Druga sednica Drugog redovnog zasedanja , 12.11.2025.

6. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Druga sednica Drugog redovnog zasedanja

01 Broj 06-2/160-25

6. dan rada

12.11.2025

Beograd

Sednicu je otvorila: Marina Raguš

Sednica je trajala od 10:00 do 00:00

OBRAĆANJA

...
Srpska napredna stranka

Ana Brnabić

ALEKSANDAR VUČIĆ - Srbija ne sme da stane | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, pre nego što pređemo na odlučivanje potrebno je da utvrdimo kvorum.
Molim vas da ubacite svoje identifikacione kartice u jedinice elektronskog sistema za glasanje.
Konstatujem da je primenom elektronskog sistema za glasanje utvrđeno da je u sali prisutno 158 narodnih poslanika, odnosno da postoje uslovi za odlučivanje.
Prelazimo sada na odlučivanje.
Poštovani narodni poslanici, pošto smo obavili pretres liste kandidata za izbor članova Saveta REM, koji je podneo Odbor za kulturu i informisanje, prelazimo na postupak izbora prvog saziva članova Saveta REM-a u skladu sa Zakonom o elektronskim medijima.
Članom 126. stav 3. Zakona o elektronskim medijima predviđeno je da se, prilikom izbora prvog saziva Saveta regulatora, tri člana Saveta biraju na dve, tri člana Saveta na četiri, a tri člana Saveta na šest godine.
Stavom 4. istog člana je predviđeno da se trajanje mandata članova prvog saziva Saveta koji se biraju određuje žrebanjem koje obavlja predsednik Narodne skupštine na sednici Narodne skupštine.
Verovali ili ne, sada sam i Loto devojka.
Ovaj zakon moramo da menjamo, ljudi. Ovo ovako neće ići.
Za sprovođenje žrebanja obezbeđeni su: dve providne posude, izvolite, gospodo, providne posude, jedna, druga, nema laži, nema prevare; neprovidne kugle istovetnih dimenzija, boje i mase, Dano, molim vas, ili generalni sekretar može da pokaže; devet listova na kojima su upisani nazivi ovlašćenih predlagača članova Saveta regulatora iz člana 12. Zakona o elektronskim medijima; tri lista na kojima je ispisan tekst na period od dve godine, tri lista na kojima je ispisan tekst na period od četiri godine i tri lista na kojima je ispisan tekst na period od šest godina.
Pozivam sve zainteresovane predsednike poslaničkih grupa da priđu stolu i uvere se u ispravnost navedenog materijala.
Utvrdili smo da je sve u redu i sve po propisima.
Sada ću zamoliti generalnog sekretara i zamenika generalnog sekretara da mi pomognu u pripremi za obavljanje žreba tako što će generalni sekretar svaki list sa nazivom ovlašćenih predlagača koji mu budem uručila staviti u posebnu kuglu i potom spustiti u posudu, dok će zamenik generalnog sekretara svaki list sa oznakom trajanja mandata koji budem uručila stavili u posebnu kuglu i potom spustiti u posudu.
(SADA PREDSEDNICA UZIMA JEDAN PO JEDAN LIST SA NAZIVIMA PREDLAGAČA, ČITA TEKST SA LISTOVA, POTOM POKAZUJE KA KAMERI I PREDAJE IH GENERALNOM SEKRETARU.
ZATIM, PREDSEDNICA UZIMA JEDAN PO JEDAN LIST SA OZNAKOM TRAJANjA MANDATA, ČITA TEKST SA LISTOVA, POTOM POKAZUJE KA KAMERI I PREDAJE IH ZAMENIKU GENERALNOG SEKRETARA.)
Predlagači:
- Zaštitnik građana, Poverenik za zaštitu ravnopravnosti, Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti;
- univerziteti akreditovani u Republici Srbiji;
- udruženja izdavača elektronskih medija u Republici Srbiji čiji članovi imaju najmanje 30 dozvola za pružanje audio i audio-vizuelnih medijskih usluga i registrovani su najmanje tri godine pre raspisivanja javnog poziva;
- udruženja novinara u Republici Srbiji od kojih svako udruženje ima najmanje 300 članova sa plaćenom članarinom, a registrovana su najmanje tri godine pre raspisivanja javnog poziva;
- udruženja filmskih, scenskih i dramskih umetnika i udruženja kompozitora u Republici Srbiji, ako su registrovana na najmanje tri godine pre raspisivanja javnog poziva;
- udruženja čiji su ciljevi ostvarivanje slobode izražavanja, ako su registrovana na najmanje tri godine pre raspisivanja javnog poziva i imaju najmanje tri realizovana projekta u ovoj oblasti u poslednje tri godine;
- udruženja čiji su ciljevi zaštita dece, ako su registrovana na najmanje tri godine pre dana raspisivanja javnog poziva, a imaju najmanje tri realizovana projekta u ovoj oblasti u poslednje tri godine;
- nacionalni saveti nacionalnih manjina;
- crkve i verske zajednice.
To je to što se tiče predlagača, sada idemo na trajanje mandata.
Imamo jedan papirić trajanje mandata dve godine.
Ponovo trajanje mandata dve godine.
Treći put, trajanje mandata dve godine.
Još jednom, sigurna sam da u 21. veku postoji neki bolji način za ovo, ali o tom potom.
Trajanje mandata četiri godine.
Drugi put, trajanje mandata četiri godine.
Treći put, trajanje mandata četiri godine.
Trajanje mandata šest godina.
Drugi put, trajanje mandata šest godina.
Treći put, trajanje mandata šest godina.
Idemo dalje.
Žrebanje ću obaviti tako, što ću prvo izvaditi jednu kuglu sa nazivom ovlašćenog predlagača, otvoriti je, saopštiti i potom pokazati naziv ovlašćenog predlagača.
Zatim ću izvaditi jednu kuglu sa trajanjem mandata, otvoriti je, saopštiti, potom pokazati na koliko godina će biti izabran kandidat tog ovlašćenog predlagača.
Tako da ćemo završiti za sve predlagače i za trajanje mandata tih predlagača.
Dobro, trebaće nam uskoro komisija i za ovo.
Udruženja čiji su ciljevi ostvarivanje slobode izražavanja, njihov kandidat će imati mandat, trajanje mandata četiri godine.
Udruženje filmskih, scenskih i dramskih umetnika i udruženje kompozitora u Republici Srbiji, trajanje mandata šest godina.
Nacionalni saveti nacionalnih manjina, trajanje mandata četiri godine.
Udruženja čiji su ciljevi zaštita dece, trajanje mandata šest godina.
Univerziteti akreditovani u Republici Srbiji, trajanje mandata dve godine.
Zaštitnik građana, Poverenik za zaštitu ravnopravnosti, Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, trajanje mandata dve godine.
Udruženje izdavača elektronskim medija u Republici Srbiji, trajanje mandata dve godine.
Udruženje novinara u Republici Srbiji, trajanje mandata četiri godine.
Konačno, crkve i verske zajednice, trajanje mandata šest godina.
Konstatujem da će kandidat kojeg su predložili Zaštitnik građana, Poverenik za zaštitu ravnopravnosti, Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti biti izabran na period od dve godine.
Konstatujem da će kandidat kojeg su predložili univerziteti akreditovani u Republici Srbiji biti izabran na period od dve godine.
Konstatujem da će kandidat kojeg su predložili udruženje izdavača elektronskih medija u Republici Srbiji čiji članovi imaju najmanje 300 dozvola za pružanje audio i audio-vizuelnih medijskih usluga, registrovani su najmanje tri godine pre raspisivanje javnog poziva biti izabran na period od dve godine.
Konstatujem da će kandidat kojeg su predložili udruženja novinara u Republici Srbiji od kojih svako udruženje ima najmanje 300 članova sa plaćenom članarinom, a registrovani su najmanje tri godine pre raspisivanje javnog poziva biti izabran na period od četiri godine.
Konstatujem da će kandidat kojeg su predložili udruženja filmskih, scenskih i dramskih umetnika i udruženje kompozitora u Republici Srbiji, ako su registrovana najmanje tri godine pre raspisivanja javnog poziva biti izabran na period od šest godina.
Konstatujem da će kandidat kog su predložila udruženja čiji su ciljevi ostvarivanje slobode izražavanja, ako su registrovana najmanje tri godine pre dana raspisivanja javnog poziva a imaju najmanje tri realizovana projekta u ovoj oblasti u poslednje tri godine, biti izabran na period od četiri godine.
Konstatujem da će kandidat kog su predložila udruženja čiji su ciljevi zaštita dece, ako su registrovana najmanje tri godine pre dana raspisivanja javnog poziva a imaju najmanje tri realizovana projekta u ovoj oblasti u poslednje tri godine, biti izabran na period od šest godina.
Konstatujem da će kandidat kojeg su predložili nacionalni saveti nacionalnih manjina biti izabran na period od četiri godine.
Konstatujem da će kandidat kojeg su predložili crkve i verske zajednice biti izabran na period od šest godina.
Pošto je obavljeno žrebanje, prelazimo na glasanje o predloženim kandidatima za članove Saveta regulatornog tela za elektronske medije.
Pre samog glasanja, podsećam vas da, na osnovu člana 11. stav 2. Zakona o elektronskim medijima, Narodna skupština bira članove Saveta REM-a većinom glasova ukupnog broja narodnih poslanika.
Prelazimo na glasanje.
Pristupamo glasanju o kandidatima za izbor jednog člana Saveta na predlog Zaštitnika građana, Poverenika za zaštitu ravnopravnosti, Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti.
Kandidati su Stevica Smederevac i Gordana Predić.
Stavljam na glasanje predlog da se za člana Saveta izabere Stevica Smederevac.
Zaključujem glasanje i saopštavam: za je glasalo 134 narodnih poslanika, protiv - 33, niko nije bio uzdržan i 12 narodnih poslanika nije glasalo, od ukupno prisutnih u ovom trenutku 179 narodnih poslanika.
Stavljam na glasanje predlog da se za člana Saveta izabere Gordana Predić.
Molim narodne poslanike da glasaju.
Zaključujem glasanje i saopštavam: za je glasalo 40 narodnih poslanika, protiv - niko, niko nije bio uzdržan, 139 narodnih poslanika nije glasalo.
Konstatujem da je Narodna skupština za člana Saveta REM-a na predlog Zaštitnika građana, Poverenika za zaštitu ravnopravnosti, Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, izabrala Stevicu Smederevca.
Pristupamo glasanju o kandidatima za izbor jednog člana Saveta, na predlog univerziteta akreditovanih u Republici Srbiji.
Kandidati su Vanja Šibalić i dr Milan Petković.
Stavljam na glasanje predlog da se za člana Saveta izabere Vanja Šibalić.
Zaključujem glasanje: za je glasalo 44 narodnih poslanika, niko protiv i niko uzdržan, nije glasalo 135 narodnih poslanika.
Stavljam na glasanje predlog da se za člana Saveta izabere dr Milan Petković.
Zaključujem glasanje: za je glasalo 132 narodnih poslanika, protiv - 23, nije bilo uzdržanih i 24 nije glasalo.
Konstatujem da je Narodna skupština za člana Saveta REM-a, na predlog univerziteta akreditovanih u Republici Srbiji, izabrala dr Milana Petkovića.
Pristupamo glasanju o kandidatima za izbor jednog člana Saveta, na predlog udruženja izdavača elektronskih medija u Republici Srbiji, čiji članovi imaju najmanje 30 dozvola za pružanje audio i audio-vizuelnih medijskih usluga, a registrovana su najmanje tri godine pre raspisivanja javnog poziva.
Kandidati su Miloš Garić i Jovana Vitez.
Stavljam na glasanje predlog da se za člana Saveta izabere Miloš Garić.
Zaključujem glasanje: za je glasalo 132 narodnih poslanika, protiv 29, niko nije bio uzdržan, nije glasalo 18.
Stavljam na glasanje predlog da se za člana Saveta izabere Jovana Vitez.
Zaključujem glasanje i konstatujem da je za glasao 41 narodni poslanik, niko protiv i niko uzdržan, nije glasalo 138.
Konstatujem da je Narodna skupština za člana Saveta REM-a, na predlog udruženja izdavača elektronskih medija u Republici Srbiji čiji članovi imaju najmanje 30 dozvola za pružanje audio i audio-vizuelnih medijskih usluga a registrovana su najmanje tri godine pre raspisivanja javnog poziva, izabrala Miloša Garića.
Pristupamo glasanju o kandidatima za izbor jednog člana Saveta na predlog udruženja novinara u Republici Srbiji, od kojih svako udruženje ima najmanje 300 članova sa plaćenom članarinom a registrovana su najmanje tri godine pre raspisivanja javnog poziva.
Kandidati su Mileva Malešić i Đorđe Vlajić.
Stavljam na glasanje predlog da se za člana Saveta izabere Mileva Malešić.
Zaključujem glasanje: za je glasalo 175 narodnih poslanika, niko protiv, niko uzdržan, nije glasalo četvoro.
Stavljam na glasanje predlog da se za člana Saveta izabere Đorđe Vlajić.
Zaključujem glasanje i konstatujem da je za glasalo 42 narodnih poslanika, protiv troje, niko nije bio uzdržan, 134 narodnih poslanika nije glasalo.
Konstatujem da je Narodna skupština za člana Saveta REM-a, na predlog udruženja novinara u Republici Srbiji od kojih svako udruženje ima najmanje 300 članova sa plaćenom članarinom a registrovana su najmanje tri godine pre raspisivanja javnog poziva, izabrala Milevu Malešić.
Pristupamo glasanju o kandidatima za izbor jednog člana Saveta na predlog udruženja filmskih, scenskih i dramskih umetnika i udruženja kompozitora u Republici Srbiji, ako su registrovana najmanje tri godine pre raspisivanja javnog poziva.
Kandidati su Mladen Matičević i Ira Prodanov Krajišnik.
Stavljam na glasanje predlog da se za člana Saveta izabere Mladen Matičević.
Zaključujem glasanje: za je glasao 41 narodni poslanik, protiv jedan, niko uzdržan, nije glasalo 137 narodnih poslanika.
Stavljam na glasanje predlog da se za člana Saveta izabere Ira Prodanov Krajišnik.
Zaključujem glasanje: za je glasao 171 narodni poslanik, niko protiv, jedan uzdržan, nije glasalo sedmoro.
Konstatujem da je Narodna skupština za člana Saveta REM-a, na predlog udruženja filmskih, scenskih i dramskih umetnika i udruženja kompozitora u Republici Srbiji, ako su registrovana najmanje tri godine pre raspisivanja javnog poziva, izabrala Iru Prodanov Krajišnik.
Pristupamo glasanju o kandidatima za izbor jednog člana Saveta na predlog udruženja čiji su ciljevi ostvarivanje slobode izražavanja ako su registrovana najmanje tri godine pre dana raspisivanja javnog poziva a imaju najmanje tri realizovana projekta u ovoj oblasti u poslednje tri godine.
Kandidati su Rodoljub Šabić i Antonela Riha.
Stavljam na glasanje predlog da se za člana Saveta izabere Rodoljub Šabić.
Zaključujem glasanje: za je glasalo 166 narodnih poslanika, protiv dvoje, niko uzdržan, nije glasalo 11 narodnih poslanika.
Stavljam na glasanje predlog da se za člana Saveta izabere Antonela Riha.
Zaključujem glasanje: za – 42, protiv – šest, uzdržan – jedan, nije glasalo -130 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština za člana Saveta Regulatornog tela za elektronske medije, na predlog udruženja čiji su ciljevi ostvarivanje slobode izražavanja, ako su registrovana najmanje tri godine pre dana raspisivanja javnog poziva a imaju najmanje tri realizovana projekta u ovoj oblasti u poslednje tri godine, izabrala Rodoljuba Šabića.
Pristupamo glasanju o kandidatima za izbor jednog člana Saveta na predlog udruženja čiji su ciljevi zaštita dece, ako su registrovana najmanje tri godine pre dana raspisivanja javnog poziva a imaju najmanje tri realizovana projekta u ovoj oblasti u poslednje tri godine.
Kandidati su Dušan Aleksić i Dubravka Valić Nedeljković.
Stavljam na glasanje predlog da se za člana Saveta izabere Dušan Aleksić.
Zaključujem glasanje: za – 42, protiv – niko, uzdržanih - nema, nije glasalo - 137 narodnih poslanika.
Stavljam na glasanje predlog da se za člana Saveta izabere Dubravka Valić Nedeljković.
Zaključujem glasanje: za – 173, protiv – niko, uzdržanih – nema, nije glasalo - šest narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština za člana Saveta Regulatornog tela za elektronske medije na predlog udruženja čiji su ciljevi zaštita dece, ako su registrovani najmanje tri godine pre raspisivanja javnog poziva a imaju najmanje tri realizovana projekta u ovoj oblasti u poslednje tri godine, izabrala Dubravku Valić Nedeljković.
Pristupamo glasanju o kandidatima za izbor jednog člana Saveta na predlog nacionalnih saveta nacionalnih manjina.
Kandidati su Ljumturije Ahmeti i Muhedin Fijuljanin.
Stavljam na glasanje predlog da se za člana Saveta izabere Ljumturije Ahmetin.
Zaključujem glasanje: za – 40, protiv – jedan, uzdržanih - nema, nije glasalo - 138 narodnih poslanika.
Stavljam na glasanje predlog da se za člana Saveta izabere Muhedin Fijuljanin.
Zaključujem glasanje: za – 40, protiv – dva, uzdržanih – nema, nije glasalo - 137 narodnih poslanika.
Konstatujem da nijedan od predloženih kandidata nije dobio potrebnu većinu glasova za izbor, tako da Narodna skupština nije izabrala člana Saveta na predlog nacionalnih saveta nacionalnih manjina.
Pristupamo glasanju o kandidatima za izbor jednog člana Saveta na predlog na predlog crkava i verskih zajednica.
Kandidati su Snežana Miljković i Mevljud Dudić.
Stavljam na glasanje predlog da se za člana Saveta izabere Snežana Miljković.
Zaključujem glasanje: za – 170, protiv – niko, uzdržan - jedan, nije glasalo -osam narodnih poslanika.
Stavljam na glasanje predlog da se za člana Saveta izabere Mevljud Dudić.
Zaključujem glasanje: za – jedan, protiv – osam, uzdržana – dva, nije glasalo - 167 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština za člana Saveta Regulatornog tela za elektronske medije, na predlog crkava i verskih zajednica, izabrala Snežanu Miljković.
Na kraju sprovedenog postupka izbora Saveta Regulatornog tela za elektronske medije, konstatujem:
- da su za članove Saveta na mandat od dve godine izabrani
1. Stevica Smederevac,
2. dr Milan Petković i
3. Miloš Garić;
- da su za članove Saveta na mandat od četiri godine izabrani
1. Mileva Malešić i
2. Rodoljub Šabić;
- da su za članove Saveta na mandat od šest godina izabrani
1. Ira Prodanov Krajišnik,
2. Dubravka Valić Nedeljković i
3. Snežana Miljković.
Koristim priliku da, u ime narodnih poslanika i u svoje ime, čestitam članovima Saveta Regulatornog tela za elektronske medije na izboru i poželim im puno uspeha u radu.
Sada prelazimo na odlučivanje o povredama Poslovnika.
Narodni poslanik Bogdan Radovanović, na sednici 5. novembra 2025. godine, u 15 časova i 37 minuta, ukazao je na povredu člana 109. Poslovnika Narodne skupštine.
Molim da Narodna skupština odluči da li je povređen navedeni član Poslovnika.
Molim vas da glasate.
Zaključujem glasanje: za – 17 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština odlučila da nije povređen navedeni član Poslovnika.
Narodni poslanik Bogdan Radovanović, na sednici 6. novembra 2025. godine, u 12 časova i 26 minuta, ukazao je na povrede članova 100. i 104. Poslovnika Narodne skupštine.
Molim da Narodna skupština odluči da li su povređeni navedeni članovi Poslovnika.
Molim vas da glasate.
Zaključujem glasanje: za – 15 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština odlučila da nisu povređeni navedeni članovi Poslovnika.
Narodni poslanik Branko Miljuš, na sednici 7. novembra 2025. godine, u 17 časova i 34 minuta, ukazao je na povredu člana 106. Poslovnika Narodne skupštine.
Molim da Narodna skupština odluči da li je povređen navedeni član Poslovnika.
Molim vas da glasate.
Zaključujem glasanje: za – devet narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština odlučila da nije povređen navedeni član Poslovnika.
Narodni poslanik Ahmedin Škrijelj, na sednici 10. novembra 2025. godine, u 10 časova i 16 minuta, ukazao je na povredu člana 108. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine.
Molim da Narodna skupština odluči da li je povređen navedeni član Poslovnika.
Molim vas da glasate.
Zaključujem glasanje: za – četiri narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština odlučila da nije povređen navedeni član Poslovnika.
Narodni poslanik Ahmedin Škrijelj, na sednici 10. novembra 2025. godine, u 11 časova i 46 minuta, ukazao je na povredu člana 107. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine.
Molim da Narodna skupština odluči da li je povređen navedeni član Poslovnika.
Molim vas da glasate.
Zaključujem glasanje: za – sedam narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština odlučila da nije povređen navedeni član Poslovnika.
Pošto je Narodna skupština obavila razmatranje svih tačaka dnevnog reda ove sednice i odlučivanje o njima, saglasno članu 102. Poslovnika Narodne skupštine, zaključujem Drugu sednicu Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2025. godini.
Hvala vam.