Otvoreni Parlament | Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o lokalnim izborima

Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o lokalnim izborima

Sažetak

Narodni poslanik Nenad Konstantinović sa grupom poslanika iz poslaničke grupe Socijaldemokratska stranka - Narodni pokret Srbije je 6. oktobra 2017. godine podneo predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o lokalnim izborima. Predložene izmene i dopune zakona se odnose na uvođenje besplatnog oglašavanja u jednakom trajanju i obimu za sve kandidate sa izbornih lista, regulisanje nadležnosti izborne komisije i obavezu pripremanja obuka za biračke odbore 2 puta godišnje kao i javnost rada izbornih komisija.

Prvom promenom koja se odnosi na Zakon o lokalnim izborima utvrđuju se prava na besplatno oglašavanje tokom predizborne kampanje. Predlagač navodi da usled velikih troškova izborne kampanje, koje najvećim delom zauzimaju medijski troškovi, položaj učesnika je neravnopravan a medijski domet je često zavistan od ekonomske snage političkog aktera. Stoga, predlaže se da podnosioci izbornih lista i kandidati imaju pravo na besplatno oglašavanje u jednakom trajanju i obimu u elektronskim i štampanim sredstvima javnog obaveštavanja tokom izborne kampanje.

Predlaže se da se pojam izbornog prava proširi, gde se pored prava glasa i prava na kandidovanje, dodaje i pravo birača da se pravovremeno i objektivno informišu o programima i aktivnostima kandidata kao i da im postavljaju pitanja. Potreba za proširenjem definicije izbornog prava bazira se na tome da se mišljenje i politički stavovi formiraju slobodno a u skladu sa tim kasnije i ostvari pravo glasa.

Kako bi se poboljšala zaštita izbornog prava, predlaže se da nijedna stranka ili koalicija ne može imati više od polovine članova u stalnom i proširenom sastavu organa za sprovođenje izbora.

Pored navedenih promena, predlaže se proširenje nadležnosti izborne komisije. Naime, izborna komsija priprema, organizuje i sprovodi dva puta godišnje, a najkasnije 10 dana od raspisivanja izbora za odbornike, obuke za rad u biračkim odborima i izdaje potvrdu o izvršenju i obuci. Potreba za ovim promenama se javila kako bi se sprečile greške u utvrđivanju rezultata izbora. Takođe, predlaže se unapređenje tehničkih uslova na biračkim mestima, pod čime se podrazumeva poboljšanje tehničke opreme i bezbedne internet veze. Unapređenje tehničkih uslova bi pospešilo objavljivanje rezultata u realnom vremenu. Zapisnici o utvrđivanju rezultata glasanja bi se u tom slučaju skenirali a rezultati o glasanju na biračkom mestu objavljivali. Rezultati bi se utvrđivali isključivo na osnovu zapisnika o utvrđivanju glasanja. Na kraju predlaže se i preciziranje rokova za dostavljanje izveštaja skupštini jedinice lokalne samouprave, gde izborna komisija ima rok od 7 dana da ga dostavi od dana objavljivanja ukupnih rezultata izbora odbornika.

Kako bi izborne radnje bile još transparentnije, predlaže se da se obezbedi javnost rada izborne komisije, gde bi se sednice prenosile preko televizije i interneta, a da se posmatračima i medijima obezbedi uvid u dokumentaciju i stenografe.

Svako ko učestvuje u radu izborne administracije mora proći obuku za članove biračkih odbora, a obuku će potvrđivati na osnovu potvrde koja ne sme biti starija od četiri godine. Predsednik, zamenik predsednika, član i zamenik člana biračkog odbora mogu biti imenovani samo ukoliko su prošli obuku za rad u biračkim odborima. Takođe propisan je i način sprovođenja obuka.

Predlaže se ukidanje obaveze prikupljanja potpisa podrške birača za parlamentarne političke stranke. Obrazloženje se navodi u tome da su političke stranke prikupile potpise za registraciju i osvojile glasove na parlamentarnim izborima i time potvrdile svoj legitimitet.

Da li podržavate ovaj predlog zakona?
Glasajte ovde i pogledajte rezultate

Za: 198
Protiv: 161
198%
161%
0%
Poslednji put ažurirano: 25.11.2024, 23:40