Treća sednica Drugog redovnog zasedanja, 23.10.2015.

4. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Treća sednica Drugog redovnog zasedanja

01 Broj: 06-2/409-15

4. dan rada

23.10.2015

Beograd

Sednicu je otvorio: Igor Bečić

Sednica je trajala od 10:10 do 15:25

OBRAĆANJA

...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo rad Treće sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2015. godini.
Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika, konstatujem da sednici prisustvuje 85 narodnih poslanika.
Radi utvrđivanja broja narodnih poslanika prisutnih u sali, molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje.
Konstatujem da je primenom elektronskog sistema za glasanje utvrđeno da je u sali prisutno 99 narodnih poslanika, odnosno da su prisutna najmanje 84 narodna poslanika i da postoje uslovi za rad Narodne skupštine.
Obaveštavamo vas da su sprečeni da sednici prisustvuju sledeći narodni poslanici Branko Ružić, prof. dr Branko Đurović, Mladen Grujić, Dubravka Filipovski i prof. dr Ninoslav Stojadinović.
Nastavljamo rad i prelazimo na pretres u pojedinostima Pete tačke dnevnog reda – PREDLOGA ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O ŠUMAMA.
Saglasno članu 90. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine obaveštavam vas da sam pozvao da današnjoj sednici prisustvuju prof. dr Snežana Bogosavljević Bošković ministar u poljoprivredi i zaštiti životne sredine, Mladen Mladenović vršilac dužnosti pomoćnika ministra poljoprivrede i zaštite životne sredine, Saša Stamatović vršilac dužnosti direktora uprave za šume u Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine, Ljiljana Sovilj, Ružica Tripić načelnica Odeljenja za Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine.
Primili ste amandmane koje su na Predlog zakon podneli narodni poslanici.
Primili ste izveštaje Odbora za poljoprivredu, šumarstvo, vodoprivredu i Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo, kao i mišljenje Vlade o podnetim amandmanima.
Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo, saglasno članu 163. stav 2. Poslovnika Narodne skupštine, odbacio je kao nepotpun amandman da se posle člana 36. doda novi član 36a sa ispravkom koji su podneli narodni poslanici Nenad Čanak, Bojana Kostreš, Olena Papuga, Nada Lazić, Đorđe Stojšić i magistar Dejan Čapo.
Odbačeni amandman ne može biti predmet rasprave i o njemu se ne glasa.
Pošto je Narodna skupština obavila načelan pretres, saglasno članu 157. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Na član 1. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Marko Đurišić, akademik Ninoslav Stojadinović, Aleksandar Senić, Biljana Hasanović Korać, Branka Karavidić, Slobodan Homen, dr Blagoje Bradić i Ivan Karić.
Reč ima narodni poslanik Ivan Karić. Izvolite.
...
Zeleni Srbije

Ivan Karić

Socijalistička partija Srbije
Zahvaljujem se, uvaženi predsedavajući.
Poštovana ministarko, poštovane koleginice i kolege, u članu 1. i u amandmanu broj jedan kod nas, tražili smo da govorimo o tome da neke stvari lakše, bolje i preciznije definišemo i da onda u zavisnosti od toga u zakonu posle dalje možemo da intervenišemo na pravi način.
U obrazloženju odbijanja ovog amandmana, između ostalog, kaže se da ove čistine koje bi mogle da nastanu ne gube status šume iz razloga što će se ona ponovo obnoviti. Ovo je jedan pogled u budućnost kojim ste vi vrlo skloni u svim ovim zakonima iz oblasti životne sredine, vodoprivrede, šumarstva i ovog puta nam kažete da će se nešto obnoviti, a mi imamo požare i elementarne nepogode koje su se dešavale i pre 15 i pre 20 godina i te šume i dalje nisu obnovljene nego je došlo do samonikle vegetacija.
Nije nam dovoljno objašnjenje to da će nešto biti ili da će se nešto obnoviti, i zbog razumevanja, da kažemo nekih narednih stvari, mi smo samo tražili u ovom amandmanu da se posle sastojne reči „kao i ljudskim delovanjem ili iz prirodnih razloga privremeno ne obrasle površine na kojima se ne očekuje da će prirodno veštački ponovo uspostaviti šuma“, da se obrišu. Po nama to nisu dovoljno jasne odrednice i naravno videćemo u drugom delu kada budemo govorili o ostalim amandmanima. Zahvaljujem.
...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem se , gospodine Kariću.
Da li neko želi reč? (Da)
Izvolite, ministarka, prijavite se.
Reč ima ministarka Snežana Bogosavljević Bošković.
...
Socijalistička partija Srbije

Snežana Bogosavljević-Bošković

Mi smo pažljivo razmotrili predlog ovog amandmana i moram da vam kažem da bez obzira na vaše sadašnje tumačenje i obrazlaganje razloga zbog kojih vi predlažete da se deo predloženog člana obriše, moram da kažem da mi sa ovakvim rešenjem želimo da zaista određene površine, šume, odnosno šumskog zemljišta zadržimo u registru šumskog zemljišta, a jasno se zna na koje se to zemljište odnosi.

Dakle, na one čistine koje ostaju posle određenih prirodnih nepogoda, posle požara, posle recimo ledoloma, posle nekih aktivnosti čoveka koje su nedozvoljene, kao što je bespravna seča, dakle, šumsko zemljište ostaje u opsegu, odnosno u planskim dokumentima kao šuma, kao šumsko zemljište zato što znamo da će to zemljište i očekujemo da će to zemljište ponovo da obraste šumom, odnosno biće šuma. To je razlog koji smo mi naveli, jer zaista prirodne nepogode ne mogu da budu razlog da vi sada neku površinu koja je bila šuma više ne tretiramo kao takvu, s obzirom da kao što sam rekla, da se radi o šumskom zemljištu.

Osim toga, vi u predlogu ovog amandmana u ovom delu koji se odnosi na deo koji treba brisati kažete – kao i ljudskim delovanjem ili iz prirodnih razloga, privremeno neobrasle površine na kojima se ne očekuje da će se prirodnim putem ili veštački ponovo uspostaviti šuma.

Znači, ova rečca „ne“ ispred ne stoji u našem predlogu zakona. Tako da je to jedna i tehnička greška, a nadam se da vam je namera koju mi promovišemo kroz ovaj član i kroz ovaj zakon, sada malo jasnija. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Reč ima narodni poslanik Ivan Karić.
...
Zeleni Srbije

Ivan Karić

Socijalistička partija Srbije
Zahvaljujem se na objašnjenju.
Naša želja je bila da te sastojne ostanu definisane i upravo zbog toga, ne da će neke šume biti, šumsko zemljište je jasno šta jeste, naravno da niko nema protiv da šumsko zemljište ostane i da se privede nameni, kada o tome govorimo, ali u ovoj interpretaciji amandmana, mislim da ova rečca „ne“ ne menjamo ono što smo mi želeli da kažemo, da samo suzimo da bi smo jasnije definisali. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Reč ima narodna poslanica Gordana Čomić.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Demokratska stranka
Zanimljiv i amandman i obrazloženje i dobar je povod da zamolim ministarku da objasni. Ukoliko ostane kao što je u tekstu predloga zakona izmena i dopuna i ovaj stav 2. ja ću onda pročitati taj stav 2. koji sadrži u suštini moje pitanje.
To je da se pod šumom smatraju mlade, prirodne, ljudskim delovanjem ili iz prirodnih razloga privremene obrasle površine na kojima se očekuje da će se prirodno ponovo uspostaviti šuma. Koje su to površine?
Koje su to površine gde se očekuje da će se prirodno uspostaviti šuma, a da je trenutno nema? Šta vam je obrazloženje da kažete u zakonu de fakto, znači imam neku površinu na kojoj je nekad bila šuma, ako pogledate današnju Evropu ona je sva nekada bila prekrivena šumama i to lipovim. U Srbiji je to negde, ja pitam koja je to površina na kojoj se nešto desilo i vi kažete da očekujete da će se tu prirodno obnoviti šuma. Zašto je to predmet zakona?
...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Gospođo Bošković, ja vas molim, sada ću vam dati kao repliku, ali vi imate pravo samo dva minuta po jednom amandmanu.
Izvolite.
...
Socijalistička partija Srbije

Snežana Bogosavljević-Bošković

Predsedavajući me podseća na dva minuta koja sam malopre utrošili, ali zahvaljujem se što mi je dao priliku da vam odgovorim.

Mi smo prihvatili amandman gospodina Petrića, narodnog poslanika koji je predložio da se u članu 1. stav 2. brišu reči: „se očekuje da“, tako da je taj amandman prihvaćen i ova vaša sugestija je uvažena kroz amandman gospodina Petrića. Hvala.