije prihvatili su ovaj amandman.
Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom Republike Srbije.
Konstatujem da je ovaj amandman postao sastavni deo predloga zakona.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 4. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Zoran Živković i Vladimir Pavićević.
Vlada i Odbor za prostorno planiranje, saobraćaj, infrastrukturu i telekomunikacije prihvatili su ovaj amandman.
Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom Republike Srbije.
Konstatujem da je ovaj amandman postao sastavni deo predloga zakona.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 6. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Zoran Živković i Vladimir Pavićević.
Da li neko želi reč? (Da)
Reč ima narodni poslanik dr Vladimir Pavićević. Izvolite.
...
Nova stranka

Vladimir Pavićević

Samostalni poslanici
Dame i gospodo narodni poslanici, poštovani podpredsedniče Narodne skupštine i predsedavajući danas gospodine Bečiću, poštovana gospođo Mihajlović i poštovani gosti iz Ministarstva, želim ovde u jednom minutu da kažem, da saopštim da je Vlada prihvatila ovaj naš amandman, ali, budući da smo imali jednu vrstu nerazumevanja u našoj načelnoj raspravi ovde od poslanika pre svega SNS oko naše intervencije u članu 4. Predloga zakona, neophodno mi je da ipak podsetim narodne poslanike na našu argumentaciju za ovaj amandman.
Naime, mi smo u ovom amandmanu saopštili predstavnicima Vlade da treba da se doda jedna zapeta.
Poštovana gospodo, taj naš predlog naišao je, na primer, kod gospodina Babića iz SNS u načelnoj raspravi na podsmeh. On je govorio nekoliko minuta o tome kako to jeste neozbiljni rad narodnih poslanika, a sada, poštovana gospodo, dolazimo do toga da Vlada i u ime Vlade ministarka vrlo razumno zaključuje da znakovi interpunkcije, u ovom slučaju zapeta, stvarno jesu važne stvari za naš zakon.
Poštovana gospodo, postoji i ono što se zove jezičko čitanje i tumačenje zakona. U tom jezičkom čitanju i tumačenju važni su i znakovi interpunkcije, a to znači, poštovana gospodo, da svaki predlog koji se makar tiče i toga da se doda jedna zapeta, dvotačka, zapeta tačka ili bilo koja reč ili slovo mogu značajno da menjaju ono što je smisao i duh jednog zakona, pa i jezika, poštovana gospodo.
Ovde bih povodom ovog amandmana hteo da proglasim jednu malu pobedu opozicije, evo, na ovom jednom primeru koji se tiče uvođenja, unošenja jedne zapete u jedan član jednog predloga zakona o kojem raspravljamo. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Gospodine Pavićeviću, da li ćete obrazložiti i amandman na član 6?
(Vladimir Pavićević, s mesta: Ne.)
Zahvaljujem.
Na član 7. amandman je podnela narodni poslanik Katarina Rakić.
Vlada i Odbor za prostorno planiranje, saobraćaj i infrastrukturu i telekomunikacije prihvatili su amandman.
Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom Republike Srbije.
Konstatujem da je ovaj amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
Da li neko želi reč? (Da)
Reč ima narodna poslanica Katarina Rakić. Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Katarina Rakić

Srpska napredna stranka
Hvala.
Ja sam više isprovocirana govorom prethodnog govornika, koji je u prethodnom članu primetio da nedostaje zarez, a ovde nije primetio da nedostaje čitava rečenica.
U prvom delu ovog amandmana koji sam predložila upravo sam uradila ono što je i moj kolega uradio, i drago mi je da je njegov amandman prihvaćen, jer oni obično ne dolaze da glasaju za svoje amandmane. To je, prosto, postalo nešto što je uobičajeno, tako da, eto, imali su malu pobedu, jer to sami nikako drugačije nisu mogli ni da urade.
Ovim amandmanom sam predložila dodavanje rečenice u kojoj se kaže da dosadašnji stavovi od četiri do deset postaju stavovi od tri do devet, obzirom na to da se dosadašnji stav tri briše. U drugom delu sam predložila dodavanje stava šest koji takođe usaglašava naše zakonodavstvo sa direkcijom EU o pomorskoj opremi. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem, gospođice Rakić.
Na član 9. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Zoran Živković i Vladimir Pavićević.
Vlada i Odbor za prostorno planiranje, saobraćaj, infrastrukturu i telekomunikacije prihvatili su amandman.
Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom Republike Srbije.
Konstatujem da je ovaj amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 12. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Zoran Živković i Vladimir Pavićević.
Vlada i Odbor za prostorno planiranje, saobraćaj, infrastrukturu i telekomunikacije prihvatili su amandman.
Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom Republike Srbije.
Konstatujem da je ovaj amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 13. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Zoran Živković i Vladimir Pavićević.
Da li neko želi reč? (Da)
Reč ima narodni poslanik Vladimir Pavićević. Izvolite.
...
Nova stranka

Vladimir Pavićević

Samostalni poslanici
Dame i gospodo narodni poslanici i gospođo Rakić, vidim da vi pažljivo čitate ove naše amandmane i intervenišete kada sami procenite da treba i ja to podržavam.
Ja ne kažem da mi savršeno ovo radimo. I nama se desi neki propust, ne vidimo možda neku zapetu, neku reč ili neku rečenicu i, naravno, ideja je da svi zajednički ovde, poštovani gospodine Bečiću, dođemo do toga da zakone koje usvajamo da oni budu najkvalitetniji mogući.
Gospođo Mihajlović, poštovani gosti iz Ministarstva, žao mi je što nije usvojen i naš amandman na član 13. ovog Predloga zakona, moram da kažem, između ostalog i zbog toga što se ovaj zakon tiče i pomorske plovidbe. Ima nas ovde koji se malo razumemo u to, možda i praktikujemo nekada i čini mi se da to što je neko iskustvo, poštovana gospodo, može da znači mnogo za naš zajednički rad u zakonodavnom telu u našoj Skupštini.
Naravno, sadržina člana 13, kao što smo i najavili gospođi Mihajlović, opet se tiče duha jezika. Pazite, može nekom da bude nevažno šta je duh i vremena, šta je duh zakona i šta je duh jezika, ali nama ovde u opoziciji i duh vremena i duh zakona i duh jezika jesu važni, poštovana gospodo.
Vlada je predložila da formulacija bude sledeća: „Nije dozvoljeno zapošljavanje na brodu lica mlađih od 18 godina ako…“ i onda teče rečenica do kraja, odnosno do tačke kao jednog znaka interpukcije, poštovana gospodo, kojim se redovno završava rečenica. Mi smo predložili sledeću formulaciju i čini nam se da je ona ipak u skladu sa našim jezikom, da ona ide uz duh našeg jezika. Mi kažemo: „Na brodu nije dozvoljeno zapošljavanje lica mlađih od 18 godina ako obavljanje poslova na brodu od strane tih lica može da ugrozi njihovo zdravlje ili bezbednost u skladu sa odgovarajućim međunarodnim standardima“.
Moram ovde da dodam, možda će nekome da se čini, pa i gospođi Rakić, na primer, ili gospodinu Babiću koji sada nije tu, a najavio je jedno žestoko učešće u ovoj raspravi, ali vidim da danas ipak nije zainteresovan, čini nam se da ova kovanica „na brodu“ ako se ponovi dva puta, a da razmak reči jeste manji, ipak sugeriše da treba da taj razmak učinimo nešto malo većim i da bi to bilo više u duhu srpskog jezika, poštovana gospodo, i pre svega gospođo Mihajlović.
Molim vas još jednom da razmislite radi duha jezika, našeg jezika i naše tradicije. Hvala.

Whoops, looks like something went wrong.